Әдебиет
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Алибекова Г.О. |
||||
|
Күні: |
18.11.2021 |
||||
|
Сынып: |
4 Б сыныбы Қатысушылар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Таңғажайып ертегілер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіреді, кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалайды Оқушылардың басым бөлімі: ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды, балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады, балаға мінездеме беріп,іс-әрекетін бағалайды Кейбір оқушылар: ертегі мазмұны бойынша берілген сөйлемнің қатесін тауып,түзейді, ертегідегі жақсылық үшін күрескен кейіпкерлерді атайды |
||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 3 мин 3 мин 3 мин |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сабақты біз бастаймыз» өлең жолдарын құрастыру *Үй жұмысын тексеру: Зымыран сұрақтар. «Қағып алда , жауап бер!» 1. Орамал тастау ойынына неше топ қатыса алады? 2. Орамалды бір- бірлеріне лақтырғанда, қандай сөздер айтады? 3. Хан ойынына қанша ойыншы қатыса алады? 4. «Хан» асығы қандай түсті болады? 5. Асық атаулары Ой қозғау «Ойлан, тап» әдісі. Есіңе түсір Суреттегі кейіпкерлерге қарап, ертегінің атауын анықтаңдар Алтын балта, 3- сыныпта оқыған «Ақбас торғай» ертегісінің ерекшелігі неде? Таңғажайып кейіпкері бар ертегілерді ата (Слайд) Сұрақ-жауап -Бұлар ертегілердің қай түріне жатады? -Бүгін тағы бір қиял-ғажайып ертегінің үзіндісін өтетін боламыз. Ол «Алтын сақа» ертегісі |
Топтар өлең жолдарын құрастырады Тақтадағы зымыраннан стикерлерді қағып алып сұрақтарына жауап береді Тапсырманы орындайды Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Суреттегі кейіпкерлерге қарап, ертегінің атауын анықтайды 3- сыныпта оқыған «Ақбас торғай» ертегісінің ерекшелігі туралы ой білдіреді Таңғажайып кейіпкері бар ертегілерді атайды |
ҚБ: «Бас бармақ» |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. Оқулық 104-106 бет Ертегі кейіпкерлері бейнеленген сурет |
|
|
Ортасы 13 мин 6 мин Сергіту сәті 1 мин 6 мин 3 мин |
Жаңа тақырып. «Үштік одақ» әдісі , «Алтын сақа» ертегісін оқу Топтағы оқушылар үштік одаққа бөлінеді. Үштік одақтың бір мүшесі оқиды, екінші мүшесі – тыңдайды, үшінші – түртіп алады. Бірінші кезеңге 3 минут уақыт беріледі /оқу-тыңдау-түртіп алу/ Екінші кезеңде барлығы өз топтарына барып, білгендерін ортаға салып, талқылайды. Жапон әдісі арқылы ертегіні түсінген, түсінбегендерін көрсетеді Үшінші кезеңде «Волейбол ойыны» ертегіні кезек-кезек доп лақтыру арқылы мазмұндайды. 1 тапсырма «Болжам» әдісі Түсініп оқы.Болжа. Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжа.Балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға айтар едің? Өз болжауыңды ертегі мазмұнымен салыстыр. «Графикалық органайзер» әдісі. 1-топқа – «Эмоция кестесі» 2-топқа - «Уақыт тізбегі» 3-топқа – «Жүйрік қиял» «Рөлдік ойын» ертегіден үзінді үнсіз қойылады. Соны екі бала шығып рөлдерге сомдайды. «Таңда да, таста» әдісі. Балалар бұдан бізде өзекті мәселе туындап тұр «Баланың осындай қиындыққа тап болғанына кім кінәлі?» Сендерге 4 жауап нұсқасы беріледі:
Дескрипторы: Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді. Берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді.
Дәптермен жұмыс. 116 беттегі 8-тапсырма
Баланың әкесінің іс-әрекеті туралы не айтар едің? Дескриптор:
|
Топтағы оқушылар өздері 3 одаққа бөлінеді
м Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды. Балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады. Әр топ кластер құрайды және қорғайды Рөлдерін сомдайды Жауаптарын ақ параққа жазып, шеңберге тұрып, бір-біріне лақтырады. Жанына жақын жауаптың жанына бөлменің 4 бұрышына жиналады. Және өз ойларын айтып талқылайды. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау |
«Микрофон» арқылы бір-бірін бағалайды |
Оқылым, жазылым тапсырмалары. А3 ақ парақтары Видеоролик |
|
|
Соңы 2 мин 3 мин |
Ой толғаныс кезеңі.
Ертегінің негізгі ойы қандай деп ойлайсындар? Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? «Иә-жоқ» ойыны: Ал енді дайын болсақ, оқылған ақпарат дұрыс болса «Ия» деп, жалған болса «Жоқ» деп жауап береді
|
Ережені қайталап айтады. -Жақсылықтың жеңуі - Бала, ат, қызыл түлкі, ақ түлкі, қарлығаш, төбеттер Сұрақтарға жауап береді |
|
Топтық тапсырмалар. |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
« Кері байланыс Ақ қонжықтың сұрақтарына жауап 1.Бүгінгі сабақтан өзіңе қажет қандай ақпарат алдың? 2.Алған ақпараттарың туралы ары қарай білгің келе ме? 3.Не қиын болды? 4.Не оңай болды? |
Сабақтан алған әсерлерін лазермен көрсетеді Сұрақтарға жауап береді |
«Басбар мақ» әдісі |
Аралдар суреті Ақ қонжық
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таңғажайып ертегілер
Таңғажайып ертегілер
Әдебиет
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Алибекова Г.О. |
||||
|
Күні: |
18.11.2021 |
||||
|
Сынып: |
4 Б сыныбы Қатысушылар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Таңғажайып ертегілер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіреді, кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалайды Оқушылардың басым бөлімі: ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды, балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады, балаға мінездеме беріп,іс-әрекетін бағалайды Кейбір оқушылар: ертегі мазмұны бойынша берілген сөйлемнің қатесін тауып,түзейді, ертегідегі жақсылық үшін күрескен кейіпкерлерді атайды |
||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 3 мин 3 мин 3 мин |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сабақты біз бастаймыз» өлең жолдарын құрастыру *Үй жұмысын тексеру: Зымыран сұрақтар. «Қағып алда , жауап бер!» 1. Орамал тастау ойынына неше топ қатыса алады? 2. Орамалды бір- бірлеріне лақтырғанда, қандай сөздер айтады? 3. Хан ойынына қанша ойыншы қатыса алады? 4. «Хан» асығы қандай түсті болады? 5. Асық атаулары Ой қозғау «Ойлан, тап» әдісі. Есіңе түсір Суреттегі кейіпкерлерге қарап, ертегінің атауын анықтаңдар Алтын балта, 3- сыныпта оқыған «Ақбас торғай» ертегісінің ерекшелігі неде? Таңғажайып кейіпкері бар ертегілерді ата (Слайд) Сұрақ-жауап -Бұлар ертегілердің қай түріне жатады? -Бүгін тағы бір қиял-ғажайып ертегінің үзіндісін өтетін боламыз. Ол «Алтын сақа» ертегісі |
Топтар өлең жолдарын құрастырады Тақтадағы зымыраннан стикерлерді қағып алып сұрақтарына жауап береді Тапсырманы орындайды Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Суреттегі кейіпкерлерге қарап, ертегінің атауын анықтайды 3- сыныпта оқыған «Ақбас торғай» ертегісінің ерекшелігі туралы ой білдіреді Таңғажайып кейіпкері бар ертегілерді атайды |
ҚБ: «Бас бармақ» |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. Оқулық 104-106 бет Ертегі кейіпкерлері бейнеленген сурет |
|
|
Ортасы 13 мин 6 мин Сергіту сәті 1 мин 6 мин 3 мин |
Жаңа тақырып. «Үштік одақ» әдісі , «Алтын сақа» ертегісін оқу Топтағы оқушылар үштік одаққа бөлінеді. Үштік одақтың бір мүшесі оқиды, екінші мүшесі – тыңдайды, үшінші – түртіп алады. Бірінші кезеңге 3 минут уақыт беріледі /оқу-тыңдау-түртіп алу/ Екінші кезеңде барлығы өз топтарына барып, білгендерін ортаға салып, талқылайды. Жапон әдісі арқылы ертегіні түсінген, түсінбегендерін көрсетеді Үшінші кезеңде «Волейбол ойыны» ертегіні кезек-кезек доп лақтыру арқылы мазмұндайды. 1 тапсырма «Болжам» әдісі Түсініп оқы.Болжа. Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжа.Балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға айтар едің? Өз болжауыңды ертегі мазмұнымен салыстыр. «Графикалық органайзер» әдісі. 1-топқа – «Эмоция кестесі» 2-топқа - «Уақыт тізбегі» 3-топқа – «Жүйрік қиял» «Рөлдік ойын» ертегіден үзінді үнсіз қойылады. Соны екі бала шығып рөлдерге сомдайды. «Таңда да, таста» әдісі. Балалар бұдан бізде өзекті мәселе туындап тұр «Баланың осындай қиындыққа тап болғанына кім кінәлі?» Сендерге 4 жауап нұсқасы беріледі:
Дескрипторы: Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді. Берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді.
Дәптермен жұмыс. 116 беттегі 8-тапсырма
Баланың әкесінің іс-әрекеті туралы не айтар едің? Дескриптор:
|
Топтағы оқушылар өздері 3 одаққа бөлінеді
м Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды. Балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады. Әр топ кластер құрайды және қорғайды Рөлдерін сомдайды Жауаптарын ақ параққа жазып, шеңберге тұрып, бір-біріне лақтырады. Жанына жақын жауаптың жанына бөлменің 4 бұрышына жиналады. Және өз ойларын айтып талқылайды. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау |
«Микрофон» арқылы бір-бірін бағалайды |
Оқылым, жазылым тапсырмалары. А3 ақ парақтары Видеоролик |
|
|
Соңы 2 мин 3 мин |
Ой толғаныс кезеңі.
Ертегінің негізгі ойы қандай деп ойлайсындар? Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? «Иә-жоқ» ойыны: Ал енді дайын болсақ, оқылған ақпарат дұрыс болса «Ия» деп, жалған болса «Жоқ» деп жауап береді
|
Ережені қайталап айтады. -Жақсылықтың жеңуі - Бала, ат, қызыл түлкі, ақ түлкі, қарлығаш, төбеттер Сұрақтарға жауап береді |
|
Топтық тапсырмалар. |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
« Кері байланыс Ақ қонжықтың сұрақтарына жауап 1.Бүгінгі сабақтан өзіңе қажет қандай ақпарат алдың? 2.Алған ақпараттарың туралы ары қарай білгің келе ме? 3.Не қиын болды? 4.Не оңай болды? |
Сабақтан алған әсерлерін лазермен көрсетеді Сұрақтарға жауап береді |
«Басбар мақ» әдісі |
Аралдар суреті Ақ қонжық
|
|
шағым қалдыра аласыз

әтінді
оқып,мазмұнын өз сөзімен
айтады
Эмоция
аралдары» рефлексиясы. Лазермен қай аралда екендерінің
көрсетеді













