Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қысқа мерзімді жоспар 4 сыныпқа арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

     

Математика 88-сабақ


Мектеп

28 мектеп-гимназия мкм

Бөлім

Табиғат құбылыстары Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні

Әділжанова А.Т

Күні:

20.01.2025ж

Сынып:4 ғ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

88 Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептер. Қозғалыс графиктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу

Сабақтың мақсаты

Қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді

Құндылықты дарыту

Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


10 мин






Психологиялық ахуал.

«Амандасу» әдісі

Үй тапсырмасын сұрау

9-тапсырма. Есепті шығар. Оған бір кері есеп құрастыр.

S=40км

V1=80км/ сағ

V2=60км/ сағ

tкезд=? сағ

Ш: Vжақ= V1- V2=80-60=20км/ сағ

t=S: Vжақ=40:20=2сағ

Ж: Жеңіл автокөлік жүк автокөлігін 2сағаттан соң қуып жетеді.

«Керме жіп» әдісі

-Керме жіптегі өрнектердің мәнін баған түрінде есептеп, жасырынған сөздерді анықтаңдар.

45*8790= 395550 (г)

7514*407=3058198 (р)

3031*500=1515500 (а)

436800:42=10400 (ф)

9734*63=613242 (и)

81*6190=501390 (к)

-График дегенді қалай түсіндіңдер?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді талдап, графикке қозғалысты түсіруді үйренетін боламыз.


Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау;

ФС 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс

«Маршрут»әдісі

ОДД:білу,түсіну,қолдану

Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқы.

420 000 : 700=600 (к)

21 000 : 700=30 (к)

560 000 : 700=800 (і)

140 000 : 700=200 (ө)

6 300 000 : 700=9000 (н)

350 000 : 700=500 (ш)

Көшкін


Психологиялық тренингке қатысады.









































Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқиды

Жарайсыңдар!

ҚБ: Білім шыңы бағалау









































Дескриптор:

Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқиды.1 балл


слайд








Сабақтың ортасы

10 мин



ФС 2,3,4-тапсырма Жұптық жұмыс

"Маршрут" әдісі

ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Екі дененің қозғалыс сызбаларына қара. Олар нені білдіретінін және формулаларды түсіндір.

1)Бір бағыттағы қуып жету қозғалыс кезіндегі жақындау жылдамдығы

2) Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы жақындау жылдамдығы

3) Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қашықтау жылдамдығы


1 жұп Есепті шығар.

S=50км

V1=40км/ сағ

V2=50км/ сағ

t=? сағ

Ш: Vжақ= V2- V1=50-40=10км/ сағ

t=S: Vжақ=50:10=5сағ

Ж: Екінші мотоциклші бірінші мотоциклшіні 5сағаттан кейін қуып жетеді.


2 жұп Есепті теңдеу құрып шығар.

S=60км

V1=70км/ сағ

V2=50км/ сағ

t=? сағ

Ш: (70-50)*х=60

20*x=60

x=60:20

x=3сағ (t)

Ж: Автокөлік автобусты 3сағаттан кейін қуып жетеді.


Қозғалыс сызбаларына қарап, олар нені білдіретінін және формулаларды түсіндіреді. Есептің шешуін, жауабын табады.

Есепті теңдеу құрып шығарады.


Бағалау критерийі

Қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді Дескриптор:

Қозғалыс сызбаларына қарап, олар нені білдіретінін және формулаларды түсіндіреді-1балл. Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.

Есепті теңдеу құрып шығарады-1балл.


Оқулық, дәптер



5 мин

Сергіту сәті


Балалар бірге орындайды

Жарайсыңдар


10 мин









ҚБ 5-тапсырма Топтық жұмыс

Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану

«Диограмма» әдісі

1 топ Тапсырманы орында.

1) Арманның жолдың бастапқы 2минутындағы жылдамдығы:

V=S:t=300:2=150м/мин

2) Келесі 3минутта ол не істеді: тоқтап тұрды

3) Әлия қозғалысты қанша уақыт кеш бастады: 5минутқа

4) Әлияның жолдың алғашқы минутындағы жылдамдығын анықта:

V=S:t=500:2=250м/мин

5) Қозғалыс сызығы неге 7мен 12минут аралығында уақыт өсімен параллель жүреді?

Себебі Әлия мен Арман осы уақыт аралығында бір орында тоқтап тұрған.

6) Арман мен Әлияның 12 мен 17 минут аралығындағы қозғалыс жылдамдығы қандай?

17-12=5мин

S=500м

V=500:5=100м/мин (бірдей)

Тапсырманы орындап, сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

Тапсырманы орындап, сұрақтарға жауап береді-4балл.



оқулық







10 мин

ҚБ 6,7-тапсырма Жұптық жұмыс

Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану

«Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі

1-жұп Есепті шығар

ОShape1 тырғызылды-900гүл

Жұлдызгүл-630д, 35данадан ?ж ?жүйек

Қызғалдақ-?д, 30данадан ?ж

Ш: 1)900-630=270 (қызғалдақ саны)

2) 630:35=18 (жұлдызгүл жүйегі)

3) 270:30=9 (қызғалдақ жүйегі)

4) 18+9=27 (барлық жүйек саны)

Ж: Барлығы 27 жүйек болды.


2- жұп Есепті шығар

V1=50м3/ сағ

V2=40м3/ сағ

t=? сағ

V=270м3

Ш: 1) 50-40=10м3/ сағ

2) 270:10=27 сағ

Ж: 27 сағаттан кейін хауыздың іші 270м3 болады.

ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға

Ойлан және жауап бер.

26-6=20 (қалды)

20:2=10 (әрқайсысында)

(x-6)+4=10

x-6=10-4

x-6=6

x=6+6

x=12 (теректе) 26-12=14еменде

Ж: Теректе 12құс, еменде 14құс қонып отырды.


Есептің шешуін, жауабын табады. Ойлан және жауап береді.


Дескриптор:

Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.

Ойлан және жауап береді. 1 балл



Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия: «Бәйге »

Үй тапсырма 9 есеп


Жинаған балдарын санайды.

ҚБ қойылады.



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.02.2025
108
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі