Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК

Сабақ жоспары
Тақырыбы: Шылау
Іс-тәжірибе базасы: Семей қаласы, «Т.Аманов атындағы №16 ЖОББ» КММ
Әдіскер: Касымжанова Г.К.
Пән мұғалімі: Кунафина Гүлнар Агзановна
Машықкер: Каримова Назгүл Калелхановна
Сыныбы: 4
Күні: 18.12.2020ж
Баға___________
|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: Семей қаласы «Т.Аманов атындағы №16 ЖОББ» КММ |
||
|
Күні: 18.12.20ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Каримова Назгүл Калелхановна |
||
|
Сынып: 4«ә» |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: Үшін, туралы, дейін (шейін) шылаулары. 23 – 32 – жаттығулар |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Үшін, туралы, дейін (шейін) шылаулары септік жалғаулы сөздермен тіркесіп келіп,оған қосымша мән үстеп тұратындығын және алдындағы сөздердің септік жалғауда тұратыны қажет ететінін түсіндіру. Жаттығуларды ауызша,жазбаша орындату арқылы шылау туралы алған білімдерін іс жүзінде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы: Жаңа білімді меңгереді Оқушылардың көпшілігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Оқушылардың кейбірі: Жаттығуларды ауызша,жазбаша орындату арқылы шылау туралы алған білімдерін іс жүзінде қолдана алады. Алған білімді өмірде қолдана алады |
||
|
Бағалау критерийлері: |
Жаңа білімді меңгереді Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Жаттығуларды ауызша,жазбаша орындату арқылы шылау туралы алған білімдерін іс жүзінде қолдана алады. Алған білімді өмірде қолдана алады
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Сары, дәмді-желтый,вкусный- yellow.delicious Біз, мен- мы, я-We, l Неге? Қалай? Қашан? сұрақтарын пайдалану арқылы дайындық деңгейіне сөйлесу жүргізеді. |
||
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Білім алушыларды «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық» құндылықтарына баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, бейнелеу өнері, орыс тілі, ағылшын тілі, қазақ тілі, өзін-өзі тану. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Топқа бөлу 5 минут |
Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық. Пазлы әдісі арқылы топқа бөлу. Мақсаты: қима суреттерде жасырылған суреттердегі сұраққа жауап беріп, сол суретте бейнеленген дыбыс түрлері арқылы бөліну. - Шылау сөзінде ш қандай дыбыс? - Шылау сөзінде л мен у қандай дыбыс? - Шылау сөзінде ы мен а қандай дыбыс? |
Шаттық шебері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут
|
Жаңа тақырыпты ашу. Видеоролик көрсету. Қызығушылықты ояту. А) Конверт сұрақ – жауап әдісі.
Оқушылар мынадай тапсырмаларды орындайды: Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды қойып, сөйлемдерді оқиды. Шылаулардың тіркесіп тұрған сөздері қай сөз табы және олар қай септікте тұрғанын анықтайды (түске дейін, барлаушылар туралы, оқу үшін). Тақырыпты ашу. Күн ретін жазу. Көркем жазу. Ққ қалжа қала Оқулықпен жұмыс. Постер қорғау 23 – жаттығу ауызша орындалады.(Оқушыларды сөйлемдерді оқып,әр сөйлемдегі шылауды тауып, не үшін қоланылып тұрғанын, байланысқан сөздің қай септікте тұрғанын дәлелдейді) Қорытынды шығару:
Бағалау. Смайлик арқылы Топпен жұмыс. 1 – топ. Сематикалық карта.
2 – топ. Топтастыру стратегиясы бойынша сызба толтыру. Үшін,туралы,дейін,шейін шылаулары сөзге мезгілдік,мекендік,мақсаттық т.б үстеме мағына береді Ма,ме,ба,бе,па,пе шылаулары сөзге сұраулық мағына береді Шылау Мен,бен,пен шылаулары сөз бен сөзді байланыстырады Да, де,та,те шылаулары сөзге күшейту ,анықтау мағынасын береді 3 – топ. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге шылауларды қатыстырып әңгіме құрау.
Бағалау. Бас бармақпен. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
Үш тілділікпен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 3 минут |
Видеоролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 16 минут Қызықты тапсырма 4 минут |
Дәптермен жұмыс. Қолға қалам алайық Сауатты, әдемі жазайық. 1 – топ. 24 – жаттығу. Жатқа жазу. Отан үшін отқа түс, күймейсің. (Оқушылар мақалды жатқа жазады, мағынасын түсіндіреді.Шылауды тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын,алдыңғы сөздің қай септікте тұрғанын анықтайды.) 2 – топ. 25 – жаттығу. Жұппен жұмыс. Туралы, дейін ,шейін шылауларын қатыстырып, сөйлем құрастырып жазу. (Оқушылар сөйлемдерін оқи отырып, шылауларды тауып, қай сөзбен байланысып тұрғанын, ол сөздің қай септікте тұрғанын анықтайды. 3 – топ. 27 – жаттығу. Кесте толтыру
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













