|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: Сынып: 5 |
Бөлім:5.Су- тіршілік көзі Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Судың маңызы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
Тақырыптың аясында қазақша сөйлемдер құрату арқылы судың пайдасы туралы ақпарат беру. Сабақ барысында интербелсенді әдістерді қолдану арқылы ақпараттық – танымдыққа білетінін дамыту. Оқушылардың тіл байлығын кеңейту. Есте сақтау қабілетін дамыту.
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжай алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
«Қара жәшік» әдісі
Сабақ мақсатымен таныстыру |
Қара жәшік әдісі арқылы сабақты бастау, яғни «Отбасы күнін тойлайық» тақырыбына сай, жәшік ішіне мерекелер, мейрамдар, отбасылық құндылықтар туралы сөздер немесе суреттер салып, оқушыларға жанама тұжырым беру. Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау ,т.б оқушылар дәл тапқанша жалғаса береді. Тапқаннан соң, жәшік ашылып, ішіндегі тақырып көрсетіліп,бүгінгі күннің тақырыбы ашылады. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын слайдтар, суреттер, жанама сөздер арқылы болжайды. |
Қолпаштау
|
Слайдтар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Сөздікпен жұмыс: Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау 1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды; |
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 97 бет
сөздік слайд |
|||||||
|
|
1-тапсырма.Айтылым. Жұмбақты шеш. Жұмбақтан суреттерде кездесетін сөздерді тауып, сөз тіркестерін құра. |
Оқушылар жұмбақты шешіп, сөз тіркестерін құрайды.
|
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 97 бет
|
|||||||
|
|
2-тапсырма.Жазылым. Оқы. Кестедегі сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып жаз. |
Жазылым. Оқушылар берілген кестені толтырады.
|
Дескриптор: -кестені толтырады; -сұрақтарға жауап береді; |
Оқулық 97,98 бет
|
|||||||
|
3-тапсырма Сөйлемдердің әрқайсысына 2 сұрақ қой. Үлгі:Судың қадірін жақсы біледі Ненің қадірін жақсы біледі? Ненің қадірін жақсы біледі? |
Оқушылар сұрақ қойып жаттығады; |
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы! Тамаша! |
|||||||||
|
4-тапсырма. Тыңдалым. Оқылым Мәтінді тыңда.Түсініп оқы.Жоспар құр. Мәтіннен сан есімдерді тауып қай түрі екендігін айт. |
Оқушылар мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, жоспар құрады. |
Дескриптор: - мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, жоспар құрады.
|
Оқулық 98 бет |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: «Судың маңызы туралы» шағын эссе жазу Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Судың пайдасы
Судың пайдасы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: Сынып: 5 |
Бөлім:5.Су- тіршілік көзі Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Судың маңызы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
Тақырыптың аясында қазақша сөйлемдер құрату арқылы судың пайдасы туралы ақпарат беру. Сабақ барысында интербелсенді әдістерді қолдану арқылы ақпараттық – танымдыққа білетінін дамыту. Оқушылардың тіл байлығын кеңейту. Есте сақтау қабілетін дамыту.
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжай алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
«Қара жәшік» әдісі
Сабақ мақсатымен таныстыру |
Қара жәшік әдісі арқылы сабақты бастау, яғни «Отбасы күнін тойлайық» тақырыбына сай, жәшік ішіне мерекелер, мейрамдар, отбасылық құндылықтар туралы сөздер немесе суреттер салып, оқушыларға жанама тұжырым беру. Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау ,т.б оқушылар дәл тапқанша жалғаса береді. Тапқаннан соң, жәшік ашылып, ішіндегі тақырып көрсетіліп,бүгінгі күннің тақырыбы ашылады. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын слайдтар, суреттер, жанама сөздер арқылы болжайды. |
Қолпаштау
|
Слайдтар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Сөздікпен жұмыс: Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау 1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды; |
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 97 бет
сөздік слайд |
|||||||
|
|
1-тапсырма.Айтылым. Жұмбақты шеш. Жұмбақтан суреттерде кездесетін сөздерді тауып, сөз тіркестерін құра. |
Оқушылар жұмбақты шешіп, сөз тіркестерін құрайды.
|
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 97 бет
|
|||||||
|
|
2-тапсырма.Жазылым. Оқы. Кестедегі сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып жаз. |
Жазылым. Оқушылар берілген кестені толтырады.
|
Дескриптор: -кестені толтырады; -сұрақтарға жауап береді; |
Оқулық 97,98 бет
|
|||||||
|
3-тапсырма Сөйлемдердің әрқайсысына 2 сұрақ қой. Үлгі:Судың қадірін жақсы біледі Ненің қадірін жақсы біледі? Ненің қадірін жақсы біледі? |
Оқушылар сұрақ қойып жаттығады; |
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы! Тамаша! |
|||||||||
|
4-тапсырма. Тыңдалым. Оқылым Мәтінді тыңда.Түсініп оқы.Жоспар құр. Мәтіннен сан есімдерді тауып қай түрі екендігін айт. |
Оқушылар мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, жоспар құрады. |
Дескриптор: - мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, жоспар құрады.
|
Оқулық 98 бет |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: «Судың маңызы туралы» шағын эссе жазу Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















