Материалдар / Табиғаттағы су.Бұлт және тұман.Жауын-шашын
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Табиғаттағы су.Бұлт және тұман.Жауын-шашын

Материал туралы қысқаша түсінік
тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2019
657
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:Табиғаттағы су.Бұлт және тұман.Жауын-шашын

Мектеп: №271 орта мектеп

Күні: 15.11.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қайырбай А.Т


Сынып:3«Ә »

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақтың көмегімен қолжеткізілетін оқу мақсаттары:

Жердегі тіршілік сан алуан табиғат құбылыстары сумен байланысты қағидаларын оқып зерттей алады.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:Табиғат құбылыстарының атын атап оқып зерттей алады.

Оқушылардың көпшілігі:Табиғат құбылыстарына байланысты терминді біледі.

Кейбір оқушылар: Пішініне байланысты бұлттарды ажыратып біледі және сипаттай алады.

Ж Жетістік критерийлері

Осы сабақ барысында оқушылар бұлттың түзілу себептерін, жауын-шашынның қалай пайда болатынын түсінеді.

Тілдік мақсат

Жанбыр-

Су-

Тұман-

Бу-

Мұз-


Алдын-ала білімдер


АКТ қолдану дағдылары:

Осы сабақта оқушылар АКТ арқылы тыңдалым дағдыларын дамыта алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

0 –5 минут
















Ұйымдастыру.3 минОқушылармен сәлемдесіп оқушы назарын сабаққа аударту

Психологиялық ахуал:





Үй тапсырмасын сұрау

Семантикалық карта(+таңбасымен белгіле) апай бул тапсырма дайын тұр бірақ сіздікіндей кесте жасй алмай отырмын өткенде маған бергеніңіз бойынша








Жаңа тақырып

-Балалар бір жылда қанша мезгіл бар?

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Қандай табиғи құбылыстарды білесіңдер? (жаңбыр, қар, бұршақ, мұздақ жауды, күн бұлттанады, тұман түседі)

-Бұлар қалай пайда болады?


Төрт топқа тапсырмалар беріледі, яғни оқулық бойынша тақырыпты оқиды. Оқулықпен жұмыс

«ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз Жаңа сабақты төрт бөлімге бөліп 4 топқа оқыту. Жұптар өзара бір- біріне түсінгендерін айтып талқылайды.5 минут

1-ші топ Жаңбыр, қар

2-ші топ Су

3-ші топ Бұлт

4-ші топ Тұман

Жер бетінде су көп. Су өзен,көл,теңіз,мұхит түрінде таралған. Су ұдайы буланады. Ауада көзге көрінбейтін су буы әрқашанда бар. Ауа салқындағанда будан судың өте майда тамшылары пайда болады. Тұман және бұлт осындай тамшылардан тұрады.Тұман төмен жер бетінде, ал бұлт биік аспанда болады.Бұлттағы майда су тамшылары бір-бірімен бірігіп, іріленеді. Бұлт түнеріп, бірте-бірте қара бұлтқа айналады.

Бұлттар көшіп жүреді. Оларды жердің бетімен жел айдайды.

Бұлттың түрлері

Шарбы бұлт Будақ бұлт Қабатты бұлт

Шарбы бұлт: ең биіктікте жүреді және ең жеңілі 6км.-18км.биіктікте түзіледі.

Будақ бұлт- 2-ден-6км дейінгі биіктікте. Будақ бұлттың түсі сұрдан қараға дейінгі аралықта.

Қабатты бұлт-ең ауыр және төменде орналасқан. Олар жер бетінен 2км. Биіктікте пайда болады.

Жауын-шашын туралы түсінік.

Жаңағы айтып кеттік қой майда тамшылар бір-бірімен бірігіп,іріленеді бұлтқа айналады.Су тамшылары ауырлайды да, ауа оларды ұстап тұра алмайды. Олар жерге жаңбыр болып жауады

Жаңбыр-жылдың жылы мезгілінде жауады.

Қыста будан қар ұлпалары түзіледі.

Жазда ауаға су буы жинақталады. Түнде жер беті ауаға қарағанда тезірек салқындайды. Жылы ауа салқын жер бетімен жанасқанда, одан су тамшылары бөлініп шығады. Су тамшылары шөпке, топырақтың бетіне түседі. Ол-шық. Күздің соңы мен қыста қырау пайда болады.




Топқа бөлу

1-

2-

3-

4-

Оқулық бойынша оқығандарын талқылату

Талқылағаннан кейін сабақ тақырыбына шығу.

Оқушылар өздері сабақтың оқу мақсатын, критерийлерді анықтайды.

Бекіту

Quizlet.live сайыты бойынша онлайн топпен тапысырма орнату 5 минут

Жалпылама сыныпқа тақырыпқа байланысты тест тапсырмасы


Дұрыс ұғымды бағыттауыш сызықтармен қосыңдар:сәйкестендіру тапсырмасы

Судың булануы: су-мұз

Судың қатуы: бу-су

Судың еруі:су-бу

Судың алмасуы:мұз-су






















1 түсінбедім, 2 сұрағым бар, 3 барлығы түсінікті.

Рефлексия.

Үйге тапсырма : Оқу,Тірі ағзаға судың қажеттіліг жайлы эссе





стикерлер

Қосымша ақпарат

Дифференциация Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінтексерудіқалайжоспарламақшысыз?

Пәнаралықбайланыстар

Денсаулықжәнеқауіпсіздік

АКТ-менбайланыс

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиелейтін элемент)

Бірнеше оқушыға парақтағы көптеген нұсқауларды таратуға болады. Талдау сұрақтары қосымша сұрақтарды қамтиды.

Кластер жасау барысында оқушыларға анықталған ерекшеліктерінің көбеюдегі маңызы туралы ойлануға болады.

Кластерді жасау барысында жеке оқушыларға сұрақ қою мүмкіндігі болады. Кластерді қорғау және талдау барысында оқушылар өзара бағалауды жүзеге асырады.

Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін сәйкестендіру кестесі ұсынылады.

Топпен жұмыс барысында ұжымға сыйластықпен қарау, бір-бірінің ойын тыңдап, өз қызметін жауапкершілікпен атқару. Ер адам мен әйел адамға деген сыйластық, қыздарға болашақ ана ретінде қарау.

Рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?


Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?



1:


2:


Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!