Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Т.Ахтанов "Күй аңызы"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: Қиял мен шындық Күні: 18.04.24 Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:8 А |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Т.Ахтанов «Күй аңызы» |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
||||
Сабақ мақсаты |
Шығарма кейіпкерлері арқылы тура және жанама мінездеулерді анықтайды; автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылығын ояту. «Сөз бұлты» Шығарма үзіндісі жазылған үлестірме қағаздар және бағалау парағы таратылады Жаңа сабақ
|
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Сынып оқушыларына «Образдың жасалу жолдары» мақаласы таратылады. Таңдаған атаулар бойынша топқа бөлінеді
|
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі, А4 қағаздар, түрлі - түсті маркерлер, шығарма үзіндісі жазылған үлестірме қағаздар. «Образдың жасалу жолдары» |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
1-тапсырма «Қазақ даласы» тәсілі Оқушылар өздері киіз үй немесе қыран бейнесіндегі сұрақтарды алып жауап береді
2-тапсырма. Көгершіндерден хат айдары. Оқушылар хат ішіндегі сұрақтарға жауап береді Қабілеті жоғары оқушы шығармадағы жазушының кейіпкерді сомдаудағы стильдік ерекшелігін талдап, қабілеті орта оқушыға түсіндіреді. Дескриптор:
Бекіту. 3-тапсырма. «Кейіпке ену» әдісі Оқушыларға «күй», «нар идірген», «күй құдіреті», «мінез-құлық» сөздері жазылған үлестірме қағаздар таратылады. Оқушылар осы сөздер бойынша топқа бірігеді. Бір топта 4 оқушы болуы керек. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқындағы ерекшелікті талдау үшін топтағы оқушылар «Кейіпке ену» әдісі бойынша рөлдерді бөліп алады. 1-оқушы: таныстырушы – Естеместің Жаңылды көргендегі мінез-құлқын шығармамен байланыстыра отырып жеткізеді. 2-оқушы:байланыстырушы – Жаңылдың мінез-құлқын шығармамен байланыстыра отырып сипаттайды. 3-оқушы:салыстырушы –Естемес күйші мен Оразымбетті салыстырады. 4-оқушы:суретші – күйші мен нардың бауырында отырған қыздың суретін салады. Мұғалім деңгейі жоғары оқушыға жұмысқа сараптама жасап, қорытындысын шығаруды ұсынады. 4-тапсырма Естемес пен Оразымбет күйшінің образын салыстыру |
Оқушылар өздері киіз үй немесе қыран бейнесіндегі сұрақтарды алып жауап береді Топтағы екі оқушы сұрақтарға әңгімедегі автор қолданған көркемдегіш сөздер мен суреттеулер арқылы жауап береді.Тапсырмаларды бөліп алып жауап беруге де болады немесе барлығы бірлесіп жауап та бере алады. Талдау жұмысы аяқталғаннан кейін топ мүшелері бағалау критерийі бойынша бірі -бірі бағалайды. Дескриптор:
Дескриптор:
күйші мен нардың бауырында отырған қыздың суретін салады Оқушылар Венн диограммасы арқылы немесе талдау сызбасы арқылы кейіпкерлердің образын салыстырады |
Өзін-өзі бағалау парағы Өзін-өзі бағалау парағы
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Аспа қағаздар
Аспа қағаздар Шарлар Аспа қағаздар Шарлар А4 парағы
А4 парағы |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Сенің сұрақтарың...» парағы 1. Cенің сұрақтарың... 2. Сенің есіңде ерекше қалатын ойлар... 3. Сенің бүгін білгенің…- оқушылар жауаптарын стикерге жазып, тақтаға апарып іледі. |