|
САБАҚ: 1-бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Тақырыбы: 6-сабақ. “Әмірің қатты Есім хан...” |
Мектеп:Үлкеншыған орта мектебі |
|
|||||
|
Күні: 23.09.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманов А |
||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Оқу |
Т/Ж3Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. А/И1Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады; әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сөз маржан: ру – арғы атасы бір туыстардың тобы Әдеби-теориялық ұғым: Жыр – (көне түркі тілінде – иыр) бірнеше оқиғалар тізбектелген жыр жолдары, поэзиялық шығармалардың жалпы атауы. Жыршы – жырды орындаушы, жырды айтушы, таратушы. Жырау – өз жанынан жыр шығарып айтатын, сонымен қатар эпостар мен толғауларды орындайтын халық поэзиясының өкілі. Толғау – дидактикалық сарынды, белгілі оқиғаны немесе оқиғаларды баяндайтын поэзиялық үлгідегі, бір мақаммен немесе белгілі бір (қобыз, домбыра т.б.) музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындалатын жанр. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс |
||||
|
Қызығушы лықты ояту 5минут Мағынаны тану кезеңі 30 минут |
Ұйымдастыру сәті. Кіріспе https://www.youtube.com/watch?v=R-l8mNDBg5c
1-тапсырма. Болжа. Жырдан берілген үзіндідегі теңеулерді пайдалана отырып, Жиембеттің ішкі, сыртқы портретін суреттеп жазыңдар. Менің ерлігімді сұрасаң, Жолбарыс пенен аюдай. Өрлігімді сұрасаң, Жылқыдағы асау тайыңдай. Зорлығымды сұрасаң, Бекіре менен жайындай. Беріктігімді сұрасаң, Қарағай менен қайыңдай... Өзіңді тексер: Жиембет жыраудың ішкі, сыртқы портреті: Алып тұлғалы, күші көп, білімді, қайратты.
2-тапсырма. Семантикалық картаны толтыра отырып, негізгі кейіпкерлердің іс-әрекеттері арқылы образдарын ашыңдар. “Семантикалық карта” стратегиясы
Өзіңді
тексер: 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бере отырып, екі кейіпкерді салыстырыңдар. “Венн” иаграммасы әдісі
Өзіңді тексер: Қорытынды тапсырма. «Бес саусақ» әдісі бойынша Есім хан жайлы сұрақтарға жауап беріңдер. «Бес саусақ» әдісі
Өзіңді тексер:
Кері байланыс. «Ауа-райын болжау» әдісі бойынша сабақта алған дағдыларын саралай отырып біреуін таңдайды. |
Дескриптор: Сілтемені басып, Есім хан жайлы ақпаратпен танысады. Дескриптор: теңеулерді пайдалана отырып, Жиембеттің ішкі, сыртқы портретін суреттеп жазады. Дескриптор: кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образдарын анықтайды.
Дескриптор: екі кейіпкерді салыстырады;ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ашады.
Дескриптор: Есім хан жайлы ақпараттарға жауап береді. |
4-слайд 5-слайд 6-слайд 7-слайд 8-слайд 9-слайд 10-слайд 11-слайд 12-слайд 13-слайд |
||||
|
Қосымша тапсырма |
«Есім ханның тарихтағы орны» жайлы деректер жинаңдар.
|
Дескриптор: «Есім ханның тарихтағы орны» жайлы деректер жинайды. |
14-слайд |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: 6-сабақ.“Әмірің қатты Есім хан...” 7сынып
|
САБАҚ: 1-бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Тақырыбы: 6-сабақ. “Әмірің қатты Есім хан...” |
Мектеп:Үлкеншыған орта мектебі |
|
|||||
|
Күні: 23.09.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманов А |
||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Оқу |
Т/Ж3Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. А/И1Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады; әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сөз маржан: ру – арғы атасы бір туыстардың тобы Әдеби-теориялық ұғым: Жыр – (көне түркі тілінде – иыр) бірнеше оқиғалар тізбектелген жыр жолдары, поэзиялық шығармалардың жалпы атауы. Жыршы – жырды орындаушы, жырды айтушы, таратушы. Жырау – өз жанынан жыр шығарып айтатын, сонымен қатар эпостар мен толғауларды орындайтын халық поэзиясының өкілі. Толғау – дидактикалық сарынды, белгілі оқиғаны немесе оқиғаларды баяндайтын поэзиялық үлгідегі, бір мақаммен немесе белгілі бір (қобыз, домбыра т.б.) музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындалатын жанр. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс |
||||
|
Қызығушы лықты ояту 5минут Мағынаны тану кезеңі 30 минут |
Ұйымдастыру сәті. Кіріспе https://www.youtube.com/watch?v=R-l8mNDBg5c
1-тапсырма. Болжа. Жырдан берілген үзіндідегі теңеулерді пайдалана отырып, Жиембеттің ішкі, сыртқы портретін суреттеп жазыңдар. Менің ерлігімді сұрасаң, Жолбарыс пенен аюдай. Өрлігімді сұрасаң, Жылқыдағы асау тайыңдай. Зорлығымды сұрасаң, Бекіре менен жайындай. Беріктігімді сұрасаң, Қарағай менен қайыңдай... Өзіңді тексер: Жиембет жыраудың ішкі, сыртқы портреті: Алып тұлғалы, күші көп, білімді, қайратты.
2-тапсырма. Семантикалық картаны толтыра отырып, негізгі кейіпкерлердің іс-әрекеттері арқылы образдарын ашыңдар. “Семантикалық карта” стратегиясы
Өзіңді
тексер: 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бере отырып, екі кейіпкерді салыстырыңдар. “Венн” иаграммасы әдісі
Өзіңді тексер: Қорытынды тапсырма. «Бес саусақ» әдісі бойынша Есім хан жайлы сұрақтарға жауап беріңдер. «Бес саусақ» әдісі
Өзіңді тексер:
Кері байланыс. «Ауа-райын болжау» әдісі бойынша сабақта алған дағдыларын саралай отырып біреуін таңдайды. |
Дескриптор: Сілтемені басып, Есім хан жайлы ақпаратпен танысады. Дескриптор: теңеулерді пайдалана отырып, Жиембеттің ішкі, сыртқы портретін суреттеп жазады. Дескриптор: кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образдарын анықтайды.
Дескриптор: екі кейіпкерді салыстырады;ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ашады.
Дескриптор: Есім хан жайлы ақпараттарға жауап береді. |
4-слайд 5-слайд 6-слайд 7-слайд 8-слайд 9-слайд 10-слайд 11-слайд 12-слайд 13-слайд |
||||
|
Қосымша тапсырма |
«Есім ханның тарихтағы орны» жайлы деректер жинаңдар.
|
Дескриптор: «Есім ханның тарихтағы орны» жайлы деректер жинайды. |
14-слайд |
||||
шағым қалдыра аласыз










