|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Сынып: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Төлеген Айбергенов «Сағыныш» өлеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар Төлеген Айбергенов «Сағыныш» өлеңіндегі композициялық амалдарды талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: сюжет пен композиция, серік, сенім, аялау, азап, қайғы-мұң, қате мен жеңістер, қиындау тағдыр Оқушылар түсінеді және сипаттайды... Диалог және айтылымға пайдалы тіркестер: Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет теориясы, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Төлеген Айбергеновтың өмірі мен шығармашылығы қайталау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. Қызығушылықты ояту. Ой шақыру. Төлеген Айбергенов аңсаған әлем тақырыбындағы бейнебаянды көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=RbxuX_75Qy4
Төлеген Айбергенов
1937 жылы 8 наурызда Қарақалпақ елінің Қоңырат деген жерінде
дүниеге келген. 1959 жылы Ташкенттің Низами атындағы педогогика
институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетін бітіріп, туған
ауылында мұғалімдік қызмет атқарады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. «Төлеген Айбергенов аңсаған әлем» тақырыбындағы бейнебаянды тыңдайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
«Жүрек» |
You tube сайтынан –Төлеген Айбергенов туралы бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=RbxuX_75Qy4 слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану.
І тапсырма. «Оқу»
орталығы бойынша оқушылар төмендегідей
тапсырмаларды орындайды. Төлеген Айбергенов САҒЫНЫШ Сағындым жаным, мен сені! Көркіңді жүрген қуаныш қылып, мендей ме екен бар ағаң... Шын інім болсаң, бас бұрма, жаным, өсек-ғайбатқа бораған. Қажет жерінде қатыгездік пен қаталдық керек, десек те, Адамның заңғар ұлылығын, сен, сағынышымен есепте. Онсыз сен, тіпті, тұлпар да болсаң, қосыла алмайсың қатарға. Әуелі әбден сағынып алмай, шығушы болма сапарға. Сағынбай барсаң теңіз де сенің тебіренбес жастық шағыңдай. Бұлбұлдың даусын ести алмайсың,бауларға кірсең сағынбай. Сағынбай барсаң таулар да сенің алдыңнан шықпас асқақтап, Ойлауың мүмкін дүниені мынау кеткен екен деп тас қаптап... Үмітке толы, арманға толы әр жерде бір түп қарағай, Сағынбай жүрсе, қалуы мүмкін жамырасуға да жарамай. Биікте тұрған таулар да мынау нұрына таңның боялған, Сені мен менің ғасырлап күткен сағынышымнан оянған. Балалар бізді сағынған, жаным, арманның аңсап биігін, Әжелер бізді сағынған, жаным, талдырып асқар иығын. Көкірегіңде сағыныш барда мұрат та сенде бар, жаным, Алдыңда тұрған қыраттың саған көрінбей жатқан ар жағын. Жазира белдер қуанышыңды болмасын мәңгі шектемек, Алдыңнан орман кес-кестеп шықса,сағынышыңмен көктеп өт! Мен бұны саған жазып отырмын, арманымды орап сезімге, Жан-жақтан түскен шұғыланың бәрін сағынып жүрген кезімде. Дескриптор:
ҚБ
ІІ тапсырма.
«Жазу» орталығы бойынша жазбаша жұмыс
жасайды.
ҚБ
ІІІ - орталық.
«Ғылым» орталығы.
ҚБ |
«Оқу»
орталығы бойынша оқушылар төмендегідей
тапсырмаларды орындайды.
«Жазу»
орталығы бойынша жазбаша жұмыс
жасайды. «Кластер» әдісімен топтастырады. |
ҚБ
«Шапалақ»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
https://www.facebook.com/232519423856359/posts/555489694892662/
«Сағыныш» өлеңін таратпа материалдар арқылу ұсыну
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Бекіту. «Ақпарат
кестесі» стратегиясы. Әр топ қысқаша шығарма жайлы түсінгендерін айтып береді |
Әр топ қысқаша шығарма жайлы түсінгендерін айтып береді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 мин
|
Оқушылар кері байланыс сұрақтары: Не білдім? Неге үйрендім?
Не түсін Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пәні: қазақ
әдебиеті Мұғалім: Күні: Сынып: 9 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: Бөлім: Адам жанының
құпиясы Сабақтың
тақырыбы Төлеген Айбергенов
«Сағыныш» өлеңі Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі
композициялық амалдарды
талдау;
Сабақтың
мақсаты Оқушылар Төлеген Айбергенов
«Сағыныш» өлеңіндегі композициялық амалдарды
талдау
Бағалау
критерийлері «Сағыныш» өлеңіндегі
композициялық амалдарды
талдайды.
Ойлау
дағдыларының
деңгейі Білу,
түсіну
Тілдік
мақсаттар
Пәндік лексика
мен терминология:
сюжет пен
композиция, серік, сенім, аялау, азап, қайғы-мұң, қате мен
жеңістер, қиындау тағдыр
Оқушылар
түсінеді және
сипаттайды...
Диалог және
айтылымға пайдалы
тіркестер: Менің байқағаным,...Менің
ойымша,... Мен ойлаймын...
Пәнаралық
байланыс Әдебиет теориясы, қазақ
тілі
Алдыңғы
білім Төлеген Айбергеновтың өмірі
мен шығармашылығы
қайталау Сабақ
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы
1. Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу
2. Психологиялық
ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға
таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы
кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып
болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл
күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ
басталады.
Қызығушылықты
ояту. Ой шақыру.
Төлеген
Айбергенов аңсаған әлем тақырыбындағы бейнебаянды
көрсету.
https://www.youtube.com/watch?v=RbxuX_75Qy4
Төлеген Айбергенов
1937 жылы 8 наурызда Қарақалпақ елінің Қоңырат деген жерінде
дүниеге келген. 1959 жылы Ташкенттің Низами атындағы педогогика
институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетін бітіріп, туған
ауылында мұғалімдік қызмет атқарады.
Балалар, бүгін
біз ақын Т. Айбергеновтың «Сағыныш» өлеңімен
танысамыз. Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты анықталады.
Оқушыларға таза
парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді,
ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң
қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден
арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ
басталады.
«Төлеген Айбергенов
аңсаған әлем» тақырыбындағы бейнебаянды
тыңдайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
ҚБ
«Жүрек»
You tube сайтынан
–Төлеген Айбергенов туралы
бейнебаян
https://www.youtube.com/watch?v=RbxuX_75Qy4 слайд Сабақтың
ортасы
Мағынаны
тану.
І тапсырма. «Оқу»
орталығы бойынша оқушылар төмендегідей
тапсырмаларды орындайды. Төлеген
Айбергенов САҒЫНЫШ
Сағындым жаным, мен
сені!
Көркіңді жүрген
қуаныш қылып,
мендей ме екен бар
ағаң...
Шын інім болсаң, бас
бұрма, жаным, өсек-ғайбатқа
бораған.
Қажет жерінде
қатыгездік пен қаталдық керек, десек
те,
Адамның заңғар
ұлылығын, сен, сағынышымен
есепте.
Онсыз сен, тіпті,
тұлпар да болсаң, қосыла алмайсың
қатарға.
Әуелі әбден сағынып
алмай, шығушы болма сапарға.
Сағынбай барсаң
теңіз де сенің тебіренбес жастық
шағыңдай.
Бұлбұлдың даусын
ести алмайсың,бауларға кірсең
сағынбай.
Сағынбай барсаң
таулар да сенің алдыңнан шықпас
асқақтап,
Ойлауың мүмкін
дүниені мынау кеткен екен деп тас
қаптап...
Үмітке толы, арманға
толы әр жерде бір түп
қарағай,
Сағынбай жүрсе,
қалуы мүмкін жамырасуға да
жарамай.
Биікте тұрған таулар
да мынау нұрына таңның
боялған,
Сені мен менің
ғасырлап күткен сағынышымнан
оянған.
Балалар бізді
сағынған, жаным, арманның аңсап
биігін,
Әжелер бізді
сағынған, жаным, талдырып асқар
иығын.
Көкірегіңде сағыныш
барда мұрат та сенде бар,
жаным,
Алдыңда тұрған
қыраттың саған көрінбей жатқан ар
жағын.
Жазира белдер
қуанышыңды болмасын мәңгі
шектемек,
Алдыңнан орман
кес-кестеп шықса,сағынышыңмен көктеп
өт!
Мен бұны саған жазып
отырмын, арманымды орап
сезімге,
Жан-жақтан түскен
шұғыланың бәрін сағынып жүрген
кезімде.
Дескриптор:
«Сағыныш» өлеңін
оқып, мазмұнымен танысып, қысқаша
мазмұндайды.
Өлеңнің үзінділері
(өздеріне ұнаған) бойынша сурет салу немесе шағын шығарма
жазады.
ҚБ
ІІ тапсырма.
«Жазу» орталығы бойынша жазбаша жұмыс
жасайды.
Өлеңге жоспар
құрады.
Өлең тақырыбына
байланысты мақал - мәтелдер, нақыл сөздер
жазады.
ҚБ
ІІІ - орталық.
«Ғылым» орталығы.
Ақынның өмірі мен
шығармашылығы жайлы мәліметтермен танысып, зерттеу жұмыстарын
жүргізеді.
«Кластер» әдісімен
топтастырады. ҚБ
«Оқу»
орталығы бойынша оқушылар төмендегідей
тапсырмаларды орындайды.
«Жазу»
орталығы бойынша жазбаша жұмыс
жасайды. «Кластер» әдісімен
топтастырады.
ҚБ
«Шапалақ»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
https://www.facebook.com/232519423856359/posts/555489694892662/
«Сағыныш» өлеңін
таратпа материалдар арқылу
ұсыну
Сабақтың
соңы
Бекіту. «Ақпарат
кестесі» стратегиясы.
Әр топ қысқаша
шығарма жайлы түсінгендерін айтып
береді Әр топ қысқаша шығарма жайлы
түсінгендерін айтып береді. Кері
байланыс 2
мин
Оқушылар кері
байланыс сұрақтары:
Не
білдім?
Неге
үйрендім?
Не түсін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















