Мектептің атауы
Сынып сағаты
Тақырып бойынша:
«Ойынға салауатты көзқарас»

(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ бойынша) жоспар сынып
сағатының
|
Педагогтың аты жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Тақырып сынып сағатының: |
Ойындарға салауатты көзқарас Қауіпсіздік сабағы «Егер сіз желіде қорқытуға тап болсаңыз» |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Балалардың құмар ойындардың адам психикасына тигізетін зияны туралы түсініктерін кеңейту |
|||||
|
Құндылықтар тәрбиелеу |
Бірлік пен ынтымақ |
|||||
|
Аптаның дәйексөздері |
«Бірлік болмай, тірлік болмас» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1.Сабақтың басталуы. 0-5 мин |
1.Орналастыруды құрунақты эмоционалды көңіл-күй. Қазақстан Республикасының Әнұраны шырқалады
|
Мұғалімдерді қарсы алыңыздар. Өздерінің жұмыс орындарын ұйымдастырады, жеке оқу құралдарының болуын тексереді |
ФО Эмоциялық жағдайды бағалау жай-күйлері
|
|
||
|
2. Сабақтың ортасы. 5 – 45 мин |
Оқушылардың білімін өзектендіру Қозғалысқа толы қала: Топтың бөлінуі: Сабақтың басында балалар төрт үстелге отырады, онда сарапшылар тобының аттары жазылған кестелер орналасқан.
Барған сайын көбірек адамдар барлығын картаға тастап, сөзбе-сөз мағынада өздерінің және жақындарының өмірін бұзып, толқудың құлына айналуда. Статистіктердің мәлімдеуінше, әрбір үшінші азаматтың ойынға берік байланған танысы немесе жақын туысы бар. Бүгінгі сабақ біз құмар ойындарға тәуелділік мәселесіне арнаймыз. Бейнелерді қарау: https://www.youtube.com/watch?v=whjydrAuPAA Талқылауға арналған ақпаратты бізге бүгін сарапшылар тобы: тарихшылар, журналистер айтатын болады, дәрігерлер,.(әр топ ақпараты бар мәтінді алады) Бірнеше минут ішінде сіз алынған ақпаратты зерделеп, оны талқылап, талқылауға қатысуыңыз керек. Өйткені, бұл мәселе әрқайсымызға әсер етуі мүмкін. Сонымен, біз "Құмар ойындар – хобби немесе ауру" ток-шоуымызды бастаймыз. Құмар ойындар адамды өзі туралы аңыз жасауға итермелейді, содан кейін адам осы аңызбен өмір сүретіні соншалық, ол өзі ойлап тапқан нәрсеге сене бастайды. Нәтижесі тіпті екіге бөлінген тұлға болуы мүмкін. Психологтардың айтуынша, ойын негізінен пайдалы. Оның көмегімен сіз өмірде пайдалы болатын көптеген дағдыларды игере аласыз. Сондай-ақ, ойын эмоционалдық стрессті, агрессияны, шамадан тыс жүйке қозғыштығын жеңілдетуге көмектеседі. Басында қысқаша құжаттама: "Кешегі және бүгінгі толқудың құрбандары" - тарихшы мен журналистің ақпараты. Тарихшылар. Барлық адамдар құмар ойындарға құмар, тек әркімнің өзінше толқуы болады. Бірі саяжайда құмар ойнаса, бірі құмар ойнайды футбол көреді, үшіншісі кітап оқуға құмар, ал кейбіреулері құмар ойындарға құмар. Журналистер. Толқудың құрбандары - әр түрлі адамдар: ерлер мен әйелдер, қарттар мен балалар, байлар мен кедейлер. Ойынға тәуелділіктің торына әртүрлі жастағы және кәсіптегі, әртүрлі мәдени және әлеуметтік деңгейдегі адамдар түседі, бірақ бұл әңгімелердің соңы әдетте бірдей. Құмар ойындар - бұл диагноз немесе хобби Ойын адамдарды немен қызықтырады? Неліктен тәуелділікке салынасыз? Қалай құмар ойыншыларға айналады? Медициналық тұрғыдан құмар ойындарға тәуелділік дегеніміз не? Құмар ойындар - бұл ауру нашақорлыққа немесе алкоголизмге ұқсас. Сіздердің біреулеріңіз ойынға тәуелділікті сезінуге мәжбүр болды ма? Сіз өзіңізде құмар ойындарға тәуелділіктің қандай белгілерін байқадыңыз? (балалардың жауаптары) Адреналинді ұнататындар (Экстремалды спорт түрлері, жарыс, қорқынышты фильмдер және т.б.) жүйкелерін тағы қай жерде қытықтай алады Бұл әрекеттер тәуелділікті тудыруы мүмкін бе? (Талқылау жүріп жатыр.) Құмар ойындарға тәуелділік мәселесін қалай шешуге болады? Мәселені дәрігерлердің шешуі. Дәрігерлер. Адам өзі қалаған кезде ғана сауығып кете алады, бірақ ол үшін түбіне жету, түсіну, үрейлену және ойыннан өз еркімен бас тарту керек. Бұл ретте отбасының қолдауы өте маңызды. Журналист. Ағартушылықпен айналысу, адамдарға құмар ойындарға тәуелділіктің қауіптілігі туралы ескерту қажет. Мәселенің тағы бір шешімі - балаларды дене шынықтырумен, спортпен, көркем және техникалық шығармашылықпен таныстыру. Өйткені, құмар ойындардың тамыры балалық шақта жатыр. Әдетте, ата-анасы қызығушылық аймағын құрмаған, бала өзін табысты сезінетін, оң нәтижеге қол жеткізе алатын жігіттер құмар ойыншыларға айналады. Сондықтан стадиондар салып, балалар өздерін-өзі жүзеге асыра алатын клубтар, үйірмелер ашу керек. Сіз бұл шараларға қалай қарайсыз? Құмар ойындарға тәуелділік мәселесін шешу үшін не ұсына аласыз? Біз құмар ойындардан аулақ болудың ең жақсы жолы - құмар ойындарды ойнамау деген қорытындыға келдік. Қорытындылау қорытындылардың . Сабақтан кейін қандай көңіл-күймен кетесіз? Сізде құмар ойындарға тәуелділікке қарсы иммунитет бар ма? Қауіпсіздік сабағы «Егер сіз желіде қорқытуға тап
болсаңыз» |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды Дескриптор: Тыңдайды
Дескриптор: Топтарда әңгіме жүріп жатыр Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Дескриптор Балалардың жауаптары Дескриптор Әңгімелеседі |
|
Суреттер Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=whjydrAuPAA
Карточкалар
|
||
|
е3. Сабақтың соңы. 40 - 45 мин |
Рефлексия жасау.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, сабақтағы іс-әрекетін бағалайды |
|
Рефлексияға арналған суреттер.
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты 9-сынып "Ойынға салауатты көзқарас" Қмж Қауіпсіздік сабағымен
Тәрбие сағаты 9-сынып "Ойынға салауатты көзқарас" Қмж Қауіпсіздік сабағымен
Мектептің атауы
Сынып сағаты
Тақырып бойынша:
«Ойынға салауатты көзқарас»

(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ бойынша) жоспар сынып
сағатының
|
Педагогтың аты жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Тақырып сынып сағатының: |
Ойындарға салауатты көзқарас Қауіпсіздік сабағы «Егер сіз желіде қорқытуға тап болсаңыз» |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Балалардың құмар ойындардың адам психикасына тигізетін зияны туралы түсініктерін кеңейту |
|||||
|
Құндылықтар тәрбиелеу |
Бірлік пен ынтымақ |
|||||
|
Аптаның дәйексөздері |
«Бірлік болмай, тірлік болмас» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1.Сабақтың басталуы. 0-5 мин |
1.Орналастыруды құрунақты эмоционалды көңіл-күй. Қазақстан Республикасының Әнұраны шырқалады
|
Мұғалімдерді қарсы алыңыздар. Өздерінің жұмыс орындарын ұйымдастырады, жеке оқу құралдарының болуын тексереді |
ФО Эмоциялық жағдайды бағалау жай-күйлері
|
|
||
|
2. Сабақтың ортасы. 5 – 45 мин |
Оқушылардың білімін өзектендіру Қозғалысқа толы қала: Топтың бөлінуі: Сабақтың басында балалар төрт үстелге отырады, онда сарапшылар тобының аттары жазылған кестелер орналасқан.
Барған сайын көбірек адамдар барлығын картаға тастап, сөзбе-сөз мағынада өздерінің және жақындарының өмірін бұзып, толқудың құлына айналуда. Статистіктердің мәлімдеуінше, әрбір үшінші азаматтың ойынға берік байланған танысы немесе жақын туысы бар. Бүгінгі сабақ біз құмар ойындарға тәуелділік мәселесіне арнаймыз. Бейнелерді қарау: https://www.youtube.com/watch?v=whjydrAuPAA Талқылауға арналған ақпаратты бізге бүгін сарапшылар тобы: тарихшылар, журналистер айтатын болады, дәрігерлер,.(әр топ ақпараты бар мәтінді алады) Бірнеше минут ішінде сіз алынған ақпаратты зерделеп, оны талқылап, талқылауға қатысуыңыз керек. Өйткені, бұл мәселе әрқайсымызға әсер етуі мүмкін. Сонымен, біз "Құмар ойындар – хобби немесе ауру" ток-шоуымызды бастаймыз. Құмар ойындар адамды өзі туралы аңыз жасауға итермелейді, содан кейін адам осы аңызбен өмір сүретіні соншалық, ол өзі ойлап тапқан нәрсеге сене бастайды. Нәтижесі тіпті екіге бөлінген тұлға болуы мүмкін. Психологтардың айтуынша, ойын негізінен пайдалы. Оның көмегімен сіз өмірде пайдалы болатын көптеген дағдыларды игере аласыз. Сондай-ақ, ойын эмоционалдық стрессті, агрессияны, шамадан тыс жүйке қозғыштығын жеңілдетуге көмектеседі. Басында қысқаша құжаттама: "Кешегі және бүгінгі толқудың құрбандары" - тарихшы мен журналистің ақпараты. Тарихшылар. Барлық адамдар құмар ойындарға құмар, тек әркімнің өзінше толқуы болады. Бірі саяжайда құмар ойнаса, бірі құмар ойнайды футбол көреді, үшіншісі кітап оқуға құмар, ал кейбіреулері құмар ойындарға құмар. Журналистер. Толқудың құрбандары - әр түрлі адамдар: ерлер мен әйелдер, қарттар мен балалар, байлар мен кедейлер. Ойынға тәуелділіктің торына әртүрлі жастағы және кәсіптегі, әртүрлі мәдени және әлеуметтік деңгейдегі адамдар түседі, бірақ бұл әңгімелердің соңы әдетте бірдей. Құмар ойындар - бұл диагноз немесе хобби Ойын адамдарды немен қызықтырады? Неліктен тәуелділікке салынасыз? Қалай құмар ойыншыларға айналады? Медициналық тұрғыдан құмар ойындарға тәуелділік дегеніміз не? Құмар ойындар - бұл ауру нашақорлыққа немесе алкоголизмге ұқсас. Сіздердің біреулеріңіз ойынға тәуелділікті сезінуге мәжбүр болды ма? Сіз өзіңізде құмар ойындарға тәуелділіктің қандай белгілерін байқадыңыз? (балалардың жауаптары) Адреналинді ұнататындар (Экстремалды спорт түрлері, жарыс, қорқынышты фильмдер және т.б.) жүйкелерін тағы қай жерде қытықтай алады Бұл әрекеттер тәуелділікті тудыруы мүмкін бе? (Талқылау жүріп жатыр.) Құмар ойындарға тәуелділік мәселесін қалай шешуге болады? Мәселені дәрігерлердің шешуі. Дәрігерлер. Адам өзі қалаған кезде ғана сауығып кете алады, бірақ ол үшін түбіне жету, түсіну, үрейлену және ойыннан өз еркімен бас тарту керек. Бұл ретте отбасының қолдауы өте маңызды. Журналист. Ағартушылықпен айналысу, адамдарға құмар ойындарға тәуелділіктің қауіптілігі туралы ескерту қажет. Мәселенің тағы бір шешімі - балаларды дене шынықтырумен, спортпен, көркем және техникалық шығармашылықпен таныстыру. Өйткені, құмар ойындардың тамыры балалық шақта жатыр. Әдетте, ата-анасы қызығушылық аймағын құрмаған, бала өзін табысты сезінетін, оң нәтижеге қол жеткізе алатын жігіттер құмар ойыншыларға айналады. Сондықтан стадиондар салып, балалар өздерін-өзі жүзеге асыра алатын клубтар, үйірмелер ашу керек. Сіз бұл шараларға қалай қарайсыз? Құмар ойындарға тәуелділік мәселесін шешу үшін не ұсына аласыз? Біз құмар ойындардан аулақ болудың ең жақсы жолы - құмар ойындарды ойнамау деген қорытындыға келдік. Қорытындылау қорытындылардың . Сабақтан кейін қандай көңіл-күймен кетесіз? Сізде құмар ойындарға тәуелділікке қарсы иммунитет бар ма? Қауіпсіздік сабағы «Егер сіз желіде қорқытуға тап
болсаңыз» |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды Дескриптор: Тыңдайды
Дескриптор: Топтарда әңгіме жүріп жатыр Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Дескриптор Балалардың жауаптары Дескриптор Әңгімелеседі |
|
Суреттер Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=whjydrAuPAA
Карточкалар
|
||
|
е3. Сабақтың соңы. 40 - 45 мин |
Рефлексия жасау.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, сабақтағы іс-әрекетін бағалайды |
|
Рефлексияға арналған суреттер.
|
||
шағым қалдыра аласыз



























