Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Мектеп:№2 кешкі мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрсейтова Айгүл |
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны:түгел |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Бөлім |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
Оқушылардың барлығы шығармадағы көтерілген мәселелерді біледі, ұлттық мүдде туралы түсінеді Оқушылардың көбі көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады Оқушылардың кейбірі көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан терең ашады |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
НЗМ құндылық |
Топта, жұпта жұмыс жасай білу; өз білімін жетілдіріп отыру;тілге деген құрметін арттыру; өзге елдің мәдениетін құрметтеу |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология::ұлттық мүдде, адамгершілік,рухани мәңгүрттік,адамзат тағдыры, адамзат цивилизациясын шошондыратын, рухани дамуына тосқауыл болатын алапат күш ретінде танытты.т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қрыта келе,...... |
||||||
|
Алдыңғы білім |
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін оқушылармен бірге талқылау Сыныпты сөз тіркестері арқылы 4 топқа бөлу. КЕШЕГІ ӨМІРГЕ КӨЗ САЛУ ОЙ ТОҚТАТЫП, САРАЛАУ ҚОҒАМДЫҚ ҚҰБЫЛЫСТАРЫН ТАЛДАУ АДАМДАР ТАҒДЫРЫ
Әр топ өздерінің тобына тиісті сөз тіркестерін шығармамен байланыстырып, өз пікірлерін айтады
Қызығушылықты ояту: Әр топқа бір сөйлем беріледі. топта олар сөйлемді аяқтап көреді.Аяқтап болған соң түпнұсқамен салыстырады. Сөйлемдерінен ұлттық мүддені көре алғандығы немесе көре алмағандығы туралы пікірлерін білдіреді. Сұрақтарға жауап беріңіз. Болжам жасаңыз. Сөйлемдегі ойды ұлттық мүддемен байланыстырып айтыңыз.
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны ажырату 1-топ. Повес Академик алтынай Сүлейменованың туған аулына салынған мектептің ашылу салтанатына келуінен басталан оқиға неліктен лирикалық шегініспен өрбиді? Бұл мәселені ұлттық мүдде тұрғысынан талдаңыз. 2-топ. Алтынай – он беске толмай қалыңмалдың құрбаны болған қыздардың бірі. Кейіпкер бойындағы адамгершілік қасиеттерін талдаңыз. 3-топ. Алтынайдың ғылым жолына келеріндегі басына түскен қиыншылықтары көп болады. Алтынайдың осы жолдағы әрекеттерін ұлттық мүдде тұрғысынан талдаңыз. 4-топ. Дүйсен – шалғайда жатқан ауылға ХХ ғасырдың басында білім нәрін алып келген шамшырақ болса, Алтынай – ұстаз ұлағатын ұлықтаған, елінің жарқын болашағына кенген білікті де білімді жан. Дүйсен мен Алтынайдың бойындағы қасиеттер ұлттық мүддемізге қалай әсер етеді? Бағалау критерийі:
Топаралық бағалау. Дайын критерий бойынша бағалап шығады және топтарға кері байланыстарын береді. Кері байланыс. Мықты жағы Әлсіз жағы Мүмкіндіктер Қауіп-қатер Т «Бұрыш» әдісі Оқушылар сынып бұрыштарына жазылған пікірдің бірін таңдайды, сол бұрышқа барып тұрады. Топтасқан оқушылар таңдаған бұрыштағы пікірге байланысты өз пікірін білдіріп, қорытынды шығарады.
1-бұрыш. Хатта жазылған жетім қыз бен мектеп мұғалімінің басынан өткерген қайғылы оқиғалар 2-бұрыш. Алтынай – басына азаттық іздеген қазақ қыздарының бірі 3-бұрыш.елінің жарқын болашағына сенген білііті де білімді жан - Алтынай
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия.
|
|
|||||
|
Қосымша мағлұматтар |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шыңғыс Айтматов "Алғашқы Ұстаз" повесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Мектеп:№2 кешкі мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрсейтова Айгүл |
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны:түгел |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Бөлім |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
Оқушылардың барлығы шығармадағы көтерілген мәселелерді біледі, ұлттық мүдде туралы түсінеді Оқушылардың көбі көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады Оқушылардың кейбірі көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан терең ашады |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
НЗМ құндылық |
Топта, жұпта жұмыс жасай білу; өз білімін жетілдіріп отыру;тілге деген құрметін арттыру; өзге елдің мәдениетін құрметтеу |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология::ұлттық мүдде, адамгершілік,рухани мәңгүрттік,адамзат тағдыры, адамзат цивилизациясын шошондыратын, рухани дамуына тосқауыл болатын алапат күш ретінде танытты.т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қрыта келе,...... |
||||||
|
Алдыңғы білім |
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін оқушылармен бірге талқылау Сыныпты сөз тіркестері арқылы 4 топқа бөлу. КЕШЕГІ ӨМІРГЕ КӨЗ САЛУ ОЙ ТОҚТАТЫП, САРАЛАУ ҚОҒАМДЫҚ ҚҰБЫЛЫСТАРЫН ТАЛДАУ АДАМДАР ТАҒДЫРЫ
Әр топ өздерінің тобына тиісті сөз тіркестерін шығармамен байланыстырып, өз пікірлерін айтады
Қызығушылықты ояту: Әр топқа бір сөйлем беріледі. топта олар сөйлемді аяқтап көреді.Аяқтап болған соң түпнұсқамен салыстырады. Сөйлемдерінен ұлттық мүддені көре алғандығы немесе көре алмағандығы туралы пікірлерін білдіреді. Сұрақтарға жауап беріңіз. Болжам жасаңыз. Сөйлемдегі ойды ұлттық мүддемен байланыстырып айтыңыз.
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны ажырату 1-топ. Повес Академик алтынай Сүлейменованың туған аулына салынған мектептің ашылу салтанатына келуінен басталан оқиға неліктен лирикалық шегініспен өрбиді? Бұл мәселені ұлттық мүдде тұрғысынан талдаңыз. 2-топ. Алтынай – он беске толмай қалыңмалдың құрбаны болған қыздардың бірі. Кейіпкер бойындағы адамгершілік қасиеттерін талдаңыз. 3-топ. Алтынайдың ғылым жолына келеріндегі басына түскен қиыншылықтары көп болады. Алтынайдың осы жолдағы әрекеттерін ұлттық мүдде тұрғысынан талдаңыз. 4-топ. Дүйсен – шалғайда жатқан ауылға ХХ ғасырдың басында білім нәрін алып келген шамшырақ болса, Алтынай – ұстаз ұлағатын ұлықтаған, елінің жарқын болашағына кенген білікті де білімді жан. Дүйсен мен Алтынайдың бойындағы қасиеттер ұлттық мүддемізге қалай әсер етеді? Бағалау критерийі:
Топаралық бағалау. Дайын критерий бойынша бағалап шығады және топтарға кері байланыстарын береді. Кері байланыс. Мықты жағы Әлсіз жағы Мүмкіндіктер Қауіп-қатер Т «Бұрыш» әдісі Оқушылар сынып бұрыштарына жазылған пікірдің бірін таңдайды, сол бұрышқа барып тұрады. Топтасқан оқушылар таңдаған бұрыштағы пікірге байланысты өз пікірін білдіріп, қорытынды шығарады.
1-бұрыш. Хатта жазылған жетім қыз бен мектеп мұғалімінің басынан өткерген қайғылы оқиғалар 2-бұрыш. Алтынай – басына азаттық іздеген қазақ қыздарының бірі 3-бұрыш.елінің жарқын болашағына сенген білііті де білімді жан - Алтынай
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия.
|
|
|||||
|
Қосымша мағлұматтар |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз




