№3 Фокус тобы
Тренер: Жанпеисова М.Г.
«БЕКІТЕМІН»
Ямышев ЖОББМ басшысы
Руководитель Ямышевской СОШ
_____ Б.Балгина
КОУЧИНГ (80 минуттық)
Тақырыбы: «Lesson Study – тәжірибеде оқыту мен оқуды жетілдірудің тәсілі»
Мақсаты: Оқушыларды оқытуға көңіл аудара отырып, оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мұғалімдерге Lesson Study әдісін ұсыну. Тәжірибені жетілдіру ретінде Lesson Studyді қалай пайдалануға болатынын мұғалімдер топтарының арасында көрсету.
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер Lesson Study үдерісін оқытуды жетілдіру және онын сапасын арттыру құралы ретінде мектептерде Lesson Studyді пайдалану үшін әріптестермен қалай ынтымақтастық орнатуға болатынын; Lesson Study кезінде әріптестерге қалай қолдау көрсетуге болатынын түсінуді үйренеді, мұғалім әрбір жеке оқушының оқуына қатысты өзінің оқыту тәжірибесі туралы ойлануға мүмкіндік алады; Lesson Study циклінде сабақтың оқушылар қажеттілігіне сәйкес келуі мақсатында мұғалімдер жаңа әдіс-тәсілдерін жетілдіруге немесе оның сапасын арттыруға мүмкіндік алады.
Барысы:
|
Уақыты |
Коучинг кезеңдері |
Іс-әкерет |
Ресурс |
|
10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық треннинг «Ашуды шығару»
жаттығуы
|
Пластикалық стакандар, жіп.
|
|
10 минут |
Барысы |
Топқа біріктіру «Шам жағу» әдісі бойынша 3 топқа бөлу.
|
Фонарик, жасырылған суреттер
|
|
5 минут |
Кіріспе |
Қызығушылықты ояту Сыни тұрғыда ойлауға арналған суреттермен жұмыс Мұғалімдерге сұрақтар қойылады.
Сұрақ: Егер сабақ барысында бір оқушы сөйлей беретін болса? Сұрақ: Не көріп тұрсыздар? Неліктен бала сабақ оқығысы келмейді? |
Презентация 5-6 слайд
|
|
10 минут |
Негізгі бөлім |
Презентация «Lesson study» туралы түсінік Проактивті мұғалім деген кім?
Пpoaктивті
мұғалім – белсенді мұғалім – өзінің
оқыту стилі бар мұғалім, Эйзенхоуер матрицасымен жұмыс. Мұғалімдер мақсатқа жетудің тез жолдарын түсінеді. Күнделікті өмірдегі мағызды, мағызды емес, шұғыл және шұғыл емес істерін жоспарлайды.
Lesson Study туралы түсінік. Lesson Study – мұғалім тәжірибесі саласындағы білімді жетілдіруге бағытталған, сабақтағы іс-әрекеттегі зерттеудің ерекше үлгісі болып табылатын педагогикалық тәсіл. Ол ХІХ ғасырдың 70-жылдарында Жапонияда бастау алып, осылайша Батыста қолданылатын «Іс-әрекеттегі зерттеу» тәсілінен 70 жыл бұрын қолданыла бастаған. Lesson Study-ге шараны бірлесе жоспарлап, өткізетін, қадағалайтын, оқыту мен оқуды талдай отырып, өз қорытындыларын қағаз бетіне түсіретін мұғалімдер тобы қатысады. Lesson Study циклін өткізу кезінде мұғалімдер оқыту тәжірибесіне жаңа әдістер енгізеді немесе оны жетілдіреді, кейін ашық Lesson Study өткізу немесе жұмыс сипатталған құжатты жариялау арқылы әріптестеріне таратады. Батыста Lesson Study америкалық зерттеушілер жапон мұғалімдерінің жалпы педагогика саласында да, сондай-ақ АҚШ-тың оқушыларымен салыстырғанда жапон оқушыларының білім деңгейлері анағұрлым жоғары болуын қамтамасыз ететін белгілі бір пәнді оқыту саласында да білімдері жоғары екендігін дәлелдегеннен кейін осы ғасырда ғана танымал бола бастады (Stigler and Hiebert, 1999; TIMSS, 1999). Қазір уақытта Шығыс Азияда Lesson Study Жапониямен қоса, Сингапурде, Гонконг пен Қытайда қолданылады. Бұл тәсіл сонымен қатар батыс елдерде де, соның ішінде АҚШ-та, Ұлыбританияда, Швецияда және Канадада қолданылуда. Lesson Study бастауыш және орта мектептерде негізгі пәндер бойынша оқушылардың білім деңгейін көтеру және оқыту әдістемесін жетілдіру мақсатында, сонымен қатар оқыту үшін бағалау сияқты тәжірибелік әдістерді әзірлеу мақсатында табысты қолданылады. |
|
|
10 минут |
Топтық жұмыс |
1-топ: «Мінсіз оқушы» постермен жұмыс 2-топ: «Мінсіз мұғалім» презентация жасайды 3-топ: «Мінсіз сабақ» «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек пе? Қандай сыныптарда?
Тұжырым: «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек пе? Қандай сыныптарда? Шешім: «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек деп шешілді. |
Топтар бір-бірін бағалайды, кері байланыстарын жүргізеді
|
|
10 минут |
Зерттеу жұмысын анықтау |
Топтық жұмыс: Зерттеу тақырыбын анықтау, есеп жазу үлгілері
|
|
|
15 мин |
2-бөлім |
Миға шабуыл Видеоролик Lesson Study шығу тарихы 7-мин Lesson Study жайлы мағлұмат беру Топтық жұмыс 15-мин
1-топ: 1-3 бөлімдерін қарастырады 2-топ: 4-6 бөлімдерін қарастырады 3-топ: 7-9 бөлімдерін қарастырады |
https://youtu.be/TkkPrDC2ZLY?si=QSAwVu0HTjBZeUc6
Пид Дадлидің нұсқаулығы |
|
10 минут |
Рефлексия |
Рефлексия - кері қарай бұрылу, яғни адамның өз әрекеттерінің, ойларының басына бірнеше мәрте бұрылу қабілеттілігі, сырттан бақылаушының орнына тұра білу, өзіңнің не істеп жатқаныңды, қалай танып-білетініңді, оның ішінде өзіңді қалай танып-білетініңді ойлана білу. Басқаша айтар болсақ, рефлексия – бұл субъектілерді қосарлана, айнадағыдай өзара көрсету механизмі.
|
Кері байланыс парақтары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: «Lesson Study – тәжірибеде оқыту мен оқуды жетілдірудің тәсілі»
Тақырыбы: «Lesson Study – тәжірибеде оқыту мен оқуды жетілдірудің тәсілі»
№3 Фокус тобы
Тренер: Жанпеисова М.Г.
«БЕКІТЕМІН»
Ямышев ЖОББМ басшысы
Руководитель Ямышевской СОШ
_____ Б.Балгина
КОУЧИНГ (80 минуттық)
Тақырыбы: «Lesson Study – тәжірибеде оқыту мен оқуды жетілдірудің тәсілі»
Мақсаты: Оқушыларды оқытуға көңіл аудара отырып, оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мұғалімдерге Lesson Study әдісін ұсыну. Тәжірибені жетілдіру ретінде Lesson Studyді қалай пайдалануға болатынын мұғалімдер топтарының арасында көрсету.
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер Lesson Study үдерісін оқытуды жетілдіру және онын сапасын арттыру құралы ретінде мектептерде Lesson Studyді пайдалану үшін әріптестермен қалай ынтымақтастық орнатуға болатынын; Lesson Study кезінде әріптестерге қалай қолдау көрсетуге болатынын түсінуді үйренеді, мұғалім әрбір жеке оқушының оқуына қатысты өзінің оқыту тәжірибесі туралы ойлануға мүмкіндік алады; Lesson Study циклінде сабақтың оқушылар қажеттілігіне сәйкес келуі мақсатында мұғалімдер жаңа әдіс-тәсілдерін жетілдіруге немесе оның сапасын арттыруға мүмкіндік алады.
Барысы:
|
Уақыты |
Коучинг кезеңдері |
Іс-әкерет |
Ресурс |
|
10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық треннинг «Ашуды шығару»
жаттығуы
|
Пластикалық стакандар, жіп.
|
|
10 минут |
Барысы |
Топқа біріктіру «Шам жағу» әдісі бойынша 3 топқа бөлу.
|
Фонарик, жасырылған суреттер
|
|
5 минут |
Кіріспе |
Қызығушылықты ояту Сыни тұрғыда ойлауға арналған суреттермен жұмыс Мұғалімдерге сұрақтар қойылады.
Сұрақ: Егер сабақ барысында бір оқушы сөйлей беретін болса? Сұрақ: Не көріп тұрсыздар? Неліктен бала сабақ оқығысы келмейді? |
Презентация 5-6 слайд
|
|
10 минут |
Негізгі бөлім |
Презентация «Lesson study» туралы түсінік Проактивті мұғалім деген кім?
Пpoaктивті
мұғалім – белсенді мұғалім – өзінің
оқыту стилі бар мұғалім, Эйзенхоуер матрицасымен жұмыс. Мұғалімдер мақсатқа жетудің тез жолдарын түсінеді. Күнделікті өмірдегі мағызды, мағызды емес, шұғыл және шұғыл емес істерін жоспарлайды.
Lesson Study туралы түсінік. Lesson Study – мұғалім тәжірибесі саласындағы білімді жетілдіруге бағытталған, сабақтағы іс-әрекеттегі зерттеудің ерекше үлгісі болып табылатын педагогикалық тәсіл. Ол ХІХ ғасырдың 70-жылдарында Жапонияда бастау алып, осылайша Батыста қолданылатын «Іс-әрекеттегі зерттеу» тәсілінен 70 жыл бұрын қолданыла бастаған. Lesson Study-ге шараны бірлесе жоспарлап, өткізетін, қадағалайтын, оқыту мен оқуды талдай отырып, өз қорытындыларын қағаз бетіне түсіретін мұғалімдер тобы қатысады. Lesson Study циклін өткізу кезінде мұғалімдер оқыту тәжірибесіне жаңа әдістер енгізеді немесе оны жетілдіреді, кейін ашық Lesson Study өткізу немесе жұмыс сипатталған құжатты жариялау арқылы әріптестеріне таратады. Батыста Lesson Study америкалық зерттеушілер жапон мұғалімдерінің жалпы педагогика саласында да, сондай-ақ АҚШ-тың оқушыларымен салыстырғанда жапон оқушыларының білім деңгейлері анағұрлым жоғары болуын қамтамасыз ететін белгілі бір пәнді оқыту саласында да білімдері жоғары екендігін дәлелдегеннен кейін осы ғасырда ғана танымал бола бастады (Stigler and Hiebert, 1999; TIMSS, 1999). Қазір уақытта Шығыс Азияда Lesson Study Жапониямен қоса, Сингапурде, Гонконг пен Қытайда қолданылады. Бұл тәсіл сонымен қатар батыс елдерде де, соның ішінде АҚШ-та, Ұлыбританияда, Швецияда және Канадада қолданылуда. Lesson Study бастауыш және орта мектептерде негізгі пәндер бойынша оқушылардың білім деңгейін көтеру және оқыту әдістемесін жетілдіру мақсатында, сонымен қатар оқыту үшін бағалау сияқты тәжірибелік әдістерді әзірлеу мақсатында табысты қолданылады. |
|
|
10 минут |
Топтық жұмыс |
1-топ: «Мінсіз оқушы» постермен жұмыс 2-топ: «Мінсіз мұғалім» презентация жасайды 3-топ: «Мінсіз сабақ» «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек пе? Қандай сыныптарда?
Тұжырым: «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек пе? Қандай сыныптарда? Шешім: «Lesson study» біздің мектебімізде жүргізу керек деп шешілді. |
Топтар бір-бірін бағалайды, кері байланыстарын жүргізеді
|
|
10 минут |
Зерттеу жұмысын анықтау |
Топтық жұмыс: Зерттеу тақырыбын анықтау, есеп жазу үлгілері
|
|
|
15 мин |
2-бөлім |
Миға шабуыл Видеоролик Lesson Study шығу тарихы 7-мин Lesson Study жайлы мағлұмат беру Топтық жұмыс 15-мин
1-топ: 1-3 бөлімдерін қарастырады 2-топ: 4-6 бөлімдерін қарастырады 3-топ: 7-9 бөлімдерін қарастырады |
https://youtu.be/TkkPrDC2ZLY?si=QSAwVu0HTjBZeUc6
Пид Дадлидің нұсқаулығы |
|
10 минут |
Рефлексия |
Рефлексия - кері қарай бұрылу, яғни адамның өз әрекеттерінің, ойларының басына бірнеше мәрте бұрылу қабілеттілігі, сырттан бақылаушының орнына тұра білу, өзіңнің не істеп жатқаныңды, қалай танып-білетініңді, оның ішінде өзіңді қалай танып-білетініңді ойлана білу. Басқаша айтар болсақ, рефлексия – бұл субъектілерді қосарлана, айнадағыдай өзара көрсету механизмі.
|
Кері байланыс парақтары |
шағым қалдыра аласыз





























