Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 24-САБАҚ 11- сыныптар:«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғыстың мағынасын түсіну және оның өмірдегі рөлін анықтау. Отанға, туған жерге ризашылық білдіруді үйрену. Өзіндік ой-пікірін жеткізуге дағдылану. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті: |
Негізгі міндеттері: 1) жұмыскер мен жұмыс беруші арасындағы еңбек шартын талқылау; 2) жұмыскердің құқы мен міндеттері туралы еңбек кодексіне тоқталу; 3) еңбек қауіпсіздігі тұрғысында жұмыскерге жүктелген талаппен таныстыру. |
|
|
Дәйексөз |
Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы) |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. - Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 4 САБАҚ. «ҚАУІПСІЗ ЕҢБЕК ЖАҒДАЙЛАРЫН ҚАЛАЙ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ КЕРЕК?» Еңбек кодексі. Инфографика жасауға арналған ватмандар, маркерлер, суреттер. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 мин) Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім (6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢ қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢ технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылықтехникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскер мен жұмыс беруші еңбек шартын жасасқан кезде екі тарап та өзара келісу негізіндегі әдісті қолдана алады. Жұмыс беруші нақты өз талаптарына сәйкес келетін жұмыскерді қабылдауға құқылы, ал жұмыскер көрсеткен қызметі үшін өзіне тиімді еңбекақы төлеуді талап етуге құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы. 3.Қорытынды. Сабақты қорытындылау, еңбек тақырыбына мақал- мәтелдер айту: |
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R
|
|
Ортасы (30 мин) |
Алғыс айту күнінің Қазақстан халқы Ассамблеясының құрылған күнімен сәйкес келуінде үлкен мән бар. Оған себеп ата-бабамыз бастан кешірген, ауыр нәубет жылдары.
Тарих беттерін ақтарсақ, екінші дүниежүзілік соғыс кезінде Кеңес үкіметі көптеген халықты күштеп көшіруге шешім қабылдады. Одан соң корей диаспорасын да айдауға салып, біздің елімізге басқа да ұлт өкілдерін жер аударып отырды. 1946 жылы Кеңес одағында жер аударылғандардың саны -2,5 миллионға жеткен. Ал ішінде біздің елге қоныс аударғандар саны 1 миллион 200 мың адам. Кейін өзге ұлт өкілдеріне өз отандарына қайтуға рұқсат беріледі. Дегенмен көбі қазақ жерінде қалып қойды. Содан бері Қазақстан үшін еңбек етіп келеді.
2015 жылдың 22 сәуірінде Нұрсұлтан Назарбаев Ассамблеяның XXII сессиясында Алғыс айту күнін белгілеуді ұсынған болатын. Алғыс айту – адамдардың бір-біріне деген ризашылығын білдіруі. 1 наурыз – Алғыс айту күні Қазақстандағы барлық халықтар арасындағы достықты нығайту үшін белгіленген. Бұл күн елдің дамуына үлес қосқан ата-бабаларымызға, тарихи тұлғаларға, туған жерімізге алғыс айту күні болып саналады.
Шығармашылық тапсырма:
1-тапсырма: «Еліме алғыс» атты өлең шығару. «Синквейн»әдісі бойынша шығару 2-тапсырма: «Елімізге, жерімізге, халқымызға алғыс» тақырыбында хат жазу. 3-тапсырма: Постер жасау ( Елім үшін алғыс,жерім үшін алғыс,күнім үшін алғыс ,суым үшін алғыс ,орманым үшін алғыс.)тақыптарн ашық постер жасау |
Оқушылар тыңдайды
Шығармашылық тапсырманы орындау
|
|
|
Соңы
(2 мин)
|
"Менің алғысым" (әр оқушы бір ауыз сөзбен кімге, не үшін алғыс айтатынын жазады). "Алғыс айту арқылы не өзгеруі мүмкін?" сұрағы бойынша ой бөлісу. Бағалау Өзін-өзі және өзара бағалау. Мұғалімнің кері байланысы. |
"Алғыс айту арқылы не өзгеруі мүмкін?" сұрағы бойынша ой бөлісу. |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сынып сағаты 11 сынып Қмжсы «Алғыс – ізгі ниет» Қауіпсіздік сабағы 10 мин
Сынып сағаты 11 сынып Қмжсы «Алғыс – ізгі ниет» Қауіпсіздік сабағы 10 мин
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 24-САБАҚ 11- сыныптар:«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғыстың мағынасын түсіну және оның өмірдегі рөлін анықтау. Отанға, туған жерге ризашылық білдіруді үйрену. Өзіндік ой-пікірін жеткізуге дағдылану. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті: |
Негізгі міндеттері: 1) жұмыскер мен жұмыс беруші арасындағы еңбек шартын талқылау; 2) жұмыскердің құқы мен міндеттері туралы еңбек кодексіне тоқталу; 3) еңбек қауіпсіздігі тұрғысында жұмыскерге жүктелген талаппен таныстыру. |
|
|
Дәйексөз |
Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы) |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. - Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 4 САБАҚ. «ҚАУІПСІЗ ЕҢБЕК ЖАҒДАЙЛАРЫН ҚАЛАЙ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ КЕРЕК?» Еңбек кодексі. Инфографика жасауға арналған ватмандар, маркерлер, суреттер. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 мин) Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім (6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢ қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢ технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылықтехникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскер мен жұмыс беруші еңбек шартын жасасқан кезде екі тарап та өзара келісу негізіндегі әдісті қолдана алады. Жұмыс беруші нақты өз талаптарына сәйкес келетін жұмыскерді қабылдауға құқылы, ал жұмыскер көрсеткен қызметі үшін өзіне тиімді еңбекақы төлеуді талап етуге құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы. 3.Қорытынды. Сабақты қорытындылау, еңбек тақырыбына мақал- мәтелдер айту: |
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R
|
|
Ортасы (30 мин) |
Алғыс айту күнінің Қазақстан халқы Ассамблеясының құрылған күнімен сәйкес келуінде үлкен мән бар. Оған себеп ата-бабамыз бастан кешірген, ауыр нәубет жылдары.
Тарих беттерін ақтарсақ, екінші дүниежүзілік соғыс кезінде Кеңес үкіметі көптеген халықты күштеп көшіруге шешім қабылдады. Одан соң корей диаспорасын да айдауға салып, біздің елімізге басқа да ұлт өкілдерін жер аударып отырды. 1946 жылы Кеңес одағында жер аударылғандардың саны -2,5 миллионға жеткен. Ал ішінде біздің елге қоныс аударғандар саны 1 миллион 200 мың адам. Кейін өзге ұлт өкілдеріне өз отандарына қайтуға рұқсат беріледі. Дегенмен көбі қазақ жерінде қалып қойды. Содан бері Қазақстан үшін еңбек етіп келеді.
2015 жылдың 22 сәуірінде Нұрсұлтан Назарбаев Ассамблеяның XXII сессиясында Алғыс айту күнін белгілеуді ұсынған болатын. Алғыс айту – адамдардың бір-біріне деген ризашылығын білдіруі. 1 наурыз – Алғыс айту күні Қазақстандағы барлық халықтар арасындағы достықты нығайту үшін белгіленген. Бұл күн елдің дамуына үлес қосқан ата-бабаларымызға, тарихи тұлғаларға, туған жерімізге алғыс айту күні болып саналады.
Шығармашылық тапсырма:
1-тапсырма: «Еліме алғыс» атты өлең шығару. «Синквейн»әдісі бойынша шығару 2-тапсырма: «Елімізге, жерімізге, халқымызға алғыс» тақырыбында хат жазу. 3-тапсырма: Постер жасау ( Елім үшін алғыс,жерім үшін алғыс,күнім үшін алғыс ,суым үшін алғыс ,орманым үшін алғыс.)тақыптарн ашық постер жасау |
Оқушылар тыңдайды
Шығармашылық тапсырманы орындау
|
|
|
Соңы
(2 мин)
|
"Менің алғысым" (әр оқушы бір ауыз сөзбен кімге, не үшін алғыс айтатынын жазады). "Алғыс айту арқылы не өзгеруі мүмкін?" сұрағы бойынша ой бөлісу. Бағалау Өзін-өзі және өзара бағалау. Мұғалімнің кері байланысы. |
"Алғыс айту арқылы не өзгеруі мүмкін?" сұрағы бойынша ой бөлісу. |


шағым қалдыра аласыз














