"Сұлулық пен парасаттың жыршысы".7-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Сұлулық пен парасаттың жыршысы".7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Сұлулық пен парасаттың жыршысы".
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер

МЕКТЕП:

Күні:

Мұғалімнің аты:

СЫНЫП: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы: Сұлулық пен парасаттың жыршысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.1.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

7.3.1.1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстыру , шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтау;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

«Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстыру, көркемдегіш құралдарды анықтап, талдау;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру, жырдағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау.

Бағалау критерийлері

  • Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады;

  • тарихи және көркемдік құндылығына баға береді;

  • Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды;

  • Көркемдегіш құралдардың қолданылу ерекшелігін талдайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен фразалар:

Махаббат, ғашықтық


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ


Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология

Менің байқағаным,...

Менің ойымша,...

Мен ойлаймын...

Алдыңғы оқу

«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясы

Пәнаралық байланыс

тіл, тарих, өнер

АКТ

Шығармаға қатысты презентация


Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Жоспар


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.














































Сабақтың ортасы

30 мин.


Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу.

Академик М.Әуезов «Қазақтың өткеннен қалған эпостық мұрасының ішінде «Қыз Жібек» жыры асқан көркемдігімен оқшауланып,ерекшеленеді».Осы эпиграф арқылы жаңа сабақтың тақырыбы хабарланады.Сабақтың мақсаты айтылады.

І. Қызығушылықты ояту.

«Адасқан оқиғалар»

1.Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі.

  1. Жағалбайлы елі.

  2. Қыз Жібектің түсі.

  3. Төлегеннің дүниеге келуі.

  4. Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы.

  5. Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі.

  6. Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы.

  7. Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. 

Жағалбайлы елі.

Төлегеннің дүниеге келуі.

Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі.

Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі.

Қыз Жібектің түсі.

Бекежанның Төлегенді мерт қылуы.

Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы.

Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы.

 Дескриптор

Білім алушы

*Шығарма эпизодтарын талдайды;

*Кейіпкерлер бейнесін салыстырады;


  • эпизодтарды ретімен жазады;

  • өзіне ұнаған эпизодты қолдана отырып, талдайды;

  • жырдағы кейіпкерлер бейнесін ажыратады.

ІІ. Мағынаны тану

Тапсырма: ЖЖ. Жыр жолдарынан берілген көркемдегіш құралдарды табыңыз.

Көркемдегіш құралдар

Мысалдар

Қолданылу ерекшелігі

Символ



Теңеу






Эпитет






Ассонанс






Аллитерация







Риторикалық сұрау









Бағалау критерийі

Дескриптор

Оқушы

*Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды;

*Көркемдегіш құралдардың қолданылу ерекшелігін талдайды.

  • жырдағы көркемдегіш құралдарды табады;


  • көркемдегіш құралдарға мысалдар келтіреді;


  • қолданылу ерекшелігін талдайды.

«Еркін микрофон» әдісімен өз пікірлерін білдіреді

Оқушылар назары сабаққа аударылады.




Оқушылар «Адасқан оқиғаларды» сәйкестендіреді.


































Жұптық жұмыс орындайды.

Жыр жолдарынан берілген көркемдегіш құралдарды анықтайды.





































ҚБ «Жүрек»



































































ҚБ «Жүрек»



































http://ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_shege_aqyn_nusqasy
























Әдебиет хрестоматиясы




http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin
















Сабақтың соңы

3 минут



Үйге: жырды оқу







Қосымша ақпарат

Саралау білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?


Пәнаралық байланыстар

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

АКТ байланыстары




Рефлексия

Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма?

Білім алушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқулар болды ма?

Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді??

Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды баға

Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?

1:

2:


Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.08.2025
80
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі