|
Бөлім: |
7.2А Функция. Функция графигі |
|||||
|
Мектеп |
С.Н.Имашев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
23.11.22 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табады |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель сызықтық функцияның формуласын табады; - графигі берілген функцияның графигін қиятын сызықтық функцияның формуласын табады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - «Математикалық тілек» тілеу - топқа бөлу «Жұмбақтар» арқылы. Оқушыларға суреттер таратылады. Алды артымыз шексіз де Егіз туған қос жүйрік 90 градус бұрыш жасап, Кездесті екі түзу Атауын білімпазға, Міндетті екен білу (перпендикуляр түзулер ) |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
7 сынып оқулығы. 1- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 8 минут 10 минут 10 минут |
Тапсырма №1: (Т) Әдіс: «Айналмалы бекеттер» Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуына байланысты сәйкестендіріңіз. Қателерін «Geogebra» бағдарламасы арқылы көрсету. ЕБҚ: Берілген функция графигтерінің өзара орналасауын анықтаңыз Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Жұптас»
1-сурет: у=2х
2-сурет: у=3х
3-сурет: у=1,5х Берілген функция графиктерін пайдаланып функция құрыңыз. Осы функция графигіне параллель болатын функция құрып, оның графигін салыңыз. ЕБҚ: Тапсырма №3: (Т) Әдіс: «ПОПС формуласы» (Позиция Объяснение Пример Суждение) Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендері 2010 жылы өз жұмысын бастады. «Балзия» дүкенінің жылдық табысы у=2х функциясымен, ал «Тәттілер» дүкенінің жылдық табысы у=3х-10 функциясымен сипатталады. а)кондитерлік дүкендер қай жылы бірдей табыс тапты? б) 2020 жылы «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендерінің жылдық табыстары қанша? с) «Балзия» кондитерлік дүкені қай жылы 100000 табыс тапты? ЕБҚ: |
|
Дескриптор: - функция графиктерінің параллель орналасатынын анықтайды; - функция графиктерінің перпендикуляр қиылысатынын анықтайды; - функция графиктерінің қиылысатынын анықтайды. Дескриптор: ҚБ: өзін-өзі бағалау Дескриптор: - сызбадағы функция графигін пайдаланып функция құрады; - функция графигіне параллель болатын функция құрады; -параллель функция графигін салады.
Дескриптор: ҚБ: Өзара бағалау Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша |
||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: |
Оқушы саусақтары арқылы бүгінгі сабаққа деген пікірін білдіреді. |
|
|
||
Қосымша 1
«Түзу» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-7х-3 және у=-7х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-7х-3 және у=7х+3 |
Параллель |
|
у=4х және у=-0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=-3 және у=х+3 |
Перпендикуляр |
«Параллель» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=3х-3 және у=- |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-2х-3 және у=0,5х+3 |
Параллель |
|
у=0,25х және у=4х+2 |
Қиылысады |
|
у=7,5х+3 және у=7,5х-3 |
Перпендикуляр |
«Перпендикуляр» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-х-3 және у=-12х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=х-3 және у=х+3 |
Параллель |
|
у=-4х және у=0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=2,5х және у=3 |
Перпендикуляр |
Қосымша 3



Қосымша 4
«ПОПС формуласы»
(Позиция Объяснение Пример Суждение)
Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....»
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»
Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....»
Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы Ашық сабақ
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы Ашық сабақ
|
Бөлім: |
7.2А Функция. Функция графигі |
|||||
|
Мектеп |
С.Н.Имашев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
23.11.22 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табады |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель сызықтық функцияның формуласын табады; - графигі берілген функцияның графигін қиятын сызықтық функцияның формуласын табады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - «Математикалық тілек» тілеу - топқа бөлу «Жұмбақтар» арқылы. Оқушыларға суреттер таратылады. Алды артымыз шексіз де Егіз туған қос жүйрік 90 градус бұрыш жасап, Кездесті екі түзу Атауын білімпазға, Міндетті екен білу (перпендикуляр түзулер ) |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
7 сынып оқулығы. 1- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 8 минут 10 минут 10 минут |
Тапсырма №1: (Т) Әдіс: «Айналмалы бекеттер» Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуына байланысты сәйкестендіріңіз. Қателерін «Geogebra» бағдарламасы арқылы көрсету. ЕБҚ: Берілген функция графигтерінің өзара орналасауын анықтаңыз Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Жұптас»
1-сурет: у=2х
2-сурет: у=3х
3-сурет: у=1,5х Берілген функция графиктерін пайдаланып функция құрыңыз. Осы функция графигіне параллель болатын функция құрып, оның графигін салыңыз. ЕБҚ: Тапсырма №3: (Т) Әдіс: «ПОПС формуласы» (Позиция Объяснение Пример Суждение) Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендері 2010 жылы өз жұмысын бастады. «Балзия» дүкенінің жылдық табысы у=2х функциясымен, ал «Тәттілер» дүкенінің жылдық табысы у=3х-10 функциясымен сипатталады. а)кондитерлік дүкендер қай жылы бірдей табыс тапты? б) 2020 жылы «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендерінің жылдық табыстары қанша? с) «Балзия» кондитерлік дүкені қай жылы 100000 табыс тапты? ЕБҚ: |
|
Дескриптор: - функция графиктерінің параллель орналасатынын анықтайды; - функция графиктерінің перпендикуляр қиылысатынын анықтайды; - функция графиктерінің қиылысатынын анықтайды. Дескриптор: ҚБ: өзін-өзі бағалау Дескриптор: - сызбадағы функция графигін пайдаланып функция құрады; - функция графигіне параллель болатын функция құрады; -параллель функция графигін салады.
Дескриптор: ҚБ: Өзара бағалау Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша |
||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: |
Оқушы саусақтары арқылы бүгінгі сабаққа деген пікірін білдіреді. |
|
|
||
Қосымша 1
«Түзу» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-7х-3 және у=-7х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-7х-3 және у=7х+3 |
Параллель |
|
у=4х және у=-0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=-3 және у=х+3 |
Перпендикуляр |
«Параллель» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=3х-3 және у=- |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-2х-3 және у=0,5х+3 |
Параллель |
|
у=0,25х және у=4х+2 |
Қиылысады |
|
у=7,5х+3 және у=7,5х-3 |
Перпендикуляр |
«Перпендикуляр» тобына:
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-х-3 және у=-12х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=х-3 және у=х+3 |
Параллель |
|
у=-4х және у=0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=2,5х және у=3 |
Перпендикуляр |
Қосымша 3



Қосымша 4
«ПОПС формуласы»
(Позиция Объяснение Пример Суждение)
Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....»
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»
Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....»
Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»

шағым қалдыра аласыз



х+2,5 және у
х
х
х+2,5 және у
х+2,5 және у












