Материалдар / Т.Әбдіков «Қонақтар»К ейіпкерлер бейнесі 7-сынып

Т.Әбдіков «Қонақтар»К ейіпкерлер бейнесі 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан талдау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2021
1652
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар үлгісі. Қазақ әдебиеті 7-сынып


Бөлім: «Ұрпақ тәрбиесі»
Сабақтың тақырыбы:
Т.Әбдіков «Қонақтар»К ейіпкерлер бейнесі

Мұғалімнің аты-жөні: Тулеуова С.Д.

Күні:

Сынып: 7

Пәні: әдебиет

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

1.7.Т/Ж Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан талдау.

2.7.Т\Ж 4. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Сабақ мақсаттары

40 минуттық нәтиже

Барлық оқушылар: 1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды.

2. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады..

Бағалау крите-рийлері (Оқушылардың үйренгендігінің дәлелі)

  1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалудың 2 тәсіліне талдай алады.

  2. Көркем шығармадағы 3 кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.


Ойлау деңгейлері

Білу және түсіну (А), қолдану (В), ойлаудың жоғары деңгейлері (С).

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: ептеп түсінеді, епсіздікпен,ат жақты, қапсағай

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: портрет, тура және жанама мінездеу

Диалогта қолданатын сөз тіркестері мен фразалар: портрет, мінездеу арқылы

Қойылатын сұрақтар: Қарттың үміті ақталды ма? Ұлына неге ренжіді? Сапабектің орнында болса сен не істер едің?

Құндылықтарды игеру

Оқушылар бірлесе жұмыс жасайды, ортақ мәмілеге келеді (ынтымақтастық, құрмет). Ата-ананы құрметтеуді үйренеді (ұлттық құндылық).

АКТ қолдану дағдылары

Кестелер компьютер арқылы көрсетіледі.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, туған өлке


Алдыңғы оқу

Т.Әбдіковтың «Қонақтар» әңгімесінің сюжетін меңгерген.

Саралау

Бір тапсырма беріледі, оны орындауда оқушыларға әртүрлі қолдау жасалады. Оқушылардың деңгейіне сәйкес әртүрлі нәтиже жоспарланады.

Бағалау

Оқушыларға сұрақтар қою, кері байланыс беру. Дескрипторлар бойынша оқушылар бірін-бірі тексереді.

Ресурстар

Тапсырма № 1 Кестелер.№ 2 оқулық

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушы мен мұғалім әрекеттері

Сабақтың басы



Сабақтың ұйымдастыру бөлімі:

Оқушылармен амандасу

Оқушылардың сабаққа қатысымын бақылау.

Тапсырма №1. Алдыңғы білімді айқындау (Т).

Бөлімдер неге бұлай аталған?

1.«Ерғабыл қарттың ойы».

2. «Көптен күткен қауышу»

3. «Дастарқанның басында»

4. «Аспандиярдың әні»

5. «Ақталмаған үміт»

Орындау барысы: ауызша орындалады

Қалыптастырушы бағалау: ойларын толықтырады.

Сабақтың тақырыбын жариялау. Т.Әбдіков «Қонақтар» Шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі

Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушыларға хабарлау.

Оқу мақсаты.

1.7.Т/Ж Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан талдау.

2.7.Т\Ж 4. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

  1. Бағалау критерийлері: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалудың 2 тәсіліне (тура және жанама мінездеу) талдай алады.

  2. Көркем шығармадағы 3 кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

Сабақтың ортасы










1-топқа тапсырма №1 (Т)

Кейіпкер

Іс-әрекеті

Ішкі жан дүниесі




2- топқа тапсырма

Кейіпкер

Ерекшеліктері

Өмірлік мақсаттары

Құндылық

тары





3- топқа тапсырма

Сапабек

Әкесі

Қандай қасиеттер тән?

4-топқа тапсырма

Кейіпкер

Портреті

Мінездеме




Дескриптор: - Сызбадағы тапсырмаларды орындайды -3 балл

  • Мәтінмен жұмыс жасап,қажетті мәселелерді анықтайды – 3 балл


1. Орындауға дейін. Шарт пен дескрипторларды талқылау – 1 мин.

2. Орындалу барысы: Сызба талабына сай жұмыстанады.

Қалыптастырушы бағалау. Бақылау, кері байланыс, бірін-бірі бағалау.

3.Орындағаннан кейін. Тапсырманың орындалғанын тексеру, бағалау. Рефлексия (Т). «Жетістіктер. Кедергілер. Түзету жолдары».

Сыныппен қорытындылау.Қарттың үміті ақталды ма?Ұлына неге ренжіді?Сапабектің орнында болсаң сен не істер едің?Отбасылық құндылықты қалай түсінесің?

Сабақтың соңы

- 14 мин






Тапсырма №2 (Ө). Кейіпкерлер керісінше болғанда ( Жеңіс ауылда, атасының қасында өскенде ата-әжесін жатырқамаған болар еді т.б.)

Дескриптор:

1. Бір кейіпкерге керісінше болғандағы бейнесін жасайды – 2 балл.

1.Орындауға дейін. Шарт пен дескрипторларды талқылау

1 мин.

2. Орындау барысы. Оқушылар тапсырмаларды жеке орындайды.

3. Орындағаннан кейін. Тапсырманы жариялау. Сынып алдында пікірлерін ортаға салады.

Қалыптастырушы бағалау. Бақылау, сұрақтар қою, бірін-бірі бағалау.

Сабақ бойынша рефлексия.ауызша «Сауалдар кестесі» (Ұ):

Сұрақ

Жауап

Бүгінгі сабақта мақсатыңа жете алдың ба?


Қай тапсырма сен үшін қиындық туғызды?


Үй тапсырмасы: «Әке үміті» эссе

Критерийлер:

  1. Эссе жазу құрылымын ескеру керек.

  2. Кемінде 5 метафора сөздерді қолдану қажет.

  3. Кемінде 100 сөз болу керек.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ