Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тахауи Ахтановтың "Күй аңызы" әңгімесі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім атауы: Қиял мен шындық |
Мектеп: №46 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бұрлыбекова Айнұр Есімханқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Т.Ахтановтың «Күй аңызы» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т/Ж. 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін сомдауда тура және жанама мінездеулерді анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көркем шығармадағы кейіпкерге мінездеме береді, талдап жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көркем шығармадағы кейіпкерлерге тән тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді анықтайды, талдап жазады, шығармашылық жұмыс жасауда өз көзқарастарын жеткізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мінездеме, тура мінездеу және жанама мінездеу, күй, домбыра, аруана, құдірет, жұт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша...., себебі....., қорыта келе,....... «Қасымда тұрсаң да, алыстағы арманым екенсің, күй қанатымен қуып көрейін», «Заманым өткен екен ғой!» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Шығарма үзіндісінде берілген мінездеулер қай кейіпкерге тән? Кейіпкерге портреттік мінездеме беруде неге ерекше мән бердің? Кейіпкерлерді сомдауда жазушының суреткерлік шеберлігі қай жолдардан көрінеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы; елжандылық, ұлтжандылық тәрбие |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі. Образ жасаудың түрлерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
ҚБ |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
08.00-08.02
08.02-08.05
08.05-08.08
08.08-08.10
Сабақтың ортасы
08.10-08.15
08.15-08.22
08.22-08.32
|
ТЖ Қызығушылықты ояту «Мен қандаймын?» әдісі арқылы оқушылар түрлі-түсті қима қағаздарын таңдай отырып, сол таңдаған түсімен мінезін сәйкестендіріп айтады. Мысалы, ақ түс – мен ақпейілді жанмын! Қызыл түс – мен қызба мінездімін! Сары түс – мен сабырлымын! Жасыл – мен тым әсершілмін! Оқушылар өздері таңдаған түске қарай 4 топқа топтастыру. Үй жұмысын сұрау. «Конверттегі сұрақ» әдісі. Топқа конверт ұсынылады. Әр топ конвертке өткен сабақ бойынша ұтымды деген 3 сұрақ жазып салады. Сағат тілімен әр топ конверттерімен алмасады. Сұрақтарға жауап береді.
Миға шабуыл «Суреттер сөйлейді» әдісі. Оқушыларға Smart тақтадан «Күй аңызы» әңгімесіндегі кейіпкерлердің суреті көрсетіледі. Суреттегі кейіпкерлер кім? Кейіпкерге мінездеме беріңдер.
Оқушылар берілген жұмысты орындағаннан кейін, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Мұғалім нақтылайды. Сабақтың мақсаты: көркем шығармадағы кейіпкерлерге тән тура және жанама мінездеулерді анықтай отырып, талдау жасау.
Есіңе түсір. Мінездеу дегеніміз не? Тура және жанама мінездеу дегеніміз не?
Мінездеу- әдеби кейіпкерді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу.
Тура мінездеу -кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу - кейіпкерге қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһармен бейнесін ашып көрсетеді.
Мағынаны тану 1-тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі (топтық жұмыс) Шығарма үзіндісінде берілген мінездеулер қай кейіпкерге тән? Сәйкесін тап.
Дескриптор: Үзінділерден кейіпкерлерді дұрыс сәйкестендіріңіз. ҚБ. Топтар дұрыс нұсқа бойынша өздеріне ауызша кері байланыс береді.
2-тапсырма. (Жеке жұмыс). «Ойлан, анықта» әдісі арқылы кейіпкерлерге тән мінездеулерді анықтау Оқушылар шығармадағы кейіпкерлерді сомдаудағы тура және жанама мінездеулерді тауып, «Қосжазба күнделігі» кестесіне салады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға шығармадан үзінділер таратылады
1-топ: Оразымбет 2-топ: Естемес 3-топ: Жаңылдың әкесі 4-топ: Жаңыл
Критерий: - шығармадан кейіпкерге тән мінездеулерді мысал келтіру арқылы анықтайды;
Дескриптор: - Шығармадан кейіпкерге тән мінездеулерді табыңыз - Тура және жанама мінездеулерді танытатын мысалдарды теріп жазыңыз.
3-тапсырма. «Тапсырмалар аялдамасы» стратегиясы (Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмалары). Оқушы деңгейіне қарай берілген аялдамалардың бірін таңдай отырып, тапсырманы орындайды (Жеке жұмыс) Мұғалім жетекшілігімен орындалатын тапсырма (мұғалім қолдауы)
ҚБ. «Сыншы дос» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. 1.Жағымды пікір білдіру.Не ұнады? 2.Сындарлы сын. Нені жақсарту керек? |
«Қол шапалақтау» әдісі
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |