Пән Биология
Сынып 6
Сабақтың тақырыбы: Тамыр бөлімдері. (қаз. )Зоны корня.(рус).
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тамыр бөлімдерінің құрылысы және қызметі туралы түсінік беру.
Сабақтың міндеті:
-
Оқушыларды тамыр бөлімдерін ажырата алуға үйрету;
-
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, өз ойларын еркін айтуға баулу;
-
Оқушыларды ізденіске, топпен жұмыс істеуге, өз бетінше ойлануға тәрбиелеу;
-
Оқушыларға алған білімін іс жүзінде қолдана білуге үйрету;
Күтілетін нәтиже:
- Оқушылар тамыр бөлімдерінің қызметімен танысады;
- Оқушылардың шығармашылық қабілеттері артады;
- Оқушылар өз ойларын еркін айтады;
- Оқушылар топпен жұмыс істеуге дағдыланады;
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Ізденіс сабақ.
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының стратегиялары. (бірге ойлаймыз, суреттер сөйлейді, конверт тапсырма)
Құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта.
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс – әрекетті |
Оқушы іс – әрекетті |
|||||||||||||
|
I. Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Түрлі түсті көбелектер арқылы оқушыларды топқа бөлу.
|
Сәлемдеседі, тынышталып, оқушылар топқа бөлінеді. |
|||||||||||||
|
II.Үй тапсырмасын тексеру: |
«Бірге ойлаймыз» әдісі 1 –тапсырма: Тамырлардың шығу тегіне қарап жаз. 2 –тапсырма: Тамыр жүйесінің түрі мен тамыр түрлерін көрсет. 3 –тапсырма: Тамыр қалай бөлінеді, сызбанұсқаға толтыр. |
Оқушылар топ болып жұмыс істейді. Берілген тапсырманы орындайды. 1 –тапсырма: Тамырлардың шығу тегіне қарап жаз. 1. Негізгі тамыр(қаз). Главный корень(рус) 2. Жанама тамыр(қаз). Боковые корни(рус) 3. Қосалқы тамыр(қаз). Придаточные корни (рус) 2 –тапсырма: Тамыр түрлерін көрсет.
3 –тапсырма: Тамыр қалай бөлінеді, сызбанұсқаға толтыр. Тамыр Негізгі жанама қосалқы |
|||||||||||||
|
III. Мағынаны тану: Жаңа сабақ. |
Жаңа сабақтың мазмұнын меңгеруге бағыттау. Топтарға тапсырмалар беріледі. Мәтінді өз бетінше оқиды, топта талқылайды. 1 тапсырма -тамыр оймақшасы (қаз). Корневой чехлик(рус) 2 тапсырма - бөліну, өсу(қаз). Зона деления, зона роста(рус) 3 тапсырма - сору, өткізу(қаз). Зона всасывания, зона проведения (рус) |
Оқушылар мәтінмен танысады. Өз ойларын түсініктерін жеткізеді, білімдерін тәжірибелерін жинақтап, білімдерін көрсетуге әрекетенеді. |
|||||||||||||
|
IV. Ой толғаныс: |
Конверт тапсырма - әдісі 1 – тапсырма. Тамыр бөлімдерінің атқаратын қызметтерін тауып жаз.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||
|
V. Біліміңді тексер:
|
Тест тапсырмасын орындау. 1.Тамыр бөліміне кірмейді. А. Бөлу Б. Сору В. Тамыр оймақшасы Г. Өсу 2.Тамыр түкшелері орналасқан аймақ. А. Сору аймағы Б. Бөлу аймағы В. Өткізгіш аймағы Г. Өсу аймағы 3.Тамырдың бөліну аймағының орналасуы. А. Бөліну аймағының ішінде Б. Сору аймағының ішінде В. Өсу аймағының ішінде Г. Тамыр оймақшасының ішінде 4. Тамырдың сору бөлімінің орналасуы. А. Өсу аймағының үстінде Б. Бөлу аймағының үстінде В. Сору аймағының үстінде Г. Өткізгіш аймағының үстінде 5.Тамырдың минералды заттар мен суды тамырдан сабаққа сабақтан басқа мүшелерге өткізетін аймағы. А. Бөлу аймағы Б. Өткізу аймағы В. Сору аймағы Г. Өткізгіш аймағы |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. |
|||||||||||||
|
VI. Бағалау: |
Мұғалім әрбір топқа бағалау ресурстарын ұсынады. |
Топ басшысы бағалайды. |
|||||||||||||
|
VII. Үйге тапсырма: |
Оқушыларға үйге тапсырма беру. §14 Тамырдың түрөзгерістерін оқып келу |
Оқушылар берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||||||||
|
VIII. Кері байланыс парағы: |
«Сабақтағы көңіл күйім» «Ұсыныстар» |
Оқушылар кері байланыс парағын толтырып жазады. |
|||||||||||||
Бағалау парағы
|
Критерийлер |
Тапсырмалар |
Тапсырмаларға берілетін ұпайлар |
Оқушының аты - жөні |
|||
|
|
|
|
|
|||
|
А |
Үй тапсырмасын тексеру; |
3 ұпай |
|
|
|
|
|
В |
Тамыр бөлімдерінің құрылысын және қызметін түсініп, сипаттап, түсіндіре алады; |
3 ұпай |
|
|
|
|
|
С |
Ой толғаныс: Алған білімін түсініп, айырмашылығын салыстырып, қолдана алады; |
4 ұпай |
|
|
|
|
|
Д |
Біліміңді тексер «Тест» |
5 ұпай |
|
|
|
|
|
Жалпы ұпай |
|
|
|
|
||
Ұпай сандарын бағаға айналдыру шкаласы
|
0-50 % |
51-74 % |
75 - 89% |
90- 100% |
|
0-6 |
7-9 |
10-12 |
13-15 |
|
2 |
3 |
4 |
5 |
Абай атындағы шағын орталықты орта мектебі
Бекітемін
директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары.
С.Малаева _____________
«____»__________ 2015ж.
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Тамыр бөлімдері
Биология пәнінің мұғалімі:
Бидайшиева Бахыт Бахытқалиқызы
2015-2016 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тамыр бөлімдері.
Тамыр бөлімдері.
Пән Биология
Сынып 6
Сабақтың тақырыбы: Тамыр бөлімдері. (қаз. )Зоны корня.(рус).
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тамыр бөлімдерінің құрылысы және қызметі туралы түсінік беру.
Сабақтың міндеті:
-
Оқушыларды тамыр бөлімдерін ажырата алуға үйрету;
-
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, өз ойларын еркін айтуға баулу;
-
Оқушыларды ізденіске, топпен жұмыс істеуге, өз бетінше ойлануға тәрбиелеу;
-
Оқушыларға алған білімін іс жүзінде қолдана білуге үйрету;
Күтілетін нәтиже:
- Оқушылар тамыр бөлімдерінің қызметімен танысады;
- Оқушылардың шығармашылық қабілеттері артады;
- Оқушылар өз ойларын еркін айтады;
- Оқушылар топпен жұмыс істеуге дағдыланады;
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Ізденіс сабақ.
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының стратегиялары. (бірге ойлаймыз, суреттер сөйлейді, конверт тапсырма)
Құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта.
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс – әрекетті |
Оқушы іс – әрекетті |
|||||||||||||
|
I. Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Түрлі түсті көбелектер арқылы оқушыларды топқа бөлу.
|
Сәлемдеседі, тынышталып, оқушылар топқа бөлінеді. |
|||||||||||||
|
II.Үй тапсырмасын тексеру: |
«Бірге ойлаймыз» әдісі 1 –тапсырма: Тамырлардың шығу тегіне қарап жаз. 2 –тапсырма: Тамыр жүйесінің түрі мен тамыр түрлерін көрсет. 3 –тапсырма: Тамыр қалай бөлінеді, сызбанұсқаға толтыр. |
Оқушылар топ болып жұмыс істейді. Берілген тапсырманы орындайды. 1 –тапсырма: Тамырлардың шығу тегіне қарап жаз. 1. Негізгі тамыр(қаз). Главный корень(рус) 2. Жанама тамыр(қаз). Боковые корни(рус) 3. Қосалқы тамыр(қаз). Придаточные корни (рус) 2 –тапсырма: Тамыр түрлерін көрсет.
3 –тапсырма: Тамыр қалай бөлінеді, сызбанұсқаға толтыр. Тамыр Негізгі жанама қосалқы |
|||||||||||||
|
III. Мағынаны тану: Жаңа сабақ. |
Жаңа сабақтың мазмұнын меңгеруге бағыттау. Топтарға тапсырмалар беріледі. Мәтінді өз бетінше оқиды, топта талқылайды. 1 тапсырма -тамыр оймақшасы (қаз). Корневой чехлик(рус) 2 тапсырма - бөліну, өсу(қаз). Зона деления, зона роста(рус) 3 тапсырма - сору, өткізу(қаз). Зона всасывания, зона проведения (рус) |
Оқушылар мәтінмен танысады. Өз ойларын түсініктерін жеткізеді, білімдерін тәжірибелерін жинақтап, білімдерін көрсетуге әрекетенеді. |
|||||||||||||
|
IV. Ой толғаныс: |
Конверт тапсырма - әдісі 1 – тапсырма. Тамыр бөлімдерінің атқаратын қызметтерін тауып жаз.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||
|
V. Біліміңді тексер:
|
Тест тапсырмасын орындау. 1.Тамыр бөліміне кірмейді. А. Бөлу Б. Сору В. Тамыр оймақшасы Г. Өсу 2.Тамыр түкшелері орналасқан аймақ. А. Сору аймағы Б. Бөлу аймағы В. Өткізгіш аймағы Г. Өсу аймағы 3.Тамырдың бөліну аймағының орналасуы. А. Бөліну аймағының ішінде Б. Сору аймағының ішінде В. Өсу аймағының ішінде Г. Тамыр оймақшасының ішінде 4. Тамырдың сору бөлімінің орналасуы. А. Өсу аймағының үстінде Б. Бөлу аймағының үстінде В. Сору аймағының үстінде Г. Өткізгіш аймағының үстінде 5.Тамырдың минералды заттар мен суды тамырдан сабаққа сабақтан басқа мүшелерге өткізетін аймағы. А. Бөлу аймағы Б. Өткізу аймағы В. Сору аймағы Г. Өткізгіш аймағы |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. |
|||||||||||||
|
VI. Бағалау: |
Мұғалім әрбір топқа бағалау ресурстарын ұсынады. |
Топ басшысы бағалайды. |
|||||||||||||
|
VII. Үйге тапсырма: |
Оқушыларға үйге тапсырма беру. §14 Тамырдың түрөзгерістерін оқып келу |
Оқушылар берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||||||||
|
VIII. Кері байланыс парағы: |
«Сабақтағы көңіл күйім» «Ұсыныстар» |
Оқушылар кері байланыс парағын толтырып жазады. |
|||||||||||||
Бағалау парағы
|
Критерийлер |
Тапсырмалар |
Тапсырмаларға берілетін ұпайлар |
Оқушының аты - жөні |
|||
|
|
|
|
|
|||
|
А |
Үй тапсырмасын тексеру; |
3 ұпай |
|
|
|
|
|
В |
Тамыр бөлімдерінің құрылысын және қызметін түсініп, сипаттап, түсіндіре алады; |
3 ұпай |
|
|
|
|
|
С |
Ой толғаныс: Алған білімін түсініп, айырмашылығын салыстырып, қолдана алады; |
4 ұпай |
|
|
|
|
|
Д |
Біліміңді тексер «Тест» |
5 ұпай |
|
|
|
|
|
Жалпы ұпай |
|
|
|
|
||
Ұпай сандарын бағаға айналдыру шкаласы
|
0-50 % |
51-74 % |
75 - 89% |
90- 100% |
|
0-6 |
7-9 |
10-12 |
13-15 |
|
2 |
3 |
4 |
5 |
Абай атындағы шағын орталықты орта мектебі
Бекітемін
директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары.
С.Малаева _____________
«____»__________ 2015ж.
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Тамыр бөлімдері
Биология пәнінің мұғалімі:
Бидайшиева Бахыт Бахытқалиқызы
2015-2016 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз















