|
Бөлім:Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: Мұғалім: |
||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасындағы композициялық үйлесімділік. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға
Қызығушылықты
ояту. Боранбай ауылы, Жырғалаң, шатыр, Қылыш, үкілі тақия, қаза, қызыл ту, қара ту, ақ ту, хан тұқымы, жын шығару. Оқушыларды бес топқа бөлу Оқушылар 1,2,3,4,5 сандарын суыру арқылы 5 топқа бөлінеді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар тірек сөздерді тақырыппен байланыстырып айтады. Оқушылар бес топқа бөлінеді. |
ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 15 минут 14 минут 2 минут 2 минут |
Мағынаны тану. ТЖ Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады. 1-топ.Оқиғаның басталуы 2-топ.Байланыс 3-топ.Оқиғаның дамуы (Шиеленіс) 4-топ.Шарықтау шегі 5-топ.Шешімі 1-қадам. Шығарманың сюжетін еске түсіріңіз. 2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай тапсырмаларды бөліп алыңыз. 3-қадам. Талдау нәтижесін таныстыруға дайындалыңыз. ТЖ «ДЖИГСО» әдісі Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді. Тапсырма 1-қадам. Шағын топта өз талдауыңыздың нәтижесімен бөлісіңіз. 2-қадам. Топ мүшелерінің пікірін тыңдаңыз. 3-қадам. Топпен ақылдаса отырып, композициялық бөлім бөлігін қорғау. Дескриптор:
ТЖ. Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді.
1.Білу.Шығарма кім туралы? Қашан, қалай болды? 2.Түсіну. Шығарманың ең қызық жері? Неліктен? 3.Қолдану. Сіз Шоқанның орнында болсаңыз қайтер едіңіз? (Қырғыз ауылынд ақсүйек болғандықтан Шоқанға бір әйелдің жынын шығарып, қамшымен ұруын өтінуі) 4.Талдау. Қырғыз әйелдеріне тән қасиеттерді атаңыз. 5.Жинақтау. Үзіндіде орын алған оқиғалардың себебі мен салдарының байланысын анықтаңыз. 6. Бағалау. Автор орнында болсаңыз, шығарманы қалай аяқтар едіңіз. (Бағалауды сарапшылар орындай қояды) Дескриптор:
|
Топтық жұмыс
3 балл
Топтық жұмыс 7 балл |
ҚБ. 5 балл Топтарға жасыл, қызыл түсті парақшалар таратылады. Әр топ өз ойын ортаға салған соң оқушылар түрлі-түсті парақшаны көтеру арқылы топ жұмысына баға беріп отырады немесе сынып ішінен екі оқушыны бағалаушы етіп сайлап, топтардың жұмысын бағалату керек.
Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
https://abai.kz/post/5471
|
|||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар: Үйренгендері туралы ойланады 1. Қызық? 2. Қажет?
3.
Қиын? |
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасындағы композициялық үйлесімділік
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасындағы композициялық үйлесімділік
|
Бөлім:Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: Мұғалім: |
||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасындағы композициялық үйлесімділік. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға
Қызығушылықты
ояту. Боранбай ауылы, Жырғалаң, шатыр, Қылыш, үкілі тақия, қаза, қызыл ту, қара ту, ақ ту, хан тұқымы, жын шығару. Оқушыларды бес топқа бөлу Оқушылар 1,2,3,4,5 сандарын суыру арқылы 5 топқа бөлінеді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар тірек сөздерді тақырыппен байланыстырып айтады. Оқушылар бес топқа бөлінеді. |
ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 15 минут 14 минут 2 минут 2 минут |
Мағынаны тану. ТЖ Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады. 1-топ.Оқиғаның басталуы 2-топ.Байланыс 3-топ.Оқиғаның дамуы (Шиеленіс) 4-топ.Шарықтау шегі 5-топ.Шешімі 1-қадам. Шығарманың сюжетін еске түсіріңіз. 2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай тапсырмаларды бөліп алыңыз. 3-қадам. Талдау нәтижесін таныстыруға дайындалыңыз. ТЖ «ДЖИГСО» әдісі Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді. Тапсырма 1-қадам. Шағын топта өз талдауыңыздың нәтижесімен бөлісіңіз. 2-қадам. Топ мүшелерінің пікірін тыңдаңыз. 3-қадам. Топпен ақылдаса отырып, композициялық бөлім бөлігін қорғау. Дескриптор:
ТЖ. Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді.
1.Білу.Шығарма кім туралы? Қашан, қалай болды? 2.Түсіну. Шығарманың ең қызық жері? Неліктен? 3.Қолдану. Сіз Шоқанның орнында болсаңыз қайтер едіңіз? (Қырғыз ауылынд ақсүйек болғандықтан Шоқанға бір әйелдің жынын шығарып, қамшымен ұруын өтінуі) 4.Талдау. Қырғыз әйелдеріне тән қасиеттерді атаңыз. 5.Жинақтау. Үзіндіде орын алған оқиғалардың себебі мен салдарының байланысын анықтаңыз. 6. Бағалау. Автор орнында болсаңыз, шығарманы қалай аяқтар едіңіз. (Бағалауды сарапшылар орындай қояды) Дескриптор:
|
Топтық жұмыс
3 балл
Топтық жұмыс 7 балл |
ҚБ. 5 балл Топтарға жасыл, қызыл түсті парақшалар таратылады. Әр топ өз ойын ортаға салған соң оқушылар түрлі-түсті парақшаны көтеру арқылы топ жұмысына баға беріп отырады немесе сынып ішінен екі оқушыны бағалаушы етіп сайлап, топтардың жұмысын бағалату керек.
Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
https://abai.kz/post/5471
|
|||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар: Үйренгендері туралы ойланады 1. Қызық? 2. Қажет?
3.
Қиын? |
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|||
шағым қалдыра аласыз













