Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа арналған ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

«Майлин атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ

Пәні:

Физика

Бөлімі:

Кинематика

Педагогтің аты-жөні:

Бытыкова А

Күні:

01.10.2024

Сыныбы: 9 сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        1. дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау;

        2. сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттайды;

Көптеген оқушылар:

сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолданады;

Кейбір оқушылар: сызықтық және бұрыштық жылдамдықтарды ажырата алады, формулаларын қорытып шығара алады.



Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут







Өткенге шолу

5 минут





Жаңа сабаққа

дайындық

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі



Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Топқа бөлу



Тест тапсырмалары (қосымша







Қызығушылығын ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында бейнеролик көрсету.



Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау



Оқушылар стикерлер түсі арқылы 2 топқа бөлінеді.




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша қайталау жасайды.





Оқушылар бейнеролик бойынша өз ойларын айтады.



«Спидометр» әдісі арқылы бағалау




ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы





ҚБ: ауызша мадақтау, ынталандыру



Қызыл, сары, жасыл стикерлер



9 сыныпқа арналған оқулық, интерактив ті тақта



Сілтеме:

Shape1

Белгілі ақпарат

Жаңа ақпарат






Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ Топтық жұмыс

10 минут










Жұптық жұмыс 5 минут

















Жеке жұмыс

15 минут


«Бірге ойлаймыз» әдісі І топ. Қисық сызықты

қозғалыс. Материялық нүктенің шеңбер бойымен қозғалысы.

ІІ топ. Сызықтық, бұрыштық жылдамдық





«Борт күнделігі» әдісі бойынша. Оқушылар мәтінді жылдам қарап, кесте толтырады.




Суреттер сөйлейді

( Штурман басқарушы, пилот – орындаушы)

Берілген суретті түсіндіру, штурман айтып отырады, пилот қағаз бетіне түсіріп отырады.

Shape2


Shape3


«Ойлан тап» әдісі (құрылымдық тапсырма) (қосымша 1)


Оқушылар топтық жұмысты орындайды.


Топ мүшелері өздерінің алған білімдерін жүйелейді, топ ішінде талқылайды.

Оқушылар постерге екі бағана сызады.








Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Бұрыштық жылдамдық, сызықтық жылдамдықтың физикалық мағынасын түсіндіреді.














Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.


ҚБ: мен жұлдызымды

.... беремін














ҚБ:

«спидометр» әдісі арқылы, бағалау шкаласы бойынша

2 балл














ҚБ: Спидометр шкаласы бойынша


7 балл


Постерлер, маркерлер


Shape4











Тапсырма бар парақша

















Тапсырма бар парақша

Сабақтың соңы


3 минут

Рефлексия. Рефлексивті сауал

-Бүгінгі сабақта не қызықты болды?

-Сіз түсінбеген 2 ұғым?



Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу


Үй тапсырмасын беру.

Тақырыпты оқу.2-3 тапсырма

Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді.






1-10 балл


Тест тапсырмалары (қосымша 1)


  1. Спортшы 400 м қашықтықты жүгіріп өтіп қайтадан мәреге оралғандағы жолы мен орын ауыстыруы

    1. 0; 0. B) 400 м; 400 м. C) 400 м; 0. D) 0; 400 м. E) 800 м; 0.

  2. 4 м биіктіктегі терезеден лақтырылған тас үйдің қабырғасынан 3 м қашықтыққа түсті. Тастың орын ауыстыру модулі

    1. 3 м. B) 4 м. C) 5 м. D) 7 м. E) 9 м.

  3. 49 м/с бастапқы жылдамдықпен вертикаль жоғары лақтырылған дененнің 10 с кейінгі жүрген толық жолы мен орын ауыстыруы (g = 10 м/с2 )

    1. 245 м; 0 м. B) 245 м; 245 м. C) 200 м; 200 м. D) 0м; 0м. E) 240 м; 0 м.

  4. Бірқалыпты түзу сызықты қозғалған автомобиль 10 с ішінде 150 м жол жүрді. Дәл осындай жылдамдықпен ол 3 с ішінде қандай жол жүреді?

А) 30 м; В) 20 м; С) 60 м; Д) 45 м; Е 15 м;

  1. Жылдамдығын 36 км/сағ-тан 72 км/сағ-қа дейін арттырған автомобиль 5 с ішінде қанша жол жіреді?

А) 50 м; В) 45 м; С) 8 м; Д) 70 м; Е)75 м;

  1. Еркін түсу үдеуінің сан мәні:

А) 9,8 м\с3 В) 10м\с С) 10м\с2 Д) 9,8м\с2 Е) 10м

  1. 39,2 м/с жылдамдықпен вертикаль жоғары атылған жебенің көтерілу биіктігі және 5 с кейінгі орын ауыстыруы мен жүрген жолы (g = 10 м/с2 )

    1. 87 м; 70 м; 83 м. B) 87,2 м; 73 м; 83,6 м. C) 78,4 м; 73,5 м; 83,3 м.

D) 80 м; 725 м; 80 м. E) 85 м; 75 м; 85 м.

  1. 6 м/с жылдамдықпен бірінші велосипедші жолды 3 с жүріп өтті. Сол жолды 9 с жүріп өткен екінші велосипедшінің жылдамдығы

    1. 3 м/с. B) 6 м/с. C) 2 м/с. D) 9 м/с. E) 5 м/с.

  2. Ұзындығы 200 м поезд 36 км/сағ жылдамдықпен ұзындығы 400 м көпірді жүріп өту үшін кеткен уақыт

    1. 1 мин. B) 2 мин. C) 40 с. D) 90 с. 10.Еркін құлаған дененің 4 секундтағы жүген жолы қанша?

А) 60 м; В) 80 м; С) 70 м; Д) 75 м; Е) 90 м;







Жеке жұмыс. Ойлан тап (құрылымдық тапсырма)

(қосымша 1)


Айдар тасты лақтыру үшін құлашын жайып, артына қайырып, содан кейін қолын төбесінен асыра айналдырып алға созады. Сонда тас шеңберге жанай сызылған бағыт бойынша зымырайды. Айналмалы қозғалысты сипаттау үшін әдетте бұрыштық жылдамдық алынады. Дене неғұрлым тез айналса, оның бұрыштық жылдамдығы да арта түседі. Егер дене бір рет айналып шығу үшін Т

уақыт жұмсаса, оның бұрыштық жылдамдығы ω=2? .

?

Тастың алыс-жақынға түсуі оның жылдамдығына, жердің тарту күшіне байланысты. Ал тастың

бастапқы жылдамдығы Айдардың күшінің шамасына және оның құлашының ұзындығына байланысты. Біз шеңбердің радиусын R деп белгілеп, оның ұзындығы 2?R десек, онда дене осы

Shape5 жолды Т уақытта өтіп отырады, сонда оның шеңбер бойымен жүретін жылдамдығы ϑ=2?R

?

болады.

Немесе формуланы түрлендірсек, ϑ= ωR болады.



Тапсырма 1


Төмендегі тұжырымдардың шындық немесе жалған екендігін анықтаңдар.

  1. Егер қозғалыс жылдамдығының модулі тұрақты болса, мұндай қозғалыс бірқалыпты қисық сызықты қозғалыс деп аталады. Шындық / Жалған

  2. Шеңбер бойымен қозғалған дененің сызықтық жылдамдығы модулі жағынан тұрақты, ал бағыты бойынша үздіксіз өзгеріп отырады және траекторияның кез келген нүктесіне жүргізілген жанама бойымен бағытталады. Шындық / Жалған

  3. Дененің шеңбер бойымен қозғалысын бұрыштық жылдамдық сипаттайды.

Шындық / Жалған


Тапсырма 2


Бұрыштық жылдамдықтың өлшем бірлігі


А) 1 м/с В) 1 рад С) 1 рад/с Д) 1 м/с2


Тапсырма 3


Радиусы 10 см дөңгелек 3 рад/с бұрыштық жылдамдықпен айналады. Дөңгелек шеңберіндегі нүктелердің сызықтықы жылдамдығын анықтаңыз.

А) 1 м/с В) 30 м/с С) 3 м/с Д) 10 м/с Е) 0,3 м/с



Тапсырма 4


Тастың айналу периоды 10 с деп алып, оның 10 с ішіндегі бұрыштық жылдамдығы мен бұрыштық ығысуын табыңдар.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.02.2025
178
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі