|
Бөлім: |
Дені саудың-жаны сау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Матенова У.А |
|||||
|
Күні: |
05.02.25ж |
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық сусындар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1*- шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды. Қазақ халқының ұлттық сусындары туралы білу,пайдасын түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8минут
Кері байланыс,бағалау 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын Жарық, жылы, нәзік әрі мейіімді, Бола қалар дереу сонда жан –жағым. Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Қар кесегі» әдісімен тексеріледі. Тапсырмалар әр оқушыға жеке Тақырыпты ашу. «Болжау» әдісі Бейнеролик көрсетіледі. «Ұлттық сусындар» Жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз.. Сонымен бүгін біз «Ұлттық тағамдар туралы айтып, ақындардың жазған өлеңдерін мәнерлеп оқимыз. Дәптермен жұмыс .Күннің жадысы, тақырыпты жазады Сөзжұмбақты шеш. Қандай ұлттық сусынның атауы берілген? 1. Піскен сүттің беті. 2. Сүттің ұйытылған түрі. 3. Қатықтан жасалған дәм. 4. Жаңа туылған мал сүті. 5. Биенің ашытылған сүті. Жауап: айран, уыз,қымыз. құрт,қаймақ Жаңа сабақты түсіндіруді топтарға беріледі. «Топтастыру» әдісі 1-ші топ. «Шұбат» Ермек Өтетілеуовтың «Шұбат» өлеңін оқиды, авторы туралы білгендерін айтады, сұрақтарға жауап береді. Ермек Өтетілеуов (1938-2006 ) Қазіргі Астана қаласында дүниеге келген. Белгілі балалар ақыны,аудармашы. Ақынның «Әйбат әліппе», «Ойыншықтар әліппесі», «Ең күшті адам» т.б кітаптары бар. Өлеңді мәнерлеп оқиды. 1. Өлеңде қандай сусын туралы айтылған? 2. Шұбат ненің сүтінен жасалады? 3. Шұбатты ел неге сүйсініп
ішеді? Шұбат - түйе сүтінен ашытылып жасалатын ұлттық сусын. Қосымша материалдармен танысады. Сергіту сәті «Ұлттық ою- өрнек» әдісі 2 топ «Саумал» өлеңін оқиды. Авторы туралы айтады, сұрақтарға жауап береді. Сөздік жұмыс Қымыз – бие сүтінен ашытылып жасалатын ұлттық сусын. 1. Өлеңде қандай пайдалы сусын жайлы айтылған? 2. Қымыздың қандай қасиеті бар? Кім біледі Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап бер. Ескен Елубаев (1942–2017) Жамбыл облысында туған. Белгілі балалар ақыны. «Көк жейде», «Баламысың деген», «Өжет», «Балабек», «Асар», «Саған күшік керек пе?» атты туындылардың авторы. Қосымша материалмен танысады «Сәйкестендір» әдісі 1 топ Айран , қымыз, шұбат , сүт Жылқы, сиыр, түйе, ешкі 2 топ Жылқы, сиыр, түйе, ешкі Құлын,бұзау,бота, лақ Жұптық жұмыс. «Адасқан әріп» Ұтшба, ызқмы, рйана. Үй тапсырмасы 6-тапсырма. Ұлттық сусындар атауын қатыстырып сөйлем құрастырып жаз (шұбат, қымыз). Баллдарын санау. «Ою-өрнек» әдісімен бағалау
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын тексертеді
Сабақ тақырыбын айтады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап береді-1б
Жеке жұмыс жасайды
Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап береді-1б
Тапсырманы орындайды Жауап айтады Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды, сұақтарға жауап береді-2б ҚБ: «Басбармақ» әдісі
Дескриптор: Сөзжұмбақ шешеді. 2 б
Дескриптор: Өлең мазмұнын түсінеді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
ҚБ «Шапалақ» әдісі Тамаша!
Дескриптор: «Саумал» өлеңін мәнерлеп , түсініп оқи алады-1б Сұрақтарға жауап береді 1б
Дескриптор: шатасқан әріптерден сөз құрастырады 1б
Дескриптор: Ұлттық сусындар атауын қатыстырып сөйлем құрасты рып жазады-1б
Ою-өрнек |
Оқулық
Қар кесегі
оқулық
Мәтін Оқулық Портрет
Қимылдар
Суреттер
Портрет
Оқулық
Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: "Ұлттық сусындар"
Тақырыбы: "Ұлттық сусындар"
|
Бөлім: |
Дені саудың-жаны сау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Матенова У.А |
|||||
|
Күні: |
05.02.25ж |
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық сусындар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1*- шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды. Қазақ халқының ұлттық сусындары туралы білу,пайдасын түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8минут
Кері байланыс,бағалау 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын Жарық, жылы, нәзік әрі мейіімді, Бола қалар дереу сонда жан –жағым. Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Қар кесегі» әдісімен тексеріледі. Тапсырмалар әр оқушыға жеке Тақырыпты ашу. «Болжау» әдісі Бейнеролик көрсетіледі. «Ұлттық сусындар» Жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз.. Сонымен бүгін біз «Ұлттық тағамдар туралы айтып, ақындардың жазған өлеңдерін мәнерлеп оқимыз. Дәптермен жұмыс .Күннің жадысы, тақырыпты жазады Сөзжұмбақты шеш. Қандай ұлттық сусынның атауы берілген? 1. Піскен сүттің беті. 2. Сүттің ұйытылған түрі. 3. Қатықтан жасалған дәм. 4. Жаңа туылған мал сүті. 5. Биенің ашытылған сүті. Жауап: айран, уыз,қымыз. құрт,қаймақ Жаңа сабақты түсіндіруді топтарға беріледі. «Топтастыру» әдісі 1-ші топ. «Шұбат» Ермек Өтетілеуовтың «Шұбат» өлеңін оқиды, авторы туралы білгендерін айтады, сұрақтарға жауап береді. Ермек Өтетілеуов (1938-2006 ) Қазіргі Астана қаласында дүниеге келген. Белгілі балалар ақыны,аудармашы. Ақынның «Әйбат әліппе», «Ойыншықтар әліппесі», «Ең күшті адам» т.б кітаптары бар. Өлеңді мәнерлеп оқиды. 1. Өлеңде қандай сусын туралы айтылған? 2. Шұбат ненің сүтінен жасалады? 3. Шұбатты ел неге сүйсініп
ішеді? Шұбат - түйе сүтінен ашытылып жасалатын ұлттық сусын. Қосымша материалдармен танысады. Сергіту сәті «Ұлттық ою- өрнек» әдісі 2 топ «Саумал» өлеңін оқиды. Авторы туралы айтады, сұрақтарға жауап береді. Сөздік жұмыс Қымыз – бие сүтінен ашытылып жасалатын ұлттық сусын. 1. Өлеңде қандай пайдалы сусын жайлы айтылған? 2. Қымыздың қандай қасиеті бар? Кім біледі Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап бер. Ескен Елубаев (1942–2017) Жамбыл облысында туған. Белгілі балалар ақыны. «Көк жейде», «Баламысың деген», «Өжет», «Балабек», «Асар», «Саған күшік керек пе?» атты туындылардың авторы. Қосымша материалмен танысады «Сәйкестендір» әдісі 1 топ Айран , қымыз, шұбат , сүт Жылқы, сиыр, түйе, ешкі 2 топ Жылқы, сиыр, түйе, ешкі Құлын,бұзау,бота, лақ Жұптық жұмыс. «Адасқан әріп» Ұтшба, ызқмы, рйана. Үй тапсырмасы 6-тапсырма. Ұлттық сусындар атауын қатыстырып сөйлем құрастырып жаз (шұбат, қымыз). Баллдарын санау. «Ою-өрнек» әдісімен бағалау
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын тексертеді
Сабақ тақырыбын айтады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап береді-1б
Жеке жұмыс жасайды
Ақпаратпен танысып, сұрақтарға жауап береді-1б
Тапсырманы орындайды Жауап айтады Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды, сұақтарға жауап береді-2б ҚБ: «Басбармақ» әдісі
Дескриптор: Сөзжұмбақ шешеді. 2 б
Дескриптор: Өлең мазмұнын түсінеді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
ҚБ «Шапалақ» әдісі Тамаша!
Дескриптор: «Саумал» өлеңін мәнерлеп , түсініп оқи алады-1б Сұрақтарға жауап береді 1б
Дескриптор: шатасқан әріптерден сөз құрастырады 1б
Дескриптор: Ұлттық сусындар атауын қатыстырып сөйлем құрасты рып жазады-1б
Ою-өрнек |
Оқулық
Қар кесегі
оқулық
Мәтін Оқулық Портрет
Қимылдар
Суреттер
Портрет
Оқулық
Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз














