|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №2 БИЛ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Орманова Нургуль Ыбраевна Сынып - 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат ресурстарды игерумен байланысты проблемалар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.5.1.4 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады. |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану,талдау, жинақтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тындалым- бейнежазба арқылы табиғат ресурстарын игеру кезінде пайда болған экологиялық проблемаларды көреді. Айтылым- мәтін тақырыпты талқылайды. Жазылым- дәптермен, кртамен жұмыс жасайды. Оқылым- мәтінді оқып, топта бірлесе тақырыпты талқылайды, мазмұндайды. Пәнге тән арнайы сөздік және терминология: Технология-Технология-Technology экология - ecology ландшафт-landscape |
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана құндылығы арқылы оқушылар өз жерімізді қорғау, табиғатты аялау арқылы тәлім-тәрбие беру. |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология пәнімен өсімдіктер мен жануарлар дүниесімен байланысы бар. Химия пәнімен табиғат ресурстарының қасиеттерін біледі. |
|
Алдыңғы білім |
Алдыңғы сабақта өткен табиғат ресурстары тарауы 4 сыныптың Дүниетану пәнінен алған пайдалы қазбалары туралы білімдері Табиғат ресурстарын не екенін біледі. Табиғат ресурстарын картадан көрсетеді. Табиғат ресурстарын жіктей алады. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі. Оқушылардың ойын сабаққа шоғырландыру. (Ж)(Т)Алдын ала қима қағаздарға жазылған От, Су, Күн, Ай суреттері мен атауларын оқушыларға таратып беремін. Қолдарыңыздағы қима қағаздағы сөздерді оқып, бір-бірлеріңізді тауып, топ құрасыздар(қима қағазда көңіл күйді көтеретін сөздер жазылады және олар әр түсте болады). Оқушылар түстер бойынша отыруы мүмкін. Ей, замандас! Ең алдымен досыңды
ұқ, (М)Оқушыларды сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Қима ақағаздары, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 9 минут 9 минут 6минут |
Мағынаны тану кезеңі. (Д) 1-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Ойыңмен бөліс арқылы жұптық жұмыс №1 Мәтінмен жұмыс. Сұрақтары: Пайдалы қазбалар өндірісінде адамдардың денсаулығы мен өмірі үшін қандай қаупі бар, Биологиялық ресурстарды қалай болса солай жинаудың соңынеге әкеп соқтырады, Қоршаған ортаның ластануы, ландшафтың өзгеруі, озон қабатының бұзылуы жұптасып сипаттама беру. (М) Табиғат ресурстарын игеру жолдарын қысқаша түсіндіремін.
Бағалау: Мадақтау, кері байланыс,күн суретін беремін.
(Т) 2-тапсырма «Стоп-кадр» әдісі. Интербелсенді тақтадан табиғат ресурстарды игеруге байланысты туындаған проблемалар туралы бейне ролик қарайды (алдын ала топтарға ескертіп қоямын 1-ші тоқтаған кез ол 1-топқа, ал 2-ші екінші топқа). Бейнеролик көрсетіліп болған соң топтар өзара талқыға салады. Ортаға шығып қорғайды.
Бағалау: Мадақтау, басбармақ тәсілі, кері байланыс беремін.
(Т) 3-тапсырма. «Қар кесегі» әдісі. Топтар арасында пайдалы қазбаларды игеруде туындайтын мәселелердің шешу жолын ұсыныңыздар. Жұмыс постерде орындалады Топтар бір-бірімен ақпарат алмасады.
1-топ. Үлкен қалалардың ластануы. 2-топ.Озон қабатының бұзылуы. 3-топ. Биоәртүрліліктің азаюы. 4-топ. Шөлейттену.
Бағалау: Кері байланыс, бағдаршам әдісімен бағалаймын.
(Т) 4-тапсырма «Kahoot» ойыны (Д) Бұл ойында алдын ала құрастырылған сұрақтарға оқушылардың қолдарындағы смартфон, гаджеттер арқылы тіркеліп, жауап береді. Осы ойын барысында оқушылардың бүгінгі тақырыпты қаншалықты түсінгендігі, меңгергендігін анықтай аламыз.
Кері байланыс сұрақтары: 1.Жұмыс барысында жеке-дара орындау тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
Бағалау:Өзін-өзі бағалайды,кері байланыс,мадақтау. |
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық 7 сыныпқа арналған география оқулығы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Орманова Нургуль Ыбравна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 24 материал табылды
Табиғат ресурстарды игерумен байланысты проблемаларМатериал туралы қысқаша түсінік
Табиғат ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



