|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ауғанбай Гулдана |
|
|
Күні: . |
02/09/25 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Менің ОТАНЫМ- Қазақстан Төтенше нөмерлер |
|
|
Құндылық |
Отан Оттанда ыстық Үлкенге құрмет, Кішіге ізет. |
|
|
Мақсаттары |
Жас ұрпақты Отанын сүюге, еліміздің рәміздерін қастерлеуге, бай-қуатты ел екеінін маөтанетуге , туған елін сүюге, ел патриоты болуға тәрбиелеу/ Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
|
Оқушылар амандасады. Гимн орындайды. Сұрақтарға жауап беріп, ынтымақтастық ортасын қалыптастыруға ат салысады. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа оқу жылында тәрбие жұмысы МЖМББС сәйкес айқындалған 6 негізгі 6 құндылық негізінде ұйымдастырылады. Бағдарлама мазмұнына сәйкес ай сайын өткізілетін тұрақты іс-шаралар білім алушылардың біртұтас тұлғасын қалыптастыруға бағытталуы тиіс: • Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы; • Қазан – тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; • Желтоқсан – бірлік және ынтымақ айы; • Қаңтар – заң және тәртіп айы; • Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық айы; • Наурыз – тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Сәуір – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы; • Мамыр – бірлік және ынтымақ айы. • Маусым – жасампаздық және жаңашылдық айы; • Шілде – заң және тәртіп айы; • Тамыз – заң және тәртіп айы. Жұппен жұмыс. «Тарих тағылымы» оқушыларға видеороликтен ҚР туралы мағұлмат алады. «БІР МИНУТ» әдісі.Бұл әдіс оқушыларда оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыруға көмектеседі, сондай-ақ белсенді тыңдау дағдысын дамытады.
Топпен жұмыс. 1-топ. «Қазақстан – болашағы жарқын ел» коллаж жасатмын. 2-топ. «Менің Отаным – бейбіт Қазақстан» мақал-мәтелдер жазу. 3-топ. «Болашақта елімізде әділдік пен адалдық үстемдік орнату үшін біз не істеуіміз керек?» болашаққа хат жазғызу. |
Оқушылар видеоролик көріп, тапсырманы орындайды . Оқушылар алған ақпаттарымен бөліседі. Топпен жұмыс жасайды. |
Ютуб. |
||||||
|
Қорытынды 10 мин |
«Атаулар (терминдер) кестесі» Сабақ қорытындылау барысында тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып,оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді ұсынамыз:
|
Берілген атаулар негізінде түсінік пен білімдерін жазады. |
Қосымша материалдар |
||||||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. 111 - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста |
|
Пайдалы сілтеме:https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.
|
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
Тексерілді А.Асанғалықова
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ауғанбай Гулдана |
|
|
Күні: . |
13/10 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ойынға салауатты көзқарас/«Әзілден қауіпке дейін: қауіпті уақытында қалай тануға болады?» |
|
|
Құндылық |
Салауатты өмір салтын ұстану, жауапкершілік, өз-өзін дамыту. |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды шаттық шеңберіне жинау. Психологиялық жаттығу: “Бір жақсы сөз айт” |
Бір-біріне жылы лебіз білдіреді. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Миға шабуыл: Қандай ойын түрлерін білесіңдер? Қайсысы пайдалы, қайсысы зиянды деп ойлайсыңдар? «Ойынсыз өмірді елестете аласың ба?» Бейнеролик көрсету: «Компьютерлік ойын тәуелділігі». Талқылау сұрақтары: Не байқадыңдар? Бұл жағдайдың салдары қандай?
Топтық жұмыс: 1-топ: Спорттық ойындардың пайдасы; 2-топ: Компьютерлік ойындардың әсері; 3-топ: Құмар ойындардың зияны. Постер жасап, көзқарасын қорғау. Жағдаяттық тапсырма: «Досың күн сайын телефон ойынын ойнайды, сабаққа көңіл бөлмейді. Сен не істейсің?» |
Оқушылар еркін пікір білдіреді. Оқушылар бейнені көріп, өз ойларын айтады. Постер жасап, пікірін қорғайды. Өз шешімін жазады, бөліседі. |
Ютуб. |
|
Қорытынды 10 мин |
Пікірталас: «Барлық ойын – пайдалы ма?» (екі топ дәлел келтіреді) |
Пікірталасқа қатысып, ойын дәлелдейді. |
Қосымша материалдар |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Барлық әзілдер мен ұсыныстар қауіпсіз емес екенін түсінудің маңыздылығын көрсету. Негізгі бөлім Әзіл сезімі бар адамдар бәріне ұнайды. Әзіл жайсыз ортаны жақсартады, адамдарды жақындастырады, жеке шекараға өткенге дейін қарым-қатынасты жағымды етеді. Көбісі өзіне байланысты мазақ пен сарказмға тап болады. -Сіз сарказмның психологиялық қысым екенін білдіңіз бе? сты мазаққа шыдау керек пе? -Әдетте, адамдар шыдайды, бәрі жақсы деп санайды және бұл оларға зиян тигізбейді, түсінбеушіліктен қорқып, компанияның жалпы көңіл-күйін сақтайды. Мен бәрінің назарын өзіме одан әрі аударғым келмейді және адам өзін-өзі басып, шыдайды. Мұндай жағдайда не істеу керек? -Ренжу, әрине, бұл жағдайдан шығу жол емес-бұл баланың ұстанымы. Бірақ өзіңе агрессияны жинақтай отырып, өзіңе шыдау және басу да мүмкін емес-бұл сіздің денсаулығыңызға, психикаңызға және өзін-өзі бағалауыңызға зиянды. Өзіңді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласың. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды тап. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ бол. Саған қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр еткен кезде «жоқ» деп айтуды үйрен. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміңе сен . Бірдеңе жасамас бұрын өз әрекетің туралы ойлануды және мәселелерді шешуді үйрен. Бейтаныс адамдар жеке өміріңе қандай жағдайларда араласатыны туралы ойлан. Егер біреу немесе бірдеңе мазаласа, үндемей отырма. Бір жерге бармас бұрын, онда қанша уақыт өткізетініңді және онда не істейтініңді шеш. Оқушыларға жағдайлардың бірнеше мысалын келтіріп, қайсысы зиянсыз және қайсысы қауіпті екенін шешуін сұраңыз. Бір оқушы екіншісіне қауіпті нәрсе жасауды ұсынады, мысалы, көп көлік жүретін жолдан жүгіріп өту. Интернеттегі бейтаныс адам жеке кездесуді ұсынады. Сыныпта оқушылардың бірі сұрақтарға тым баяу жауап береді деп әзілдейді, бұл басқалардың күлкісін тудырады. Бір топ балалар физикалық ойынды бастайды, бірақ ол біртіндеп күреске айналады және қатысушылардың бірі өзін жайсыз сезінеді. Оқушылардан бір жағдайды неге қауіпсіз, ал екіншісін қауіпті деп санайтынын түсіндіруді сұраңыз. Қорытынды Әрбір әзіл зиянсыз емес және әрбір ұсыныс қауіпсіз емес екенін атап өтіп, сабақты қорытындылаңыз. Өзіңізді және басқаларды қорғау үшін қауіпті жағдайларды ажырата білу және дұрыс әрекет ету маңызды. Қауіпсіздік сезімі, өзіңізді және басқаларды құрметтеу - негізгі басымдық екенін еске түсіріңіз. |
|
Пайдалы сілтеме:https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді. |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
Тексерілді А.Асанғалықова
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
||
|
Күні: . |
20/10 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ұлттық мереке 25 қазан – Республика күні Қауіпсіздік сабағы «Ата-анамен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады?» |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Мақсаттары |
Оқушыларға Республика күні туралы тарихи деректерді меңгерту, мерекенің маңызын түсіндіру.Патриоттық сезімін күшейту, ел болашағы үшін жауапкершілікке баулу.Оқушылардың сыни ойлау, зерттеу және пікірталас дағдыларын дамыту./ата-аналармен (заңды өкілдерімен) қауіпсіздік мәселелерін ашық талқылауға үйрету. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды шаттық шеңберіне жинау. «Шаттық шеңбері» әдісі Мұғалім: «Елімнің болашағы – мен!» деген сөйлемді әр оқушы жалғастырып айтады. Мысалы: — Елімнің болашағы – мен, себебі мен білімді боламын! |
Оқушылар сөйлемді жалғасытырып айтады. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Бейнеролик көрсету: «Қазақстан — менің Отаным» (30–60 сек) Пікір: — Бейнероликтен не түсіндіңдер? — Бүгінгі сабақты қандай мерекеге арнадық деп ойлайсыңдар?
Мағынаны
ашу ✅ 2022 жылдан бастап 25 қазан – Ресми мемлекеттік мереке, Республика күні болып қайта жарияланды. ✅ Республика – халық билігі, тәуелсіз шешім, еркін саяси бағыт. Топтық жұмыс Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топқа тапсырма: 1-топ «Постер қорғау» /«Республика дегеніміз не?» 2-топ «Тарихи желі» әдісі/1990–2022 жылдар аралығындағы маңызды оқиғалар тізбегі 3-топ «INSERT + зерттеу» әдісі/Республика күні не үшін маңызды? |
Оқушылар видео көіріп, пікір бөліседі.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. |
|
|
Қорытынды 10 мин |
«Дебат» әдісі Тақырып: «Нағыз патриот қандай болуы керек?» Негізгі сұрақтар: • Патриот болу – сөз бе, әлде іс пе? • Әр азамат Отан үшін не істей алады? |
Оқушылар ой бөліседі |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Бірінші шеңбер-баланың өзі. Сенім шеңберіндегі бірінші орынды бала өзі алады. Мұнда біз ең алдымен өзімізге - өз ұстанымызға, ойларымызға және тұжырымдарымызға сенетінімізді хабарлау маңызды.Біздің денеміз тек бізге тиесілі және бізге кім жақын, қол тигізе алатынын тек өзіміз шеше аламыз. Мұны ешкім рұқсатсыз жасамауы керек. Егер кез-келген нәрсе бізге ыңғайсыздық тудырса, біз бұл туралы айтуға және «жоқ», «тоқта» деп, тіпті ата-аналарға да айтуға ұялмауымыз керек. Екінші шеңбер-баланың ата-анасы немесе қамқоршысы. Көбінесе бұл ана мен әке. Олар баланың жақын шеңберінде екінші орында. Бұл баламен жиі уақыт өткізетін, оның жеке ерекшеліктерін білетін және ескеретін адамдар. Екінші шеңбердегі адамдар кез-келген сұрақтарды тыңдауға және жауап беруге, кез-келген тақырыпта сөйлесуге дайын және олар бірінші болып көмекке келеді. Үшінші шеңбер-жақын туыстар мен жақын достар. Жақын туыстары әдетте сенім шеңберінде үшінші орында. Бұл баланың ата-анасы немесе оның достары тығыз байланыста болатын адамдар. Барлық ойлар мен сезімдер жақын туыстарымен бөлісуге тұрарлық емес. Үшінші шеңбердегі адамдармен талқыламаған дұрыс тақырыптардың тізімін талқылаңыз. Сіз олармен бірге жүре аласыз - бірге серуендей аласыз немесе кете аласыз, бірақ тек ата-анаңыздың немесе қамқоршыңыздың алдын-ала келісімімен ғана. Төртінші шеңбер - жақсы таныстар. Бұл мұғалімдер, жаттықтырушылар, тәрбиешілер, көршілер, ата-аналардың достары және баланың достарының ата-аналары болуы мүмкін. Олармен жеке ойлар мен сезімдерді бөлісудің қажеті жоқ. Тек нақты іс бойынша ғана болмаса, қалған жағдайларда тек ата-аналардың қатысуымен қарым-қатынас құру қажет. Бесінші шеңбер - сирек араласатын адамдар. Баланы білетін адамдар: көршілер, ата-аналардың әріптестері, медицина қызметкерлері, полиция қызметкерлері. Жеке ойлар мен сезімдермен бөлісуге тыйым салынады, тек ата-аналардың қатысуымен ғана олармен байланыса аласыз. Алтыншы шеңбер - бейтаныс адамдар. Бейтаныс адамдармен сөйлесуге тыйым салынады. Егер бұл балаға қажет болса ғана-көмек сұраңыз. ҚОРЫТЫНДЫ : Біз қалай дұрыс әрекет ету керектігін білмей, кейде бәріміз қиындықтарға тап боламыз. Бұл күтпеген нәрсе немесе тіпті өзіңізді кінәлі сезінетін нәрсе болуы мүмкін. Бірақ есте сақтау маңызды: үмітсіз жағдайлар болмайды және әрқашан көмектесуге дайын адам бар. Негізгі қағида: ата – аналар бірінші болып көмектеседі. Кез – келген жағдайда, қаншалықты қиын немесе қорқынышты болып көрінсе де, есіңізде болсын: ата-аналар-көмек сұрауға болатын және қажет адамдар. Егер сіз өзіңізді кінәлі деп санасаңыз немесе ата-анаңыз ашуланады деп қорқатын болсаңыз да, оларға не болғанын айтыңыз. Неліктен бұл маңызды? Ата-аналар әрқашан сіздің жағыңызда: олар сіз үшін алаңдайды және сіздің қауіпсіз болғаныңызды қалайды. Олардың басты мақсаты – мәселені шешуге көмектесу. Олар шешім таба алады: кейде біз тығырыққа тірелгендей сезінеміз, бірақ ата-аналардың тәжірибесі көп және олар сізге қалай әрекет ету керектігін айта алады. Адалдық үлкен қиындықтардан аулақ болуға көмектеседі: орын алған жағдай туралы бірден сөйлескенде, одан шығудың жолын тез табуға және одан да ауыр зардаптардың алдын алуға болады. |
|
Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/12NSOeb_KoV5gNaqUIVbcQKSwrxLPugFs/view https://drive.google.com/file/d/1v4eFD6HIoxIFFXwJPmzgaYwgTu9YImUo/view https://youtu.be/yFyxvbAvK_g?si=cof2b0wVMXfer7pK |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі бойынша өтеді. |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие 8-сынып
Тәрбие 8-сынып
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ауғанбай Гулдана |
|
|
Күні: . |
02/09/25 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Менің ОТАНЫМ- Қазақстан Төтенше нөмерлер |
|
|
Құндылық |
Отан Оттанда ыстық Үлкенге құрмет, Кішіге ізет. |
|
|
Мақсаттары |
Жас ұрпақты Отанын сүюге, еліміздің рәміздерін қастерлеуге, бай-қуатты ел екеінін маөтанетуге , туған елін сүюге, ел патриоты болуға тәрбиелеу/ Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
|
Оқушылар амандасады. Гимн орындайды. Сұрақтарға жауап беріп, ынтымақтастық ортасын қалыптастыруға ат салысады. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа оқу жылында тәрбие жұмысы МЖМББС сәйкес айқындалған 6 негізгі 6 құндылық негізінде ұйымдастырылады. Бағдарлама мазмұнына сәйкес ай сайын өткізілетін тұрақты іс-шаралар білім алушылардың біртұтас тұлғасын қалыптастыруға бағытталуы тиіс: • Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы; • Қазан – тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; • Желтоқсан – бірлік және ынтымақ айы; • Қаңтар – заң және тәртіп айы; • Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық айы; • Наурыз – тәуелсіздік және отаншылдық айы; • Сәуір – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы; • Мамыр – бірлік және ынтымақ айы. • Маусым – жасампаздық және жаңашылдық айы; • Шілде – заң және тәртіп айы; • Тамыз – заң және тәртіп айы. Жұппен жұмыс. «Тарих тағылымы» оқушыларға видеороликтен ҚР туралы мағұлмат алады. «БІР МИНУТ» әдісі.Бұл әдіс оқушыларда оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыруға көмектеседі, сондай-ақ белсенді тыңдау дағдысын дамытады.
Топпен жұмыс. 1-топ. «Қазақстан – болашағы жарқын ел» коллаж жасатмын. 2-топ. «Менің Отаным – бейбіт Қазақстан» мақал-мәтелдер жазу. 3-топ. «Болашақта елімізде әділдік пен адалдық үстемдік орнату үшін біз не істеуіміз керек?» болашаққа хат жазғызу. |
Оқушылар видеоролик көріп, тапсырманы орындайды . Оқушылар алған ақпаттарымен бөліседі. Топпен жұмыс жасайды. |
Ютуб. |
||||||
|
Қорытынды 10 мин |
«Атаулар (терминдер) кестесі» Сабақ қорытындылау барысында тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып,оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді ұсынамыз:
|
Берілген атаулар негізінде түсінік пен білімдерін жазады. |
Қосымша материалдар |
||||||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. 111 - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста |
|
Пайдалы сілтеме:https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.
|
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
Тексерілді А.Асанғалықова
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ауғанбай Гулдана |
|
|
Күні: . |
13/10 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ойынға салауатты көзқарас/«Әзілден қауіпке дейін: қауіпті уақытында қалай тануға болады?» |
|
|
Құндылық |
Салауатты өмір салтын ұстану, жауапкершілік, өз-өзін дамыту. |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды шаттық шеңберіне жинау. Психологиялық жаттығу: “Бір жақсы сөз айт” |
Бір-біріне жылы лебіз білдіреді. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Миға шабуыл: Қандай ойын түрлерін білесіңдер? Қайсысы пайдалы, қайсысы зиянды деп ойлайсыңдар? «Ойынсыз өмірді елестете аласың ба?» Бейнеролик көрсету: «Компьютерлік ойын тәуелділігі». Талқылау сұрақтары: Не байқадыңдар? Бұл жағдайдың салдары қандай?
Топтық жұмыс: 1-топ: Спорттық ойындардың пайдасы; 2-топ: Компьютерлік ойындардың әсері; 3-топ: Құмар ойындардың зияны. Постер жасап, көзқарасын қорғау. Жағдаяттық тапсырма: «Досың күн сайын телефон ойынын ойнайды, сабаққа көңіл бөлмейді. Сен не істейсің?» |
Оқушылар еркін пікір білдіреді. Оқушылар бейнені көріп, өз ойларын айтады. Постер жасап, пікірін қорғайды. Өз шешімін жазады, бөліседі. |
Ютуб. |
|
Қорытынды 10 мин |
Пікірталас: «Барлық ойын – пайдалы ма?» (екі топ дәлел келтіреді) |
Пікірталасқа қатысып, ойын дәлелдейді. |
Қосымша материалдар |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Барлық әзілдер мен ұсыныстар қауіпсіз емес екенін түсінудің маңыздылығын көрсету. Негізгі бөлім Әзіл сезімі бар адамдар бәріне ұнайды. Әзіл жайсыз ортаны жақсартады, адамдарды жақындастырады, жеке шекараға өткенге дейін қарым-қатынасты жағымды етеді. Көбісі өзіне байланысты мазақ пен сарказмға тап болады. -Сіз сарказмның психологиялық қысым екенін білдіңіз бе? сты мазаққа шыдау керек пе? -Әдетте, адамдар шыдайды, бәрі жақсы деп санайды және бұл оларға зиян тигізбейді, түсінбеушіліктен қорқып, компанияның жалпы көңіл-күйін сақтайды. Мен бәрінің назарын өзіме одан әрі аударғым келмейді және адам өзін-өзі басып, шыдайды. Мұндай жағдайда не істеу керек? -Ренжу, әрине, бұл жағдайдан шығу жол емес-бұл баланың ұстанымы. Бірақ өзіңе агрессияны жинақтай отырып, өзіңе шыдау және басу да мүмкін емес-бұл сіздің денсаулығыңызға, психикаңызға және өзін-өзі бағалауыңызға зиянды. Өзіңді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласың. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды тап. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ бол. Саған қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр еткен кезде «жоқ» деп айтуды үйрен. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміңе сен . Бірдеңе жасамас бұрын өз әрекетің туралы ойлануды және мәселелерді шешуді үйрен. Бейтаныс адамдар жеке өміріңе қандай жағдайларда араласатыны туралы ойлан. Егер біреу немесе бірдеңе мазаласа, үндемей отырма. Бір жерге бармас бұрын, онда қанша уақыт өткізетініңді және онда не істейтініңді шеш. Оқушыларға жағдайлардың бірнеше мысалын келтіріп, қайсысы зиянсыз және қайсысы қауіпті екенін шешуін сұраңыз. Бір оқушы екіншісіне қауіпті нәрсе жасауды ұсынады, мысалы, көп көлік жүретін жолдан жүгіріп өту. Интернеттегі бейтаныс адам жеке кездесуді ұсынады. Сыныпта оқушылардың бірі сұрақтарға тым баяу жауап береді деп әзілдейді, бұл басқалардың күлкісін тудырады. Бір топ балалар физикалық ойынды бастайды, бірақ ол біртіндеп күреске айналады және қатысушылардың бірі өзін жайсыз сезінеді. Оқушылардан бір жағдайды неге қауіпсіз, ал екіншісін қауіпті деп санайтынын түсіндіруді сұраңыз. Қорытынды Әрбір әзіл зиянсыз емес және әрбір ұсыныс қауіпсіз емес екенін атап өтіп, сабақты қорытындылаңыз. Өзіңізді және басқаларды қорғау үшін қауіпті жағдайларды ажырата білу және дұрыс әрекет ету маңызды. Қауіпсіздік сезімі, өзіңізді және басқаларды құрметтеу - негізгі басымдық екенін еске түсіріңіз. |
|
Пайдалы сілтеме:https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді. |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
Тексерілді А.Асанғалықова
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
||
|
Күні: . |
20/10 |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ұлттық мереке 25 қазан – Республика күні Қауіпсіздік сабағы «Ата-анамен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады?» |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Мақсаттары |
Оқушыларға Республика күні туралы тарихи деректерді меңгерту, мерекенің маңызын түсіндіру.Патриоттық сезімін күшейту, ел болашағы үшін жауапкершілікке баулу.Оқушылардың сыни ойлау, зерттеу және пікірталас дағдыларын дамыту./ата-аналармен (заңды өкілдерімен) қауіпсіздік мәселелерін ашық талқылауға үйрету. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды шаттық шеңберіне жинау. «Шаттық шеңбері» әдісі Мұғалім: «Елімнің болашағы – мен!» деген сөйлемді әр оқушы жалғастырып айтады. Мысалы: — Елімнің болашағы – мен, себебі мен білімді боламын! |
Оқушылар сөйлемді жалғасытырып айтады. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Бейнеролик көрсету: «Қазақстан — менің Отаным» (30–60 сек) Пікір: — Бейнероликтен не түсіндіңдер? — Бүгінгі сабақты қандай мерекеге арнадық деп ойлайсыңдар?
Мағынаны
ашу ✅ 2022 жылдан бастап 25 қазан – Ресми мемлекеттік мереке, Республика күні болып қайта жарияланды. ✅ Республика – халық билігі, тәуелсіз шешім, еркін саяси бағыт. Топтық жұмыс Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топқа тапсырма: 1-топ «Постер қорғау» /«Республика дегеніміз не?» 2-топ «Тарихи желі» әдісі/1990–2022 жылдар аралығындағы маңызды оқиғалар тізбегі 3-топ «INSERT + зерттеу» әдісі/Республика күні не үшін маңызды? |
Оқушылар видео көіріп, пікір бөліседі.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. |
|
|
Қорытынды 10 мин |
«Дебат» әдісі Тақырып: «Нағыз патриот қандай болуы керек?» Негізгі сұрақтар: • Патриот болу – сөз бе, әлде іс пе? • Әр азамат Отан үшін не істей алады? |
Оқушылар ой бөліседі |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Бірінші шеңбер-баланың өзі. Сенім шеңберіндегі бірінші орынды бала өзі алады. Мұнда біз ең алдымен өзімізге - өз ұстанымызға, ойларымызға және тұжырымдарымызға сенетінімізді хабарлау маңызды.Біздің денеміз тек бізге тиесілі және бізге кім жақын, қол тигізе алатынын тек өзіміз шеше аламыз. Мұны ешкім рұқсатсыз жасамауы керек. Егер кез-келген нәрсе бізге ыңғайсыздық тудырса, біз бұл туралы айтуға және «жоқ», «тоқта» деп, тіпті ата-аналарға да айтуға ұялмауымыз керек. Екінші шеңбер-баланың ата-анасы немесе қамқоршысы. Көбінесе бұл ана мен әке. Олар баланың жақын шеңберінде екінші орында. Бұл баламен жиі уақыт өткізетін, оның жеке ерекшеліктерін білетін және ескеретін адамдар. Екінші шеңбердегі адамдар кез-келген сұрақтарды тыңдауға және жауап беруге, кез-келген тақырыпта сөйлесуге дайын және олар бірінші болып көмекке келеді. Үшінші шеңбер-жақын туыстар мен жақын достар. Жақын туыстары әдетте сенім шеңберінде үшінші орында. Бұл баланың ата-анасы немесе оның достары тығыз байланыста болатын адамдар. Барлық ойлар мен сезімдер жақын туыстарымен бөлісуге тұрарлық емес. Үшінші шеңбердегі адамдармен талқыламаған дұрыс тақырыптардың тізімін талқылаңыз. Сіз олармен бірге жүре аласыз - бірге серуендей аласыз немесе кете аласыз, бірақ тек ата-анаңыздың немесе қамқоршыңыздың алдын-ала келісімімен ғана. Төртінші шеңбер - жақсы таныстар. Бұл мұғалімдер, жаттықтырушылар, тәрбиешілер, көршілер, ата-аналардың достары және баланың достарының ата-аналары болуы мүмкін. Олармен жеке ойлар мен сезімдерді бөлісудің қажеті жоқ. Тек нақты іс бойынша ғана болмаса, қалған жағдайларда тек ата-аналардың қатысуымен қарым-қатынас құру қажет. Бесінші шеңбер - сирек араласатын адамдар. Баланы білетін адамдар: көршілер, ата-аналардың әріптестері, медицина қызметкерлері, полиция қызметкерлері. Жеке ойлар мен сезімдермен бөлісуге тыйым салынады, тек ата-аналардың қатысуымен ғана олармен байланыса аласыз. Алтыншы шеңбер - бейтаныс адамдар. Бейтаныс адамдармен сөйлесуге тыйым салынады. Егер бұл балаға қажет болса ғана-көмек сұраңыз. ҚОРЫТЫНДЫ : Біз қалай дұрыс әрекет ету керектігін білмей, кейде бәріміз қиындықтарға тап боламыз. Бұл күтпеген нәрсе немесе тіпті өзіңізді кінәлі сезінетін нәрсе болуы мүмкін. Бірақ есте сақтау маңызды: үмітсіз жағдайлар болмайды және әрқашан көмектесуге дайын адам бар. Негізгі қағида: ата – аналар бірінші болып көмектеседі. Кез – келген жағдайда, қаншалықты қиын немесе қорқынышты болып көрінсе де, есіңізде болсын: ата-аналар-көмек сұрауға болатын және қажет адамдар. Егер сіз өзіңізді кінәлі деп санасаңыз немесе ата-анаңыз ашуланады деп қорқатын болсаңыз да, оларға не болғанын айтыңыз. Неліктен бұл маңызды? Ата-аналар әрқашан сіздің жағыңызда: олар сіз үшін алаңдайды және сіздің қауіпсіз болғаныңызды қалайды. Олардың басты мақсаты – мәселені шешуге көмектесу. Олар шешім таба алады: кейде біз тығырыққа тірелгендей сезінеміз, бірақ ата-аналардың тәжірибесі көп және олар сізге қалай әрекет ету керектігін айта алады. Адалдық үлкен қиындықтардан аулақ болуға көмектеседі: орын алған жағдай туралы бірден сөйлескенде, одан шығудың жолын тез табуға және одан да ауыр зардаптардың алдын алуға болады. |
|
Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/12NSOeb_KoV5gNaqUIVbcQKSwrxLPugFs/view https://drive.google.com/file/d/1v4eFD6HIoxIFFXwJPmzgaYwgTu9YImUo/view https://youtu.be/yFyxvbAvK_g?si=cof2b0wVMXfer7pK |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі бойынша өтеді. |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздер. |
шағым қалдыра аласыз













