Қысқа мерзімді жоспар:
Дені саудың-жаны сау
Мектеп: «Башкөл орта мектебі»
КММ
Күні: 20.02.2021 Машықкердің
аты-жөні:Хамитова Э
Сынып: 2 а Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбыСұлба дегеніміз не?
Оқу мақсаттары2.2.3.1 Әр түрлі тәсілдер мен материалдарды және
компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, пішінін
келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру.
Сабақ
мақсаттары
-Еңбекке баулу кабинетінде жұмыс істеу кезіндегі
қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.
-Оқушылардың өздерін сыныпта ұстау,қауіпті
жағдайда көмек көрсете білу қабілеттерін дамыту.
-Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Бағалау
критерийлері
-Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады.
-Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне
аудара алады.
Тілдік мақсаттарСұлба,графика.
Құндылықтарды
дарыту
Еңбек және шығармашылық
Пәнаралық
байланыстар
Музыка,дүниетану.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекетРесурстар
Сабақтың
басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу,оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру, көңіл-күйлерін сұрау. Кәне, балалар
орнымыздан тұрамыз да, менің артымнан
қайталаймыз:
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Біз сабақты бастаймыз!
Үй жұмысын тексеру.
Өткен сабақта үйге берілген үй
жұмысының орындалуын тексеру.
Қызығушылығын ояту.
Ақ қағаз
Кеспе
қағаздар
-Қане, балалар бәріміз де көзімізді жұмып,
өзімізді мектепте емес, ну орманда жүрміз деп
елестетейік. Жан-жағымызда әр түрлі талдар,
сол жақта ақ қайың, оң жақта шырша, емен,
артымызда қарағай,шетен.Не деген керемет
талдар! Елестеттік пе? Енді көзімізді ашып
тыңдаймыз. Бұл сиқырлы орман, әр тал-жеке
адам.Өзіне тән мінезі бар, өзіне тән келбеті
бар. Біздер бүгін мейірімді сиқыршылармыз.
Бәріміз бірігіп орманның сиқырын ашып
көреміз.Олай болса, сендерге бірінші тапсырма
адам күннің астында не болмаса айналаны
қараңғылық басқанда адамның жанында пайда
болат бейне не деп ойлайсындар ол қалай
аталады?
- Сұлба
Сабақ
ортасы
30 минут
- Бүгін танысатын жаңа сөзіміз «сұлба» .
«Миға шабуыл»әдісі.
1.Сұлба дегеніміз не?
2.Бұрын сұлба сөзін естіп көрдік пе?
3.Жалпы қайда қолданылады?
4.Сұлбаға нелерді жатқызуымызға болады?
«Жаңа ақпарат»әдісі.Сұлба-графиканың бір
түрі.Сұлба (Схема гр.schema-сыртқы
түрі,пішін) –машинада немесе механизмде
негізгі немесе қосалқы функцияларды
орындайтын элементтер мен байланыстардың
жиынтығын көрсететін масштабсыз
сұлба,сонымен қатар
түзілімнің,аспаптың,құрылғының
қондырғының,құрылыстың т.б. жұмыс
кезіндегі негізгі идеяны принцептерді және
процестердің жүйелігін түсіңдіретін
құрылымдау құжаттамасының бөлігі болып
табылатын сызба.
Тақтамен жұмыс.Тапсырма орындау.
-Қане балалар барлығымыз тақтаға назар
аударықшы:
-Не көріп тұрмыз?
-Балалар суреттер арасынан қандай
айырмашылық байқадыңдар?
-Жалпы сурет дегеніміз не?
-Осы жерде бірыңғай сурет көріп тұрмызба?
-Сурет пен сұлба арасынан қандай
айырмашылық байқадық?
Суреттер
Сұлбалар
-Қандай анықтама құрастыруға болады,қалай
ойлайсыңдар?
Тапсырма:
1.Жұптық тапсырма:оқушыларға үлестірме
қағаздар суреттер беріледі,сол суреттер ішінен
сұлбаны анықтау керек.
Сергіту сәті.«Қызыл өрік»
2.« Сиқырлы қорапша»ойыны.
Ойынның шарты бойынша оқушыларға
тапсырмалар салынған қорапша
ұсынылады.Қорапша белгілі бағыт бойынша
әуен ырғағымен жүріп отырады,қай оқушыда
әуен аяқталса сол оқушы қорапша ішіндегі
тапсырманы орындайды.
Сабақтың
соңы
5 минут
Сабақтың рефлексиясы:
-Сабақтың тақырыбы қандай болды?
-Қандай ұғымдармен жұмыс жасадық?
-Не қызықты болды?
-Қандай тапсырма қиындық туғызды?
«Белгілер»әдісі
Оқушылардың жауаптарын тыңдау.
Үй тапсырмасы:Әр оқушы өз үйінің сұлбасын
жасап келу.