|
Мектеп: «Мұрагер» мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме? |
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің есімі: Құлжұмырова Гүлнұр Захарқызы |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
7.4.2.1 Түрлі мемлекеттердің өнеркесіптік даму сатысына өту процесі- нің ерекшеліктерін анықтау 7.3.2.2 XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынас- тардағы өзгерістерді сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтайды,османдардың күш-қуатының неліктен әлсірегенін айта алады,танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегенін біледі, XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі:Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды. Кейбір оқушылар:Танзимат реформасының толық нәтижеге жете алмау себептерін талдайды. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
1.Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерек- шеліктерін атайды. 2.Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады. 3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым:Осман империясының дағдарысы туралы бейнероликті көріп,сыныптық талқылау жасайды. Оқылым:Танзимат реформалары туралы мәтінмен жұмыс жасайды. Жазылым:Танзимат реформаларының қандай мақсатта жасалғаны туралы оқушылар өз ойларын түсіріеді. Айтылым:ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ортасындағы халықаралық қатынастарды өзгерістерді түсіндіріп береді. |
||||||||||||||||||||
|
Терминология: танзимат,дағдарыс,империя,парламент,зюлим(зұлым) |
|||||||||||||||||||||
|
Сөз тіркестері: Империядағы дағдарыс ,тереңдеу үрдісі,жаңа Османдар,Жас түріктер,Намык Кемал,либералдық топ,Сербия Осман |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты.Біздің басты міндетіміз –өндірісті,білім мен ғылымды біріктіру,инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту.
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География-картадан Осман империясының аумағын көрсетеді.Экономикалық құлдырау сияқты ұғымдармен танысады. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта,Bilim.Land сайтын пайдалану. |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Османдар империясы туралы,янычар әскері жайлы,жаулап алған аймақ- тары туралы түсінігі бар. |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басталуы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлмдесу,оқушыларды түгелдеу Сыныпқа Осман империясы туралы суреттер тарату арқылы топқа бөлінеді. I-топ. Жаңа османдар II-топ. Янычарлар III-топ.Жас түріктер І тапсырма «Миға шабуыл» әдісі сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтары Шарты:оқушылардың өз ойларын жинақтап,шығармашылықты,ынтымақтастықты дамыту. Осман империясы жайында бейнеролик көрсету арқылы ақпарат беріледі 1.XIX ғасырдың бірінші ширегіндегі осман империясының қиын жағдайда қалуына не себеп? 2.Елдегі янычар әскерлерінің жағдайы калай өрбіді? 3.Еуропалық үлгіге көшудің алғышарттарын қандай өзгерістерден көруге болады? ҚБ:мұғалімнің мадақтауы |
Суреттер,интерактивті тақта, Көтеріліс туралы суреттер
Сын тұрғысынан ойлау технологиясы |
|||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
ІІ тапсырма Топтық жұмыс. – «Джигсо» әдісі арқылы оқушының логикалық қабілетін дамыту Шарты:Оқулықтағы мәтінге байланысты тапсырмалар беріледі,топқа талқылап постер қорғайды. І топ: Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерек- шеліктерін талқылау. ІІ топ: Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады ІІІ топ: 3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды
ҚБ Екі жұлдыз,бір тілек ІІІ тапсырма Жұптық жұмыс:Ойлан,жұптас,бөліс. Шарты: Оқушыларға жауабы қосылып бір мағына беретіндей сұрақтар қою арқылы жұптасып жұмыс жасауға ықпал жасау. Сәйкестендіру әдісі арқылы.
ІV тапсырма Мақсаты: проблеманы бірлесіп талқылау оқушылардың белгілі бір саладағы білім деңгейін анықтап, тақырыпқа қызығушылық қалыптастыруға мүмкіндік береді, сыни көзқарасы қалыптасады «Жағдай-баға» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды.
2.Жас түріктер деген кімдер? 3. «Шығыс мәселесі» қай кезде қайта шиеленісе бастады? V тапсырма Жеке жұмыс 1.ВЕНН диаграммасы арқылы Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды. Тақтадан толық жауабын тексеру арқылы бірін-бірі бағалау жүреді (тексереді, толықтырады). 2. «Картамен жұмыс»
Ұқсастықтары мен ерекшеліктері
жетістіктері кемшіліктері
ҚБ Дайын жауап парағы арқылы (оқушылар өз-өздерін бағалайды) |
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы
МАН,27-бет
Дүние жүзі тарихы(оқулық)дүние жүзінің саяси картасы
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 8 мин |
ҚҚҚ әдісі арқылы әр топтан оқушылар шығып қорытындылайды. Кері байланыс жүреді.
ҚБ:«Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды.Оқушыларға стикер таратылады,стикерге оқушылар алған әсері мен ұсыныстарын жазып бағдаршамға іледі. |
Білім алушыны Бағдаршам бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Барлық оқушылар:Бейнеролик көре отырып,танзимат реформасының жасалу себептерін анықтады.(білу,түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:джигсо әдісі,жағдай-баға әдісі арқылы танзимат реформасының сәтті,сәтсіз жақтарын тал- дады,түсіндірді.(қолдану,талдау) Кейбір оқушылар:ҚҚҚ әдісі арқылы реформаның жүргізілу барысын анықтап,тарихи маңызын тұжырымдады,Картаны пайдалана отырып көрсетті.(жинақтау) |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Қалыптастырушы бағалау:Бейнеролик пен джигсо әдісі мен сәйкестендіру әдісімен талқылаудан кейін «Өрмекші»,Венн диграммасы әдістерінен соң өз-өздерін бағалады.Картамен жұмыс әдісінен кейін өзгелерді бағалады. Танзимат саясаты Осман империя- сын күшейтуге әсер етті ме тақырыбын қалай меңгергенін анықтау үшін бағдаршам әдісін қолдандым Әр білім алушы -Егер сабақ ұнаса- жасыл түсті; -Егер сабақта белгілі бір қиындық туса- сары түсті; -Егер сабақта тапсырмаларды орындау қиындық туғызса-қызыл түсті бағдаршамға қағаздарын жапсырды; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Бүгін мен білдім...
Маған қызықты болды...
Маған қиын болды...
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
|
Мектеп: «Мұрагер» мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме? |
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің есімі: Құлжұмырова Гүлнұр Захарқызы |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
7.4.2.1 Түрлі мемлекеттердің өнеркесіптік даму сатысына өту процесі- нің ерекшеліктерін анықтау 7.3.2.2 XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынас- тардағы өзгерістерді сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтайды,османдардың күш-қуатының неліктен әлсірегенін айта алады,танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегенін біледі, XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі:Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды. Кейбір оқушылар:Танзимат реформасының толық нәтижеге жете алмау себептерін талдайды. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
1.Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерек- шеліктерін атайды. 2.Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады. 3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым:Осман империясының дағдарысы туралы бейнероликті көріп,сыныптық талқылау жасайды. Оқылым:Танзимат реформалары туралы мәтінмен жұмыс жасайды. Жазылым:Танзимат реформаларының қандай мақсатта жасалғаны туралы оқушылар өз ойларын түсіріеді. Айтылым:ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ортасындағы халықаралық қатынастарды өзгерістерді түсіндіріп береді. |
||||||||||||||||||||
|
Терминология: танзимат,дағдарыс,империя,парламент,зюлим(зұлым) |
|||||||||||||||||||||
|
Сөз тіркестері: Империядағы дағдарыс ,тереңдеу үрдісі,жаңа Османдар,Жас түріктер,Намык Кемал,либералдық топ,Сербия Осман |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты.Біздің басты міндетіміз –өндірісті,білім мен ғылымды біріктіру,инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту.
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География-картадан Осман империясының аумағын көрсетеді.Экономикалық құлдырау сияқты ұғымдармен танысады. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта,Bilim.Land сайтын пайдалану. |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Османдар империясы туралы,янычар әскері жайлы,жаулап алған аймақ- тары туралы түсінігі бар. |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басталуы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлмдесу,оқушыларды түгелдеу Сыныпқа Осман империясы туралы суреттер тарату арқылы топқа бөлінеді. I-топ. Жаңа османдар II-топ. Янычарлар III-топ.Жас түріктер І тапсырма «Миға шабуыл» әдісі сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтары Шарты:оқушылардың өз ойларын жинақтап,шығармашылықты,ынтымақтастықты дамыту. Осман империясы жайында бейнеролик көрсету арқылы ақпарат беріледі 1.XIX ғасырдың бірінші ширегіндегі осман империясының қиын жағдайда қалуына не себеп? 2.Елдегі янычар әскерлерінің жағдайы калай өрбіді? 3.Еуропалық үлгіге көшудің алғышарттарын қандай өзгерістерден көруге болады? ҚБ:мұғалімнің мадақтауы |
Суреттер,интерактивті тақта, Көтеріліс туралы суреттер
Сын тұрғысынан ойлау технологиясы |
|||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
ІІ тапсырма Топтық жұмыс. – «Джигсо» әдісі арқылы оқушының логикалық қабілетін дамыту Шарты:Оқулықтағы мәтінге байланысты тапсырмалар беріледі,топқа талқылап постер қорғайды. І топ: Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерек- шеліктерін талқылау. ІІ топ: Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады ІІІ топ: 3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды
ҚБ Екі жұлдыз,бір тілек ІІІ тапсырма Жұптық жұмыс:Ойлан,жұптас,бөліс. Шарты: Оқушыларға жауабы қосылып бір мағына беретіндей сұрақтар қою арқылы жұптасып жұмыс жасауға ықпал жасау. Сәйкестендіру әдісі арқылы.
ІV тапсырма Мақсаты: проблеманы бірлесіп талқылау оқушылардың белгілі бір саладағы білім деңгейін анықтап, тақырыпқа қызығушылық қалыптастыруға мүмкіндік береді, сыни көзқарасы қалыптасады «Жағдай-баға» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды.
2.Жас түріктер деген кімдер? 3. «Шығыс мәселесі» қай кезде қайта шиеленісе бастады? V тапсырма Жеке жұмыс 1.ВЕНН диаграммасы арқылы Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды. Тақтадан толық жауабын тексеру арқылы бірін-бірі бағалау жүреді (тексереді, толықтырады). 2. «Картамен жұмыс»
Ұқсастықтары мен ерекшеліктері
жетістіктері кемшіліктері
ҚБ Дайын жауап парағы арқылы (оқушылар өз-өздерін бағалайды) |
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы
МАН,27-бет
Дүние жүзі тарихы(оқулық)дүние жүзінің саяси картасы
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 8 мин |
ҚҚҚ әдісі арқылы әр топтан оқушылар шығып қорытындылайды. Кері байланыс жүреді.
ҚБ:«Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды.Оқушыларға стикер таратылады,стикерге оқушылар алған әсері мен ұсыныстарын жазып бағдаршамға іледі. |
Білім алушыны Бағдаршам бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Барлық оқушылар:Бейнеролик көре отырып,танзимат реформасының жасалу себептерін анықтады.(білу,түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:джигсо әдісі,жағдай-баға әдісі арқылы танзимат реформасының сәтті,сәтсіз жақтарын тал- дады,түсіндірді.(қолдану,талдау) Кейбір оқушылар:ҚҚҚ әдісі арқылы реформаның жүргізілу барысын анықтап,тарихи маңызын тұжырымдады,Картаны пайдалана отырып көрсетті.(жинақтау) |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Қалыптастырушы бағалау:Бейнеролик пен джигсо әдісі мен сәйкестендіру әдісімен талқылаудан кейін «Өрмекші»,Венн диграммасы әдістерінен соң өз-өздерін бағалады.Картамен жұмыс әдісінен кейін өзгелерді бағалады. Танзимат саясаты Осман империя- сын күшейтуге әсер етті ме тақырыбын қалай меңгергенін анықтау үшін бағдаршам әдісін қолдандым Әр білім алушы -Егер сабақ ұнаса- жасыл түсті; -Егер сабақта белгілі бір қиындық туса- сары түсті; -Егер сабақта тапсырмаларды орындау қиындық туғызса-қызыл түсті бағдаршамға қағаздарын жапсырды; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Бүгін мен білдім...
Маған қызықты болды...
Маған қиын болды...
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





