Материалдар / Сыртқы келбет және тазалық
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сыртқы келбет және тазалық

Материал туралы қысқаша түсінік
Сыртқы келбет және тазалыө тақырыбына сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Наурыз 2023
286
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән:

Қазақ тілі

Мұғалімі:

Рахимбаева Айнур Кендибаевна

Жұмыс орны:

Павлодар облысы, Екібастұз қаласы, №25 қазақ қыздар гимназиясы

Күні:

2022-2023 оқу жылы

Сынып:

5

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8-бөлім: «Адамның сырт келбеті мен мінезі»

Сабақтың тақырыбы:

3-сабақ «Сыртқы келбет және тазалық»

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты:

О6. Оқылым стратегияларын қолдану

5.О6.Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу.

Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу

5.Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну. Қолдану.

Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийлері

  1. Мәтін мазмұны негізінде маңызды ақпаратты анықтайды

  2. Оқылым стратегияларын қолданады.

  3. Негізгі ақпараттарды сақтайды.

  4. Жинақы мәтін жазады.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

мәтінді оқиды, түсінеді және тікелей нұсқаулықтарға сай орындау рәсімдеріне ілеседі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

мәтіннен нақты ақпаратты табу үшін оқиды, таныс және кейбір таныс емес жағдайларда білімін сәтті түрде қолданады, қорытынды жасайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

мәтінді аналитикалық тұрғыдан оқиды, жинақы мәтін құрастырады, пайымдайды.

Құндылықтарға баулу

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • Қарым-қатынас жасау;

  • Жауапкершілік;

  • Денсаулық, тазалық, әдеп нормаларын көрсету құндылықтары

Пәнаралық байланыс

Жаһандық құзіреттілік

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Сыртқы келбет және мінез

Тілдік сақсаттары

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: сыртқы келбет, киім, бет әлпеті, шаш үлгісі, жеке гигиена, тазалық, сусабын, тері гиниенасы, химия тауарлары



ЖОСПАР

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу жұмыстары

ресурстар

Сабақтың басы

  1. минут

1.Оқушылармен амандасу

Тіл тақырыбында өлең шумағын оқып, оқушыларды сабаққа дайындау

Ана тілім – бәрін сөйлер шежірем,

Тілсіз нені білдіре алам, не білем!

Тілім барда ғана мынау ғаламның,

Кілтін табар саналысы сезінем. (М.Қанафияұлы «Жасай бер, ана тілім!»)

2.Топқа бөлу «Мозайка» әдісі арқылы жүзеге асады. (4 түрлі суретті 5-ке бөлемін, сурет бөліктерін білім алушылар алады, сәйкес келген сурет бөліктері бойынша топқа бөлінеді)

Топ мүшелерінің міндеттері белгіленеді:

  1. Тайм киппер – уақыт белгілеуші

  2. Спикер – топ атынан сөйлеуші

  3. Бақылаушы – топ жұмысын бақылайды

  4. Дизайнер – сызады, сурет салады

  5. Тыңдаушы – топ мүшелерін тыңдап, ой қосады

3.Топқа бөлінген соң, сарапшылар тобы анықталады. (Білім алушылардың отырған орындықтарында стикер жабыстырулы, сол орындыққа отырған оқушы сарапшы болады).

Дәйектеме:

Сарапшылар тобын құрған себеп:

  1. Оқушылар өздігінен ой қорытып, әрекеттеріне сыни тұрғыдан қарауға дағдыланады.

  2. Қалыптастырушы бағалау түрлері арқылы қолпаштап, қателерінің себебін түсіну қалыптасады.


Ғаламтордан алынды




5-ке бөлінген 4 түрлі сурет, стикер


МАН (деңгейлік оқыту)

Стратегиялар:

«Белсенді оқу әдістері»

Астана, 2013 ж., ПШО



А.Қ.Әлімов

«Оқытудағы интербелсенді әдіс-тәсілдер»

Астана, 2014 жыл



«Оқу сауаттылығы»

2017 жыл

Сабақтың ортасы

24 минут
















1 минут












6 минут
















1 минут











7 минут

















1 минут

















7 минут






























Сабақтың соңы

10 минут







Үй тапсырмасы:

«Тазалық – денсаулық кепілі» тақырыбына 100 сөзден тұратын эссе жазу

Білу

1-тапсырма (оқылым алдындағы):

«Болжау» стратегиясы арқылы мәтін тақырыбын ашу (топтық жұмыс).

  1. Білім алушылар топқа бөлінгенде қолданған суреттерін зерделейді.

  2. Оқылымға арналған мәтіннің тақырыбын болжап ашады.

Дәйектеме:

Оқылым алдындағы тапсырмаға «Болжау» стратегиясын алынды, себебі бұл оқушылардың болжау, ой қорыту дағдыларын жетілдіреді.


Қалыптастырушы бағалау:

Сарапшылар әр топтың жауабын тыңдап, «Таза, кір парақ» арқылы бағалайды. Егер топ дұрыс болжаса, соған таза парақты көрсетіп бағалайды.


Дәйектеме:

Тақырыпқа сай бағалау түрін бейімдеп, тазалыққа байланысты алынады.

Бағалау критерийлері

дескриптор

балл

Оқылымға арналған мәтіннің тақырыбын болжап ашады

Оқылымға арналған мәтіннің тақырыбын болжай алады

1

Тікелей нұсқаулықтарға сай орындау рәсімдеріне ілеседі

1


Түсіну

2-тапсырма (оқылым кезінде):

«Араласып кеткен оқиға» стратегиясы (Мәтін бір бет қағазға жазылады, бөлімдер бойынша бірнеше бөлікке бөлініп қиылады. Ол бөліктер партаның бетіне орындарын ауыстырылып, жайылып қойылады) топтық жұмыс

  1. Берілген «Сыртқы келбет және тазалық негіздері» атты мәтіннің қима бөліктерін оқиды

  2. Мәтінді мазмұны байланысты құрастырады

  3. Құрылған мәтінді оқиды


Дәйектеме

Осы стратегияны алу себебім:

  1. Оқу мақсатына сай жалпы мазмұнын түсіну үшін оқиды

  2. Оқушылар логикалық ойлау қабілеттерін дамытып, мәтінді жүйелеу дағдыларын қалыптастырады.


Қалыптастырушы бағалау:

Сарапшылар білім алушылардың құрастырған мәтіндерін тыңдап, «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.

Дәйектеме:

Осы бағалау оқушылар үшін түсінікті, орындаған тапсырмаларына бірден айқын баға алады.

Бағалау критерийлері

дескриптор

балл

Мазмұнына қарай мәтін құрастырады, мәтінді оқиды

Мәтінді мазмұнына сәйкес жинақтай алады

1

Өз білімін дәлелдей алады

1


Қолдану мен талдау

3-тапсырма (оқылымнан кейінгі)

«Ақылды үкілер» стратегиясы

Әрбір топқа мәтіндегі ақпаратты өндеу мақсатындағы нақты тапсырмалары бар жұмыс парағы ұсынылады (топтық жұмыс)

338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!