|
Мұғалім |
|
|||
|
Мерзімі |
2024 ж. |
|||
|
|
|
|||
|
Сыныбы |
7 «А» |
|||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|||
|
Тақырыбы |
Шығыс Дешті қыпшақтың саяси бөлектенуі. Ақ Орда. |
|||
|
Мақсаты |
. а) Ақ Орда 13 - 15 ғғ. арасында Шығыс
Дешті Қыпшақта өмір сүрген, орта ғасырларда Қазақстан аумағында
құрылған алғашқы мемлекеті екенін түсіндіру. |
|||
|
Міндеттері |
|
|||
|
Қолданылатын модуль |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: диалогтік оқыту, Оқыту үшін бағалау, Оқытудағы АКТ пайдалану. |
|||
|
Қолданылатын стратегиялар |
Сұрақ қою техникасы (Түрткі сұрақтар), «Суреттер сөйлейді», «Жигсо», «Семантикалық карта», «Кім біледі», «БҮБ», деңгейлік, топтық оқыту. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, бейнеролик, флипчарт, маркерлер, портреттер, стикерлер, «Жетістік ағашы» |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
Сабақтың ұраны: «Бір-бірімізді тыңдаймыз, Қате кетсе – түзейміз, Ойды толықтырамыз, Белсенді боламыз»
Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты тайпалар атымен 3 топқа бөлу. |
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралу |
Мадақтау |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
«Миға шабуыл» Егіншілік Қазақстанның қай өңірінде, атап айтқанда қай жерлерде жақсы дамыды? Жартылай отырықшы мал шаруашылығы мен көшпелі мал шаруашылығының айырмашылығы қандай? Егіншілік қандай өзен-көлдердің бойында дамыды? Қалалар мәдениеті қай кезде жандана бастады? Қазіргі кезде Қазақстан шаруашылықтың қандай түрімен айналысады? Қожа Ахмет Йасауи кесенесі орналасқан қалажәне кімнің бұйрығымен салынды? |
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
5 мин |
-
Мына сурет сендерге таныс па? |
Оқушы берген тапсырманы орындайды. Әр топ суреттермен жұмыс істейді, 6-сыныпта өткен тақырыптан не білгендерін айтады. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
Мағынаны тану
|
6 мин
|
Өткен тақырыпты толық меңгеріп жаңа тақырыпқа қадам. «Жигсо» стратегиясын пайдалану. Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдау жасайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап түсінгндерін бір-біріне жеткізеді. |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашады, түсініп біледі. Топпен жұмыс жасайды. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
7 мин |
Өткен тақырыптарға арналған тапсырмалар төңірегінде әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді.. «Сөйлемдерді толықтыру» тапсырмасы Шарты:Сөйлемнің ішінде бос тұрған орындарды қажетті сөздермен толтыру. 1. Монғол жерінде ... тайпалары өмір сүрген. (керей,найман, меркіт) 2. Шыңғысханның шын аты ...болатын (Темүжін) 3. «Жасақ» бойынша өкімет билігінің жоғарғы органы ...болды. (құрылтай) 4. Шапқыншылықтың әсерінен... қаласы жойылып кетті. (Баласағұн) 5. 1219 ж күзінде монғол әскерлері ... қаласына келеді (Отырар) 2- топтың тапсырмасы
3
- топтың
тапсырмасы «Бос орынды
толтыр» 2.Орталығы Сырдария өзенінің орта ағысы бойына орналасқан Сығанақ қаласы болды.
3.Ақ Орда өзенінен.............. ойпатына
дейінгі, Сырдарияның............ және............... ағысы
аралығындағы кең - байтақ аумақты алып
жатты. 5. Осы талас - тартысты дер кезінде
пайдаланған Орда Еженнің ұрпағы............. хан билігін өз қолына
алып, мемлекеттің күш - қуатын
нығайтады. |
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
|
Сергіту сәті |
2 мин |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау. «Қара жорға биі» атты жаттығу. |
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. |
Мадақтау |
|
Ой талғаныс
|
6 мин |
Өзіндік жұмыс: Тарихи диктант Шарты:диктант ішінен «монғол шапқыншылығы» тақырыбына қатысты есімдерді (адам аттарын)теріп жазып, әрқайсысына сипаттама бер Әл-Фараби,Айша, Торы, Әл-Бируни, Жеңісхан, Гаухар-Шахназ, Жошы, Арыстан баб, Темүжін, Жүсіп-Зылиха, Жебе,Әли, Шағатай, Жүсіп Баласағұн, Әл-Максиди, Төле, Мөңке, Үгедей. |
Берілген тапсырманы уақытылы орындап, сұрақтарға нақты жауап беру керек. Қай топтың тапсырмасы мен сұрақтары дұрыс болса сол топ жеңімпаз болады. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
Рефлексия |
3 мин |
Стикерлерді толтыру. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін БҮБ әдісі арқылы тақтадағы «Жетістік сатысы» іледі. |
Оқушыларға стикер толтырады. Сабақтан алған әсерлерін «Жетістік сатысы» іледі. |
Өздерінің білімдерін бағалау |
|
Бағалау |
3 мин |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. Әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалім топтың әділ бағасын қадағалайды. Кейін әр топқа суммативті баға қояды. |
Бағалау парақшасына әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалімнің әділ бағасына көңіл бөледі. |
Суммативті бағалау |
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
§. 37 Үйге берілген тапсырманы түсіндіру. |
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады, бағаларын қояды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шығыс Дешті қыпшақтың саяси бөлектенуі. Ақ Орда.
Шығыс Дешті қыпшақтың саяси бөлектенуі. Ақ Орда.
|
Мұғалім |
|
|||
|
Мерзімі |
2024 ж. |
|||
|
|
|
|||
|
Сыныбы |
7 «А» |
|||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|||
|
Тақырыбы |
Шығыс Дешті қыпшақтың саяси бөлектенуі. Ақ Орда. |
|||
|
Мақсаты |
. а) Ақ Орда 13 - 15 ғғ. арасында Шығыс
Дешті Қыпшақта өмір сүрген, орта ғасырларда Қазақстан аумағында
құрылған алғашқы мемлекеті екенін түсіндіру. |
|||
|
Міндеттері |
|
|||
|
Қолданылатын модуль |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: диалогтік оқыту, Оқыту үшін бағалау, Оқытудағы АКТ пайдалану. |
|||
|
Қолданылатын стратегиялар |
Сұрақ қою техникасы (Түрткі сұрақтар), «Суреттер сөйлейді», «Жигсо», «Семантикалық карта», «Кім біледі», «БҮБ», деңгейлік, топтық оқыту. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, бейнеролик, флипчарт, маркерлер, портреттер, стикерлер, «Жетістік ағашы» |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
Сабақтың ұраны: «Бір-бірімізді тыңдаймыз, Қате кетсе – түзейміз, Ойды толықтырамыз, Белсенді боламыз»
Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты тайпалар атымен 3 топқа бөлу. |
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралу |
Мадақтау |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
«Миға шабуыл» Егіншілік Қазақстанның қай өңірінде, атап айтқанда қай жерлерде жақсы дамыды? Жартылай отырықшы мал шаруашылығы мен көшпелі мал шаруашылығының айырмашылығы қандай? Егіншілік қандай өзен-көлдердің бойында дамыды? Қалалар мәдениеті қай кезде жандана бастады? Қазіргі кезде Қазақстан шаруашылықтың қандай түрімен айналысады? Қожа Ахмет Йасауи кесенесі орналасқан қалажәне кімнің бұйрығымен салынды? |
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
5 мин |
-
Мына сурет сендерге таныс па? |
Оқушы берген тапсырманы орындайды. Әр топ суреттермен жұмыс істейді, 6-сыныпта өткен тақырыптан не білгендерін айтады. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
Мағынаны тану
|
6 мин
|
Өткен тақырыпты толық меңгеріп жаңа тақырыпқа қадам. «Жигсо» стратегиясын пайдалану. Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдау жасайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап түсінгндерін бір-біріне жеткізеді. |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашады, түсініп біледі. Топпен жұмыс жасайды. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
7 мин |
Өткен тақырыптарға арналған тапсырмалар төңірегінде әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді.. «Сөйлемдерді толықтыру» тапсырмасы Шарты:Сөйлемнің ішінде бос тұрған орындарды қажетті сөздермен толтыру. 1. Монғол жерінде ... тайпалары өмір сүрген. (керей,найман, меркіт) 2. Шыңғысханның шын аты ...болатын (Темүжін) 3. «Жасақ» бойынша өкімет билігінің жоғарғы органы ...болды. (құрылтай) 4. Шапқыншылықтың әсерінен... қаласы жойылып кетті. (Баласағұн) 5. 1219 ж күзінде монғол әскерлері ... қаласына келеді (Отырар) 2- топтың тапсырмасы
3
- топтың
тапсырмасы «Бос орынды
толтыр» 2.Орталығы Сырдария өзенінің орта ағысы бойына орналасқан Сығанақ қаласы болды.
3.Ақ Орда өзенінен.............. ойпатына
дейінгі, Сырдарияның............ және............... ағысы
аралығындағы кең - байтақ аумақты алып
жатты. 5. Осы талас - тартысты дер кезінде
пайдаланған Орда Еженнің ұрпағы............. хан билігін өз қолына
алып, мемлекеттің күш - қуатын
нығайтады. |
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
|
Сергіту сәті |
2 мин |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау. «Қара жорға биі» атты жаттығу. |
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. |
Мадақтау |
|
Ой талғаныс
|
6 мин |
Өзіндік жұмыс: Тарихи диктант Шарты:диктант ішінен «монғол шапқыншылығы» тақырыбына қатысты есімдерді (адам аттарын)теріп жазып, әрқайсысына сипаттама бер Әл-Фараби,Айша, Торы, Әл-Бируни, Жеңісхан, Гаухар-Шахназ, Жошы, Арыстан баб, Темүжін, Жүсіп-Зылиха, Жебе,Әли, Шағатай, Жүсіп Баласағұн, Әл-Максиди, Төле, Мөңке, Үгедей. |
Берілген тапсырманы уақытылы орындап, сұрақтарға нақты жауап беру керек. Қай топтың тапсырмасы мен сұрақтары дұрыс болса сол топ жеңімпаз болады. |
Стикер арқылы топты бағалау |
|
Рефлексия |
3 мин |
Стикерлерді толтыру. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін БҮБ әдісі арқылы тақтадағы «Жетістік сатысы» іледі. |
Оқушыларға стикер толтырады. Сабақтан алған әсерлерін «Жетістік сатысы» іледі. |
Өздерінің білімдерін бағалау |
|
Бағалау |
3 мин |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. Әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалім топтың әділ бағасын қадағалайды. Кейін әр топқа суммативті баға қояды. |
Бағалау парақшасына әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалімнің әділ бағасына көңіл бөледі. |
Суммативті бағалау |
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
§. 37 Үйге берілген тапсырманы түсіндіру. |
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады, бағаларын қояды. |
|
шағым қалдыра аласыз













