|
Сынып сағаты |
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Күні: 10.11.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Балпейсова Гаухар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
15 қараша – Ұлттық валюта – теңге күні «Ұлттық валюта-теңге» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Жасанды интеллект, оған сөзсіз сену керек пе?» |
||||
|
Мақсаты |
Тәуелсіз еліміздің ең бірінші айрықша белгісі – теңгемен тереңірек таныстыру. Ақша айналымы тарихынан мағлұмат беру; |
||||
|
Индикатор |
Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу |
||||
|
Құндылық: |
Ұлттық бірегейлік. Заң және тәртіп. |
||||
|
Дәйексөз |
Тура биде туған жоқ! |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақкезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады Ой қозғау: (түрткі сұрақтар) Ұлттық валюта қай жылы
шығарылды? Ұлттық теңге мен монеталар Қазақстанның қай қалаларында шығарылады? Қай жылы теңгенің дизайны өзгерді? |
Мұғаліммен амандасады. Мұғалім сұрақатарына жауап береді. . |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Мәтінді мұқият тыңдаңыз, мәтін бойынша тапсырмаларды орындаңыз. Тәуелсіздіктің айрықша белгісі – ұлттық валюта. Ол – Қазақстан Республикасы көлемінде пайдаланылатын заңды төлем құралы. Алғашқы теңгелер Англияның «Харрисон және оның ұлдары» банкнот фабрикасында басылып шықты. Қазақ валютасының авторлары Тимур Сүлейменов, Меңдібай Алин, Ағымсалы Дүзелханов, Қайролла Әбжәлелов. 1993 жылдың 12 қарашасы күні Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев «Қазақстан Республикасында ұлттық валюта енгізу туралы» Жарлыққа қол қойды. 1993 жылдың 15 қарашасында теңге айналымға енді. 1 теңге 500 сом болып бекітілді. 1994 жылы қағаз тиындардың орнына монеталар шықты. Қазір банкнот – Ұлттық Банктің Алматы қаласындағы Банкнот фабрикасында, ал монета – Өскемендегі Монета сарайында шығарылады. 2006 жылы 15 қарашада теңгенің дизайны өзгеріп, жаңа үлгідегі банкноттар айналымға енгізілді. Теңгенің 16-ға жуық құпия қорғаныс белгісі бар. Тапсырмалар:
2. Сөйлемдердің дұрыс,
бұрыстығын анықта (мазмұнын
анықтау) |
Тапсырмаларды орындайды Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтайды |
|||
|
Қауіпсіз дік сабағы: 10 минут |
Оң әсері: -мәліметтерге негізделген тиімді шешімдер; -субъективтіліктің аздығы; -ескірген бюрократиялық құрылымды жаңаша ұйымдастыру; -жаңа және инновациялық жұмыс орындары; -энергия тасымалдаушыларға тәуелді болмау; -медицина ғылымында жетістікке жету, дерттерді түбегейлі жою. Теріс ықпалы: -есеп беруге міндеттілік (жауап беруші, заң аспектілері, құқықтар); -жұмыс орындарын жоғалту -хакерлік / киберқылмыс; -қалыптасқан түсініктің шектен шығуы.«Жасанды интеллект технологиялары мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтары» тақырыбында пікір алмасу. |
Жасанды интеллектің оң және теріс әсерімен танысады. |
|||
|
Сабақтыңсоңы |
Сабақтан алған әсерлерін сұрайды. Бағдаршам |
Сабақтан алған әсерлерін «Бағдаршам»әдіс іарқылы жазады. Қызыл.Түсініксіз Сары.Азғана түсінікті Жасыл.Түсінікті |
|||
Төменде аталған елдердің
валюта атауларын сәйкестендіріңіз.
1. Ресей
___________
2. Қытай
___________
3. Қырғызстан
___________
4. Өзбекстан
___________
5. Үндістан
____________
6. Германия
_____________
7. Египет
_____________
8. Англия
_____________
9. АҚШ
______________
10. Түркия
______________
рубль
юань
сом
сом
рупий
еуро
фунт (египет фунты)
фунт стерлинг
доллар (АҚШ доллары)
лира
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сынып сағаты
сынып сағаты
|
Сынып сағаты |
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Күні: 10.11.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Балпейсова Гаухар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
15 қараша – Ұлттық валюта – теңге күні «Ұлттық валюта-теңге» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Жасанды интеллект, оған сөзсіз сену керек пе?» |
||||
|
Мақсаты |
Тәуелсіз еліміздің ең бірінші айрықша белгісі – теңгемен тереңірек таныстыру. Ақша айналымы тарихынан мағлұмат беру; |
||||
|
Индикатор |
Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу |
||||
|
Құндылық: |
Ұлттық бірегейлік. Заң және тәртіп. |
||||
|
Дәйексөз |
Тура биде туған жоқ! |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақкезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады Ой қозғау: (түрткі сұрақтар) Ұлттық валюта қай жылы
шығарылды? Ұлттық теңге мен монеталар Қазақстанның қай қалаларында шығарылады? Қай жылы теңгенің дизайны өзгерді? |
Мұғаліммен амандасады. Мұғалім сұрақатарына жауап береді. . |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Мәтінді мұқият тыңдаңыз, мәтін бойынша тапсырмаларды орындаңыз. Тәуелсіздіктің айрықша белгісі – ұлттық валюта. Ол – Қазақстан Республикасы көлемінде пайдаланылатын заңды төлем құралы. Алғашқы теңгелер Англияның «Харрисон және оның ұлдары» банкнот фабрикасында басылып шықты. Қазақ валютасының авторлары Тимур Сүлейменов, Меңдібай Алин, Ағымсалы Дүзелханов, Қайролла Әбжәлелов. 1993 жылдың 12 қарашасы күні Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев «Қазақстан Республикасында ұлттық валюта енгізу туралы» Жарлыққа қол қойды. 1993 жылдың 15 қарашасында теңге айналымға енді. 1 теңге 500 сом болып бекітілді. 1994 жылы қағаз тиындардың орнына монеталар шықты. Қазір банкнот – Ұлттық Банктің Алматы қаласындағы Банкнот фабрикасында, ал монета – Өскемендегі Монета сарайында шығарылады. 2006 жылы 15 қарашада теңгенің дизайны өзгеріп, жаңа үлгідегі банкноттар айналымға енгізілді. Теңгенің 16-ға жуық құпия қорғаныс белгісі бар. Тапсырмалар:
2. Сөйлемдердің дұрыс,
бұрыстығын анықта (мазмұнын
анықтау) |
Тапсырмаларды орындайды Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтайды |
|||
|
Қауіпсіз дік сабағы: 10 минут |
Оң әсері: -мәліметтерге негізделген тиімді шешімдер; -субъективтіліктің аздығы; -ескірген бюрократиялық құрылымды жаңаша ұйымдастыру; -жаңа және инновациялық жұмыс орындары; -энергия тасымалдаушыларға тәуелді болмау; -медицина ғылымында жетістікке жету, дерттерді түбегейлі жою. Теріс ықпалы: -есеп беруге міндеттілік (жауап беруші, заң аспектілері, құқықтар); -жұмыс орындарын жоғалту -хакерлік / киберқылмыс; -қалыптасқан түсініктің шектен шығуы.«Жасанды интеллект технологиялары мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтары» тақырыбында пікір алмасу. |
Жасанды интеллектің оң және теріс әсерімен танысады. |
|||
|
Сабақтыңсоңы |
Сабақтан алған әсерлерін сұрайды. Бағдаршам |
Сабақтан алған әсерлерін «Бағдаршам»әдіс іарқылы жазады. Қызыл.Түсініксіз Сары.Азғана түсінікті Жасыл.Түсінікті |
|||
Төменде аталған елдердің
валюта атауларын сәйкестендіріңіз.
1. Ресей
___________
2. Қытай
___________
3. Қырғызстан
___________
4. Өзбекстан
___________
5. Үндістан
____________
6. Германия
_____________
7. Египет
_____________
8. Англия
_____________
9. АҚШ
______________
10. Түркия
______________
рубль
юань
сом
сом
рупий
еуро
фунт (египет фунты)
фунт стерлинг
доллар (АҚШ доллары)
лира
шағым қалдыра аласыз













