Қысқамерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т.Айбергенов «Сағыныш» өлеңінің композициясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1. эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
өлеңдегі композициялық амалдарды анықтайды, талдайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасы
|
«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы шаттық шеңберіне жиналып, алдын ала таратылған күн, алақан, жүрекше суреттерін бір-біріне тарту ете отырып жақсы көңіл сыйлайды. Топқа бөліну. Қолдарына таратылған күн, алақан, жүрекше суреттері арқылы топтасады. Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. «Ұлпан» романының тақырыбы мен идеясын, жанр түрін анықтап, кейіпкерлерге талдау жасаймыз. «Әлем әдебиетіндегі дана әйелдер образы» тақырыбында шағын зерттеу жүргізу. «Ұлпан» романы бойынша Ақпарат тауып келген оқушылар кезекпен «Автор орындығына» отырып оқиды. |
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
ЖЖ. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. СЖ
|
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. «Ара ұясы» әдісі ЖЖ Мұғалім жұптағы оқушыларға не білгендігі туралы пікір алмасуды және екі сұрақтан дайындауды тапсырады. Содан кейін әрбір жұп кезектесіп сұрақ қояды, ол сұраққа жауапты мұғалім немесе басқа оқушылар береді. Үлгі сұрақтар:
|
Дескриптор: - өлең композициясымен танысады -өлең композициясы бойынша сұрақтар құрастырады ҚБ. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы болады. |
||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Атомдар мен молекулалар»
әдісі |
Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Ең соңында қалған екі оқушы жеңімпаз атанады. |
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
2-тапсырма ТЖ |
«Автобус аялдамасы» әдісі 1-аялдама. Өлеңді түсініп оқып, сатылай-кешендлі талдау жасау (авторы, жанр, идеясы, тармақ, бунақ, шумақ, буын, ұйқас) 2-аялдама. Ақын өлеңінің құрылымдық ерекшеліктерін анықтау. 3-аялдама. Мен бұны саған жазып отырмын, арманымды орап сезімге, Жан-жақтан түскен шұғыланың бәрін сағынып жүрген кезімде,-деген жолдарды негіз ете отырып, ақынның аталған өлеңді қай кезде, не себепті жазғанын және кімге арнағандығын анықтаңдар. |
- Дескриптор: -өлеңге сатылай-кешенді талдау жасайды; -үзіндімен жұмыс жасайды; -өлеңнің құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» әдісі бойынша оқушылардың назарларын алға басу мен дамуға, аударуға мүмкіндік беретін кері байланыс жүргізіледі. |
Қима қағаз, кесте Қағаздан қиылған теңгелер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
3-тапсырма Жеке |
Кестеде берілген сөздерді өлеңдегі бейнелі формасымен көрсетіп, өз ойыңды жаз
|
Смайликтер арқылы бағалау Дескриптор: -өлеңдегі сөздердің мағынасын анықтайды .
|
|
|||||||||||||||
|
|
Бағалау |
Рефлексия «Қосу, алу, қызықты»
|
Сабақ бойынша өзін-өзі бағалау «Мұғалім» |
|
|||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Өлеңнің 3-4 шумағын жаттау
|
|
|


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Айбергенов «Сағыныш» өлеңінің композициясы. 9-сынып Сабақ жоспары. Ашық сабақ
Т.Айбергенов «Сағыныш» өлеңінің композициясы. 9-сынып Сабақ жоспары. Ашық сабақ
Қысқамерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т.Айбергенов «Сағыныш» өлеңінің композициясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1. эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
өлеңдегі композициялық амалдарды анықтайды, талдайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасы
|
«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы шаттық шеңберіне жиналып, алдын ала таратылған күн, алақан, жүрекше суреттерін бір-біріне тарту ете отырып жақсы көңіл сыйлайды. Топқа бөліну. Қолдарына таратылған күн, алақан, жүрекше суреттері арқылы топтасады. Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. «Ұлпан» романының тақырыбы мен идеясын, жанр түрін анықтап, кейіпкерлерге талдау жасаймыз. «Әлем әдебиетіндегі дана әйелдер образы» тақырыбында шағын зерттеу жүргізу. «Ұлпан» романы бойынша Ақпарат тауып келген оқушылар кезекпен «Автор орындығына» отырып оқиды. |
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
ЖЖ. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. СЖ
|
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. «Ара ұясы» әдісі ЖЖ Мұғалім жұптағы оқушыларға не білгендігі туралы пікір алмасуды және екі сұрақтан дайындауды тапсырады. Содан кейін әрбір жұп кезектесіп сұрақ қояды, ол сұраққа жауапты мұғалім немесе басқа оқушылар береді. Үлгі сұрақтар:
|
Дескриптор: - өлең композициясымен танысады -өлең композициясы бойынша сұрақтар құрастырады ҚБ. «Бір қадам артқа» әдісі арқылы топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы болады. |
||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Атомдар мен молекулалар»
әдісі |
Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Ең соңында қалған екі оқушы жеңімпаз атанады. |
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
2-тапсырма ТЖ |
«Автобус аялдамасы» әдісі 1-аялдама. Өлеңді түсініп оқып, сатылай-кешендлі талдау жасау (авторы, жанр, идеясы, тармақ, бунақ, шумақ, буын, ұйқас) 2-аялдама. Ақын өлеңінің құрылымдық ерекшеліктерін анықтау. 3-аялдама. Мен бұны саған жазып отырмын, арманымды орап сезімге, Жан-жақтан түскен шұғыланың бәрін сағынып жүрген кезімде,-деген жолдарды негіз ете отырып, ақынның аталған өлеңді қай кезде, не себепті жазғанын және кімге арнағандығын анықтаңдар. |
- Дескриптор: -өлеңге сатылай-кешенді талдау жасайды; -үзіндімен жұмыс жасайды; -өлеңнің құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды ҚБ. «Түсініктеме арқылы бағалау» әдісі бойынша оқушылардың назарларын алға басу мен дамуға, аударуға мүмкіндік беретін кері байланыс жүргізіледі. |
Қима қағаз, кесте Қағаздан қиылған теңгелер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
3-тапсырма Жеке |
Кестеде берілген сөздерді өлеңдегі бейнелі формасымен көрсетіп, өз ойыңды жаз
|
Смайликтер арқылы бағалау Дескриптор: -өлеңдегі сөздердің мағынасын анықтайды .
|
|
|||||||||||||||
|
|
Бағалау |
Рефлексия «Қосу, алу, қызықты»
|
Сабақ бойынша өзін-өзі бағалау «Мұғалім» |
|
|||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Өлеңнің 3-4 шумағын жаттау
|
|
|


шағым қалдыра аласыз













