Сынып сағаты: Буллингтен қорған

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сынып сағаты: Буллингтен қорған

Материал туралы қысқаша түсінік
"Буллингтен қорған" тақырыбындағы сынып сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сынып жетекші:

Сайыпова Загила Мугыновна

Күні:

05.05.2025 жыл

Сынып:

7 «Ә»


Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған!»

«Жарақаттанғанда, жаралап алғанда алғашқы медициналық көмек көрсете білуге дағдылану» ЖЖЕ №9

«Бейтаныс адамдармен қарым қатынас кезіндегі қауіпті сигналдар

Мақсаты

Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақ ету) ұғымын түсіндіру;

Буллингтің түрлері мен салдары туралы ақпарат беру;

Қарым-қатынаста құрмет пен достықты дәріптеу


Жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсетуді үйрену;

Жолда жүру ережелерін меңгеру;

Оқушылардың қауіпсіздік дағдыларын дамыту.


Оқушыларға бейтаныс адамдармен қарым-қатынас ережелерін түсіндіру

Қауіпті жағдайларды ажырата білуге үйрету

Өзін және жақындарын қорғауға баулу


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді.





Көңілді әуен

Сабақтың ортасы

Кіріспе әңгіме:

Мұғалім буллинг туралы түсіндіреді:

Буллинг — біреуді қайталап қорлау, мазақ ету, қоқан-лоққы көрсету

Түрлері: физикалық, сөздік, кибербуллинг (интернет арқылы)


Нақты өмірден мысалдар келтіру (бейнеролик көрсетуге болады)

Топтық жұмыс / Ситуациялық тапсырмалар:

Жағдаяттарды талдау:

Мысалы: «Маратты сыныптастары мазақ етеді. Ол не істеуі керек?»

Әр топ өз шешімін ұсынады

«Не істеу керек / Не істеуге болмайды» постер жасау Қорғану жолдары:

Ата-анаға, мұғалімге, мектеп психологына айту

111 – Балаларға арналған сенім телефоны

Досыңмен бірге жүру, кибербуллингтен сақ болу



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.





Жауаптар талқыланады.





Әр жағдаят бойынша оқушылар өз пікірлерін айтып, заңға сәйкес шешімін ұсынады.




Оқушылар бірін -бірі бағалайды











Оқушылар бір -бірінің жұмыстарын бағалайды





Ақ қағаз, фломастерлер



Сабақтың соңы

Рефлексия / Қорытынды:

«Сен не үйрендің?» сұрақ-жауап

«Буллингке жол жоқ!» ұранын жазу немесе сурет салу

Психологиялық жаттығу: «Қауіпсіз жүрек» (қағаз жүрекке өз тілегін жазу)

Үй тапсырмасы:

Үйде ата-анамен буллинг туралы сөйлесу


«Достық пен сыйластық» туралы сурет салу



Оқушылар ақ қағазға ойларын қысқаша жазады

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Ақ қағаз

Ж.Ж.Е.

«Сен қауіпсіз жүресің бе?» атты қысқа әңгіме

Жаңа білім

1. Алғашқы көмек негіздері:

Жарақат түрлері:

Кесілген, күйген, жараланған, мұрыннан қан кету

Көмек көрсету жолдары:

Қанды тоқтату (таңғыш, дәкемен орау)

Қолдан келсе, жараны залалсыздандыру

Күйікте – суық суға салу

Жарақат алған адамға тыныштық сақтау

Жедел жәрдем шақыру – 103 немесе 112

Мысал (рольдік ойын):

Бір оқушы жарақат алғанды "суреттейді", екіншісі алғашқы көмек көрсетеді.

Жолда жүру ережесі:

Жол белгілерінің мағынасы (визуалды карточкалармен)


Жаяу жүргіншілер жолағы – «Зебра»

Бағдаршам түсін ажырату

Велосипедпен жүру тәртібі

Қауіпсіздік кестесі: «Жолда қалай жүру керек?» постер

Бекіту / Практикалық бөлім:

Ойын: «Қауіпсіз – Қауіпті» (жағдаят суреттерінен дұрыс/бұрыс әрекетті анықтау)

"Қолы кесілсе не істейсің?"

"Бағдаршамның қызыл түсі жанып тұрса не істеу керек?"

Қорытынды:

Сабақта не үйрендік?

Алғашқы көмек көрсетуде ең маңызды не?

Жол ережесі – өмір ережесі екенін ұғындыру




Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. «Сен бөтен адаммен сөйлесесің бе?» тақырыбында пікірлесу Жаңа білімді меңгеру

1. Бейтаныс адам деген кім?

Отбасы мүшесі емес, мұғалім емес, көршің емес – таныс емес адам

2. Қауіпті сигналдар:

Ата-анаңсыз серуенге немесе көлікке шақыру

Тәтті, ақша, ойыншық ұсыну

Қайда тұратыныңды сұрау

«Бұл құпия болсын» деу

Үрей, қобалжу, ыңғайсыздық тудыратын сөздер мен әрекеттер

3. Не істеу керек?

Қатты «ЖОҚ!» деп айту

Жақын ересекке айту (ата-ана, мұғалім, полиция)

Айналадағы адамдардан көмек сұрау

Алыстап кету, жүгіріп қашу керек болса – қашу

112 нөміріне хабарласу

Жағдаяттарды талдау:

«Бейтаныс адам саған тәтті беріп, үйге ертіп барғысы келді. Не істейсің?»

«Біреу телефон соғуға көмектесші дейді. Қалай әрекет етесің?»

«Бейтаныс адам "мен әкеңнің досымын" деп сені көлігіне отырғызғысы келеді. Бұл дұрыс па?»

(Оқушылармен бірге жауаптар талданады)

Ойын / Сергіту сәті:

«Қауіпсіз – Қауіпті» ойыны: Мұғалім түрлі жағдаят айтады, оқушылар қол көтеріп қауіпті/қауіпсіз екенін айтады

Қимылмен жауап беру ойыны (қауіпті естісе – отырады, қауіпсіз – тұрады)

Қорытынды:


Бүгін не үйрендік?

Қауіп төнсе кімнен көмек сұрайсың?

Бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезіндегі басты ереже – сақтық пен қашықтық Үй тапсырмасы:

Ата-анамен бірге «қауіпті жағдай» тақырыбында рөлдік ойын ойнап көру

Қауіп төнгенде қайда және қалай көмек сұрауға болатынын қайталау



Оқушылар тақырыпты сұрақтарға жауап беру арқылы түсінеді.









Оқушылар мұқият тыңдайды.










Сұрақтарға жауап береді




Әр топ өз жұмысын таныстырады.

Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырып, түзетулер енгізеді.










Презентация



Әңгімелесу, тәжірибелік жаттығулар, суреттер мен бейнероликтер арқылы түсіндіру.

Презентбейнематериалдар (жанжал кезінде қарым-қатынас туралы).



Тапсырма парақтары.





Бейнероликтер мен слайдтар.








Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.

Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.06.2025
146
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі