Материалдар / Табиғи бірлестіктің қандай түрлері болады?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Табиғи бірлестіктің қандай түрлері болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәні бойынша ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Мамыр 2019
3395
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Жаратылыстану

Сынып: 3

Жанды табиғат. Өсімдіктер

Мектеп:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Күні:



Тақырыбы:

Табиғи бірлестіктің қандай түрлері болады?

Оқу мақсаты:

3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғи бірлестіктерді сипаттау;

Сабақтың

мақсаты:

Оқушылар:өсімдіктердіқорғаужолдарыментанысады;

сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтайды.


Бағалау критерийі

Қызыл кітаптың пайда болу себебін біледі, парақтарының түсін сәйкестендіреді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:өсімдіктерді қорғау тақырыбында проблемалық сұрақтарға ойлы жауаптар айтады;

ой, пікірлерін жазбаша жеткізеді.


Пәндік терминология мен тірек сөздер:

сирек кездесетін өсімдіктер, жойылып бара жатқан өсімдіктер, Қазақстанның Қызыл кітабы


Құндылықтар

табиғатқа жанашырлықпен, қамқорлықпен қарау

Пәнаралық байланыс

дүниетану

АКТ қолдану

дағдылары

бейнематериал, презентация

Алдыңғы меңгерілген білім

Өсімдіктерді қорғау шараларын біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-3


Ұйымдастыру.

Қазақстанның керемет табиғаты жайлы бейнефильм көру.

Проблемалық сұрақ қою.

  • Енді бір сәт жер бетінде өсімдік жоғалып кетті дейік, жер бетін өсімдіксіз елестетіп көрейікші.

Оқушылардың ойын тыңдап болған соң сұрақ қою.

  • Өсімдіктер неге азаяды немесе мүлдем жойылып кетеді деп ойлайсың?

  • Өсімдіктер азайып немесе мүлдем жойылып кетпес үшін не істеуге болады?

Оқушылардың жауабы тыңдалған соң, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.

https://www.youtube.com/watch?v=zYVYxzKE4gc


Сабақтың ортасы

3-6



6-9





9-24














24-29


29-34





34-35






35-38




  1. Оқушыларды Негеш пен Эврика дайындаған өсімдіктер туралы хабарламамен таныстыру.

  • Қандай ақпарат алдың?

  • Бұл өсімдіктерге не ортақ?

  1. Ойлан!

«Еркін жазу» стратегиясы бойынша оқушылар жеке параққа жазылым орындау.

Өсімдік әлемін қорғау үшін адам .....................

Жазылымды аяқтаған соң оқушылардың қалаулары бойынша жазбаларын оқиды.

Топтық жұмыс.
1. топ. Өсімдіктердің адам мен жануарларға қандай қажеттілігі бар? Мысал келтір, дәлелде
2. топ. Адам өз әрекетімен өсімдік әлеміне қалай әсер етеді?
3. топ. Өсімдікті қорғау үшін қандай шара қолданылады?
Бекіту.
І топ «Табиғатты аялайық» шығармашылық жұмыс
ІІ топ « Жасыл ел» сурет салу, қорғау
Тыйым салынады!
- Ағашты кесуге, сындыруға болмайды.
- Отты көрсең сөндір!
- Қалдық заттарды тастама!
- Ластауға болмайды.
- Табиғатты тиімді пайдалану керек!
Бір тал ексең, он тал ек.
ІІІ топ «Таза болса табиғат, аман болар адамзат»
Пайдалы және улы өсімдіктер, маңызы. Ізденіс жұмыстары бойынша әңгімелеу.

Қызыл кітаптың беттері әр түсті болатынын айту. Оқушыларды түстер(қара, қызыл, сары, ақ, жасыл) бойынша 5 топқа бөлу. Әр топқа өз түстеріне сәйкес парақ беру. Қызыл кітаптың парағы неліктен мұндай болуы мүмкін немесе берілген түстегі парақта қандай өсімдіктер болуы мүмкін деген сұраққа топ мүшелері ақылдасып, өз ойларын жазу және қорғау. Оқушылар жауаптары тыңдалған соң бейнематериал көрсетіліп, олардың жауаптары қаншалықты дұрыс екендігін тексеру.

  1. Қызыл кітап жайлы бейнематериал

  2. Табиғаттың шағым кітабы.

Жұппен оқулықтағы екі өсімдіктің шағымымен танысу. Жұпта әр оқушы бір өсімдікті таңдап алып, сол өсімдіктің шағымына жауап жазу. Жауаптарын бір-бірімен алмасып оқу.

  1. Сен білесің бе?

Оқушыларды Қызыл кітап туралы ақпаратпен таныстыру. Қызыл кітапқа сирек кездесетін, жылдан жылға азайып не жойылып бара жатқан, сондықтан да айрықша қорғауды қажет ететін жануарлар мен өсімдіктердің түрлері тіркелгендігі жайлы айту.

  1. Бағалау сұрақтары:

«5 сұрақ, 5 жауап». Оқушыларға 5 сұрақ жазылған парақша ұсынылады, олар жауаптарын жазады. Жауаптарын дайын үлгі бойынша тексеріп, сәйкестіктерге қарай өзін-өзі бағалайды.


  1. Қызыл кітаптың мақсаты не?

  2. Қызыл түс ненің белгісі?

  3. Қызыл кітап неліктен қайта басылып шығарылады?

  4. Қызыл кітап адамдарды қандай болуға шақырады?

  5. Өсімдіктермен қалай дос болуға болады?

  1. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері 18, 19-жұмыс парағы (20, 21 б.)

кесте











Қызыл кітап суреті

түсті қағаздар

маркер





https://www.youtube.com/watch?v=gQYksMUgm2Q
















сұрақтар парағы


Сабақтың соңы


38-40

Оқушыларға «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасату.

«Қызыл түс»- сабақ қиын, түсініксіз болды.

«Сары түс»- сабақ түсінікті, бірақ бәрі емес, шамалы қиындықтар бар.

«Жасыл түс» - сабақ түсінікті және қызықты болды.

Үйге тапсырма: топтық жұмыс «Өсімдікті қорғау жолдары» тақырыбында кластер құрастыру

Бағдаршам суреті



Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сирек кездесетін өсімдіктер туралы шағын кітапша жасау.

«5 сұрақ, 5 жауап» әдісі бойынша білімдерін бағалау


Топпен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтау.










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!