Тексерілді:__________ Д. Бекетов
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 3-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Отбасы құндылықтары |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Бахыт А.А. |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.04.2025ж. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын суреттеп сипаттай алады. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: бірлік және ынтымақ -басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. Құндылық: әділдік және жауапкершілік -әдеп нормасына сәйкес өзінің және басқалардың іс әрекеттерін талдау; -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 8 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Жаңбыр сыбдыры» әдісі Мақсаты: оқушылардың эмоционалдық жағдайын реттеу, зейінді сабаққа шоғырландыру. Мұғалім әр кезеңді дауысымен бағыттап, өзі көрсетіп тұрады. Қимылдар: 1. Жаңбыр жай жауа бастады – алақандарын жайлап үйкейді. 2. Жаңбыр үдете түсті – иықтарын соғады. 3. Жаңбыр қаттырақ жауа түсті – қолдарымен санына ұрады. 4. Жаңбыр қатты жауды – аяқтарымен жерді қаттырақ таптайды. 5. Жаңбыр саябырлады – барлық әрекеттер баяулап, тоқтайды. Топқа
бөлу: «Classroomscreen» платформасымен топқа бөлу. 3 топқа бөлінеміз
1-тапсырма
Әңгімеден үзінді оқып, сұрақтарға жауап беру. – Ал сен мені білмеуші ме едің? Мен де атаңмын ғой. – Білмеймін,– деді бала бірден мұның білегінен өзінше қысып-қысып қойып. – Мені көрген жоқсың ғой. – Әжем айтқан... атам айтқан... мамам да айтқан. Есмағамбет баланың басынан сипады.. – Алматыға барасың ба?-деді. Есмағамбет осылай деген кезде, бала «рас айтып тұрсың ба, әлде өтірік пе?» дегендей жалт бұрылып оның көздеріне ұзақ қарады. Сосын сенгендей болып ақырын ғана: – Барамын-н,– деді де, күрсінді. Баланың күрсінгені соншалық ауыр болды ма, әлде өзі солай қабылдады ма, Есмағамбет те қатты толқып кетіп, баланы қайта құшақтады... – Мен сені Алматыға алып кетемін,– деді сеніммен. 2-тапсырма Жұптық жұмыс Кестені толтыру арқылы оқушылар кейіпкерлерге өз пікірін білдіру.
3-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының ішінен кейіпкердің бақытты сәтін тауып, сахнала. 2-топ: Кейіпкерге хат жаз. («Анашым, мен...» не «Сен батырсың, себебі...»). 3-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының бір кейіпкерінің портреті арқылы образын аш.
Үйге: «Менің бақытты сәтім» тақырыбында шағын эссе жазу Қорытындылау: – Балалар, бүгін біз Тұманбай Нұрмағамбетовтің «Анасын сағынған бала» әңгімесі арқылы сағыныш, анаға деген сүйіспеншілік пен бақыт ұғымдарының маңызын сезіндік. Бақыт – әрқайсымыз үшін әртүрлі болуы мүмкін. Біреу үшін ол – отбасының амандығы, біреу үшін – анасының күлімдеген жүзі. Бүгінгі сабақта сендердің ойларың мен сезімдеріңе куә болдым. Сендерге тілерім – әрдайым бақытты болыңдар! Ата-ана, ұстаз, дос бағасын білетін, жүрегі мейірімге толы жақсы адам болып өсіңдер!
Рефлексия Барлығы түсінікті Жартылай түсінікті Түсініксіз
|
Психологиялық ахуал Оқушылар мұғалімнің қимылын дәл қайталап отырады.
Қимылдар: 1. Жаңбыр жай жауа бастады – алақандарын жайлап үйкейді. 2. Жаңбыр үдете түсті – иықтарын соғады. 3. Жаңбыр қаттырақ жауа түсті – қолдарымен санына ұрады. 4. Жаңбыр қатты жауды – аяқтарымен жерді қаттырақ таптайды. 5. Жаңбыр саябырлады – барлық әрекеттер баяулап, тоқтайды.
Оқушылар үш топқа бөлінеді.
Әңгімеден үзінді оқып, сұрақтарға жауап береді.
Ықтимал жауап Уәде дегеніміз- айтқан сөзінде тұру. Сөз бен істің бірлігін уәде дейміз. Есмағамбет Сержанға қандай уәде берді? (Алматыға апару туралы ) Есмағамбет уәдесінде тұрды ма? (Жоқ) Не себепті ол уәдесінде тұрмады? (Өйткені Сержанның ата-әжесі оны Алматыға анасына жіберуге қарсы болды)
Көркем шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын берілген кесте бойынша суреттеп сипаттайды.
1-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының ішінен кейіпкердің бақытты сәтін тауып, сахналайды. 2-топ: Кейіпкерге хат жазады («Анашым, мен...» не «Сен батырсың, себебі...»). 3-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының бір кейіпкерінің портреті арқылы образын ашады.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: Білім алушы -үзіндіні түсініп оқиды – 1 балл; -сұрақтарға жауап береді – 2 балл.
Бағалау Смайлик арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор: Білім алушы
-кейіпкердің оң
іс-әрекеттерін табады-1
балл;
Бағалау Смайлик арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін анықтайды және көрсетеді – 2 балл; -кейіпкерлердің образын суреттеп сипаттайды – 2 балл.
Бағалау Әр оқушының жеке қатысуын, белсенділігін ескеріп, мадақтау сөздерімен бағалау: «Өте жақсы орындадың», «Керемет портрет жасалған», «Сенің суреттеуің өте әсерлі болды» т.б.
|
Барлық тапсырмалар интерактивті тақтада презентация арқылы көрсетіледі. «Classroomscreen» тақтасы Оқулық,смайлик.
Кесте,смайлик. Плакат,түрлі-түсті маркер. «Classroomscreen» тақтасы
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт.
Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт.
Тексерілді:__________ Д. Бекетов
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 3-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Отбасы құндылықтары |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Бахыт А.А. |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.04.2025ж. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын суреттеп сипаттай алады. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: бірлік және ынтымақ -басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. Құндылық: әділдік және жауапкершілік -әдеп нормасына сәйкес өзінің және басқалардың іс әрекеттерін талдау; -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 8 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Жаңбыр сыбдыры» әдісі Мақсаты: оқушылардың эмоционалдық жағдайын реттеу, зейінді сабаққа шоғырландыру. Мұғалім әр кезеңді дауысымен бағыттап, өзі көрсетіп тұрады. Қимылдар: 1. Жаңбыр жай жауа бастады – алақандарын жайлап үйкейді. 2. Жаңбыр үдете түсті – иықтарын соғады. 3. Жаңбыр қаттырақ жауа түсті – қолдарымен санына ұрады. 4. Жаңбыр қатты жауды – аяқтарымен жерді қаттырақ таптайды. 5. Жаңбыр саябырлады – барлық әрекеттер баяулап, тоқтайды. Топқа
бөлу: «Classroomscreen» платформасымен топқа бөлу. 3 топқа бөлінеміз
1-тапсырма
Әңгімеден үзінді оқып, сұрақтарға жауап беру. – Ал сен мені білмеуші ме едің? Мен де атаңмын ғой. – Білмеймін,– деді бала бірден мұның білегінен өзінше қысып-қысып қойып. – Мені көрген жоқсың ғой. – Әжем айтқан... атам айтқан... мамам да айтқан. Есмағамбет баланың басынан сипады.. – Алматыға барасың ба?-деді. Есмағамбет осылай деген кезде, бала «рас айтып тұрсың ба, әлде өтірік пе?» дегендей жалт бұрылып оның көздеріне ұзақ қарады. Сосын сенгендей болып ақырын ғана: – Барамын-н,– деді де, күрсінді. Баланың күрсінгені соншалық ауыр болды ма, әлде өзі солай қабылдады ма, Есмағамбет те қатты толқып кетіп, баланы қайта құшақтады... – Мен сені Алматыға алып кетемін,– деді сеніммен. 2-тапсырма Жұптық жұмыс Кестені толтыру арқылы оқушылар кейіпкерлерге өз пікірін білдіру.
3-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының ішінен кейіпкердің бақытты сәтін тауып, сахнала. 2-топ: Кейіпкерге хат жаз. («Анашым, мен...» не «Сен батырсың, себебі...»). 3-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының бір кейіпкерінің портреті арқылы образын аш.
Үйге: «Менің бақытты сәтім» тақырыбында шағын эссе жазу Қорытындылау: – Балалар, бүгін біз Тұманбай Нұрмағамбетовтің «Анасын сағынған бала» әңгімесі арқылы сағыныш, анаға деген сүйіспеншілік пен бақыт ұғымдарының маңызын сезіндік. Бақыт – әрқайсымыз үшін әртүрлі болуы мүмкін. Біреу үшін ол – отбасының амандығы, біреу үшін – анасының күлімдеген жүзі. Бүгінгі сабақта сендердің ойларың мен сезімдеріңе куә болдым. Сендерге тілерім – әрдайым бақытты болыңдар! Ата-ана, ұстаз, дос бағасын білетін, жүрегі мейірімге толы жақсы адам болып өсіңдер!
Рефлексия Барлығы түсінікті Жартылай түсінікті Түсініксіз
|
Психологиялық ахуал Оқушылар мұғалімнің қимылын дәл қайталап отырады.
Қимылдар: 1. Жаңбыр жай жауа бастады – алақандарын жайлап үйкейді. 2. Жаңбыр үдете түсті – иықтарын соғады. 3. Жаңбыр қаттырақ жауа түсті – қолдарымен санына ұрады. 4. Жаңбыр қатты жауды – аяқтарымен жерді қаттырақ таптайды. 5. Жаңбыр саябырлады – барлық әрекеттер баяулап, тоқтайды.
Оқушылар үш топқа бөлінеді.
Әңгімеден үзінді оқып, сұрақтарға жауап береді.
Ықтимал жауап Уәде дегеніміз- айтқан сөзінде тұру. Сөз бен істің бірлігін уәде дейміз. Есмағамбет Сержанға қандай уәде берді? (Алматыға апару туралы ) Есмағамбет уәдесінде тұрды ма? (Жоқ) Не себепті ол уәдесінде тұрмады? (Өйткені Сержанның ата-әжесі оны Алматыға анасына жіберуге қарсы болды)
Көркем шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын берілген кесте бойынша суреттеп сипаттайды.
1-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының ішінен кейіпкердің бақытты сәтін тауып, сахналайды. 2-топ: Кейіпкерге хат жазады («Анашым, мен...» не «Сен батырсың, себебі...»). 3-топ: «Анасын сағынған бала» шығармасының бір кейіпкерінің портреті арқылы образын ашады.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор: Білім алушы -үзіндіні түсініп оқиды – 1 балл; -сұрақтарға жауап береді – 2 балл.
Бағалау Смайлик арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор: Білім алушы
-кейіпкердің оң
іс-әрекеттерін табады-1
балл;
Бағалау Смайлик арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін анықтайды және көрсетеді – 2 балл; -кейіпкерлердің образын суреттеп сипаттайды – 2 балл.
Бағалау Әр оқушының жеке қатысуын, белсенділігін ескеріп, мадақтау сөздерімен бағалау: «Өте жақсы орындадың», «Керемет портрет жасалған», «Сенің суреттеуің өте әсерлі болды» т.б.
|
Барлық тапсырмалар интерактивті тақтада презентация арқылы көрсетіледі. «Classroomscreen» тақтасы Оқулық,смайлик.
Кесте,смайлик. Плакат,түрлі-түсті маркер. «Classroomscreen» тақтасы
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















