Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Мектебі Пәні: Химия |
|
|||
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Сутек, алынуы, қасиеттері |
|||
|
Сынып: |
Күні: |
||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.1 -сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|||
Сабақ мақсаттары |
|
|||
Жетістік критерийлері |
|
|||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет Пәнге қатысты лексика мен терминология Сутек, сутекті су астында жинау, сутек –болашак энергиясы, мырыш ұнтағы, тұз қышқылы, мыс оксиді, тотықсыздану. |
|||
АКТ қолданудағдылары |
Powerpoint |
Сабақбарысы |
||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланғаніс-әрекеттер |
Ресурстар |
Сабақтың басы 0-2 мин |
Ұйымдастыру. І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру |
Презентация |
Миға шабуыл 2-4 мин 5-9 мин Сабақтың ортасы 9-25 мин 26-33 мин 34 -38 мин |
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін жұмбақ жасырылады: Ең жеңіл элемент саналады, Периодттық жүйе осыдан бастау алады. Оқушылар жұмбақтың шешуі сутегі екенін анықтаған кейін,сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады. Жеке жұмыс: Оқушылар сутектің физикалық қасиеттерін айқындау үшін бейнематериалды тамашалайды және жауап парағындағы ‘Missing gap’ тапсырмасын орындайды, яғни бос орындарды кілт сөздермен толықтырады. Өзін-өзі бағалау: Оқушылар презентацияда көрсетілген дұрыс жауаптар арқылы өздерін бағалайды. Топтық жұмыс Оқушыларды үш топқа бөліңіз, әр топқа жеке зерттеу жұмысын беріңіз. Оқушылар бұрын оқыған білімдерінің негізінде өздеріне берілген тақырып бойынша постер дайындайды. 1 –топ Сутекті алу әдістері 2-топ Сутекті жинау әдістері 3-топ Сутек газына сапалық реакция Топтар өз постерлерін қорғайды, мұғалім қосымша сұрақтар қою арқылы оқушылардың білімдерін пысықтайды. МҰҒАЛІМ ЗЕРТХАНА ЖАҒДАЙЫНДА СУТЕК ГАЗЫН АЛУ ӘДІСІН ДЕМОНСТРАЦИЯЛАЙДЫ ЖӘНЕ ОНЫ СУ АСТЫНДА ЖИНАЙ ОТЫРЫП, ОҒАН САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯ ЖҮРГІЗЕДІ «60 СЕКУНД» ОЙЫНЫ Оқушылар 1 минут ішінде қойылған сұрақтарға жылдам жауап берулері қажет. |
Презентация https://bilimland.kz/kk/subject Қосымша 1 ‘Missing gap’ Презентация Қажетті реактивтер мен құрал -жабдықтар Презентация |
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, неніүйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысы Үй тапсырмасы оқушыларға «Сутек –болашақ энергиясы» тақырыбында эссе жазуды тапсырыңыз. |
|
Сабақ жоспары
Мектебі Пәні: Химия |
|
|||
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы. №2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» Сутектің қолданылуы |
|||
|
Сынып: |
Күні: |
||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.1 -сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|||
Сабақ мақсаттары |
|
|||
Жетістік критерийлері |
|
|||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет Пәнге қатысты лексика мен терминология Сутек, сутекті су астында жинау, сутек –болашак энергиясы, мырыш ұнтағы, тұз қышқылы, мыс оксиді, тотықсыздану. |
|||
АКТ қолданудағдылары |
Powerpoint |
Сабақбарысы |
||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланғаніс-әрекеттер |
Ресурстар |
Сабақтың басы 0-2 мин |
Ұйымдастыру. І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу оасын құру |
Презентация |
2-4 мин 5-25мин 26-30 мин 31-38мин |
Оқушылардың өткен сабақта жасаған жобалық жұмыстарын еске түсіре отырып, практикалық жұмысқа дайындау. Практикалық жұмыс: Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттеу (Жұмыс парағы)
Мұғалім сутектің қолданылу аймағын түсіндіру үшін видео көрсетеді және оқушылардан түсінгендіктерін дәлелдеу үшін келесі ассоциацияны құруды сұрайды Сутектің қолданылуы аймағы туралы оқушыларға ассоциация жасауды тапсырыңыз. Әр оқушы сутектің қолданылу аймағына мысал келтіреді оны тактаға жазады және өз ойын пайымдайды. |
Презентация Практикалық жұмыс парағы Қажетті реактивтер мен құрал -жабдықтар https://twig-bilim.kz/kz/film/the-elements-hydrogen Постер |
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, неніүйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысы |
|
Практикалық жұмыс № 2
Тақырыбы: Сутектің алынуы және қасиеттері
Қажетті құрал-жабдықтар және реактивтер: _____________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қауіпсіздік техникасының ережелері:
Шыны ыдыспен жұмыс істегенде, пробиркаларды штативқа бекіткенде өте сақ болыңыздар, себебі шыныдан жасалған құралдар өте сынғыш;
Қышқылдар ерітінділерімен жұмыс жасағанда өте абай болыңыздар, егер қышқыл қолға тисе, тез арада сумен жуып, мұғалімге ескертіңіз;
Спирт шамды қолданғанда жанып тұрған спиртшамды басқа партаға апармаңыздар.
Тәжірибелерді аяқтаған соң жұмыс орнын тазалыққа келтіріңіздер.
Жұмыстың барысы:
1. Сутек алу және қасиеттерін зерттеу суретте көрсетілгендей аспапты құрастырыңыз.
2. Сутекті жинау және мыс оксидін тотықсыздандыру:
Химиялық қасықпен мырыш ұнтағын алып, тұрғыға бекітілген сынауыққа салыңыз. Үстіне тұз қышқылын құйып, дереу газөткізгіш түтігі бар тығынмен жабыңыз. Газ өткізгіш түтіктің екінші ұшын мыс оксиді салынған сынауыққа бекітіңіз. Мыс оксиді бар сынауықты абайлап қыздырыңыз. Химиялық реакция барысын бақылаңыз.
Бақылау нәтижесі:__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Химиялық реакция теңдеулері:
Сутекті алу реакция теңдеуі:__________________________________________________
Мыс оксидінің сутек қатысында тотықсыздануы:________________________________
3.Сутекті тазалыққа тексеру.
Бақылаунәтижесі:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Суреттегі сутегінің жинау әдісіне қарап, сутегіге тән қандай физикалық қасиетті болжай аласыз?
4.Сутектің физикалық қасиеттерін зерттеу.
Болжамыңызды түсіндіріңіз:____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қорытынды:
Лабораторияда сутекті _______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
арқылы алуға болады. Оны_________________________________________________________________
________________________________________________________тәсіл арқылы жинайды, сутекті жинағанда пробирканы_______________________________________________________, өйткені ол
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз