Тексерілді:
|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
Мектеп: |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 |
|
Оқушы саны: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шыңғыс Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсат(тар)ы: |
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау |
|
Сабақ мақсаты |
- шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау |
|
Бағалау критерийлері: |
- шығармадағы автордың идеясын анықтайды; - өмір шындығымен байланыстырады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңіс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 1 минут 4 минут Сабақтың ортасы 3 минут 4 минут 4 минут 20 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аманадасу Оқушыларды түгендеу, күнделікке белгілеу Психологиялық ахуал туғызу Көңіл күйлерін қалай? Сабаққа дайынсыздар ма? Өткен білімді еске түсіру. «Бір адым алға» әдісі. Қойылатын сұрақтар:
Жаңа тақырып. «Мен танитын тұлға» әдісі Жаңа тақырыпты болжау
Ендеше, бүгінгі өтетін тақырыбымыз кім туралы болады деп ойлайсыздар?
Дәптерлеріне тақырыпты жазғызу Шыңғыс Айтматов өмірі мен шығармашылығы. «Алғашқы ұстаз» повесі «Алғашқы ұстаз» сөз тіркесін орысша, ағылшынша аудармасын жазу (тақтаға екі оқушы шығып жазады) Первый учитель – орысша The first teacher – ағылшынша
Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру
Оқылым тапсырмасы. Оқулықпен жұмыс 166-бет Жазушының өмірі мен шығармашылын оқу. Айтылым тапсырмасы «Полилогтік» әдісі. Жалпы сынып білген мәліметтерін ортаға салу
Тыңдалым тапсырмасы Бейнебаянды көру, тыңдау
Жазылым тапсырмасы
1.«Дүйсен» тобына тапсырма. Шығарманың идеясын анықтаңыз. Шығармадан дәлелдер келтіріңіз. 2. «Алтынай» тобына тапсырма. Шығарманың идеясын бүгінгі өмірмен байланыстырыңыз. 3. «Мектеп» тобына тапсырма. Бұрынғы мен бүгінгі мектепті салыстыра талдаңыз. . 2- тапсырма Екі түбірдің бірігуі, қосарлануы немесе қайталануы арқылы жасалған сөздерді табыңдар. |
Амандасады Жоқ оқушылар анықталады Оқушылар көңіл күйлері жақсы екенін айтады. Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Суреттер арқылы ақын-жазушыларды анық тайды. Ш. Айтматов туралы болатынын айтады. Дескриптор: Дәптерге тақырыпты жазады Орысша, ағылшынша аудармасын жазады. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Дескриптор: Оқулықтан жазушы туралы ақпаратты оқиды; Ауызша білген ақпаратты ортада талдайды. Дескриптор: Ұсынған бейнебаянды тыңдайды; Шығарманың қысқаша мазмұнымен танысады. Дескриптор: - Идеясын анықтайды; - шығармадан дәлелдер келтіреді Дескриптор: - Шығарманың идеясын бүгінгі өмірмен байланыстырады. Дескриптор: - Екі түрлі мектепті айырмашылығын салыстыра талдайды. Дескриптор: Сөйлемнен бірігу,қосарлану, қайталану арқылы жасалған сөздерді табады. |
Жарайсыңдар! ҚБ. Мадақтау сөздер (тамаша, өте дұрыс жауап т.б) Мадақтау сөздер (тамаша, керемет жауап т.б) ҚБ. Мадақтау сөздер ҚБ: ҚБ: Топтар бір-бірін «Сағат тілі» әдісімен бағалауы. Оқушылар баллдық жүйемен топты бағалайды, бірін-бірі бағалайды
Мұғалім ҚБ
|
Оқулық дәптер қалам 1-слайд Суреттер 2-слайд Дәптер оқулық қалам 3-слайд Оқулық 4-cлайд 5-слайд 6-слайд баллдықжүйе «8-10», «6-7», «4-5», «0-3» |
|
Сабақтың соңы 1 минут
Кері байланыс: 3минут Бағалау: 3 минут Үйгетапсырма: 1 минут |
Бекіту сұрақтары 1.Ұстаз Дүйсеннің үміті ақталды ма? 2. Шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездеседі? 3. Шығарманың шынайылығы - Идеясын анықтап, бүгінгі өмірмен байланыстырдыңыздар; - Екі түрлі мектептің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыра талдай алдыңыздар; «Түсіндім» «Түсінбедім » «Әлі де ізденуім керек » Мұғалімнің ҚБ: Үй тапсырмасын оқушылар Білім кластан. қараулары керек |
Мақсаты: сабақты қорытындылау Мақсаты: оқушының сабаққа баға беруі Мақсаты:Оқушы бүгінгі сабақта жеткен жетістігі туралы бағаланады |
Тиімділігі: Оқу мақсатына табыс критерийлері арқылы жеткендерін біледі Тиімділігі: шынайы пікір айтады Тиімділігі: Білім класқа баға қойылады |
7-слайд 8-слайд Слайд баллдық жүйе «8-10», «6-7», «4-5», «0-3» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ШЫҢҒЫС АЙТМАТОВТЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ
ШЫҢҒЫС АЙТМАТОВТЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ
Тексерілді:
|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
Мектеп: |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 |
|
Оқушы саны: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шыңғыс Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсат(тар)ы: |
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау |
|
Сабақ мақсаты |
- шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау |
|
Бағалау критерийлері: |
- шығармадағы автордың идеясын анықтайды; - өмір шындығымен байланыстырады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңіс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 1 минут 4 минут Сабақтың ортасы 3 минут 4 минут 4 минут 20 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аманадасу Оқушыларды түгендеу, күнделікке белгілеу Психологиялық ахуал туғызу Көңіл күйлерін қалай? Сабаққа дайынсыздар ма? Өткен білімді еске түсіру. «Бір адым алға» әдісі. Қойылатын сұрақтар:
Жаңа тақырып. «Мен танитын тұлға» әдісі Жаңа тақырыпты болжау
Ендеше, бүгінгі өтетін тақырыбымыз кім туралы болады деп ойлайсыздар?
Дәптерлеріне тақырыпты жазғызу Шыңғыс Айтматов өмірі мен шығармашылығы. «Алғашқы ұстаз» повесі «Алғашқы ұстаз» сөз тіркесін орысша, ағылшынша аудармасын жазу (тақтаға екі оқушы шығып жазады) Первый учитель – орысша The first teacher – ағылшынша
Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру
Оқылым тапсырмасы. Оқулықпен жұмыс 166-бет Жазушының өмірі мен шығармашылын оқу. Айтылым тапсырмасы «Полилогтік» әдісі. Жалпы сынып білген мәліметтерін ортаға салу
Тыңдалым тапсырмасы Бейнебаянды көру, тыңдау
Жазылым тапсырмасы
1.«Дүйсен» тобына тапсырма. Шығарманың идеясын анықтаңыз. Шығармадан дәлелдер келтіріңіз. 2. «Алтынай» тобына тапсырма. Шығарманың идеясын бүгінгі өмірмен байланыстырыңыз. 3. «Мектеп» тобына тапсырма. Бұрынғы мен бүгінгі мектепті салыстыра талдаңыз. . 2- тапсырма Екі түбірдің бірігуі, қосарлануы немесе қайталануы арқылы жасалған сөздерді табыңдар. |
Амандасады Жоқ оқушылар анықталады Оқушылар көңіл күйлері жақсы екенін айтады. Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Суреттер арқылы ақын-жазушыларды анық тайды. Ш. Айтматов туралы болатынын айтады. Дескриптор: Дәптерге тақырыпты жазады Орысша, ағылшынша аудармасын жазады. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Дескриптор: Оқулықтан жазушы туралы ақпаратты оқиды; Ауызша білген ақпаратты ортада талдайды. Дескриптор: Ұсынған бейнебаянды тыңдайды; Шығарманың қысқаша мазмұнымен танысады. Дескриптор: - Идеясын анықтайды; - шығармадан дәлелдер келтіреді Дескриптор: - Шығарманың идеясын бүгінгі өмірмен байланыстырады. Дескриптор: - Екі түрлі мектепті айырмашылығын салыстыра талдайды. Дескриптор: Сөйлемнен бірігу,қосарлану, қайталану арқылы жасалған сөздерді табады. |
Жарайсыңдар! ҚБ. Мадақтау сөздер (тамаша, өте дұрыс жауап т.б) Мадақтау сөздер (тамаша, керемет жауап т.б) ҚБ. Мадақтау сөздер ҚБ: ҚБ: Топтар бір-бірін «Сағат тілі» әдісімен бағалауы. Оқушылар баллдық жүйемен топты бағалайды, бірін-бірі бағалайды
Мұғалім ҚБ
|
Оқулық дәптер қалам 1-слайд Суреттер 2-слайд Дәптер оқулық қалам 3-слайд Оқулық 4-cлайд 5-слайд 6-слайд баллдықжүйе «8-10», «6-7», «4-5», «0-3» |
|
Сабақтың соңы 1 минут
Кері байланыс: 3минут Бағалау: 3 минут Үйгетапсырма: 1 минут |
Бекіту сұрақтары 1.Ұстаз Дүйсеннің үміті ақталды ма? 2. Шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездеседі? 3. Шығарманың шынайылығы - Идеясын анықтап, бүгінгі өмірмен байланыстырдыңыздар; - Екі түрлі мектептің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыра талдай алдыңыздар; «Түсіндім» «Түсінбедім » «Әлі де ізденуім керек » Мұғалімнің ҚБ: Үй тапсырмасын оқушылар Білім кластан. қараулары керек |
Мақсаты: сабақты қорытындылау Мақсаты: оқушының сабаққа баға беруі Мақсаты:Оқушы бүгінгі сабақта жеткен жетістігі туралы бағаланады |
Тиімділігі: Оқу мақсатына табыс критерийлері арқылы жеткендерін біледі Тиімділігі: шынайы пікір айтады Тиімділігі: Білім класқа баға қойылады |
7-слайд 8-слайд Слайд баллдық жүйе «8-10», «6-7», «4-5», «0-3» |
шағым қалдыра аласыз














