Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Картография және географиялық деректер базасы 2.1 Географиялық карталар |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырыптық карталарды оқу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.2- географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар істей алады:
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді анықтайды . Қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар істей алады: географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді анықтап ауызша, жазбаша сипаттайды. Жазбаша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды. Пәнге тән лексика мен терминология: Географиялық карта, Масштабтық, немесе кескіндік, геометриялық пішіндер, сызба-суреттер, әріптер және т.б. таңбалар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Географиялық карталардың қосымша элементтеріне жатады....................... Қосымша элементтердің маңызы.................. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды. Оқушылар өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Топтық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады және сабақ барысында қабілеті орташа оқушыларды қолдауға мүмкіндік береді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География ғылымымен байланысты жер бетіндегі құбылыстар мен өзгерістермен танысады. Графика ғылымдарымен байланыстыру арқылы оқушылар сызба, графика салу дағдылары дамиды |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар 7 сыныпта география ғылымының салаларға бөлінуі туралы білімдерін еске түсіреді. География ғылымында әртүрлі салалардың маңыздылығы, ерекше орын алатынын ерекшелігі туралы білімдерін қолданады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу. Сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарымен танысу. Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Көрші көршіге тілек айтады.
|
слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы 2-10 мин
10-18 мин
18-28 мин
28-37 мин |
Оқушыларды карта түрлерімен Тақырыптық карталар түрлерімен таныстыру. карта тақырыбына байланысты, тек сол тақырыптарына ерекше көңіл аударылып бейнеленетін карта. Мысалы, дүниежүзілік мұхиттар картасы , климаттық карталар. Тақырыптық карталарды 3 топқа бөлінеді: 1) Физикалық географиялық карталар. 2) Әлеуметтік экономикалық карталар. 3) Арнайы карталар Олардың анықтамасымен таныстыру. Физикалық географиялық карталар: Геологиялық карталар Геофизикалық карталар Жер бедері, мұхиттар карталары Климаттық карталар Құрлық суы немесе гидрологиялық карталар Мұхиттар, теңіздер карталары Ботаникалық карталар Топырақ карталары Зоогеографиялық карталар Жалпы физикалық – географиялық карталар. Әлеуметтік экономикалық карталар Халықтар карталары Экономикалық карталар Қызмет көрсету карталары Саяси және саяси-әкімшілік карталары Тарихи карталар. ЕСКЕ АЛУ: Шартты белгілер түрлері қалай жіктеледі? Масштабтық, немесе кескіндік – нысандардың мөлшерін карта масштабы бойынша дәл көрсетіп, бояулар мен сызықтар арқылы кескіндейді, мысалы, табиғат зоналары; Масштабсыз – геометриялық пішіндер, сызба-суреттер, әріптер және т.б. таңбалар жатады, мысалы, пайдалы қазбалардың арнайы белгілері; Сызықтық белгілер карталарда өзендер, жолдар, шекаралар белгіленеді; Түсіндірме белгілер мен жазба белгілер – өзендердің ұзындығы, тау шыңдарының биіктігі.
Тапсырма №1
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: Қазақстанның беткі сулар картасы, Қазақстанның жас және жыныстық картасы, Қазақстанның биологиялық-географиялық аудандастыру картасын пайдаланып, осы карталарда тағы да қосымша деректермен толықтырыңыздар. Дескриптор: Қосымша деректерді, АКТ қолдану арқылы карта жасайды. http://www.easel.ly инфографика сайты |
Слайд
Слайд суреттер
|
||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 мин |
Бағалау: Кері байланыс. Білемін, Білдім, Білгім келеді Үй тапсырмасы: География ғылымын жататын салалардың мақсаттарын оқу. |
слайд |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Барлық оқушылар істей алады: географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын біледі. Оқушылардың көбісі істей алады: Тақырыптық карталардың ерекше элементтерін таниды Кейбір оқушылар істей алады: Суреттерді , карталарды пайдалана отырып қосымша лементтерді тақырыбына сай орналастыра алады. |
Бұл бөлімде оқушылар география ғылымының карталарының мағынасын білуін бағалау. Деректер арқылы карталарды қосымша элементтермен бейнелей алуын бағалау. |
Денсаулық сақтау технологияларын еске түсіру. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерінде абай болу. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын қадағалау
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
Қосымшалар
Қосымша №1

Қосымша №2


Қосымша №3
Қосымша №2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________________________ |
_____________________________ |
Қосымша №3


|
https://www.google.kz/search?biw=1366&bih=672&tbm=isch&sa=
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыптық карталарды оқу 8 сынып
Тақырыптық карталарды оқу 8 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Картография және географиялық деректер базасы 2.1 Географиялық карталар |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырыптық карталарды оқу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.2- географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар істей алады:
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді анықтайды . Қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар істей алады: географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді анықтап ауызша, жазбаша сипаттайды. Жазбаша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды. Пәнге тән лексика мен терминология: Географиялық карта, Масштабтық, немесе кескіндік, геометриялық пішіндер, сызба-суреттер, әріптер және т.б. таңбалар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Географиялық карталардың қосымша элементтеріне жатады....................... Қосымша элементтердің маңызы.................. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды. Оқушылар өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Топтық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады және сабақ барысында қабілеті орташа оқушыларды қолдауға мүмкіндік береді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География ғылымымен байланысты жер бетіндегі құбылыстар мен өзгерістермен танысады. Графика ғылымдарымен байланыстыру арқылы оқушылар сызба, графика салу дағдылары дамиды |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар 7 сыныпта география ғылымының салаларға бөлінуі туралы білімдерін еске түсіреді. География ғылымында әртүрлі салалардың маңыздылығы, ерекше орын алатынын ерекшелігі туралы білімдерін қолданады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу. Сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарымен танысу. Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Көрші көршіге тілек айтады.
|
слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы 2-10 мин
10-18 мин
18-28 мин
28-37 мин |
Оқушыларды карта түрлерімен Тақырыптық карталар түрлерімен таныстыру. карта тақырыбына байланысты, тек сол тақырыптарына ерекше көңіл аударылып бейнеленетін карта. Мысалы, дүниежүзілік мұхиттар картасы , климаттық карталар. Тақырыптық карталарды 3 топқа бөлінеді: 1) Физикалық географиялық карталар. 2) Әлеуметтік экономикалық карталар. 3) Арнайы карталар Олардың анықтамасымен таныстыру. Физикалық географиялық карталар: Геологиялық карталар Геофизикалық карталар Жер бедері, мұхиттар карталары Климаттық карталар Құрлық суы немесе гидрологиялық карталар Мұхиттар, теңіздер карталары Ботаникалық карталар Топырақ карталары Зоогеографиялық карталар Жалпы физикалық – географиялық карталар. Әлеуметтік экономикалық карталар Халықтар карталары Экономикалық карталар Қызмет көрсету карталары Саяси және саяси-әкімшілік карталары Тарихи карталар. ЕСКЕ АЛУ: Шартты белгілер түрлері қалай жіктеледі? Масштабтық, немесе кескіндік – нысандардың мөлшерін карта масштабы бойынша дәл көрсетіп, бояулар мен сызықтар арқылы кескіндейді, мысалы, табиғат зоналары; Масштабсыз – геометриялық пішіндер, сызба-суреттер, әріптер және т.б. таңбалар жатады, мысалы, пайдалы қазбалардың арнайы белгілері; Сызықтық белгілер карталарда өзендер, жолдар, шекаралар белгіленеді; Түсіндірме белгілер мен жазба белгілер – өзендердің ұзындығы, тау шыңдарының биіктігі.
Тапсырма №1
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: Қазақстанның беткі сулар картасы, Қазақстанның жас және жыныстық картасы, Қазақстанның биологиялық-географиялық аудандастыру картасын пайдаланып, осы карталарда тағы да қосымша деректермен толықтырыңыздар. Дескриптор: Қосымша деректерді, АКТ қолдану арқылы карта жасайды. http://www.easel.ly инфографика сайты |
Слайд
Слайд суреттер
|
||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 мин |
Бағалау: Кері байланыс. Білемін, Білдім, Білгім келеді Үй тапсырмасы: География ғылымын жататын салалардың мақсаттарын оқу. |
слайд |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Барлық оқушылар істей алады: географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын біледі. Оқушылардың көбісі істей алады: Тақырыптық карталардың ерекше элементтерін таниды Кейбір оқушылар істей алады: Суреттерді , карталарды пайдалана отырып қосымша лементтерді тақырыбына сай орналастыра алады. |
Бұл бөлімде оқушылар география ғылымының карталарының мағынасын білуін бағалау. Деректер арқылы карталарды қосымша элементтермен бейнелей алуын бағалау. |
Денсаулық сақтау технологияларын еске түсіру. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерінде абай болу. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын қадағалау
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
Қосымшалар
Қосымша №1

Қосымша №2


Қосымша №3
Қосымша №2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________________________ |
_____________________________ |
Қосымша №3


|
https://www.google.kz/search?biw=1366&bih=672&tbm=isch&sa=
|
шағым қалдыра аласыз




























