Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ : Қиял әлемі |
Мектеп: С.Адамбеков атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||
|
Күні: .2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанбосынова Айткүл |
||||||||||
|
Сынып: 5- сынып |
Қатысқандар: 22 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.ӘТН4/3 Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін таниды, сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен сын есімнің шырай түрлерін ажыратады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен сын есімнің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін ажыратып, сын есімді зат есімнің орнына қолданып , сөйлем құрай алады.Мәтін жаза алады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
*Сын есімдерді шырай түріне қарай ажыратады. * Сын есімдерді зат есімнің орнына қолданады. Күнделікті өмірмен байланыстырады. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін таниды, сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
||||||||||
|
Пәнге байланысты сөздік қор мен терминдер: төрт мезгіл, қыс, көктем , жаз, күз мезгілдері т.б. |
|||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Төрт мезгіл . қыс, көктем, жаз, күз т/б. Диалог құруға , жазуға арналған пайдалы тіркестер: П-Менің ойымша... О-себебі... П-мысалы... С-сол себепті... |
|||||||||||
|
Ишара:қол, дене қимылдары. Бәрекелді,жарайсың,керемет. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
дүниетану, әдебиет. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
О3 Қиялдан туған суреттер |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 8 минут |
Сәлемдесу, түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал . Оқушылар бір-біріне жылы лебіз айтады. Алдыңғы оқуды пысықтау мақсатында «Зымыран»сұрақтар беремін. Топқа біріктіру «Мозайка»әдісі арқылы топқа бөлу. «Қыс» тобы «Көктем»тобы «Жаз» тобы «Күз» тобы |
|
|||||||||
|
Ортасы 3 минут 3 минут 7минут 7минут 7 минут |
«Мияның ертегі әлемі» туралы ертегіден үзінді бейнеролик көру. Жаңа сабақ ӘТН алды Ширату жаттығулары. «Ой қозғау» «Айырмашылығы неде?» әдісін ұсынамын.(Өз бетінше жұмыс)
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалап отырады. Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады. Төрт мезгіл (Ертегі) Ерте, ерте, ертеде атақты Жыл ақсақалдың екі ұлы, екі қызы болыпты. Төртеуінің мінезі төрт түрлі екен. Үлкені Қыс тентек,ашулы, қатал болған екен. Одан кішісі Көктемгүл көңілді ашық, жарқын мінезімен,асқан сұлулығымен көрген жанның аузының аузының суын құртыпты. Жүрген жерін майдай ерітіп, гүлжазираға, әсем әнге бөлейді екен. Одан кішісі Жазгүлдің даңқы жайдары,салмақты мінезімен шығыпты. Жүрген жері думан екен. Бұл да мәрттіктен алдына жан салмапты. Кенжесі Күз, ерке болып өскендікі ме, мінезі сылбыр, көңілшек болыпты. Болмашы нәрсеге өкпелеп, аузы бұртиып, қабағы түйіліп, көзінен бырт-бырт жас тамшылап шыға келеді екен. Бірақ бір жақсысы, қолы ашық, жомарт болыпты. Жыл ақсақал төртеуін де өте жақсы көріп, қанаттыға қақтырмай, тұмсықтыға шоқтырмай бағып-қағып, еркін өсіріпті. Перзенттері де оны қатты құрметтеп, сыйлайды екен. Ұлдары мен қыздары есейгеннен кейін, Жыл ақсақал оларды алдына шақырыпты. - Ұлдарым мен қыздарым! Ақылдарың толысты, буындарың бекіді. Оңды-солды таныдыңдар. Енді мен сендердің келешектеріне үлкен сенім артып, зор міндет жүктегелі отырмын. Қалай көресіңдер? – деп, ол ұлдары мен қыздарына сынай қарапты. - Сонысымен үш ай кезекпен жұмыс істейтін боласыңдар. Ал, жолдарың 24 болсын! Бірақ та,бір ескертерім сол, әрқашан халық үшін, адамдар үшін қызмет ететіндеріңді ұмытпаңдар, - деді де, Жыл ақсақал орнынан тұруға ыңғайланды. Содан бері жылдың төрт мезгілі – көктем, жаз, күз, қыс адамдарға қалтықсыз қызмет етумен келеді. Топтық жұмыс «Жигсо» – «бөлшекте, жинақта!» Әр топтағы оқушылар №1, №2, № 3 деп белгіленеді. 1-кезеңде әр топтағы балалар мәтіннің өздеріне тиесілі бөлігін оқиды. 2-кезеңде әр топтағы балалар нөмірлеріне сәйкес топ болып бірігеді. Олар өздері оқыған мәтін бөлігінің мазмұнын бірігіп талдайды, ой бөліседі. 3-кезеңде топ мүшелері қайта өз орындарына барады да, жалпы мәтін мазмұны бойынша кеңесіп, ойларын жинақтайды. 4-кезеңде әр топ өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды. ҚБ «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалап отырады Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады. 1-тапсырма. Мәтіннен сын есімдерді тауып, шырай түрлеріне қарай ажырату.
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген сын есімдерді зат есімге айналдырып,сөйлем жазу. Берілетін сөздер: үлкен, кіші, ашық, қонақжай, мырза, жомарт, көңілшек, салмақты, жайдарлы, көңілді,сылбыр т.б. ҚБ. «Иық қағу» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады.
Дескриптор:
- Берілген сын есімді зат есімге айналдырады. |
Сілтеме
Суреттер
Ы.Алтынсариннің мәтіндер жинағы |
|||||||||
|
Соңы 5 минут
3минут
Үй тапсырма: |
«Мидың суретін сал» әдісі арқылы сабақты бекіту.
К Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі -Мен бүгін білдім…. -Мен бүгін сезіндім… -Мен келесі сабақта білгім келеді...
«Өз қиялымнан туған» ертегі жазу ( сын есімдерді қатыстыра отырып). |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспалайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрледіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс - денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ : Қиял әлемі |
Мектеп: С.Адамбеков атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||
|
Күні: .2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанбосынова Айткүл |
||||||||||
|
Сынып: 5- сынып |
Қатысқандар: 22 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.ӘТН4/3 Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін таниды, сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен сын есімнің шырай түрлерін ажыратады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен сын есімнің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін ажыратып, сын есімді зат есімнің орнына қолданып , сөйлем құрай алады.Мәтін жаза алады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
*Сын есімдерді шырай түріне қарай ажыратады. * Сын есімдерді зат есімнің орнына қолданады. Күнделікті өмірмен байланыстырады. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін таниды, сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
||||||||||
|
Пәнге байланысты сөздік қор мен терминдер: төрт мезгіл, қыс, көктем , жаз, күз мезгілдері т.б. |
|||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Төрт мезгіл . қыс, көктем, жаз, күз т/б. Диалог құруға , жазуға арналған пайдалы тіркестер: П-Менің ойымша... О-себебі... П-мысалы... С-сол себепті... |
|||||||||||
|
Ишара:қол, дене қимылдары. Бәрекелді,жарайсың,керемет. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
дүниетану, әдебиет. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
О3 Қиялдан туған суреттер |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 8 минут |
Сәлемдесу, түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал . Оқушылар бір-біріне жылы лебіз айтады. Алдыңғы оқуды пысықтау мақсатында «Зымыран»сұрақтар беремін. Топқа біріктіру «Мозайка»әдісі арқылы топқа бөлу. «Қыс» тобы «Көктем»тобы «Жаз» тобы «Күз» тобы |
|
|||||||||
|
Ортасы 3 минут 3 минут 7минут 7минут 7 минут |
«Мияның ертегі әлемі» туралы ертегіден үзінді бейнеролик көру. Жаңа сабақ ӘТН алды Ширату жаттығулары. «Ой қозғау» «Айырмашылығы неде?» әдісін ұсынамын.(Өз бетінше жұмыс)
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалап отырады. Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады. Төрт мезгіл (Ертегі) Ерте, ерте, ертеде атақты Жыл ақсақалдың екі ұлы, екі қызы болыпты. Төртеуінің мінезі төрт түрлі екен. Үлкені Қыс тентек,ашулы, қатал болған екен. Одан кішісі Көктемгүл көңілді ашық, жарқын мінезімен,асқан сұлулығымен көрген жанның аузының аузының суын құртыпты. Жүрген жерін майдай ерітіп, гүлжазираға, әсем әнге бөлейді екен. Одан кішісі Жазгүлдің даңқы жайдары,салмақты мінезімен шығыпты. Жүрген жері думан екен. Бұл да мәрттіктен алдына жан салмапты. Кенжесі Күз, ерке болып өскендікі ме, мінезі сылбыр, көңілшек болыпты. Болмашы нәрсеге өкпелеп, аузы бұртиып, қабағы түйіліп, көзінен бырт-бырт жас тамшылап шыға келеді екен. Бірақ бір жақсысы, қолы ашық, жомарт болыпты. Жыл ақсақал төртеуін де өте жақсы көріп, қанаттыға қақтырмай, тұмсықтыға шоқтырмай бағып-қағып, еркін өсіріпті. Перзенттері де оны қатты құрметтеп, сыйлайды екен. Ұлдары мен қыздары есейгеннен кейін, Жыл ақсақал оларды алдына шақырыпты. - Ұлдарым мен қыздарым! Ақылдарың толысты, буындарың бекіді. Оңды-солды таныдыңдар. Енді мен сендердің келешектеріне үлкен сенім артып, зор міндет жүктегелі отырмын. Қалай көресіңдер? – деп, ол ұлдары мен қыздарына сынай қарапты. - Сонысымен үш ай кезекпен жұмыс істейтін боласыңдар. Ал, жолдарың 24 болсын! Бірақ та,бір ескертерім сол, әрқашан халық үшін, адамдар үшін қызмет ететіндеріңді ұмытпаңдар, - деді де, Жыл ақсақал орнынан тұруға ыңғайланды. Содан бері жылдың төрт мезгілі – көктем, жаз, күз, қыс адамдарға қалтықсыз қызмет етумен келеді. Топтық жұмыс «Жигсо» – «бөлшекте, жинақта!» Әр топтағы оқушылар №1, №2, № 3 деп белгіленеді. 1-кезеңде әр топтағы балалар мәтіннің өздеріне тиесілі бөлігін оқиды. 2-кезеңде әр топтағы балалар нөмірлеріне сәйкес топ болып бірігеді. Олар өздері оқыған мәтін бөлігінің мазмұнын бірігіп талдайды, ой бөліседі. 3-кезеңде топ мүшелері қайта өз орындарына барады да, жалпы мәтін мазмұны бойынша кеңесіп, ойларын жинақтайды. 4-кезеңде әр топ өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды. ҚБ «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалап отырады Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады. 1-тапсырма. Мәтіннен сын есімдерді тауып, шырай түрлеріне қарай ажырату.
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген сын есімдерді зат есімге айналдырып,сөйлем жазу. Берілетін сөздер: үлкен, кіші, ашық, қонақжай, мырза, жомарт, көңілшек, салмақты, жайдарлы, көңілді,сылбыр т.б. ҚБ. «Иық қағу» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мұғалім сабаққа қатысып отырған оқушыларды жұлдызшалар арқылы мараппаттап, қолпаштап отырады.
Дескриптор:
- Берілген сын есімді зат есімге айналдырады. |
Сілтеме
Суреттер
Ы.Алтынсариннің мәтіндер жинағы |
|||||||||
|
Соңы 5 минут
3минут
Үй тапсырма: |
«Мидың суретін сал» әдісі арқылы сабақты бекіту.
К Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі -Мен бүгін білдім…. -Мен бүгін сезіндім… -Мен келесі сабақта білгім келеді...
«Өз қиялымнан туған» ертегі жазу ( сын есімдерді қатыстыра отырып). |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспалайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрледіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс - денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



ері байланыс:

