6 сынып биология
|
Сабақ |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тамырдың ішкі құрылысы флоэма, ксилема,камбий. Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу» Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема,флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау. Флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысының қызметін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктерінің тамыр жүйесіндегі түрлерін жіктеп, мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Өсімдік тамыр типтерін және ішкі құрылысын зерттейді |
|
|
Бағалау критерийі |
- Тамыр типтерін, тамырдың ішкі бөлімдерін маңызын анықтайды - Өсімдіктердің тамыр жүйесіне және тамыр бөлімдерінің қызметін сипаттайды – Жергілікті өңірдің өсімдіктерінің тамыр жүйесін анықтайды. |
|
|
Дағдылар |
Білу Түсіну Қолдану Анализ Синтез |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады Тамыр жүйесі, бөлімдері туралы ауызша ақпарат бере алады және өсімдіктердің тамыр түрлерін жіктеп, ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Фауна, флора, мекен ету ортасы, тамыр типтері, ксилема, флоэма, камбий, меристема, екінші реттік өсу, бастапқы өсу,тамыр оймақшасы,бөліну,сору, өткізу, өсу,негізгі, жанама,қосалқы, кіндік, шашақ
Диалогтар/жазбалар үшін пайдалы тұрақты тіркестер: Тамырлар/ сабақтар/ тамыр жіпшелері …………………………………..болып табылады. Тамырлар/сабақтар/тамыр жіпшелері… болып табылады/бар бекітілу үшін/мүмкіндіктер/қамтамасыз ету/ … сақтау/жасап шығару/тасымалдау Мысалы, тамырлар топырақта бекітілуді қамтамасыз ету үшін тармақталған. Алдымен оларға тән сипаттамалық белгілерді сипаттап жазайық. Олардың ұқсастықтары неде?. флоэма сияқты, ксилема да болып табылады/бар… Олардың айырмашылықтары неде?. Олар қалай айрықшаланады? Ксилема болып табылады/болып табылмайды… бар / жоқ… … алады / … алмайды ал флоэма болып табылады / болып табылмайды… бар /жоқ… … алады / … алмайды ксилеманың құрылысы флоэмадан айрықшаланады, өйткені ксилема тірі/өлі ұлпалардан тұрады және оның жуан/жіңішке жасушалық қабығы бар.. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, систематика. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар өсімдіктер жүйесінің маңызы туралы біледі. Кеппе шөп арқылы сипаттай алады. Оқушылар нені біледі және осы сабақтың алдында нені білулері керек? (негізгі түсініктер, деректер, теориялар) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (үндеу) 10 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру, оқушылардың түгелдігін, сабаққа даярлығын қадағалау. Тапсырма 1. Оқушыларға ой қозғау сұрақтарын қою.
Тақырып пен оқыту мақсаты, сабақтың мақсаттары, жетістік критерийлері тұжырымдалады. «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау Тамыр (лат. radix) — Тұқымды және жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің (мүктен басқасы) топыраққа бекіп, одан су, қоректік зат сіңірген, оларды бірқатар бастапқы өзгеріске түсіретін, зат алмасуда пайда болған кейбір заттарды бөліп шығаратын негізгі вегетативті орган.
|
Презентация
Видеоматериал |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
5 мин |
Жұпта ойлану және талқылау Ойлан жұптас бөліс әдісі: Мәтінмен жұмыс. Оқушылардың жұптарына жазылған парақшалар таратылады, сол Тамырларды, жапырақтарды және сабақты көрсететін өсімдіктің зерттеп, кестеге толтыру ұсынылады. Тапсырма №1 Тамырларды, жапырақтарды және сабақты көрсететін өсімдіктің схемасын салыңыз? Жұптар өздерінің толтырған кестесі арқылы басқа жұптармен өзара пікір алмасады. Әр жұптардан бір оқушыдан шығып интерактивті тақтаға болмаса тақтаға өз тұжырымдарын жазып, қысқаша түсінік береді. Топтардың бағалауы жүзеге асырылады. ( әр жұп 2 минуттан аспау керек) Басбармақ әдісі арқылы
бағалау: Тапсырма №2 Берілген тапсырманы мұқият оқып орындаңыз А. Сабақтың ішкі құрылысын сызып жазыңыз.
В.
Тамырдың сыртқы құрылысын және
тамыр жүйесін жаз
3тапсырма А.Тамыр туралы қысқаша мәлімет беру. Оқушылар жаңа материалды оқиды, жұптық жұмыс жасайды. Тамырдың ішкі құрылысындағы бөлімдерінің қызметін түсіндір. Біздің өңірдегі өсімдіктердің тамыр жүйесін атаңыздар В. Салыстыру
4 тапсырма Берілген кеппе шөп арқылы тамыр жүйесін анықта. 1.Қауын, қарбыз, сәбіз,қызылша, бақбақ, күнбағыс,асбұршақ,үрмебұршақ, бидай, күріш, сарымсақ,пияз Басбармақ әдісі арқылы бағалау:
|
Кесте, қосымша материалдар
Қалыптастырушы бағалау жұмыстарысындарлы кері байланыс арқылы жүзеге асады
Қалыптастырушы бағалау кері байланыс Интернет желісін қолдану (нотбук)
Қосымша материалдар, видео |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (рефлексия) 5мин. |
Үй жұмысы. Тамыр жүйесі және тамыр бөлімдері бойынша плакаттардың эскизін дайындау. Рефлексия: «Сын есімдер» Сабақтың мінездемесін беретін сын есімдерді атаулары қажет. Сын есімдер қайталанбауы керек. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Қауіпсіздік ережелерін біледі тамыр бөлімдерінің қызметі туралы жалпы ұғым қалыптасады. Оқушылардың көпшілігі: Бөлімдерін атап көрсете алады Айырмашылықта рын түсінеді. Кейбір оқушылар: Зерттеу барысында тәжірбиемен ізденіс жұмыстарын үйлестіре отырып қорытындылайды.
|
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау «Бас бармақ»әдісі арқылы сәтті шыққан жұпты бағалау
|
Жұппен жұмыста және ноутбукпен жұмыс істегенде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау., құрал – жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Барлық оқушылар білетін болады: тамыр жүйесін және бөлімдерінің түрлерін түсіндіре алады. Оқушылардың көпшілігі: тамыр жүйесінің түрлерін атайды және қандай өсімдіктер жататын біледі. Оқушылардың кейбіреуі: Тамыр және тамыр жүйесінің ерекшеліктерін, бөлімдерінің қызметін атай алады. Оқушыларға таратылатын материалдар, суреттер, оқу презентациясы түріндегі демеу көрсетіледі. Оқу компонентін визуализациялау оқыту мақсаттарына жетуге бағытталады. |
(1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) жұптық жұмыс барысында бағалау. |
|
|
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізд ібілдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарғ ажауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||
7.4.3.1 . Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу»
|
Ойлау деңгейлері |
Бағалау критерийлері |
|
Білу және түсіну |
Берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді. |
|
Қолдану |
Мұғалімнің және қосымша материалдар көмегімен зертханалық жүмысты жасайды |
Тапсырма
Мәтінді түсініп оқып шығыңыз,мәтіннің тапсырмасына мұқият көңіл бөліңіңіз және зертханалық жұмысты әрі қарай орындаңыз. Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема,флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
Мәтін бойынша тапсырмалар
1. Бактериялардан қандай дәрілік антибиотиктер алынады?
2. Тамырдың ішкі құрылысындағы бөлімдерінің қызметін түсіндір. Біздің өңірдегі өсімдіктердің тамыр жүйесін атаңыздар
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
Мәтінді оқып шығып мазмұнын түсінеді. |
-мәтіннің мазмұнын біледі; - тамыр жүйесін, тамыр бөлімдерін және ажыратады,түсінеді; |
|
Мұғалімнің және қосымша материалдардың көмегімен Зертханалық жұмысты жасайды. |
Кеппе шөптер арқылы тамыр жүйесін,бөлімдерін атап көрсетеді. |
Бағалау критерийлері:
Келесі деректер болу қажет:
- схемада толығымен көрсету;
- бір-бірімен салыстыра алу;
- Әр жүйеге,бөлімдерге мысал келтіру
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тамырдың ішкі құрылысы флоэма, ксилема,камбий. Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу» Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема,флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
6 сынып биология
|
Сабақ |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тамырдың ішкі құрылысы флоэма, ксилема,камбий. Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу» Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема,флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау. Флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысының қызметін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктерінің тамыр жүйесіндегі түрлерін жіктеп, мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Өсімдік тамыр типтерін және ішкі құрылысын зерттейді |
|
|
Бағалау критерийі |
- Тамыр типтерін, тамырдың ішкі бөлімдерін маңызын анықтайды - Өсімдіктердің тамыр жүйесіне және тамыр бөлімдерінің қызметін сипаттайды – Жергілікті өңірдің өсімдіктерінің тамыр жүйесін анықтайды. |
|
|
Дағдылар |
Білу Түсіну Қолдану Анализ Синтез |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады Тамыр жүйесі, бөлімдері туралы ауызша ақпарат бере алады және өсімдіктердің тамыр түрлерін жіктеп, ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Фауна, флора, мекен ету ортасы, тамыр типтері, ксилема, флоэма, камбий, меристема, екінші реттік өсу, бастапқы өсу,тамыр оймақшасы,бөліну,сору, өткізу, өсу,негізгі, жанама,қосалқы, кіндік, шашақ
Диалогтар/жазбалар үшін пайдалы тұрақты тіркестер: Тамырлар/ сабақтар/ тамыр жіпшелері …………………………………..болып табылады. Тамырлар/сабақтар/тамыр жіпшелері… болып табылады/бар бекітілу үшін/мүмкіндіктер/қамтамасыз ету/ … сақтау/жасап шығару/тасымалдау Мысалы, тамырлар топырақта бекітілуді қамтамасыз ету үшін тармақталған. Алдымен оларға тән сипаттамалық белгілерді сипаттап жазайық. Олардың ұқсастықтары неде?. флоэма сияқты, ксилема да болып табылады/бар… Олардың айырмашылықтары неде?. Олар қалай айрықшаланады? Ксилема болып табылады/болып табылмайды… бар / жоқ… … алады / … алмайды ал флоэма болып табылады / болып табылмайды… бар /жоқ… … алады / … алмайды ксилеманың құрылысы флоэмадан айрықшаланады, өйткені ксилема тірі/өлі ұлпалардан тұрады және оның жуан/жіңішке жасушалық қабығы бар.. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, систематика. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар өсімдіктер жүйесінің маңызы туралы біледі. Кеппе шөп арқылы сипаттай алады. Оқушылар нені біледі және осы сабақтың алдында нені білулері керек? (негізгі түсініктер, деректер, теориялар) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (үндеу) 10 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру, оқушылардың түгелдігін, сабаққа даярлығын қадағалау. Тапсырма 1. Оқушыларға ой қозғау сұрақтарын қою.
Тақырып пен оқыту мақсаты, сабақтың мақсаттары, жетістік критерийлері тұжырымдалады. «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау Тамыр (лат. radix) — Тұқымды және жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің (мүктен басқасы) топыраққа бекіп, одан су, қоректік зат сіңірген, оларды бірқатар бастапқы өзгеріске түсіретін, зат алмасуда пайда болған кейбір заттарды бөліп шығаратын негізгі вегетативті орган.
|
Презентация
Видеоматериал |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
5 мин |
Жұпта ойлану және талқылау Ойлан жұптас бөліс әдісі: Мәтінмен жұмыс. Оқушылардың жұптарына жазылған парақшалар таратылады, сол Тамырларды, жапырақтарды және сабақты көрсететін өсімдіктің зерттеп, кестеге толтыру ұсынылады. Тапсырма №1 Тамырларды, жапырақтарды және сабақты көрсететін өсімдіктің схемасын салыңыз? Жұптар өздерінің толтырған кестесі арқылы басқа жұптармен өзара пікір алмасады. Әр жұптардан бір оқушыдан шығып интерактивті тақтаға болмаса тақтаға өз тұжырымдарын жазып, қысқаша түсінік береді. Топтардың бағалауы жүзеге асырылады. ( әр жұп 2 минуттан аспау керек) Басбармақ әдісі арқылы
бағалау: Тапсырма №2 Берілген тапсырманы мұқият оқып орындаңыз А. Сабақтың ішкі құрылысын сызып жазыңыз.
В.
Тамырдың сыртқы құрылысын және
тамыр жүйесін жаз
3тапсырма А.Тамыр туралы қысқаша мәлімет беру. Оқушылар жаңа материалды оқиды, жұптық жұмыс жасайды. Тамырдың ішкі құрылысындағы бөлімдерінің қызметін түсіндір. Біздің өңірдегі өсімдіктердің тамыр жүйесін атаңыздар В. Салыстыру
4 тапсырма Берілген кеппе шөп арқылы тамыр жүйесін анықта. 1.Қауын, қарбыз, сәбіз,қызылша, бақбақ, күнбағыс,асбұршақ,үрмебұршақ, бидай, күріш, сарымсақ,пияз Басбармақ әдісі арқылы бағалау:
|
Кесте, қосымша материалдар
Қалыптастырушы бағалау жұмыстарысындарлы кері байланыс арқылы жүзеге асады
Қалыптастырушы бағалау кері байланыс Интернет желісін қолдану (нотбук)
Қосымша материалдар, видео |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (рефлексия) 5мин. |
Үй жұмысы. Тамыр жүйесі және тамыр бөлімдері бойынша плакаттардың эскизін дайындау. Рефлексия: «Сын есімдер» Сабақтың мінездемесін беретін сын есімдерді атаулары қажет. Сын есімдер қайталанбауы керек. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Қауіпсіздік ережелерін біледі тамыр бөлімдерінің қызметі туралы жалпы ұғым қалыптасады. Оқушылардың көпшілігі: Бөлімдерін атап көрсете алады Айырмашылықта рын түсінеді. Кейбір оқушылар: Зерттеу барысында тәжірбиемен ізденіс жұмыстарын үйлестіре отырып қорытындылайды.
|
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау «Бас бармақ»әдісі арқылы сәтті шыққан жұпты бағалау
|
Жұппен жұмыста және ноутбукпен жұмыс істегенде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау., құрал – жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Барлық оқушылар білетін болады: тамыр жүйесін және бөлімдерінің түрлерін түсіндіре алады. Оқушылардың көпшілігі: тамыр жүйесінің түрлерін атайды және қандай өсімдіктер жататын біледі. Оқушылардың кейбіреуі: Тамыр және тамыр жүйесінің ерекшеліктерін, бөлімдерінің қызметін атай алады. Оқушыларға таратылатын материалдар, суреттер, оқу презентациясы түріндегі демеу көрсетіледі. Оқу компонентін визуализациялау оқыту мақсаттарына жетуге бағытталады. |
(1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) жұптық жұмыс барысында бағалау. |
|
|
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізд ібілдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарғ ажауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||
7.4.3.1 . Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу»
|
Ойлау деңгейлері |
Бағалау критерийлері |
|
Білу және түсіну |
Берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді. |
|
Қолдану |
Мұғалімнің және қосымша материалдар көмегімен зертханалық жүмысты жасайды |
Тапсырма
Мәтінді түсініп оқып шығыңыз,мәтіннің тапсырмасына мұқият көңіл бөліңіңіз және зертханалық жұмысты әрі қарай орындаңыз. Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема,флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
Мәтін бойынша тапсырмалар
1. Бактериялардан қандай дәрілік антибиотиктер алынады?
2. Тамырдың ішкі құрылысындағы бөлімдерінің қызметін түсіндір. Біздің өңірдегі өсімдіктердің тамыр жүйесін атаңыздар
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
Мәтінді оқып шығып мазмұнын түсінеді. |
-мәтіннің мазмұнын біледі; - тамыр жүйесін, тамыр бөлімдерін және ажыратады,түсінеді; |
|
Мұғалімнің және қосымша материалдардың көмегімен Зертханалық жұмысты жасайды. |
Кеппе шөптер арқылы тамыр жүйесін,бөлімдерін атап көрсетеді. |
Бағалау критерийлері:
Келесі деректер болу қажет:
- схемада толығымен көрсету;
- бір-бірімен салыстыра алу;
- Әр жүйеге,бөлімдерге мысал келтіру
шағым қалдыра аласыз






