Тамақтану режимі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тамақтану режимі

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға әдістемелік көмек ретінде
Материалдың қысқаша нұсқасы

Маңғыстау облысы

Жаңаөзен қаласы

Теңге ауылы

14 орта мектеп

биология пәні мұғалімі

Жолдасбаева Зауре Конакбаевна





Тамақтану гигиенасы.Асқазан-ішек ауруларының алдын алу.


Сабақтың мақсаты:ас қорыту мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы білімдері негізінде қалыпты ас қорытылудың гигиеналық жағдайлары мен тамақтану режімін түсіндіру,ас қорыту ферменттеріне никотин мен алкогольдің кері әсері,тамақ ішу ережелерін қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:Білімділік:тамақтану режімі және жеке бас гигиенасы ережелері,ас қорыту жолы қызметінің бұзылу себебі туралы білім беру,ас қорыту жүйесі мүшелерінің және ішекқұрт ауруларының алдын алу.

Тәрбиелілігі:ішекте астың қорытылуына алкоголь мен темекінің әсерін түсіндіру,тамақ ішу ережесін сақтауда өзін-өзі бақылау дағдысын қалыптастыру,тамақтың сапасын,сақталу мерзімін және ыдыстың таза болуын бақылау.Санитарлық-гигиеналық дағдысын қалыптастыру. Салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.

Дамытушылығы:тамақтану гигиенасы мен ережелерін физиологиялық тұрғыдан негіздеу,оқушылардың салыстыру,қорытындылау,ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі:«Ас қорыту жүйесі» нақпішіні,слайдтар,кесте.

Сабақтың түрі:аралас сабақ..

Сабақтың әдісі :Венн диаграммасы, сұрақ-жауап,диктант,топтастыру.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.Сыныпты сабаққа дайындау,оқу құралдарын,қатынасты тексеру.

ІІ.Үй жұмысын тексеру.

«Білімді бестік»

1.«Ұлтабар» дегеніміз не?Ұлтабар ас қорыту жолының қандай бөлімдері арасында орналасады?

2.Қандай без өзектері ұлтабарға ашылады?

3.Майлар қандай ферменттердің әсерінен ыдырайды?

4.Қоректік заттардың негізгі сіңірілуі ас қорыту бөлімдерінің қайсысында жүреді?

5.Аш ішектің бүрлі эпителийінің құрылысы қандай?

«Құпия сан»



1

2

3

4

5

6

7

8


1-Аш ішектегі бүрлер қандай қызмет атқарады?

2-Нәруыздар,көмірсулар,майлар қандай жай заттарға дейін ыдырайды?

3-Тоқ ішекте қандай процес жүреді?

4-Сіңудің гуморальды реттелуі қалай жүзеге асырылады?

5-Қабырға маңында ас қорыту дегеніміз не?

6-Аминқышқылдардың сіңірілуі қалай жүреді?

7-Глюкозаның сіңірілуі қалай жүреді?

8-Май қышқылдары мен глицерин қандай өзгерістерге ұшырайды?





III.Үй тапсырмасын қорыту.

Венн диаграммасы

Аш ішек Тоқ ішек


DrawObject2 DrawObject1








VI.Жаңа тақырып

Сабақтың тақырыбы:§49.Тамақтану гигиенасы.Асқазан-ішек ауруларының алдын алу.

Сабақтың жоспары:

1.Тамақтану режімі. 2.Тамақтану мөлшері.

а)Әр түрлі еңбекпен шұғылданатын адамдардың энергия жұмсауы. ә)Тамақтың мөлшерін анықтау..

3.Тәбет.

4.Асқазан-ішек аурулары,ішекқұрт аурулары және олардың алдын алу.

а)Астан уланудың алдын алу.

б)Алкоголь мен никотиннің ас қорытуға әсері.


Тамақтану режімі

р/с

Тамақтану мезгілі

%

1

Таңертеңгі

25%

2

Түскі

50%

3

Түстен кейінгі ас пен кешкі ас

25%


Қоректік заттардың тәуліктік қажеттілігі.


р/с

Қоректік заттар

Тәуліктік қажеттілік

1

Нәруыздар

100

2

Көмірсулар

400-500

3

Майлар

80-90



Әр түрлі еңбек пен шұғылданатын адамдардың бір тәулікте жұмсайтын энергиясы.


Оқушылар мен түрлі мамандар

Бір тәулік энергия жұмсау кДж

Мектеп оқушылары 14-15 жас

10100-10500

Студенттер

11800-12600

Тракторшылар

12200-12600

Токарьлер

13900

Тас қалаушылар

16800

Механизаторлар

19700

Орақшылар

30000



Адамның бір тәуліктегі қажет ететін тағамының шамамен алғандағы мөлшері.


Кенеулі заттар (г)

Дене еңбегіне байланыссыз маман тобы

Механикаланбаған ауыр дене жұмысы

Ақуыз

109

163

Май

106

153

Көмірсулар

433

631



Балалар мен жасөспірімдерге қажетті ақуыздың,майдың,көмірсудың физиологиялық мөлшері. (күніне грамм есебімен)


Жасы

Ақуыз

Май

Көмірсу

7-10

80

80

324

11-13

96

96

382

14-17

Ұл балаларда

Қыз балаларда


106

93


106

93


422

376


Тағамның энергиялық бағалылығы (100 грамм есебімен алғанда)

р/с

Өнім

ккал

1

Қант

410

2

Сары май

780

3

Сиыр сүті

67

4

Айран

64

5

Қой еті

132

6

Картоп

90

7

Ерітілген сары май

920

8

Шұжық

315

9

Шошқа майы

854


V.Сабақты бекіту.

«Кім тапқыр»

1.Неліктен піскен тамақтан басқа,міндетті түрде шикі көкөністер мен жеміс-жидектер жеу керек.

2.Тәбет деген не?

3.Неге бірден көп мөлшерде тамақ ішуге болмайды?

4.Едәуір қолайлы тамақтану режімі қандай?

5.Неге белгілі бір уақытта тамақ ішу керек?

6.Тамақтан улану себебі неде?

7.Қандай асқазан-ішек аурулары жиі кездеседі және олардың алдын алу шаралары қандай?

8.Ішекқұртты жұқтыру көзі неде?

9.Неліктен тамақ ішер алдында міндетті түрде қолды жуу керек?

10.Неге тырнақты тістеуге болмайды?


Сызықтық диктант

1.Белгілі бір тағамды қажетсіну сезімін тәбет деп атайды

2.Асығыс,шала шайнап,дәмін сезбей тамақ ішу-денсаулыққа пайдалы

3.Тәбетті жоғалту-көптеген аурулардың әдеттегі белгісі.

4.Қауіпті асқазан-ішек ауруларына дизентерия,іш сүзегі,тырысқақ жатпайды.

5.Әр түрлі тамақ,дәмдеуіштер,салаттар тәбетті жақсы ашады.

Дұрыс жауапқа «^», қатесіне «-» қойылады.

Жауаптары:

1.^

2.-

3.^

4.-

5.^


Сергіту сәті

Жұмыр құрттар емес бізге бағалы

Бұл жәндіктер дара жынысты болады

Аталығы аналығынан қысқалау

200 мың жұмыртқаны салады

Жұмыртқасы ішегіңе түссе егер

«Бөсір» деген ауру пайда болады

Кір қолмен тамақ жейміз неге біз

Жуылмаған көкөністі жемеңіз,

Қанмен бірге өкпені де зақымдар

Қалай пайда болған ауру демеңіз

Бұл қандай құрт жауабын шеш


Жауабы: (Ішексорғы).


VI.Сабақты қорытындылау.

DrawObject3




DrawObject5 DrawObject4


DrawObject6 DrawObject7


DrawObject8




VII.Оқушыларды бағалау.


VIII.Үйге тапсырма беру.

§49.Тамақтану режімі және гигиенасы.Асқазан-ішек ауруларының алдын алу.Күн тәртібін жазып келу.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
15.01.2019
778
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі