Қысқамерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т.Айбергенов. Құбылту мен айшықтау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды; - автор стиліне баға береді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасы |
Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, «Жеті желкен» деп айту керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.
Топқа бөліну. Қолдарына таратылған күн, алақан, жүрекше суреттері арқылы топтасады. Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. Өлеңнің 3-4 шумағын жаттау ҚБ. Әр оқушының жауабына «Жарайсың!», «Тамаша!», «Өте жақсы!», «Керемет!» деген қолпаштау сөздермен бағалаймын. |
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
ЖЖ. 1-тапсырма.. СЖ
|
«Миға шабуыл» тәсілі Кейіптеу дегеніміз... Теңеу дегеніміз... Эпитет дегеніміз... Градация дегеніміз... Осы атаулармен топқа бөлу. Осы сөздер арқылы топқа бөлінеді. Оқушылардың қажеттілігін пайымдау тапсырмасы
|
Дескриптор: -шығармадағы көркемдеуіш құралдарды анықтайды; -көркемдеуіш құралының түрлерін ажыратады; -кестеге толтырады.
ҚБ. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы болады. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма ТЖ
|
Өлеңде кездесетін көркемдегіш құралдарды анықтап, ақын танымындағы сағыныш ұғымына сипаттама беріңдер.
|
|
|||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Сергіту сәті
|
«Су» жаттығуы Жаттығу түрегеліп жасалады. Көз алдарыңа суды елестетіңдер, аяқтарыңмен сол суға еніңдер. Судың жылылығын сезініңдер, башпайларыңды жыбырлатыңдар, табандарыңмен су түбінің құмын басқандай болыңдар. Жаттығуды 1-2 минут орындаңдар.
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту.
|
3-тапсырма Жеке
|
ЖЖ Кестемен жұмыс. Төмендегі кестедегі сұрақтарға жауап бере отырып, автор бейнесіне талдау жасау
|
Дескриптор: - автор бейнесіне баға береді - өз пікірлерін білдіреді ҚБ. «Қолпаштау» әдісі арқылы сұрақтарға түсінікті, нақты жауап берген оқушылар бір-біріне қошемет көрсетеді, уәж тудырады
|
Қима қағаз, кесте
Қағаздан қиылған теңгелер
|
||||||||||||||
|
|
Бағалау |
Ақпаратты жеткізу Кедергіні еңсеруді басқару
|
Сабақ бойынша өзін-өзі бағалау «Мұғалім» |
|
||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Венн-диаграмма . Ақын өлеңіндегі сағыныш пен өз түсінігіміздегі сағыныш ұғымын савлыстырыңдар. |
|
|
Оқушылардың қажеттілігін пайымдау тапсырмасы:
|
Көркемдік құралдар |
Мысал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Метафора-заттар мен құбылыстарды ауыстыру |
Онсыз сен
тіпті Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді жоспар Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 9 Сабақтың
тақырыбы: Т.Айбергенов. Құбылту мен
айшықтау Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 9.2.3.1 шығармадағы әдеби
тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай
отырып, автор стиліне баға
беру; Сабақтың
мақсаты шығармадағы әдеби тілді
құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін
талдайды;
- автор стиліне баға
береді; Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту
Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық ахуал
қалыптастыру Үй
тапсырмасы Оқушылар шеңбер бойымен
тұрады, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын
адам «Жеті» деудің орнына, «Жеті желкен» деп айту керек. Кім
жаңылысса, сол ойыннан
шығады.
Топқа
бөліну. Қолдарына таратылған күн,
алақан, жүрекше суреттері арқылы
топтасады. Сабақтың мақсатын,
күтілетін нәтижесін хабарлау.
Өлеңнің 3-4 шумағын
жаттау ҚБ. Әр оқушының жауабына
«Жарайсың!», «Тамаша!», «Өте жақсы!», «Керемет!» деген қолпаштау
сөздермен бағалаймын. Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы
қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады Оқулық, жұмыс
дәптерлері
Жаңа
білім
ЖЖ.
1-тапсырма..
СЖ
«Миға шабуыл»
тәсілі Кейіптеу
дегеніміз... Теңеу
дегеніміз... Эпитет
дегеніміз... Градация
дегеніміз... Осы атаулармен топқа
бөлу. Осы сөздер арқылы топқа
бөлінеді. Оқушылардың қажеттілігін
пайымдау тапсырмасы
Көркемдік
құралдар Мысал Метафора-заттар мен
құбылыстарды ауыстыру Онсыз сен
тіпті тұлпар да болсаң, қосыла алмай
қатарға Метонимия –бір-біріне ұқсас
нәрсе, құбылыстарды
алмастыру Жан-жақтан
түскен шұғыланың бәрін сағынып жүрген
кезімде. Қайталау-сөз әсерін күшейту
үшін бір сөзді немесе сөз тіркесін бірнеше мәрте қайталап қолдану
тәсілі.
Анафора-қайталаудың бір түрі,
өлеңнің әр жолы бір сөзден немесе бір сөз тіркесінен басталу
тәсілі.
Жай қайталау-бір сөзге ерекше
екпін түсіріп, бірнеше рет қайталау
тәсілі Бабалар
бізді сағынған,
жаным, арманның аңсап
биігін, Әжелер
бізді сағынған
жаным, талдырып асқар
иығын. Сағындым,
жаным Сағынбай
барсаң, таулар да сенің алдыңнан
шықпас асқақтап,
Сағынбай
барсаң, теңіз де сенің тебіренбес
жастық шағыңдай. Арнау-белгілі бір ортаға,
қауымға, жеке адамға, т.б. арналып айтылатындай бір жанрға тән
ерекшелік байқалады Ақынның «Сағыныш» өлеңі арнау
өлең Фразеологизм Бас
ұрма
Дескриптор:
-шығармадағы көркемдеуіш
құралдарды анықтайды;
-көркемдеуіш
құралының түрлерін
ажыратады;
-кестеге
толтырады.
ҚБ. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы
топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы
болады.
Сабақтың
ортасы
2-тапсырма
ТЖ
Өлеңде кездесетін
көркемдегіш құралдарды анықтап, ақын
танымындағы сағыныш ұғымына сипаттама
беріңдер.
Мысал
Қызметі
Теңеу
Кейіптеу
Метафора
Эпитет
Сергіту
сәті
Сергіту
сәті
«Су»
жаттығуы
Жаттығу түрегеліп
жасалады. Көз алдарыңа суды елестетіңдер, аяқтарыңмен сол суға
еніңдер. Судың жылылығын сезініңдер, башпайларыңды жыбырлатыңдар,
табандарыңмен су түбінің құмын басқандай болыңдар. Жаттығуды 1-2
минут орындаңдар.
Сабақтың
соңы
Бекіту.
3-тапсырма
Жеке
ЖЖ
Кестемен
жұмыс. Төмендегі кестедегі сұрақтарға
жауап бере отырып, автор бейнесіне талдау
жасау
Ақын:
Ақын және
сен
Поместите здесь ваш
текст Ақын: Бабалар бізді сағынған,
жаным, арманның аңсап
биігін, Әжелер бізді сағынған,
жаным, талдырып асқар иығын,-дейді. Мұны қалай түсіндірер
едіңдер?
Ақын: Сағынбай барсаң, таулар да
сенің алдыңнан шықпас асқақтап, Ойлауың мүмкін, дүниені мынау
кеткен екен деп тас қаптап,-дейді. Сендер қалай
ойлайсыңдар? Ақын: Мен мынау ыстық
жүрегімменен қаратасты да сағынам, Қаланып қалса
тәртіппен,-дейді Сендер нені/кімді
сағынасыңдар?
Дескриптор:
- автор бейнесіне
баға береді
- өз пікірлерін
білдіреді
ҚБ. «Қолпаштау»
әдісі арқылы сұрақтарға түсінікті,
нақты жауап берген оқушылар бір-біріне қошемет көрсетеді, уәж
тудырады
Қима қағаз,
кесте
Қағаздан қиылған
теңгелер
Бағалау
Ақпаратты
жеткізу
Кедергіні
еңсеруді басқару
Тапсырманы орындау
кезінде нендей кедіргі болды? Тапсырманы орындау
барысындағы өзіңіз қолданған тәсілденмалды қалай өзгертер
едің? Тапсырманы орындауда
сізге не көмектесті?
Сабақ бойынша
өзін-өзі бағалау
«Мұғалім»
Үй
тапсырмасы
Венн-диаграмма . Ақын өлеңіндегі сағыныш пен
өз түсінігіміздегі сағыныш ұғымын
савлыстырыңдар.
Оқушылардың қажеттілігін
пайымдау тапсырмасы: Көркемдік
құралдар Мысал Метафора-заттар мен
құбылыстарды ауыстыру Онсыз сен
тіпті |














