Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Мектеп: № 2 Қосшы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Е.Токишева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: 25 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиял мен шындық Т. Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.4.1.(Т/Ж) Көркем шығармалардан алған үзінділерден өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық
оқушылар:
автордың көзқарасын түсіну
арқылы көркем шығармадан алған үзінділерді орынды
қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Мәтіннен алынған үзіндіні түсінеді. 2.Өз көзқарасын дәлелдей алады. 3.Үзінділерде дәлелдеуді қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну, қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы тіркестерін талдауда, өз пікірлерін білдіргенде қолданады. Пән лексикасы және терминология: қырқа-ұзыннан ұзақ созылып жатқан биік жер, қыр. Аруана- бір өркешті таза тұқымды түйенің ұрғашысы. Бошалап кету-ұрғашы малдың төлдеу алдында оңаша кетуі.Тулақ - қатырылған шикі тері. т.б Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы . «Күй аңызы» шығармасын басқаша қалай аяқтар едіңіз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Күй» сөзіне ассоцация жасау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) |
Дереккөз дер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларды «Социометрия» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін/қатысушылардың аттары мен көздерінің түстері арқылы. Психологиялық дайындық: Халық күйі «Нар идіргенді» бейнебаян арқылы көрсетіп, тыңдату. |
МАН Domra Kazak-Нар идірген youtube.com>watch?V=GmI9ХIyFmPE |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 10 мин 7мин 3 мин |
Сабақ барысындағы басты
тапсырмалар ретінде оқушыларға жетекші сұрақтар
қойылады: «Ассоцацитивті қатар» әдісі арқылы күй сөзіне ассоцоция жасайық. 1-тапсырма. «Көшпенділер» әдісі. Берілген үзіндіні түсініп оқып, келесі топқа өз үзінділерін түсіндіріп бер. Әңгімедегі көтерілген мәселені анықтап, төмендегі кестені толтыру. (Оқушылар мәтінмен танысып болған соң, әр топтан 3 оқушы басқа топқа барып, өз мәтіндерін түсіндіреді).
І топ «Күй аңызы». ІІ топ «Жапандағы жалғыз нар». ІІІ топ «Қараша үй» . ІҮ топ «Күй құдіреті». Дескриптор: 1.Әңгіме үзіндісін түсініп, талқылайды. 2.Көтерілген мәселені, идеяны анықтайды. 3-тапсырма. «Әдебиет лотосы» әдісі арқылы шығарма кейіпкерлеріне талдау жасаңдар.Талдау барысында нақты дәлел келтіріп, кейіпкерлердің ұқсастықтар мен айырмашылықтарын ашыңдар.
Дескриптор: 1.Әңгімеге шынайы көзқарасын білдірді. 2.Пікірі анық, нақты, дәлелді.
Дескриптор: 1.Ойлары нақты. 2.50-60 сөзден құрылған. Бағалау. Топ іші
бағалау.
|
MINBER. KZ газеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс «Бір ауыз сөз». Оқушылар стикерлерге бір ауыз сөзбен ойларын қорытындылап жазады.Алдын ала тақтада мынадай сөздер жазылып қояды: ұнады, пайдалы,қажет, үйрендім,қызықтым,ұмтылдым, есте сақтадым. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Алынған оқу мақсаты негізінде сабақ мақсаты оқушылардың қажеттіліктеріне орай, сараланып алынды. Оқушыларымның басым бөлігі тақырыпты түсініп, мағынасын , негізгі идеясы мен көтерген мәселесін түсініп, айта алады. Кейбір оқушыларым үзінділердегі басты кейіпкерлердің сөзін сәйкестендіре отырып, өз көзқарасын айтуда дәлелді орынды қолданып, қоршаған ортамен байланыстыр алады.Мақсатқа жетуде тапсырмаларымның өзін де оқушыларымның деңгейіне орай саралап, мақсатқа жетелейтіндей болуы керек деген жоспармен дифферанциацияладым. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. Алдымен «Ассоцацитивті қатар» әдісі арқылы «Күй» сөзіне ассоцация жасатамын.Ал «Көшпенділер» әдісі арқылы тақырыпты топ бір-біріне түсіндіріп алады.Нақты дескриптор арқылы кесте толтырады.Бұл кесте оқушылардың туындыны қаншалықты түсініп, талдай алғандарының көрінісі болмақ.«Әдебиет лотосы» әдісі арқылы оқушыларға берілген үзінділерден кейіпкерлердің сөздері мен бір-бірінен айырмашылығы, ұқсастықтарын дәлелдей келе, өзіндік көзқарастарын талдап, айтып бере алады.Ал енді «Егер сіз автор болғанда «Күй аңызын» қалай аяқтар едіңіз» атты ойтолғау оқушыларды шығармашылыққа жетелейтін, әрі өзіндік көзқарасын көрсететін кезең деп шештім.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Әрине, тақырыбымның өзі күймен тікелей байланысты болғандықтан музыка пәнімен байланысы бар.Музыкамен байланыс сабақтың басында ой шақыру, болжау мақсатында қолданамын. Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Тапсырмалар оқушылардың қауіпсіздігіне қауіп төндірмейді. Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Шағын бейнежазба арқылы оқушылардың көру, есте сақтау, сол арқылы тапсырманы орындау кезінде қолдана алады Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алынған мақсаттарым нәтижеге жетелейді. Әдебиет пәнінен білу, жауап беру бөлімі болғандықтан, оқушылар алдымен шығарманың жалпы мазмұнын, көтерген мәселесін, идеясын түсіне алады.Топқа бөлу кезеңіндегі «Социометрия» әдісі оқушылардың бір-бірімен ұқсастықтары/көздерінің түсі/ оларды жақындастыра түседі.Себебі, өзара ұқсастық арадағы келеңсіздіктерге жол бермейді. Атмосфера жақсы, ынтымақтастықта бірлесе жұмыс істей алады. Нақты мақсат, нақты тапсырма жоспарланған уақытқа жеткізеді. Бастапқы алынған жоспарыма ешқандай өзгеріс енгізбедім. Тапсырманың барлығы оқушыларға сараланып дайындалғандықтан өзгеріс болмайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:Сәтті өткен тапсырма ретінде: «Көшпенділер» әдісі арқылы шығарманы толықтай мазмұнын оқытып алуым. 2: «Әдебиет лотосы» арқылы оқушылардың тақырыпты, кейіпкерлердің сөзін табу арқылы қаншалықты түсінгендерін және өз пікірлерін білудің тамаша көрінісі болмақ деп жоспарлаудамын. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: «Жылдам дебат», сабақта оқушылардың пікірлерін, сөздік қорларын дамытуда ықпалы зор болар деп ойлаймын. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Ахтанов "Күй аңызы"8 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Мектеп: № 2 Қосшы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Е.Токишева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: 25 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиял мен шындық Т. Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.4.1.(Т/Ж) Көркем шығармалардан алған үзінділерден өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық
оқушылар:
автордың көзқарасын түсіну
арқылы көркем шығармадан алған үзінділерді орынды
қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Мәтіннен алынған үзіндіні түсінеді. 2.Өз көзқарасын дәлелдей алады. 3.Үзінділерде дәлелдеуді қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну, қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы тіркестерін талдауда, өз пікірлерін білдіргенде қолданады. Пән лексикасы және терминология: қырқа-ұзыннан ұзақ созылып жатқан биік жер, қыр. Аруана- бір өркешті таза тұқымды түйенің ұрғашысы. Бошалап кету-ұрғашы малдың төлдеу алдында оңаша кетуі.Тулақ - қатырылған шикі тері. т.б Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы . «Күй аңызы» шығармасын басқаша қалай аяқтар едіңіз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Күй» сөзіне ассоцация жасау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) |
Дереккөз дер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларды «Социометрия» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін/қатысушылардың аттары мен көздерінің түстері арқылы. Психологиялық дайындық: Халық күйі «Нар идіргенді» бейнебаян арқылы көрсетіп, тыңдату. |
МАН Domra Kazak-Нар идірген youtube.com>watch?V=GmI9ХIyFmPE |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 10 мин 7мин 3 мин |
Сабақ барысындағы басты
тапсырмалар ретінде оқушыларға жетекші сұрақтар
қойылады: «Ассоцацитивті қатар» әдісі арқылы күй сөзіне ассоцоция жасайық. 1-тапсырма. «Көшпенділер» әдісі. Берілген үзіндіні түсініп оқып, келесі топқа өз үзінділерін түсіндіріп бер. Әңгімедегі көтерілген мәселені анықтап, төмендегі кестені толтыру. (Оқушылар мәтінмен танысып болған соң, әр топтан 3 оқушы басқа топқа барып, өз мәтіндерін түсіндіреді).
І топ «Күй аңызы». ІІ топ «Жапандағы жалғыз нар». ІІІ топ «Қараша үй» . ІҮ топ «Күй құдіреті». Дескриптор: 1.Әңгіме үзіндісін түсініп, талқылайды. 2.Көтерілген мәселені, идеяны анықтайды. 3-тапсырма. «Әдебиет лотосы» әдісі арқылы шығарма кейіпкерлеріне талдау жасаңдар.Талдау барысында нақты дәлел келтіріп, кейіпкерлердің ұқсастықтар мен айырмашылықтарын ашыңдар.
Дескриптор: 1.Әңгімеге шынайы көзқарасын білдірді. 2.Пікірі анық, нақты, дәлелді.
Дескриптор: 1.Ойлары нақты. 2.50-60 сөзден құрылған. Бағалау. Топ іші
бағалау.
|
MINBER. KZ газеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс «Бір ауыз сөз». Оқушылар стикерлерге бір ауыз сөзбен ойларын қорытындылап жазады.Алдын ала тақтада мынадай сөздер жазылып қояды: ұнады, пайдалы,қажет, үйрендім,қызықтым,ұмтылдым, есте сақтадым. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Алынған оқу мақсаты негізінде сабақ мақсаты оқушылардың қажеттіліктеріне орай, сараланып алынды. Оқушыларымның басым бөлігі тақырыпты түсініп, мағынасын , негізгі идеясы мен көтерген мәселесін түсініп, айта алады. Кейбір оқушыларым үзінділердегі басты кейіпкерлердің сөзін сәйкестендіре отырып, өз көзқарасын айтуда дәлелді орынды қолданып, қоршаған ортамен байланыстыр алады.Мақсатқа жетуде тапсырмаларымның өзін де оқушыларымның деңгейіне орай саралап, мақсатқа жетелейтіндей болуы керек деген жоспармен дифферанциацияладым. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. Алдымен «Ассоцацитивті қатар» әдісі арқылы «Күй» сөзіне ассоцация жасатамын.Ал «Көшпенділер» әдісі арқылы тақырыпты топ бір-біріне түсіндіріп алады.Нақты дескриптор арқылы кесте толтырады.Бұл кесте оқушылардың туындыны қаншалықты түсініп, талдай алғандарының көрінісі болмақ.«Әдебиет лотосы» әдісі арқылы оқушыларға берілген үзінділерден кейіпкерлердің сөздері мен бір-бірінен айырмашылығы, ұқсастықтарын дәлелдей келе, өзіндік көзқарастарын талдап, айтып бере алады.Ал енді «Егер сіз автор болғанда «Күй аңызын» қалай аяқтар едіңіз» атты ойтолғау оқушыларды шығармашылыққа жетелейтін, әрі өзіндік көзқарасын көрсететін кезең деп шештім.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Әрине, тақырыбымның өзі күймен тікелей байланысты болғандықтан музыка пәнімен байланысы бар.Музыкамен байланыс сабақтың басында ой шақыру, болжау мақсатында қолданамын. Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Тапсырмалар оқушылардың қауіпсіздігіне қауіп төндірмейді. Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Шағын бейнежазба арқылы оқушылардың көру, есте сақтау, сол арқылы тапсырманы орындау кезінде қолдана алады Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алынған мақсаттарым нәтижеге жетелейді. Әдебиет пәнінен білу, жауап беру бөлімі болғандықтан, оқушылар алдымен шығарманың жалпы мазмұнын, көтерген мәселесін, идеясын түсіне алады.Топқа бөлу кезеңіндегі «Социометрия» әдісі оқушылардың бір-бірімен ұқсастықтары/көздерінің түсі/ оларды жақындастыра түседі.Себебі, өзара ұқсастық арадағы келеңсіздіктерге жол бермейді. Атмосфера жақсы, ынтымақтастықта бірлесе жұмыс істей алады. Нақты мақсат, нақты тапсырма жоспарланған уақытқа жеткізеді. Бастапқы алынған жоспарыма ешқандай өзгеріс енгізбедім. Тапсырманың барлығы оқушыларға сараланып дайындалғандықтан өзгеріс болмайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:Сәтті өткен тапсырма ретінде: «Көшпенділер» әдісі арқылы шығарманы толықтай мазмұнын оқытып алуым. 2: «Әдебиет лотосы» арқылы оқушылардың тақырыпты, кейіпкерлердің сөзін табу арқылы қаншалықты түсінгендерін және өз пікірлерін білудің тамаша көрінісі болмақ деп жоспарлаудамын. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: «Жылдам дебат», сабақта оқушылардың пікірлерін, сөздік қорларын дамытуда ықпалы зор болар деп ойлаймын. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


