|
Сынып |
|
Күні |
Уақыты |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Білім биржасы зияткерлік ойыны |
|
|
||
|
Сабақ мақсаты |
оқушылардың білімге деген құштарлығын арттыру, қызықтыру арқылы білімін тереңдету, зияткерлік қабілетін дамыту |
||||
|
Оқушы бейнесі |
Жан-жақты, шынайы өмірге дағдыланған, зейіндері жоғары |
||||
|
Құрылғылар |
Интерактивтік тақта, А4 форматты қағаздар |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият Зияткерлік мектептердің құндылығы: Еңбек пен шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Куратор іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
уақыты |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу |
Сәлемдесу |
2 мин |
||
|
Кіріспе Негізгі кезең |
Куратор: Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар! Бүгін өткізгелі отырған кураторлық сағатымыз «Білім биржасы зияткерлік ойыны»
Оқушылар алдын ала топқа бөлінген болатын. I. Дода. Топ басшылары арасындағы сайыс 1-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: «Көппен көрген ….» / ұлы той/ 2. Бала алғаш қадам басуға талпынғанда жасалатын салт-дәстүр /Тұсаукесер/ 3. 1992ж. 2 наурызда – /Қазақстан Республикасы БҰҰ-на мүше болды/ 4. Алғаш «Қазақ хрестоматиясын» жазған кім? /Ыбырай/ 5. Сүйінбайдың ізін жалғастырушы, шәкірті болған ақын /Жамбыл/ 6. Жерұйықты іздеген адам кім? /Асан - Қайғы/ 7. Киім тігетін адамдарды қалай атайды? /тігінші/ 8. Бурабай көлі қай облыста? /Солтүстік Қазақстан/ 9. Ұя салмайтын құс /көкек/ 10. Ұлы Отан соғысында даңқты қолбасшы болған жазушы, Кеңес Одағының батыры /Бауыржан Момышұлы/ 2-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Тисе терекке, тимесе … /бұтаққа/ 2. Ұлыстың ұлы күні жасалатын тағам /наурыз көже/ 3. 1993ж.15 қарашада – /Ұлттық валюта-теңгені енгізді/ 4. Атақты суретшіні атаңыз /Қастеев/ 5. «Қазақфильм» киностудиясы кімнің атында? /Ш.Айманов/ 6. Кіші жүздің атақты биі кім?/Әйтеке би/ 7. Қазақстан тәуелсіздігіне неше жыл толды? /33 жыл/ 8. Нөл температурада су неге айналады? /мұзға/ 9. Қазақтың тұңғыш академигі, геолог-ғалым. /Қ.Сәтбаев/ 10. Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша қалай аталады? /жалғау/ 3-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Айтылған сөз, … оқпен тең /атылған/ 2. Сәукелені желегімен кім, қай уақытта киген /Жаңа түскен келін/ 3. Қазақ тіліне қай жылы мемлекеттік мәртебе берілді? /1989 ж./ 4. “Оянған өлке” романының авторы /Ғ. Мүсірепов/ 5. Әнұранның авторы? /Ж.Нәжімеденов, Ш.Қалдаяқов. Н.Назарбаев/ 6. Жазушы Мұқановтың есімі кім? /Сәбит/ 7. Жылқы, түйе, сиыр, қой-ешкі бір сөзбен қалай аталады? /төрт түлік/ 8. Қазақстан Республикасы жерінен көлемінен нешінші орында? /9 орын/ 9. Ең кіші планета? /Меркурий/
10. Абай
Құнанбаевты әлемге танытқан жазушы /М.Әуезов/ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Жасыңда қылжаң болсаң, өскенде … боласың /мылжың/ 2. «Сілесу қату» тұрақты сөз тіркесінің мағынасы қандай? /шаршау/ 3. Қазақтың тұңғыш саяхатшысы /Ш.Уалиханов/ 4. Алғаш рет мектеп ашқан кім? /Ы.Алтынсарин/ 5. Түйе сүтінен не әзірлейді? /шұбат/ 6. Қазақстандағы облыстар саны қанша? /14/ 7. Галстук қай жерден шықты? /Англия/ 8. «Қазақтардың қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заманы» қай ханның тұсында болды? /Тәуке хан/ 9. Сөздің мағынасын өзгертетін қосымша қалай аталады? /жұрнақ/ 10. «Ұлы Жібек жолы» қай жерден басталады? /Қытайдағы Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан/
II. Бәйге Қазақ тілі мен әдебиеті 20 Тіл – адам ойының … (айнасы) 20 Аңдамай сөйлеген … (ауырмай өледі) 20 Бал тамған тілден … тамар (у) 20 «Төбе шашы тік тұру» тұрақты сөз тіркесінің мағынасы қандай (қорқу, үрейлену)
30 «Жүз жасаған жыр алыбы» деп кімді айтамыз? (Жамбыл) 30 «Тарланым» өлеңінің авторын кім? (Махамбет Өтемісұлы)
30 Ойдың аяқталуын
күтпейді, 30 “Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман” тіркесінің мағынасын айтыңыз: (Тыныштық заман)
40 Қ.Жұмаділовтің «Қаздар қайтып барады» әңгімесінде кездесетін жер, су, тау аттарын атаңыздар: (Етікші,Тарбағатай, Күргейтас, Арғанаты, Тентек – Халдай, Сарышоқы, Көкөзек. Айнабұлақ, Көкшілік, Нұра.т.б) 40 Қ.Жұмаділовтің туған жерін атаңыз: ( ҚХР, Шыңжаң өлкесі, Тарбағатай аймағы,Шәуешек ауданында дүниеге келген) 40 Буын үндестігінің ғылыми атауы? (сингорманизм) 40 Сөз мағынасын зерттейтін сала? (лексика) Тарих 20 Атырау қаласының бұрынғы атауы? (Гурьев)
30 Қазақ хандығы құрылған жылдар? (1465 - 1466 жылдар)
40 Тәуке ханның «Жеті Жарғысын» жасауға
қатысқан қазақ батыры кім? (Бөгенбай
батыр) 40 Қазақ халқы жорыққа шыққанда алып шығатын
аспап түрі? (Дауылпаз) Химия 20 Ең жеңіл металл (литий) 20 Ең жеңіл газ (сутек газы) 20 Айдаһар бейнесіне ұқсайтын элемент (S) 20 Сұйық металл (сынап)
30 Алғашқы көмекке пайдаланылатын бейметалл? (Йод) 30 Ауа құрамындағы оттегі мөлшері? (21%) 30 Оксидтер деген не? (біреуі оттек болатын, екі элементтен тұратын қосылыс) 30 Химиялық таңбаның алдына қойылатын цифр.(коэффициент)
40 Зат мөлшері немен өрнектеледі? (моль) 40 Химияда заттың әрбір молінің массасы ... деп аталады (молярлық масса) 40 Заттар массасының сақталу заңы дегеніміз не? (реакцияға қатысқан заттар массасының қосындысы реакция нәтижесінде түзілген заттар массасының қосындысына тең) 40 Зат құрамының тұрақтылық заңы дегеніміз не? (алынған жолына қарамастан химиялық қосылыстың құрамы тұрақты болатындығын тұжырымдайтын заң)
Биология 20 Адамдағы дене хромосомаларының саны нешеу? (46) 20 Түсті ажырата алмайтын ауруды қалай атайды? (дальтонизм) 20 Тұқым қуалау мен өзгергіштік заңдары туралы ғылым? (генетика) 20 Ботаника нені зерттейді? (өсімдіктерді)
30 Адамның қимыл әрекеттерін реттеп, дене тепе - теңдігін сақтайтын ми бөлігі (мишық) 30 Ұлпаның қандай түрлері бар? (эпителий, дәнекер, жүйке, бұлшық ет т.б.) 30 Организмдердің өздерінің белгілерін, қасиеттерін, даму ерекшеліктерін ұрпақтан-ұрпаққа жеткізуі (тұқымқуалаушылық) 30 Цитоплазма дегеніміз не? (жасушаның қоймалжың сұйықтығы)
40 Эпителий ұлпасының қызметін атаңыз: (қорғаныштық; денеде су мөлшерінің бір қалыпты болуын реттейді; бастапқы және соңғы кезеңдердегі зат алмасуға қатысу; ағза мен сыртқы орта арасындағы зат алмасуды реттеу) 40 Дәнекер ұлпасына нелер жатады? (сүйек, шеміршек, сіңір, майлар, қан, лимфа) 40 Алыптылық әсіресе жас кезде сүйектің ұзынынан қарқынды өсуі. Бұл ауру түрі ғылыми тілде қалай аталады? (акромегалия) 40 Гипофиз, бүйрекүсті бездері, қалқанша бездердің зақымдануынан пайда болатын ауру түрі? (ергежейлілік) |
Кураторлық сағат тақырыбымен танысады Әр топ өзін таныстырады. Топтың атауы, ұраны айтылады. Топ басшылары 25 секунд ішінде сұрақтарға жауап беруі қажет Әр топ ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді |
2 мин 5 мин 3 мин 25 мин |
||
|
Қорытынды кезең |
Екі жұлдыз, бір ұсыныс |
Оқушылар стикерге өз ойларын жазады |
3 мин |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыныптан тыс іс-шара. Зияткерлік ойын.
Сыныптан тыс іс-шара. Зияткерлік ойын.
|
Сынып |
|
Күні |
Уақыты |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Білім биржасы зияткерлік ойыны |
|
|
||
|
Сабақ мақсаты |
оқушылардың білімге деген құштарлығын арттыру, қызықтыру арқылы білімін тереңдету, зияткерлік қабілетін дамыту |
||||
|
Оқушы бейнесі |
Жан-жақты, шынайы өмірге дағдыланған, зейіндері жоғары |
||||
|
Құрылғылар |
Интерактивтік тақта, А4 форматты қағаздар |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият Зияткерлік мектептердің құндылығы: Еңбек пен шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Куратор іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
уақыты |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу |
Сәлемдесу |
2 мин |
||
|
Кіріспе Негізгі кезең |
Куратор: Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар! Бүгін өткізгелі отырған кураторлық сағатымыз «Білім биржасы зияткерлік ойыны»
Оқушылар алдын ала топқа бөлінген болатын. I. Дода. Топ басшылары арасындағы сайыс 1-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: «Көппен көрген ….» / ұлы той/ 2. Бала алғаш қадам басуға талпынғанда жасалатын салт-дәстүр /Тұсаукесер/ 3. 1992ж. 2 наурызда – /Қазақстан Республикасы БҰҰ-на мүше болды/ 4. Алғаш «Қазақ хрестоматиясын» жазған кім? /Ыбырай/ 5. Сүйінбайдың ізін жалғастырушы, шәкірті болған ақын /Жамбыл/ 6. Жерұйықты іздеген адам кім? /Асан - Қайғы/ 7. Киім тігетін адамдарды қалай атайды? /тігінші/ 8. Бурабай көлі қай облыста? /Солтүстік Қазақстан/ 9. Ұя салмайтын құс /көкек/ 10. Ұлы Отан соғысында даңқты қолбасшы болған жазушы, Кеңес Одағының батыры /Бауыржан Момышұлы/ 2-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Тисе терекке, тимесе … /бұтаққа/ 2. Ұлыстың ұлы күні жасалатын тағам /наурыз көже/ 3. 1993ж.15 қарашада – /Ұлттық валюта-теңгені енгізді/ 4. Атақты суретшіні атаңыз /Қастеев/ 5. «Қазақфильм» киностудиясы кімнің атында? /Ш.Айманов/ 6. Кіші жүздің атақты биі кім?/Әйтеке би/ 7. Қазақстан тәуелсіздігіне неше жыл толды? /33 жыл/ 8. Нөл температурада су неге айналады? /мұзға/ 9. Қазақтың тұңғыш академигі, геолог-ғалым. /Қ.Сәтбаев/ 10. Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша қалай аталады? /жалғау/ 3-топ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Айтылған сөз, … оқпен тең /атылған/ 2. Сәукелені желегімен кім, қай уақытта киген /Жаңа түскен келін/ 3. Қазақ тіліне қай жылы мемлекеттік мәртебе берілді? /1989 ж./ 4. “Оянған өлке” романының авторы /Ғ. Мүсірепов/ 5. Әнұранның авторы? /Ж.Нәжімеденов, Ш.Қалдаяқов. Н.Назарбаев/ 6. Жазушы Мұқановтың есімі кім? /Сәбит/ 7. Жылқы, түйе, сиыр, қой-ешкі бір сөзбен қалай аталады? /төрт түлік/ 8. Қазақстан Республикасы жерінен көлемінен нешінші орында? /9 орын/ 9. Ең кіші планета? /Меркурий/
10. Абай
Құнанбаевты әлемге танытқан жазушы /М.Әуезов/ 1. Мақалды жалғастырыңыз: Жасыңда қылжаң болсаң, өскенде … боласың /мылжың/ 2. «Сілесу қату» тұрақты сөз тіркесінің мағынасы қандай? /шаршау/ 3. Қазақтың тұңғыш саяхатшысы /Ш.Уалиханов/ 4. Алғаш рет мектеп ашқан кім? /Ы.Алтынсарин/ 5. Түйе сүтінен не әзірлейді? /шұбат/ 6. Қазақстандағы облыстар саны қанша? /14/ 7. Галстук қай жерден шықты? /Англия/ 8. «Қазақтардың қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заманы» қай ханның тұсында болды? /Тәуке хан/ 9. Сөздің мағынасын өзгертетін қосымша қалай аталады? /жұрнақ/ 10. «Ұлы Жібек жолы» қай жерден басталады? /Қытайдағы Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан/
II. Бәйге Қазақ тілі мен әдебиеті 20 Тіл – адам ойының … (айнасы) 20 Аңдамай сөйлеген … (ауырмай өледі) 20 Бал тамған тілден … тамар (у) 20 «Төбе шашы тік тұру» тұрақты сөз тіркесінің мағынасы қандай (қорқу, үрейлену)
30 «Жүз жасаған жыр алыбы» деп кімді айтамыз? (Жамбыл) 30 «Тарланым» өлеңінің авторын кім? (Махамбет Өтемісұлы)
30 Ойдың аяқталуын
күтпейді, 30 “Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман” тіркесінің мағынасын айтыңыз: (Тыныштық заман)
40 Қ.Жұмаділовтің «Қаздар қайтып барады» әңгімесінде кездесетін жер, су, тау аттарын атаңыздар: (Етікші,Тарбағатай, Күргейтас, Арғанаты, Тентек – Халдай, Сарышоқы, Көкөзек. Айнабұлақ, Көкшілік, Нұра.т.б) 40 Қ.Жұмаділовтің туған жерін атаңыз: ( ҚХР, Шыңжаң өлкесі, Тарбағатай аймағы,Шәуешек ауданында дүниеге келген) 40 Буын үндестігінің ғылыми атауы? (сингорманизм) 40 Сөз мағынасын зерттейтін сала? (лексика) Тарих 20 Атырау қаласының бұрынғы атауы? (Гурьев)
30 Қазақ хандығы құрылған жылдар? (1465 - 1466 жылдар)
40 Тәуке ханның «Жеті Жарғысын» жасауға
қатысқан қазақ батыры кім? (Бөгенбай
батыр) 40 Қазақ халқы жорыққа шыққанда алып шығатын
аспап түрі? (Дауылпаз) Химия 20 Ең жеңіл металл (литий) 20 Ең жеңіл газ (сутек газы) 20 Айдаһар бейнесіне ұқсайтын элемент (S) 20 Сұйық металл (сынап)
30 Алғашқы көмекке пайдаланылатын бейметалл? (Йод) 30 Ауа құрамындағы оттегі мөлшері? (21%) 30 Оксидтер деген не? (біреуі оттек болатын, екі элементтен тұратын қосылыс) 30 Химиялық таңбаның алдына қойылатын цифр.(коэффициент)
40 Зат мөлшері немен өрнектеледі? (моль) 40 Химияда заттың әрбір молінің массасы ... деп аталады (молярлық масса) 40 Заттар массасының сақталу заңы дегеніміз не? (реакцияға қатысқан заттар массасының қосындысы реакция нәтижесінде түзілген заттар массасының қосындысына тең) 40 Зат құрамының тұрақтылық заңы дегеніміз не? (алынған жолына қарамастан химиялық қосылыстың құрамы тұрақты болатындығын тұжырымдайтын заң)
Биология 20 Адамдағы дене хромосомаларының саны нешеу? (46) 20 Түсті ажырата алмайтын ауруды қалай атайды? (дальтонизм) 20 Тұқым қуалау мен өзгергіштік заңдары туралы ғылым? (генетика) 20 Ботаника нені зерттейді? (өсімдіктерді)
30 Адамның қимыл әрекеттерін реттеп, дене тепе - теңдігін сақтайтын ми бөлігі (мишық) 30 Ұлпаның қандай түрлері бар? (эпителий, дәнекер, жүйке, бұлшық ет т.б.) 30 Организмдердің өздерінің белгілерін, қасиеттерін, даму ерекшеліктерін ұрпақтан-ұрпаққа жеткізуі (тұқымқуалаушылық) 30 Цитоплазма дегеніміз не? (жасушаның қоймалжың сұйықтығы)
40 Эпителий ұлпасының қызметін атаңыз: (қорғаныштық; денеде су мөлшерінің бір қалыпты болуын реттейді; бастапқы және соңғы кезеңдердегі зат алмасуға қатысу; ағза мен сыртқы орта арасындағы зат алмасуды реттеу) 40 Дәнекер ұлпасына нелер жатады? (сүйек, шеміршек, сіңір, майлар, қан, лимфа) 40 Алыптылық әсіресе жас кезде сүйектің ұзынынан қарқынды өсуі. Бұл ауру түрі ғылыми тілде қалай аталады? (акромегалия) 40 Гипофиз, бүйрекүсті бездері, қалқанша бездердің зақымдануынан пайда болатын ауру түрі? (ергежейлілік) |
Кураторлық сағат тақырыбымен танысады Әр топ өзін таныстырады. Топтың атауы, ұраны айтылады. Топ басшылары 25 секунд ішінде сұрақтарға жауап беруі қажет Әр топ ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді |
2 мин 5 мин 3 мин 25 мин |
||
|
Қорытынды кезең |
Екі жұлдыз, бір ұсыныс |
Оқушылар стикерге өз ойларын жазады |
3 мин |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|
шағым қалдыра аласыз













