|
Бөлім: «Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т. Айбергенов "Сағыныш" өлеңінің идеясы. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1. автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. 9.2.4.1. автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді. Көпшілігі: Әдеби шығарманың идеялық мазмұнын түсіну, автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. Кейбір оқушылар: Әдеби шығарманың идеялық мазмұнын түсініп, автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) Елжандылыққа, отансүйгіштікке, патриоттық құндылыққа баулу. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: - Орфоэпиялық нормаға сай сөйлейді; - Сөздің лексикалық мағынасын түсінеді; - Сөз тіркесін орнымен қолданады; - Диалогқа қатысады; - Эссе құрылымын сақтап əдеби эссе жазады; - Ауызекі сөйлеу стилін қалыптастырады. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Төлеген Айбергенов «Сағыныш» өлеңі |
|||||||
|
Жоспар |
|
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сен білмейсің...» әдісі бойынша оқушылар өздерінің қуаныштарын бөліседі. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Кинолента» постер арқылы үй тапсырмасын қорғайды. «Рондробин» әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі айтқанын қайталамай, ақынның өмірі, шығармашылығы туралы айтады. ҚБ.Алғыс айту. Тамаша, ақпарат бергеніңе рахмет. Аудиотыңдалым. «Сағыныш» өлеңі тыңдалады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Оқушылар өткен сабақтарда алған білімдерін еске түсіреді. |
ҚБ.Алғыс айту. Тамаша, ақпарат бергеніңе рахмет. |
Постерлер А4 қағазы Аудио |
||||
|
Сабақ ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. «Домино» ойыны арқылы өлеңдер тізбегін құрастырады. Құрыстырған өлеңді ретімен мәнерлеп оқиды. Дәптерге жазады. Тапсырма. 1. Өлеңді түсініп оқып, кешенді талдау жасау. Мағынасын ашу.
2. Шығармашылық жұмыс жазу. Конверт ішіндегі (атамекен, сағыныш, туған жер, махаббат)тірек сөздерді қатыстырып, мәтін, ойтолғау жазады. Кейбір оқушылар ақын өлеңдерінен үзінді оқиды. Дескриптор:
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
«Домино» ойыны арқылы өлеңдер тізбегін құрастырады. Құрыстырған өлеңді ретімен мәнерлеп оқиды. Дәптерге жазады. Конверт ішіндегі (атамекен, сағыныш, туған жер, махаббат)тірек сөздерді қатыстырып, мәтін, ойтолғау жазады. Кейбір оқушылар ақын өлеңдерінен үзінді оқиды. |
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
Домино кеспе қағаздан жасалған А3 форматта қағаз, дәптер Конверт Кеспе қағаздар |
||||
|
Сабақ соңы Кері байланыс |
Бекіту. «Зергер сөз» айдарында берілген «Ақын рухына» өлеңіндегі ақын бейнесі қандай? Анықтап, ой қорытындылаңыз.
Оқушы
үні |
«Ақын рухына» өлеңіндегі ақын бейнесін анықтап, ой қорытындылайды. |
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Мен сізді сағынып жүрмін...» «Сағыныш, не деген керемет ең!» деген тақырыпта эссе жазу. |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Айбергенов "Сағыныш" өлеңінің идеясы. 2-сабақ
Т.Айбергенов "Сағыныш" өлеңінің идеясы. 2-сабақ
|
Бөлім: «Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т. Айбергенов "Сағыныш" өлеңінің идеясы. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1. автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. 9.2.4.1. автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді. Көпшілігі: Әдеби шығарманың идеялық мазмұнын түсіну, автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. Кейбір оқушылар: Әдеби шығарманың идеялық мазмұнын түсініп, автор бейнесінің идеялық – стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) Елжандылыққа, отансүйгіштікке, патриоттық құндылыққа баулу. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: - Орфоэпиялық нормаға сай сөйлейді; - Сөздің лексикалық мағынасын түсінеді; - Сөз тіркесін орнымен қолданады; - Диалогқа қатысады; - Эссе құрылымын сақтап əдеби эссе жазады; - Ауызекі сөйлеу стилін қалыптастырады. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Төлеген Айбергенов «Сағыныш» өлеңі |
|||||||
|
Жоспар |
|
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сен білмейсің...» әдісі бойынша оқушылар өздерінің қуаныштарын бөліседі. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Кинолента» постер арқылы үй тапсырмасын қорғайды. «Рондробин» әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі айтқанын қайталамай, ақынның өмірі, шығармашылығы туралы айтады. ҚБ.Алғыс айту. Тамаша, ақпарат бергеніңе рахмет. Аудиотыңдалым. «Сағыныш» өлеңі тыңдалады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Оқушылар өткен сабақтарда алған білімдерін еске түсіреді. |
ҚБ.Алғыс айту. Тамаша, ақпарат бергеніңе рахмет. |
Постерлер А4 қағазы Аудио |
||||
|
Сабақ ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. «Домино» ойыны арқылы өлеңдер тізбегін құрастырады. Құрыстырған өлеңді ретімен мәнерлеп оқиды. Дәптерге жазады. Тапсырма. 1. Өлеңді түсініп оқып, кешенді талдау жасау. Мағынасын ашу.
2. Шығармашылық жұмыс жазу. Конверт ішіндегі (атамекен, сағыныш, туған жер, махаббат)тірек сөздерді қатыстырып, мәтін, ойтолғау жазады. Кейбір оқушылар ақын өлеңдерінен үзінді оқиды. Дескриптор:
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
«Домино» ойыны арқылы өлеңдер тізбегін құрастырады. Құрыстырған өлеңді ретімен мәнерлеп оқиды. Дәптерге жазады. Конверт ішіндегі (атамекен, сағыныш, туған жер, махаббат)тірек сөздерді қатыстырып, мәтін, ойтолғау жазады. Кейбір оқушылар ақын өлеңдерінен үзінді оқиды. |
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
Домино кеспе қағаздан жасалған А3 форматта қағаз, дәптер Конверт Кеспе қағаздар |
||||
|
Сабақ соңы Кері байланыс |
Бекіту. «Зергер сөз» айдарында берілген «Ақын рухына» өлеңіндегі ақын бейнесі қандай? Анықтап, ой қорытындылаңыз.
Оқушы
үні |
«Ақын рухына» өлеңіндегі ақын бейнесін анықтап, ой қорытындылайды. |
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау. |
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Мен сізді сағынып жүрмін...» «Сағыныш, не деген керемет ең!» деген тақырыпта эссе жазу. |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














