Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі". Қазақтар мен қырғыздар өмірі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі". Қазақтар мен қырғыздар өмірі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі". Қазақтар мен қырғыздар өмірі
Материалдың қысқаша нұсқасы

40 орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

ІІ ТАРАУ. ТАРИХИ ШЫНДЫҚ ПЕН КӨРКЕМДІК ШЕШІМ

Педагогтің аты -жөні

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні

10 желтоқсан

Сынып: 9

Қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі". Қазақтар мен қырғыздар өмірі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады.

Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі


5 минут

1)Амандасу, оқушылардың көңіл күйін сұрау;

2)Оқушыларды түгендеу;

3)Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру;


Мұғаліммен амандасу;

Өткен тақырып бойынша өз ойларын айту;

Оқушылардың көңіл- күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру;

Сабақта орындалатын тапсырмаларға сәйкес ҚБ мен таныстыру

Оқулық

137-153 беттер


Сабақтың ортасы

Жаңа материал меңгерту


10 минут



1.Бірлесіп орындалатын жұмыстарға берілген мәтіндік ақпараттармен танысады.

Талқылауға арналған сұрақтар: Шоқанға тән қасиеттерді топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер

Шоқанға тән қасиеттерді топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер

Мағынаны тану.

Шоқан Уәлиханов 1856-1857 жылдары “Ыстықкөл күнделігі” атты зерттеу еңбегін жазды. Күнделігінен берілген үзінділермен танысайық...

«Ыстықкөл сапарының күнделігі»

Ыстықкөлге барар жолда... Сәуірдің 18-жаңасында Семейден біз Аякөзге аттандық. Жол сусыз сортаң далада анда-санда бір кезігетін қазақ бекеттері арқылы өтеді екен. Алғашқы көкті де біз сол станциялардан ұшыраттық. Жолға шыққан күніміз жайма-шуақ болып, бозторғайлар шырылдап, әдеттегі әніне басып тұрды.

Барлық оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийі

-әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды;

көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады.

Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану

Оқулық



сурет







Жаңа материалды түсінгенін тексеру


10 минут



1-тапсырма. Жоғарыдағы оқыған мәлімет бойынша сәйкестендіру кестесін сәйкестендір.

Шелектің ағысы арқылы келесі асулар өтеді:

қазақ ғашықтық дастанындағы бас қаһарман Қозы Көрпештің мазары тұр

4 бекетке он шақырым жетпей,

Қуғантөр мен Деле Қарағай

Асылы, Лепсі Алатау жоталарынан бастау алып,

шағын ғана станция

Аягөз дегенің -

Темірлік арқылы Қарқараға түседі

Шелектен Ыстықкөлге қатынайтын керуен жолы

Балқашқа құяды


Өзіңді тексер!

Шелектің ағысы арқылы келесі асулар өтеді:

қазақ ғашықтық дастанындағы бас қаһарман Қозы Көрпештің мазары тұр

4 бекетке он шақырым жетпей,

Қуғантөр мен Деле Қарағай

Асылы, Лепсі Алатау жоталарынан бастау алып,

шағын ғана станция

Аягөз дегенің -

Темірлік арқылы Қарқараға түседі

Шелектен Ыстықкөлге қатынайтын керуен жолы

Балқашқа құяды



Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.



Жоғарыдағы оқыған мәлімет бойынша сәйкестендіру кестесін сәйкестендіреді.


Дескриптор


- әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды ;-1б

- зерттеу күнделігінен алынған үзіндінің мазмұнын біледі;-1 б

- берілген сөйлемдерді сәйкестендіреді.-2 б

Барлығы – 4 балл.


Кері байланыс

Үлестірме қағаз



Оқулық

10 минут


2-тапсырма. «Дәйексөз» тәсілі

Шығармадан бірнеше үзінді берілді. Үзінді бойынша талдау жасау.

A. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?

B. Интерпретация: Үзіндінің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырыбы қандай?

C. Анализ: Автор қандай композициялық амал (пейзаж, портрет, мінездеу (тура, жанама), суреттеу, диалог) қолданған?

Кешке біз Аягөзді артқа тастадық, сосын Аягөз өзенінің Тумырза деп аталатын саласынан өтіп, өзеннің оң жақ таулы-тасты жағалауымен өрлей отырып, түнге жақын Қапал жолының бірінші бекеті - Ескі Аягөзге келіп жеттік.

Білім алушы

көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады

Дескриптор:

- шығарма үзіндісіне талдау жасайды;-1 - Әңгімелеушіні анықтайды; -1 б

-Кейіпкерлері туралы пікір білдіреді; -1б

- Үзіндінің маңызын анықтайды -1 б

-Тақырыбын анықтайды;-1б

-Композициялық амалдарды анықтайды; -1б

Барлығы-6 балл.

ҚБ тапсырмасынан

Сабақтың соңы.

Сабақтың қорытындысы

5 минут

«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.

Үйге тапсырма беру

Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау

Үйге тапсырма алады.

Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі

Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.



1-10 балл қойылады

Әлеумет-тік желі

оқулық

Бағалау парақша-сы

Тексерді ________













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2025
34
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі