Бөлім:
|
Балалар мен үлкендер
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
7
|
Қатысушылар
саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш
қара» шығармасының
кейіпкері
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері
тұрғысынан анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
шығарма кейіпкерлерінің образдық тұлғасын аша
ала отырып,
кейіпкерлердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
тауып, баға бере алады;
|
Құндылықтар
|
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ
ОТАНШЫЛДЫҚ: бұл
өз еліңізді сүю, қорғау, ұрпаққа табыс ету және осы елдің ұланы
екенін мақтан ету; Отаншылдығы — ұлттың бірлігі, оның тарихы,
мәдениеті, салт-дәстүрлері мен
құндылықтары.
қолдау және өзара көмек, қиын
жаңдайға тап болған адамдарға жанашырлық таныту, тәрбиелік
құндылықтар.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3
мин
5 мин
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушыларға СУРЕТ
таратылады.
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
қызығушылығын арттыру.
Сұрақтар:
- Қолдарыңдағы ненің
суреті?
- Бұл суретпен бүгінгі
сабағымыздың байланысы қандай?
- Таңдаған түстеріңе өз
аттарыңды жазыңдар
- Неге үш түрлі түске
аттарыңды жаздыңдар?
Топқа бөлу:
1-топ. Қызыл
түс
2-топ. Көк
түс
3-топ. Қызғылт сары
түс
Балалар, біз
бүгін Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш
қара» шығармасын кеңінен
талдайтын боламыз. Ондағы
әлеуметтік-қоғамдық
мәселені , шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық
құндылық тұрғысынан талдайтын боламыз.
|
Оқушылар жүрек суретті ала
отырып негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар жүрек тегі түстерге
өз аттарын жазған сол түстеріне сәйкес топтарға
бөлінеді.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере
отырып, сабақтың тақырыбын, мақсатын
анықтайды.
|
Ауызша қолдау
Ауызша қолдау, мадақтау.
|
Суреттер
Таныстырылым
|
Сабақтың ортасы
5
мин
|
ІІІ. Ж. «Кездейсоқ ұяшық»
әдісі
Мақсаты:
қысқа мерзімде көркем шығарма мазмұнын еске
түсіру.

|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, шығарма
мазмұнын қысқа уақытта еске түсіреді.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау

Әр дұрыс жауапқа1бонус асық
беріледі.
1асық-1бонус
|
https://wordwall.net/resource/68062122
|
5
мин
10 мин
|
ІҮ. ЖЖ. «Жұптас-ойлан-бөліс»
әдісі
Тапсырма:
Шығарманың тақырыбы мен идеясын 1 сөйлеммен
жазыңдар.
Қосымша
сұрақтар?
- Әңгіменің
тақырыбы мен идеясы қандай?
- Әңгімеде
қандай қоғамдық-әлеуметтік мәселе
көтерілген?
Саралау:
диалог арқылы қолдау
Ү. ТЖ.
«Айынамалы бекеттер» әдісі
Тапсырма:
1-топ:

2-топ:

3-топ:

Қосымша
сұрақ:
-3 топтың жұмысын салыстыра отырып, қандай
қорытынды жасауға болады?
Саралау:
Жеке қолдау
|
Оқушылар әңгіменің тақырыбы
мен идеясын талқылайды.
Оқушылар кестені толтыра отырып, қорытынды ой
жасайды.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау.
Өзара бағалау + мұғалімнің
бағалауы

Дескриптор:
- шығарманың тақырыбын
анықтайды; 1б
- идеясын анықтайды; 1 б
- 1 сөйлеммен жазады; 1б
- сұраққа жауап береді. 1б
ҚБ. «Қол шапалақтау»
|
Дәптермен жұмыс
Қазақ әдебиеті,
7-сынып

|
10
мин
|
ҮІ.Ж. «ПОПС формуласы»
әдісі
Функционалдық сауаттылыққа арналған
тапсырма:
Шаншатайдың бойынан қандай үлгі алар
едіңдер?
Өткен оқиғаларды саралай отырып, эссе
жазыңдар. Эссе Шаншатайдың барлық ерекшелігін айтып, қандай үлгі
алуға деген сұраққа жауап
беріңдер.
Қосымша
сұрақтар:
Саралау:
нәтиже арқылы саралау
|
Оқушылар алған білімдерін
өмірмен байланыстырып, тұжырым
жасайды.
|
ҚБ. Асық арқылы
бағалау.

Дескриптор:
-тақырыпқа сай эссе жазады; 1
б
- эссе құрылымын сақтайды; 1 б
- ; 1
б адамгершілік пен қайырымдылық құндылықтарын
талдайды;1б
- Шаншатайдың бойындағы жақсы
қасиеттерді жазады;
1 б
- 1-сұраққа жауап береді; 1 б
-
2-сұраққа жауап береді. 1 б
|
Оқулық, дәптермен жұмыс.

|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Оқушы рефлексиясы:
«Асық»
әдісі

|
Оқушыларға сабаққа кері байланыс
жасайды.
|
Асықтар саналып, дескриптор
бойынша жиналған баллдарды журналға қою
|
Асықтар
|