Бекітемін:
Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары
_________ К.Ж.Тобышова
|
Бөлім: |
2-бөлім. Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаулы Сандуғаш |
|
|
Күні: |
18.12 |
|
|
Сынып: 7 “д” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сүйенбайдың қатағанмен айтысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы қызығушыл ық ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады. |
Қалыптастыр ушы бағалау.
Оқушыларды «Жарайсың» немесе «Өте жақсы» секілді сөздермен сабаққа
ынталандыру |
|
|
|
«Түртіп алу» әдісі бойынша «Сүйінбайдың Қатағанмен айтысының» сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. 1- топ. Мәтіннен қырғыздардың ру, тайпаларын ,солардан шыққан атақты адамдарын шежіре ағашына теріп жазады. 2- топ. Қазақтардың ру, тайпаларын шежіре ағашына теріп жазады. 3- топ. Осы рулардан шыққан қазақтың батырларын, ұлы тұлғаларын теріп жазады. 4- топ. Айтыстың көркемдік сапасын көрсетіп тұрған ру, тайпаларды сипаттайтын бейнелі сөздерді табады. |
- Айтыс сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. Ой қорыту. 1. Егер Сүйінбай қазіргі заман айтысына қатысқан болса, қандай мәселелерді тіліне тиек еткен болар еді? 2. Бүгінгі Қазақстан туралы не айтар еді деп ойлайсыңдар? |
Дискриптор Жалпы ұпай;4 - Айтыс сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. Ой қорыту. 1. Егер Сүйінбай қазіргі заман айтысына қатысқан болса, қандай мәселелерді тіліне тиек еткен болар еді? 2. Бүгінгі Қазақстан туралы не айтар еді деп ойлайсыңдар? |
постер, маркер, шежіре ағашы |
|
|
Тақырыпты жатқа айтады Ассалаумағалейкүм, сәлем бердік, Мүбәрәк жүздеріңді жаңа көрдік. Атақты ас жиынды құттықтауға, Бауырлас қырғыз елі, саған келдік. Жүйріктер қосылмаған қою шаңға, Қосылар қыран бүркіт, қашқан аңға. Хан Жантай, Қара Бәйтік, Әтекеңе, Келіп ек амандаса Орманханға. Арғы атаң ер Әтеке, батыр Жантай, Басына киді бөрік қызыл алтай. Қанаттас қырғыз елін көрмек үшін, Боларын осы астың күттік алты ай. Бас қосқан екі халық бұл жиында, Келген соң сөйлеу керек сөзден қайтпай. Қол жайып, құран оқып өткендерге, Әруағын атаң, қырғыз, келдім жоқтай. Алдына қалың қырғыз келгеннен соң, Жарай ма қайтып кету көңіл айтпай?! Қырағы аспандағы ақиықпын, Құмары басылмайтын борандатпай. |
Өлеңді жатқа айтып шығады.Сол арқылы баланың жаттау дағдысы қалыптасады. |
Дискриптор; Жалпы ұпай;4- |
https://gamma.app/docs2343134--23gkj5 Оқулық “Арман пв” баспасы |
|
|
«Аяқталмаған ой» әдісі. 1.Сүйінбай Аронұлы... 2. Мұхтар Әуезов оны... 3. Ол қырғыз ақыны ... 4. Айтыста адамгершілік, .... |
Сұрақтарға жауап беріп үйренеді. |
Дискриптор: Жалпы ұпай: 2 |
https://gamma.app/docs2343134--23gkj5 |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5-минут |
Кері байланыс: «Бір ауыз
сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың
сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне
сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы,
қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай
аламын. т.б |
Мұғалім оқушыларды 1-10
баллдық жүйе бойынша оқушыларды ң сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сүйенбайдың қатағанмен айтысы
Сүйенбайдың қатағанмен айтысы
Бекітемін:
Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары
_________ К.Ж.Тобышова
|
Бөлім: |
2-бөлім. Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаулы Сандуғаш |
|
|
Күні: |
18.12 |
|
|
Сынып: 7 “д” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сүйенбайдың қатағанмен айтысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы қызығушыл ық ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады. |
Қалыптастыр ушы бағалау.
Оқушыларды «Жарайсың» немесе «Өте жақсы» секілді сөздермен сабаққа
ынталандыру |
|
|
|
«Түртіп алу» әдісі бойынша «Сүйінбайдың Қатағанмен айтысының» сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. 1- топ. Мәтіннен қырғыздардың ру, тайпаларын ,солардан шыққан атақты адамдарын шежіре ағашына теріп жазады. 2- топ. Қазақтардың ру, тайпаларын шежіре ағашына теріп жазады. 3- топ. Осы рулардан шыққан қазақтың батырларын, ұлы тұлғаларын теріп жазады. 4- топ. Айтыстың көркемдік сапасын көрсетіп тұрған ру, тайпаларды сипаттайтын бейнелі сөздерді табады. |
- Айтыс сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. Ой қорыту. 1. Егер Сүйінбай қазіргі заман айтысына қатысқан болса, қандай мәселелерді тіліне тиек еткен болар еді? 2. Бүгінгі Қазақстан туралы не айтар еді деп ойлайсыңдар? |
Дискриптор Жалпы ұпай;4 - Айтыс сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. Ой қорыту. 1. Егер Сүйінбай қазіргі заман айтысына қатысқан болса, қандай мәселелерді тіліне тиек еткен болар еді? 2. Бүгінгі Қазақстан туралы не айтар еді деп ойлайсыңдар? |
постер, маркер, шежіре ағашы |
|
|
Тақырыпты жатқа айтады Ассалаумағалейкүм, сәлем бердік, Мүбәрәк жүздеріңді жаңа көрдік. Атақты ас жиынды құттықтауға, Бауырлас қырғыз елі, саған келдік. Жүйріктер қосылмаған қою шаңға, Қосылар қыран бүркіт, қашқан аңға. Хан Жантай, Қара Бәйтік, Әтекеңе, Келіп ек амандаса Орманханға. Арғы атаң ер Әтеке, батыр Жантай, Басына киді бөрік қызыл алтай. Қанаттас қырғыз елін көрмек үшін, Боларын осы астың күттік алты ай. Бас қосқан екі халық бұл жиында, Келген соң сөйлеу керек сөзден қайтпай. Қол жайып, құран оқып өткендерге, Әруағын атаң, қырғыз, келдім жоқтай. Алдына қалың қырғыз келгеннен соң, Жарай ма қайтып кету көңіл айтпай?! Қырағы аспандағы ақиықпын, Құмары басылмайтын борандатпай. |
Өлеңді жатқа айтып шығады.Сол арқылы баланың жаттау дағдысы қалыптасады. |
Дискриптор; Жалпы ұпай;4- |
https://gamma.app/docs2343134--23gkj5 Оқулық “Арман пв” баспасы |
|
|
«Аяқталмаған ой» әдісі. 1.Сүйінбай Аронұлы... 2. Мұхтар Әуезов оны... 3. Ол қырғыз ақыны ... 4. Айтыста адамгершілік, .... |
Сұрақтарға жауап беріп үйренеді. |
Дискриптор: Жалпы ұпай: 2 |
https://gamma.app/docs2343134--23gkj5 |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5-минут |
Кері байланыс: «Бір ауыз
сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың
сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне
сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы,
қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай
аламын. т.б |
Мұғалім оқушыларды 1-10
баллдық жүйе бойынша оқушыларды ң сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз













