Сабақ: Жануарлар әлемінде |
Мектеп: № 9 орта мектеп-гимназиясы Пән: Қазақ тілі Ақтөбе қ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Казангапова Шынаргуль Абдигамитовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Т.4.1.3.1 – тыңдалған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру. А.4.2.4.1 – жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау. 4.5.1.2-көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтіннен кестеге сәйкес ақпараттарды анықтайды. Мәтінді мазмұндауда кестедегі жауапты орынды қолданады. Сөздерге тиісті қосымшаларды жалғайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Етістіктерді жіктеп, орынды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген тірек сөздер негізінде сөйлей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кесте бойынша тыңдаған мәтінді мазмұндай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Құмырсқаның саяхаты. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Оқушылардың дайындығын тексеру. Ширату сәті: Сөздерден бірдей дыбыстарды тауып, солардан сөз шығару. жаз балапан қағаз төрт алма киім тау адам елтаңба ғалым батыс қазақ ит сатушы бақша көбелек қорғау етік Отан жинау хат А Б Ғ Т А И Т Табиғат Табиғат сөзіне қандай ассоциацияларың бар ? Өсімдіктер
табиғат Адамдар Жануарлар Жәндіктер
«3
шапалақ» Сабақ мақсатымен таныстыру. ( МК, Ұ) Қандай жануарларды , қандай өсімдіктерді білесіңдер? ....... ........ |
bilimdiler.kz> tags> ҚАЗАҚ ТІЛІ Оқыту әдістемесі Жалпы білім беретін орыс тілді мектептің 4-сынып мұғалімдеріне арналған (Байқау нұсқасы) Алматы «Атамұра» 2018 218-219б.б. А. Қайырбекова, Б. Нүкебаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 минут |
( МК, Ж) Сипаттама бойынша, жануарлар мен жәндіктердің атауын анықтау.
Дұрыс жауап арқылы өзара бағалайды. (Тақтаға дұрыс жауап шығады.)
« Бас бармақ »
тәсілі арқылы бағалау
( МК,Ө) Тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша кестені толтыру.
Қасқыр – күшті, жыртқыш аң. Оның аяқтары ұзын. Түсі сұр, қара болады. Денесі итке ұқсайды. Ол иісті жақсы сезеді. Ол орманда, ашық жерлерде мекендейді. Қасқырлар 15-16 жыл өмір сүреді. Қасқырдың баласын «бөлтірік» деп атайды. Қасқыр – дала санитары, өйткені олар ауру және әлсіз жануарлармен қоректенеді.
1. Кестенің әр бөлімі бойынша жауап береді. 2. Кесте бойынша мәтінді мазмұндайды. Дифференциация: Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар: кестеде жоқ мағлұматтармен де толықтырып мазмұндай алады. Қабылдау деңгейі орташа оқушылар: кестедегі жауаптарға сүйеніп мазмұндай алады.
. |
Оқулық Алматы «Атамұра» 2018 46-47б.б. А. Қайырбекова, Б. Нүкебаева
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 20минут
|
( МК, Ұ) 1. Жануарлар мен жәндіктерге қатысты естістктерді атау. Не істеу? Не істейді? + - ұшу ұшады ұшпайды жүзу 2. Сөйлем құрастыру. Балық жүзеді, бірақ жүгірмейді. Жолбарыс секіреді, бірақ ұшпайды.
( МК, Ж) Шашыраған сөйлемдерді жинап, мәтін құрастыру. Жазда Арман мен Нұрлан атасының ауылына барды. Олар атасына көмектесіп, бау-бақшаны тазартты. Бір мезгілде Арман кіп-кішкентай балапанды көрді. Арман Нұрланға ұядан құлап түскен балапанды көрсетті. Балалар балапанды ұясына қайта салды. Арман мен Нұрлан балапанға үнемі қамқорлық жасап жүретін болды.
-Сонымен, мәтіннің авторы не айтқысы келді? - Иә, жануарларға, құстарға қамқор болу керек. Табиғатты аялау керек, қорғау керек.
« Жұлдызша» арқылы
бағалау Кері байланыс:
түсіндім сұрақтарым бар түсінбедім Сабақ мақсатына қайта оралып, сабақты қорытындылау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс жүргізілерде қабілеті жоғары оқушылармен, қабілеті төмен оқушыларды жұптпастыруды ескеру. Жұппен жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушыларға өз сыңарының жауаптарын толықтыруға, өз пікірін айтуға мүмкіншілік беру.
1. Мақсат бойынша саралау. (Қолжетімді тапсырмаларды орындауға бағытталған)
2. Нәтиже немесе жауап бойынша саралау өткізу. ( Аталған саралау барысында оқушыларға бірдей тапсырма ұсынылғанмен, түрлі деңгейдегі жауаптар күтіледі және қабылданады )
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар: кестеде жоқ мағлұматтармен де толықтырып мазмұндай алады.
Қабылдау деңгейі орташа оқушылар: кестедегі жауаптарға сүйеніп мазмұндайды.
Жоспарланған саралау
сабақ барысында өз нәтижесін
берді. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп: № 9 орта
мектеп-гимназиясы Пән: Қазақ
тілі
Ақтөбе
қ.
Күні:
Мұғалімнің аты-
жөні: Казангапова Шынаргуль
Абдигамитовна Сынып: 4
Б Қатысқандар
саны: Қатыспағандар:
Оқу
мақсаты
Т.4.1.3.1 – тыңдалған
материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте
толтыру/кластер құрастыру.
А.4.2.4.1 –
жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық
мазмұндау. 4.5.1.2-көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді
ауызша/жазбаша тілде
қолдану.
Бағалау
критерийі
Мәтіннен кестеге сәйкес
ақпараттарды анықтайды.
Мәтінді мазмұндауда кестедегі
жауапты орынды қолданады. Сөздерге тиісті қосымшаларды
жалғайды. Сабақ
мақсаты
Барлық оқушылар
орындай алады:
Етістіктерді жіктеп, орынды қолдана
алады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Берілген тірек сөздер
негізінде сөйлей
алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады: Кесте бойынша тыңдаған
мәтінді мазмұндай алады. Құндылықтарды
дарыту Табиғатты аялауға,
қорғауға тәрбиелеу Пәнаралық
байланыс дүниетану Бастапқы
білім
Құмырсқаның саяхаты. Жоспар Жоспар
уақыт Жоспарланған
жаттығулар Ресурстар
Басы 5
минут
Оқушылардың
дайындығын тексеру.
Ширату сәті:
Сөздерден бірдей дыбыстарды тауып, солардан сөз
шығару.
жаз балапан қағаз төрт алма
киім тау
адам елтаңба ғалым батыс қазақ ит
сатушы
бақша көбелек қорғау етік Отан жинау
хат
А Б Ғ Т А И
Т
Табиғат
Табиғат сөзіне
қандай ассоциацияларың бар ?
Өсімдіктер
табиғат
Адамдар Жануарлар
Жәндіктер
«3
шапалақ»
Сабақ мақсатымен
таныстыру.
( МК,
Ұ) Қандай жануарларды , қандай
өсімдіктерді білесіңдер? ....... ........
bilimdiler.kz>
tags>
ҚАЗАҚ
ТІЛІ
Оқыту
әдістемесі
Жалпы білім беретін орыс тілді
мектептің 4-сынып мұғалімдеріне
арналған
(Байқау
нұсқасы)
Алматы
«Атамұра»
2018
218-219б.б. А.
Қайырбекова, Б. Нүкебаева
Ортасы
20
минут
( МК,
Ж) Сипаттама бойынша, жануарлар
мен жәндіктердің атауын
анықтау. Сипаттамасы Атауы
Оның құлақтары ұзын.
Ол қыста түсін өзгертеді. Ертегілерде оны «қорқақ» деп
сипаттайды.
Оның мойны өте ұзын.
Басында кішкентай мүйіздері болады. Жапырақтармен
қоректенеді. Ол гүлдердің шырынын алып, бал
жасайды.
Оның өзі де,
құлақтары да үлкен. Ол үнділік
және африкалық болып екіге
бөлінеді. Ол шөппен
қоректенеді. Ол гүлдердің тұқымын
таратады.
Оның құйрығы ұзын.
Ол орманды, далалы жерлерде
мекендейді. Ол -қу,
айлакер жыртқыш жануар. Түсі қызғылт
сары.
Дұрыс жауап арқылы
өзара бағалайды.
(Тақтаға дұрыс жауап
шығады.)
« Бас бармақ »
тәсілі арқылы бағалау
( МК,Ө) Тыңдалған мәтіннің мазмұны
бойынша кестені толтыру.
Қасқыр – күшті,
жыртқыш аң. Оның аяқтары ұзын. Түсі сұр, қара
болады. Денесі итке
ұқсайды. Ол иісті жақсы
сезеді. Ол орманда, ашық жерлерде
мекендейді.
Қасқырлар 15-16 жыл
өмір сүреді. Қасқырдың баласын «бөлтірік»
деп атайды. Қасқыр – дала санитары,
өйткені олар ауру және әлсіз жануарлармен
қоректенеді.
Атауы Сипаты Мекені Қорегі Қосымша
ақпарат
1. Кестенің әр бөлімі бойынша
жауап береді.
2. Кесте бойынша мәтінді
мазмұндайды.
Дифференциация:
Қабылдау деңгейі
жоғары оқушылар: кестеде жоқ мағлұматтармен де
толықтырып мазмұндай алады.
Қабылдау деңгейі
орташа оқушылар: кестедегі жауаптарға сүйеніп
мазмұндай алады.
.
Оқулық
Алматы
«Атамұра»
2018
46-47б.б.
А.
Қайырбекова,
Б.
Нүкебаева
Соңы
20минут
( МК, Ұ)
1. Жануарлар мен жәндіктерге
қатысты естістктерді атау.
Не істеу? Не
істейді?
+
-
ұшу ұшады
ұшпайды
жүзу
2. Сөйлем
құрастыру.
Балық жүзеді, бірақ
жүгірмейді.
Жолбарыс секіреді,
бірақ ұшпайды.
( МК, Ж)
Шашыраған сөйлемдерді жинап, мәтін
құрастыру.
Жазда Арман мен Нұрлан
атасының ауылына барды. Олар атасына көмектесіп, бау-бақшаны
тазартты. Бір мезгілде Арман кіп-кішкентай балапанды көрді. Арман
Нұрланға ұядан құлап түскен балапанды көрсетті. Балалар балапанды
ұясына қайта салды. Арман мен Нұрлан балапанға үнемі қамқорлық
жасап жүретін болды.
-Сонымен, мәтіннің
авторы не айтқысы келді?
- Иә, жануарларға,
құстарға қамқор болу керек. Табиғатты аялау керек, қорғау
керек.
« Жұлдызша» арқылы
бағалау
Кері
байланыс:
түсіндім
сұрақтарым бар
түсінбедім
Сабақ мақсатына
қайта оралып, сабақты
қорытындылау
Саралау
–оқушыларға қалай
көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай міндет
қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың
материалды
меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Жұппен жұмыс
жүргізілерде қабілеті жоғары оқушылармен, қабілеті төмен оқушыларды
жұптпастыруды ескеру.
Жұппен жұмыс
барысында қабілеті жоғары оқушыларға өз сыңарының жауаптарын
толықтыруға, өз пікірін айтуға мүмкіншілік
беру.
1. Мақсат бойынша
саралау.
(Қолжетімді тапсырмаларды
орындауға бағытталған)
2. Нәтиже немесе жауап бойынша
саралау өткізу. ( Аталған саралау барысында
оқушыларға бірдей тапсырма ұсынылғанмен, түрлі деңгейдегі жауаптар
күтіледі және қабылданады
)
Қабылдау деңгейі
жоғары оқушылар:
кестеде жоқ
мағлұматтармен де толықтырып мазмұндай
алады.
Қабылдау деңгейі
орташа оқушылар:
кестедегі жауаптарға
сүйеніп мазмұндайды.
Жоспарланған саралау
сабақ барысында өз нәтижесін
берді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



