Қысқа мерзімді жоспар
Математика 90-сабақ
|
Мектеп |
198 МГ |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаң бырова Д |
||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№90 Бір бағыттағы қалып қою қозғалысы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.8 - қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану 4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды Қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолданады |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу» әдісі Үй тапсырмасын сұрау 9-тапсырма.Есепті шығар.
V1=65км/ сағ S=40км t=2cағ V2=?км/ сағ Ш: Vқаш=S:t=40:2=20км/сағ V2= Vқаш+ V1=20+65=85км/сағ Ж: Екінші автобустың жылдамдығы -85км/сағ. Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; ФС 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Маршрут»әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Есепті амалдар бойынша шығар.
t=10мин S=500м V2=?м/ мин Ш: 1) Vқаш=S:t=500:10=50м/мин 2) V2= Vқаш+ V1=50+40=90м/мин Ж:Екінші жолаушының жылдамдығы -90м/мин |
Психологиялық тренингке қатысады.
Есептерді шығарады |
Жарайсыңдар! ҚБ: Білім шыңы бағалау
Дескриптор: Есептерді шығарады.2 балл |
слайд
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Жұптық жұмыс "Маршрут" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: 1 жұп. Ал енді осы есепті теңдеу құрып шығарып көр. Теңдеу құр. 26-беттегі ережені қолдан. х– екінші жолаушының жылдамдығы болсын дейік. х– 40 – қалып қою жылдамдығы. (х– 40) · 10 – екінші жолаушы біріншісінен озып кеткен (біріншісі екіншісінен қалып қойған) арақашықтық. (х–40) · 10 = 500 Vқаш= V2- V1=x-40 (x-40)*10=500 x-40=500:10 x-40=50 x=50+40 x=90м/мин
2 жұп Есепті теңдеу құрып шығар.
V1=70км/ сағ t=2сағ S=40км V2=?км/ сағ Ш: 1) х-екінші мәшиненің жылдамдығы Vқаш= V2 -V1=x-70 S= Vқаш *t=(x-70)*2 (x-70)*2=40 x-70=40:2 x-70=20 x=70+20 х=90км/сағ Ж:Екінші мәшиненің жылдамдығы -90км/сағ ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға Есептейді, тексереді. 40 006 – 248=39758 2 470 · 105=259350 12 492 : 347=36 325 869 + 475 682 =801551 21 356 : 562= 38 2 546 · 48 =122208 |
Есепті теңдеу құрып шығарып көреді. Есептеп, тексереді.
|
Бағалау критерийі Қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолданады Дескриптор: Есепті теңдеу құрып шығарып көреді.2 балл Есептеп, тексереді.1 балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4,7,8,9-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Диограмма» әдісі 1 жұп Мұндай есепті әртүрлі тәсілмен шығаруға болады. Есепті шығарудың екі тәсілін тауып көр. Амалдар бойынша жаз
V1=250м/ мин V2=200м/ мин t=20мин S=?м Ш: 1-тәсіл Vқаш= V1- V2=250-200=50м/мин S= Vқаш*t=50*20=1000м 2-тәсіл: S1= V1*t=250*20=5000м S2= V2*t=200*20=4000м S= S1 - S2=5000-4000=1000м Ж: Арман Серіктен 1000м қашықтықта болды. 2 жұп Есепті шығар. График бойынша тағы да сұрақтар құрастыр.
1) Шаңғышы 11:00-де шықты. 2) Жаяу жүргінші 9:00-де шықты. 3) Шаңғышының тоқтағанға дейінгі жылдамдығы -8км/сағ. 4) Жаяу жүргіншінің тоқтағанға дейінгі жылдамдығы -5км/сағ 5) Шаңғышының аялдау ұзақтығы -1сағат 6) Жаяу жүргіншінің аялдау ұзақтығы -1сағат 7) Жаяу жүргінші қанша рет аялдады? - 2рет аялдады. 8) Жаяу жүргінші сағат нешеде жетті? -15:00-де жетті. 9) Шаңғышы сағат нешеде жетті? -14:00-де жетті. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға Ойлан және жауап бер. 601<x>700 0 цифрымен аяқталатын: 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690 -9сан 2 цифрымен аяқталатын: 602, 612, 622, 632, 642, 652, 662, 672, 682, 692 - 10сан. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары ) балаға
Есепті шығар.
|
Есептің шешуін, жауабын шығарады |
Бағалау критерийі Бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды Дескриптор: Есептің шешуін, жауабын шығарады-3балл. Ойлан және жауап береді 1 балл.
|
оқулық
|
|
|
10 мин |
ҚБ 6-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Кім жылдам?!» ойыны Өрнектер құрып, олардың мәнін тап. а) 900100-694*705+154080:428=411190 ә) 2603*58+(1000000-19975):75=164041 б) (39096:54+2306)*35=106050 |
Өрнектер құрып, олардың мәнін табады.
|
Дескриптор: Өрнектер құрып, олардың мәнін табады.1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Бәйге »
Үй тапсырма 10 есеп |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер
Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 90-сабақ
|
Мектеп |
198 МГ |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаң бырова Д |
||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№90 Бір бағыттағы қалып қою қозғалысы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.8 - қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану 4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды Қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолданады |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу» әдісі Үй тапсырмасын сұрау 9-тапсырма.Есепті шығар.
V1=65км/ сағ S=40км t=2cағ V2=?км/ сағ Ш: Vқаш=S:t=40:2=20км/сағ V2= Vқаш+ V1=20+65=85км/сағ Ж: Екінші автобустың жылдамдығы -85км/сағ. Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; ФС 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Маршрут»әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Есепті амалдар бойынша шығар.
t=10мин S=500м V2=?м/ мин Ш: 1) Vқаш=S:t=500:10=50м/мин 2) V2= Vқаш+ V1=50+40=90м/мин Ж:Екінші жолаушының жылдамдығы -90м/мин |
Психологиялық тренингке қатысады.
Есептерді шығарады |
Жарайсыңдар! ҚБ: Білім шыңы бағалау
Дескриптор: Есептерді шығарады.2 балл |
слайд
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Жұптық жұмыс "Маршрут" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: 1 жұп. Ал енді осы есепті теңдеу құрып шығарып көр. Теңдеу құр. 26-беттегі ережені қолдан. х– екінші жолаушының жылдамдығы болсын дейік. х– 40 – қалып қою жылдамдығы. (х– 40) · 10 – екінші жолаушы біріншісінен озып кеткен (біріншісі екіншісінен қалып қойған) арақашықтық. (х–40) · 10 = 500 Vқаш= V2- V1=x-40 (x-40)*10=500 x-40=500:10 x-40=50 x=50+40 x=90м/мин
2 жұп Есепті теңдеу құрып шығар.
V1=70км/ сағ t=2сағ S=40км V2=?км/ сағ Ш: 1) х-екінші мәшиненің жылдамдығы Vқаш= V2 -V1=x-70 S= Vқаш *t=(x-70)*2 (x-70)*2=40 x-70=40:2 x-70=20 x=70+20 х=90км/сағ Ж:Екінші мәшиненің жылдамдығы -90км/сағ ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға Есептейді, тексереді. 40 006 – 248=39758 2 470 · 105=259350 12 492 : 347=36 325 869 + 475 682 =801551 21 356 : 562= 38 2 546 · 48 =122208 |
Есепті теңдеу құрып шығарып көреді. Есептеп, тексереді.
|
Бағалау критерийі Қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолданады Дескриптор: Есепті теңдеу құрып шығарып көреді.2 балл Есептеп, тексереді.1 балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4,7,8,9-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Диограмма» әдісі 1 жұп Мұндай есепті әртүрлі тәсілмен шығаруға болады. Есепті шығарудың екі тәсілін тауып көр. Амалдар бойынша жаз
V1=250м/ мин V2=200м/ мин t=20мин S=?м Ш: 1-тәсіл Vқаш= V1- V2=250-200=50м/мин S= Vқаш*t=50*20=1000м 2-тәсіл: S1= V1*t=250*20=5000м S2= V2*t=200*20=4000м S= S1 - S2=5000-4000=1000м Ж: Арман Серіктен 1000м қашықтықта болды. 2 жұп Есепті шығар. График бойынша тағы да сұрақтар құрастыр.
1) Шаңғышы 11:00-де шықты. 2) Жаяу жүргінші 9:00-де шықты. 3) Шаңғышының тоқтағанға дейінгі жылдамдығы -8км/сағ. 4) Жаяу жүргіншінің тоқтағанға дейінгі жылдамдығы -5км/сағ 5) Шаңғышының аялдау ұзақтығы -1сағат 6) Жаяу жүргіншінің аялдау ұзақтығы -1сағат 7) Жаяу жүргінші қанша рет аялдады? - 2рет аялдады. 8) Жаяу жүргінші сағат нешеде жетті? -15:00-де жетті. 9) Шаңғышы сағат нешеде жетті? -14:00-де жетті. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға Ойлан және жауап бер. 601<x>700 0 цифрымен аяқталатын: 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690 -9сан 2 цифрымен аяқталатын: 602, 612, 622, 632, 642, 652, 662, 672, 682, 692 - 10сан. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары ) балаға
Есепті шығар.
|
Есептің шешуін, жауабын шығарады |
Бағалау критерийі Бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды Дескриптор: Есептің шешуін, жауабын шығарады-3балл. Ойлан және жауап береді 1 балл.
|
оқулық
|
|
|
10 мин |
ҚБ 6-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Кім жылдам?!» ойыны Өрнектер құрып, олардың мәнін тап. а) 900100-694*705+154080:428=411190 ә) 2603*58+(1000000-19975):75=164041 б) (39096:54+2306)*35=106050 |
Өрнектер құрып, олардың мәнін табады.
|
Дескриптор: Өрнектер құрып, олардың мәнін табады.1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Бәйге »
Үй тапсырма 10 есеп |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

V1=40м/ мин


2081, 2108, 2801, 2180, 2810, 8012, 8021,
8120, 8102, 8210, 8210, 8201 -11рет













