Бөлім атауы: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Синтаксис. Қоршаған орта және энергия ресурстары |
Мектеп: 156 ЖББМ |
|||||
Күні: 10.02.2026 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Япасхан Айгул |
|||||
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи ресурстар. Бірыңғай толықтауыштар, анықтауыштар және пысықтауыштар. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік)талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.4.3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу. |
|||||
Сабақтың мақсаттары |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтай алады . Сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана біледі. |
|||||
Ұлттық құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық - Қазақстанның мәдени мұрасын сақтау және оны әрі қарай дәріптеу бойынша волонтерлік қызмет пен жобаларға қатысу; -Қазақстан азаматының міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын қорғауға дайын болу. Құндылық: бірлік және ынтымақ -тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, -өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||
Жоспар |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
Үй тапсырмасын сұрау |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. «Жылулық шеңберіне». Топқа бөлу. Жылы сөздерді оқи отырып, топқа бөлу. І топ «Сарқылатын ресурс», ІІ топ «Сарқылмайтын ресурс»
1.4-тапсырма 121-бет. Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақтарға тез әрі жылдам жауап беру .«Ою-өрнек» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады. Әр топтан бір оқушыдан шығып сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсатымен танысу. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.
|
Екі топқа бөлінеді І топ, ІІ топ Топ ережесімен танысу. Топ басшысына бағыну. Белсенді болу. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. Уақыт шегінде жұмыс жасау. Бағалау парағымен танысады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады
|
8-сынып қазақ тілі оқулығы.
|
||
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту
Үй тапсырмасы |
ІІ.Жаңа сабақ. ТЫҢДАЛЫМ. Бейнетаспадан табиғи ресур туралы үзінді тыңдайды. 1-тапсырма. 1Б тапсырма. Тыңдалған мәтін бойынша 1-топ сұраққа жауап береді. 2-топ. 1 Втапсырма. Табиғатты тиімді пайдалану үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар? Осы сұрақ бойынша ойларымен бөліседі. Дескриптор: -мәтін мазмұнын түсінеді; -сұраққа жауап береді. - ойларымен бөліседі. ІІІ. ӘТН. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері Сөйлемдегі қызметі, тұлғасы бірдей, бір сұраққа жауап беретін, бір ғана мүшемен байланысатын екі не одан көп мүшелерді бірыңғай мүшелер дейміз. Кітап- ақылды, сенімді, рухани дос. Ғылым күн сайын қарқынды түрде, үздіксіз дамып келеді. Адам өмірде уақытты, денсаулықты бағалауы керек.
3-тапсырма. Берілген сөйлемдерден бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қойып жазыңдар. 1-топ 1,2,3 сөйлемдерді орындайды. 2-топ 4,5,6 сөйлемдерді орындайды. Дескриптор: -бірыңғай мүшелерді табады. -тыныс белгісін қойып жазады.
1.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, бірыңғай мүшелерді анықтау.
2. Сарқылатын және сарқылмайтын ресурстарды жинақтау, өз қалташасына салу.
3. Салыстыру. Берілген қазба байлық қай өңірде екенін салыстырады.
4-тапсырма 125-бет. Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, достарыңның портретін жасайды. |
1--тапсырма. Табиғи ресурстар. Мәтінді тыңдайды, берілген тапсырманы орындайды.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
-бірыңғай мүшелерді табады. -тыныс белгісін қойып жазады.
Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, бірыңғай мүшелерді анықтайды.
Сарқылатын және сарқылмайтын ресурстарды жинақтап, өз қалташасына салады.
Салыстыру. Берілген қазба байлық қай өңірде екенін салыстырады.
Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, достарыңның портретін жасаңдар. |
Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
ҚБ Тамаша!
ҚБ Бәрін түсіндің! |
8-сынып қазақ тілі оқулығы.
Интерактивті тақта
Түрлі қима қағаздар
Интелектуалды ойын
|
||
Сабақтың соңы
|
Бағалау. «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. Кері байланыс Маған бәрі түсінікті Менің сұрағым бар Мен сабақты түсінбедім
|
|
||||
«Бекітемін»
___________________
02.02.2026 ж.
Сабақтың тақырыбы:
Сайн Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесіндегі типтік бейнелер
Пән мұғалімі Сарбасова Г.С.
Пәні: қазақ әдебиеті
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи ресурстар. Бірыңғай толықтауыштар, анықтауыштар және пысықтауыштар.
Бөлім атауы: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Синтаксис. Қоршаған орта және энергия ресурстары |
Мектеп: 156 ЖББМ |
|||||
Күні: 10.02.2026 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Япасхан Айгул |
|||||
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи ресурстар. Бірыңғай толықтауыштар, анықтауыштар және пысықтауыштар. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік)талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.4.3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу. |
|||||
Сабақтың мақсаттары |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтай алады . Сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана біледі. |
|||||
Ұлттық құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық - Қазақстанның мәдени мұрасын сақтау және оны әрі қарай дәріптеу бойынша волонтерлік қызмет пен жобаларға қатысу; -Қазақстан азаматының міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын қорғауға дайын болу. Құндылық: бірлік және ынтымақ -тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, -өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||
Жоспар |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
Үй тапсырмасын сұрау |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. «Жылулық шеңберіне». Топқа бөлу. Жылы сөздерді оқи отырып, топқа бөлу. І топ «Сарқылатын ресурс», ІІ топ «Сарқылмайтын ресурс»
1.4-тапсырма 121-бет. Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақтарға тез әрі жылдам жауап беру .«Ою-өрнек» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады. Әр топтан бір оқушыдан шығып сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсатымен танысу. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.
|
Екі топқа бөлінеді І топ, ІІ топ Топ ережесімен танысу. Топ басшысына бағыну. Белсенді болу. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. Уақыт шегінде жұмыс жасау. Бағалау парағымен танысады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады
|
8-сынып қазақ тілі оқулығы.
|
||
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту
Үй тапсырмасы |
ІІ.Жаңа сабақ. ТЫҢДАЛЫМ. Бейнетаспадан табиғи ресур туралы үзінді тыңдайды. 1-тапсырма. 1Б тапсырма. Тыңдалған мәтін бойынша 1-топ сұраққа жауап береді. 2-топ. 1 Втапсырма. Табиғатты тиімді пайдалану үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар? Осы сұрақ бойынша ойларымен бөліседі. Дескриптор: -мәтін мазмұнын түсінеді; -сұраққа жауап береді. - ойларымен бөліседі. ІІІ. ӘТН. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері Сөйлемдегі қызметі, тұлғасы бірдей, бір сұраққа жауап беретін, бір ғана мүшемен байланысатын екі не одан көп мүшелерді бірыңғай мүшелер дейміз. Кітап- ақылды, сенімді, рухани дос. Ғылым күн сайын қарқынды түрде, үздіксіз дамып келеді. Адам өмірде уақытты, денсаулықты бағалауы керек.
3-тапсырма. Берілген сөйлемдерден бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қойып жазыңдар. 1-топ 1,2,3 сөйлемдерді орындайды. 2-топ 4,5,6 сөйлемдерді орындайды. Дескриптор: -бірыңғай мүшелерді табады. -тыныс белгісін қойып жазады.
1.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, бірыңғай мүшелерді анықтау.
2. Сарқылатын және сарқылмайтын ресурстарды жинақтау, өз қалташасына салу.
3. Салыстыру. Берілген қазба байлық қай өңірде екенін салыстырады.
4-тапсырма 125-бет. Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, достарыңның портретін жасайды. |
1--тапсырма. Табиғи ресурстар. Мәтінді тыңдайды, берілген тапсырманы орындайды.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
-бірыңғай мүшелерді табады. -тыныс белгісін қойып жазады.
Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, бірыңғай мүшелерді анықтайды.
Сарқылатын және сарқылмайтын ресурстарды жинақтап, өз қалташасына салады.
Салыстыру. Берілген қазба байлық қай өңірде екенін салыстырады.
Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, достарыңның портретін жасаңдар. |
Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
ҚБ Тамаша!
ҚБ Бәрін түсіндің! |
8-сынып қазақ тілі оқулығы.
Интерактивті тақта
Түрлі қима қағаздар
Интелектуалды ойын
|
||
Сабақтың соңы
|
Бағалау. «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. Кері байланыс Маған бәрі түсінікті Менің сұрағым бар Мен сабақты түсінбедім
|
|
||||
«Бекітемін»
___________________
02.02.2026 ж.
Сабақтың тақырыбы:
Сайн Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесіндегі типтік бейнелер
Пән мұғалімі Сарбасова Г.С.
Пәні: қазақ әдебиеті
шағым қалдыра аласыз


