«№188 мектеп-гимназия» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Scratch программалау ортасындағы блоктар»
Пәні: Информатика
Сыныбы: 5Б
Пән мұғалімі: Нурмухан Г.С
Тексерілді
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «№188 мектеп- гимназия» КММ |
||||||
|
Күні: 25.01.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмухан Г.С |
||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Scratch программалау ортасындағы блоктар |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Scratch-скретч-скретч Programm-программа-программа Блок-блок-block |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері |
||||||
|
Бастапқы білім |
Алгоритм, Программалау тілі |
||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Ой қозғау», «Learning Apps» және т.б |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1-3 мин
5 мин
Жаңа сабақ 8 мин
5 мин
7 мин
2 мин
7 мин
5 мин
3 мин |
Оқушылармен амандасып, түгендеу (kundelik.kz) Good morning, children Who is absent? Түрлі түсті «Puzzle» қималарындағы жазуды құрау арқылы топтың атын тауып орындарына отырады. І топ «Қозғалыс блогы» ІІ топ «Түр блогы» ІІІ топ «Дыбыс блогы» Әр топқа білім ағашы беріледі.Топ басшысы сайланады. Топ басшысының міндеті тапсырманы дұрыс орындаған топқа білім ағашына алма іліп отырады. Үй тапсырмасын тексеру 1) Доп лақтыру арқылы сөздік сұралады
2) Learning Apps бағдарламасын пайдалана отырып, оқушылар сөз бен анықтаманы сәйкестендіреді
1. Алгоритм түрлерін атаңыз? 2. Алгоритм қасиеттерін атаңыз? 3. Команда дегеніміз не? 4. Программа терезесінің негізгі 3 бөлігін атаңыз?
Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар Learning Apps бағдарламасында ашылған сурет бойынша өз ойларын айтады. «Scratch программалау ортасындағы блоктар» Блоктар 10 түрлі түсті топтамаларға бөлінген. Блоктар топтамасын суретші палитрасындағы бояу текшелерге ұқсас болғандықтан блоктар палитрасы деп атайды. Алайда программалаушының суретшіден ерекшелігі – анимацияланған нысандардан құрастыруында. Блоктар палитрасындағы блок командаларының көмегімен скриптілер дайындалады.
Жаңа тақырып бойынша оқушыларға түсіндірме жұмыстар. «Білім қоржыны» ойыны. Жаңа тақырыпты бекітуге арналған. Оқушылар блоктарды сәйкес білім қоржын атауына салу қажет.
Жеке жұмыс: Оқушылар компьютерге отырып Scratch программалау бағдарламасын іске қосып, тапсырманы орындайды. Ұлдардың тапсырмасы: түнгі қалада машинаны қозғалту.
Қыздардың тапсырмасы: жағалауда мысықты жүргізу және оған дыбыс қосу.
Сергіту сәті. Оқушыларға смайликтер таратылады. Оқушылар смайликте бейнеленіп тұрған бейнені көсетуі шарт
Топтық жұмыс: «Кім жылдам» ойыны. Берілген сұрақтарға кубиктегі әріптерді алмастыру арқылы жауап беру қажет. Сұрақтар І топ: 1. Анимациялық ертегілер, ойындар мен модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау ортасы (Scratch) 2. Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, онда ол қандай алгоритм? (циклдік) 3. Компьютер орындауға міндетті әрекеттер? (команда) 4. Программалау тілдері - ..... тілдер ? (жасанды) Сұрақтар ІІ топ: 1.
2. Блоктар 10 түрлі түсті топтамаларға бөлінген. Оны бояу текшелерге ұқсас болғандықтан екінші сөзбен не деп атаймыз блок ..... (палитра) 3. Алгоритмнің қанша қасиеті бар? (бес) 4. Сұрақтар ІІІ топ: 1. Scratch программалау терезесінің 1 бөлігі негізгі жұмыс алаңы немесе оны ... деп атаймыз? (сахна) 2. Тармақталған алгоритмде егер, әйтпесе (болмаса) және тағы қандай түйінді сөз қолданады? (онда) 3.
4.
Жұптық жұмыс: «Сәйкестендіру» Learning Apps бағдарламасында оқушылар жұптасып отырып компьютерде тапсырма орындайды.
Жауабы:
Үй тапсырмасын беру: 22 тақырып оқу, 133 бет жинақтау бөлімі 4 тапсырма орындау. Бағалау. Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды, мұғалім оқушыларды бағалайды Рефлексия «КҮНДЕЛІК». Оқушылар бүгінгі алған сабақтарынан алған әсерлері мен жаңашылдықтарын мұғалім тарқатқан стикерге толтырып күнделік ішіне іледі. |
«Puzzle» қималары
Доп
https://learningapps.org/watch?v=pyn3navta19
Плакат
Смайликтер
Әріп жазылған кубиктер
https://learningapps.org/watch?v=p2xb4hyx519
|
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау Назарларыңызға рахмет! |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: «Scratch программалау ортасындағы блоктар» 5 сынып
Тақырыбы: «Scratch программалау ортасындағы блоктар» 5 сынып
«№188 мектеп-гимназия» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Scratch программалау ортасындағы блоктар»
Пәні: Информатика
Сыныбы: 5Б
Пән мұғалімі: Нурмухан Г.С
Тексерілді
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «№188 мектеп- гимназия» КММ |
||||||
|
Күні: 25.01.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмухан Г.С |
||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Scratch программалау ортасындағы блоктар |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Scratch-скретч-скретч Programm-программа-программа Блок-блок-block |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері |
||||||
|
Бастапқы білім |
Алгоритм, Программалау тілі |
||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Ой қозғау», «Learning Apps» және т.б |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1-3 мин
5 мин
Жаңа сабақ 8 мин
5 мин
7 мин
2 мин
7 мин
5 мин
3 мин |
Оқушылармен амандасып, түгендеу (kundelik.kz) Good morning, children Who is absent? Түрлі түсті «Puzzle» қималарындағы жазуды құрау арқылы топтың атын тауып орындарына отырады. І топ «Қозғалыс блогы» ІІ топ «Түр блогы» ІІІ топ «Дыбыс блогы» Әр топқа білім ағашы беріледі.Топ басшысы сайланады. Топ басшысының міндеті тапсырманы дұрыс орындаған топқа білім ағашына алма іліп отырады. Үй тапсырмасын тексеру 1) Доп лақтыру арқылы сөздік сұралады
2) Learning Apps бағдарламасын пайдалана отырып, оқушылар сөз бен анықтаманы сәйкестендіреді
1. Алгоритм түрлерін атаңыз? 2. Алгоритм қасиеттерін атаңыз? 3. Команда дегеніміз не? 4. Программа терезесінің негізгі 3 бөлігін атаңыз?
Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар Learning Apps бағдарламасында ашылған сурет бойынша өз ойларын айтады. «Scratch программалау ортасындағы блоктар» Блоктар 10 түрлі түсті топтамаларға бөлінген. Блоктар топтамасын суретші палитрасындағы бояу текшелерге ұқсас болғандықтан блоктар палитрасы деп атайды. Алайда программалаушының суретшіден ерекшелігі – анимацияланған нысандардан құрастыруында. Блоктар палитрасындағы блок командаларының көмегімен скриптілер дайындалады.
Жаңа тақырып бойынша оқушыларға түсіндірме жұмыстар. «Білім қоржыны» ойыны. Жаңа тақырыпты бекітуге арналған. Оқушылар блоктарды сәйкес білім қоржын атауына салу қажет.
Жеке жұмыс: Оқушылар компьютерге отырып Scratch программалау бағдарламасын іске қосып, тапсырманы орындайды. Ұлдардың тапсырмасы: түнгі қалада машинаны қозғалту.
Қыздардың тапсырмасы: жағалауда мысықты жүргізу және оған дыбыс қосу.
Сергіту сәті. Оқушыларға смайликтер таратылады. Оқушылар смайликте бейнеленіп тұрған бейнені көсетуі шарт
Топтық жұмыс: «Кім жылдам» ойыны. Берілген сұрақтарға кубиктегі әріптерді алмастыру арқылы жауап беру қажет. Сұрақтар І топ: 1. Анимациялық ертегілер, ойындар мен модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау ортасы (Scratch) 2. Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, онда ол қандай алгоритм? (циклдік) 3. Компьютер орындауға міндетті әрекеттер? (команда) 4. Программалау тілдері - ..... тілдер ? (жасанды) Сұрақтар ІІ топ: 1.
2. Блоктар 10 түрлі түсті топтамаларға бөлінген. Оны бояу текшелерге ұқсас болғандықтан екінші сөзбен не деп атаймыз блок ..... (палитра) 3. Алгоритмнің қанша қасиеті бар? (бес) 4. Сұрақтар ІІІ топ: 1. Scratch программалау терезесінің 1 бөлігі негізгі жұмыс алаңы немесе оны ... деп атаймыз? (сахна) 2. Тармақталған алгоритмде егер, әйтпесе (болмаса) және тағы қандай түйінді сөз қолданады? (онда) 3.
4.
Жұптық жұмыс: «Сәйкестендіру» Learning Apps бағдарламасында оқушылар жұптасып отырып компьютерде тапсырма орындайды.
Жауабы:
Үй тапсырмасын беру: 22 тақырып оқу, 133 бет жинақтау бөлімі 4 тапсырма орындау. Бағалау. Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды, мұғалім оқушыларды бағалайды Рефлексия «КҮНДЕЛІК». Оқушылар бүгінгі алған сабақтарынан алған әсерлері мен жаңашылдықтарын мұғалім тарқатқан стикерге толтырып күнделік ішіне іледі. |
«Puzzle» қималары
Доп
https://learningapps.org/watch?v=pyn3navta19
Плакат
Смайликтер
Әріп жазылған кубиктер
https://learningapps.org/watch?v=p2xb4hyx519
|
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау Назарларыңызға рахмет! |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз




















