|
Пәні: Күні: Сыныбы: |
Жамбыл Жабаев шығармалары «Зілді бұйрық» , «Ленинградтық өренім» өлеңдері Мүғалім: Тулегенова Мирамкуль |
||
|
Мақсаты: |
Балалар тақырыпты түсінеді, сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыруға , логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіруге үйренеді. |
||
|
Жалпы мақсат: |
Тақырыпты түсініп білуге баулу,тілін сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Тақырыпты оқи отырып, идеясын тарау тақырыбымен байланыстыра ашуға мүмкіндік беру. |
||
|
Оқушылар саны: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Кім жылдам? Кім алғыр? Жигсо, Ойлан. |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг |
Барлық оқушыны ортаға шығарып сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылар келген-келмегендер түгелденеді.Топқа бөлемін. Қалай отыратындарын түсіндіремін. Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Шеңбер құрып бір біріне жылы сөз айтады. Сынып топ басшысы кім жоқ, кім бар екенін айтады. Топқа бөлінеді. Сабаққа кедергі келтірмеу үшін шараларын жазып шығады. |
|
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырмалар |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыларды іс-әрекеті |
|
Білімге қызығушылықтары арттырып, ояту |
«Кім жылдам?» Оқушылар суретке қарап өз ойларын айтады.
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Слайдта үй тасырмасын кайталауға сұрақтар жасалып, интерактивті тамтама көрсетіледі.
|
Мұғалім берген тапсырманы орындау. Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары интерактивті тақтада көрсетілп,әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді. |
|
Түсіну |
«Кім алғыр?»
1. Жамбыл Жабаев қай жылы дүниеге келген?
2. Жамбыл Жабаевтың туған жері қай өңір?
3. Жамбылдың әкесінің аты кім болған?
4. Ол неше жасынан бастап өлең шығарған?
5. Жамбыл Жабаевты кім ұстаздық еткен? |
Сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы өткен тақырыпты еске түсіруге байланысты бірнеше сұрақтар дайындау. |
Оқушылар мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау. |
|
Қолдану |
«ЖИГСО» әдісі
|
Осы көрсетілген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді |
|
Талдау |
Ойлан, бірік, бөліс тапсырмасы.
«Ленинградтық өренім» өлеңін оқу
1941-1945 жылдар біздің Отанымыз үшін ең ауыр жылдар болды. Гитлер бастаган неміс басқыншылары соғыс жарияламай жерімізге енді. Нева жагасындағы Ленинград қаласы 900 күн қоршауда қалды. Халқымыз үшін бұл күндер – зұлмат күндер болды. Осы қайғылы жагдайга байланысты Жамбыл өзінің “Ленинградтық өренім" атты өлеңін арнады.
І ТОП. «Шағым» өлеңі
Осы өлеңнен өзінің басынан өткендері туралы әңгімелеу.
ІІ ТОП. «Патша әмірі таралды» жыры.
Ұлт-азаттық күрестің сарынын көрсетіңдер
ІІІ ТОП. «Ленинградтық өренім» өлеңі Өлеңнің идеясын, мазмұнын түсіне отырып постер қорғау.
ІҮ ТОП. «Зілді бұйрық» өлеңі.
Өлеңнің тарихын түсіне отырып, постер қорғау |
Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы суреттер арқылы көрсетеді, нәтижесін постерге салады. |
Жеке ойланады, топ болып біріге жұмыс жасайды, басқа топтарға бөліседі. |
|
Жинақтау |
Шығармашылық тапсырма «Тақырыпты біз былай түсінеміз»
(кітап, суретпен жұмыс, жинақтау, бағалау) (5 мин) «Ленинградтық өренім» өлеңін сатылай кешенді талдау
Авторы - Жамбыл Жабаев.
Тақырып халықаралық достығы, Отанды сүйспеншілік.
Жанр түрі - поэзия (өлең).
Идеясы - автор тақырып арқылы өзінің сезімін,
көзқарасын бейнелейді. Жауға соққы беру, ленинградтық тұрғындарының ерлігін жырлау.
2 шумақ.
33 тармақ.
1 бунақ.
Әдеби теориялық ұғымдар: эпитеттер көк, сүйкімді, заманымның өрнегі. Теңеу бұлағымдай, өркеш-өркеш жарасқан, шоқылардай, судай.
Өлеңнің тәрбиелік мәні: бәр халықтар достасып, бірге жауға қарсы шығып, Отанымызды сүйіп, мақтаныш етіп, Елімізді құрметтеп, бірлік пен ынтымаққа ұмтылу. |
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады. |
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді. |
|
Үй тапсырмасы
|
1. Ақын қандай болу керек деген сұраққа Жамбыл қалай - жауап берді?
2. Алғадай майданға аттанған жеті күннен кейін әйелі босанып, дүниеге ұл әкелді. Жамбыл осы немересі туралы қандай өлең шығарды?
3 К.Әзірбаев Жамбылды Алғадайдың өлімінен кейін қалай жұбатты?
4 Жамбыл Н.Тілендиевке өз домбырасын ұсынып тұрып, не айтты?
5 Жамбылдың Бауыржан Момышұлына берген батасы?
6 Жамбыл қырғыз ақыны Тоқтағұлға қандай өлең шығарды?
7 Жамбыл жыр қалай туады деген сұраққа қалай жауап береді? 8 Жамбыл Жабаевтың өлеңдері қазақ поэзиясының дамуына қандай үлес қосқан
9 Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев Жамбыл туралы не деді? |
Мұғалім үй тапсырмасына берілетін тапсырма қағаздарын таратады. |
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді |
|
Бағалау |
Өзін өзі бағалау Бағалау парақшалары |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. |
Өзін өзі топпен бағалайды. |
|
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру Мен не білдім ? Мен не білемін ? Мен не білгім келеді ? |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. |
Ұсынылған стикерді толтыру. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты Жамбыл Жабаев
Тәрбие сағаты Жамбыл Жабаев
|
Пәні: Күні: Сыныбы: |
Жамбыл Жабаев шығармалары «Зілді бұйрық» , «Ленинградтық өренім» өлеңдері Мүғалім: Тулегенова Мирамкуль |
||
|
Мақсаты: |
Балалар тақырыпты түсінеді, сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыруға , логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіруге үйренеді. |
||
|
Жалпы мақсат: |
Тақырыпты түсініп білуге баулу,тілін сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Тақырыпты оқи отырып, идеясын тарау тақырыбымен байланыстыра ашуға мүмкіндік беру. |
||
|
Оқушылар саны: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Кім жылдам? Кім алғыр? Жигсо, Ойлан. |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг |
Барлық оқушыны ортаға шығарып сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылар келген-келмегендер түгелденеді.Топқа бөлемін. Қалай отыратындарын түсіндіремін. Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Шеңбер құрып бір біріне жылы сөз айтады. Сынып топ басшысы кім жоқ, кім бар екенін айтады. Топқа бөлінеді. Сабаққа кедергі келтірмеу үшін шараларын жазып шығады. |
|
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырмалар |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыларды іс-әрекеті |
|
Білімге қызығушылықтары арттырып, ояту |
«Кім жылдам?» Оқушылар суретке қарап өз ойларын айтады.
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Слайдта үй тасырмасын кайталауға сұрақтар жасалып, интерактивті тамтама көрсетіледі.
|
Мұғалім берген тапсырманы орындау. Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары интерактивті тақтада көрсетілп,әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді. |
|
Түсіну |
«Кім алғыр?»
1. Жамбыл Жабаев қай жылы дүниеге келген?
2. Жамбыл Жабаевтың туған жері қай өңір?
3. Жамбылдың әкесінің аты кім болған?
4. Ол неше жасынан бастап өлең шығарған?
5. Жамбыл Жабаевты кім ұстаздық еткен? |
Сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы өткен тақырыпты еске түсіруге байланысты бірнеше сұрақтар дайындау. |
Оқушылар мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау. |
|
Қолдану |
«ЖИГСО» әдісі
|
Осы көрсетілген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді |
|
Талдау |
Ойлан, бірік, бөліс тапсырмасы.
«Ленинградтық өренім» өлеңін оқу
1941-1945 жылдар біздің Отанымыз үшін ең ауыр жылдар болды. Гитлер бастаган неміс басқыншылары соғыс жарияламай жерімізге енді. Нева жагасындағы Ленинград қаласы 900 күн қоршауда қалды. Халқымыз үшін бұл күндер – зұлмат күндер болды. Осы қайғылы жагдайга байланысты Жамбыл өзінің “Ленинградтық өренім" атты өлеңін арнады.
І ТОП. «Шағым» өлеңі
Осы өлеңнен өзінің басынан өткендері туралы әңгімелеу.
ІІ ТОП. «Патша әмірі таралды» жыры.
Ұлт-азаттық күрестің сарынын көрсетіңдер
ІІІ ТОП. «Ленинградтық өренім» өлеңі Өлеңнің идеясын, мазмұнын түсіне отырып постер қорғау.
ІҮ ТОП. «Зілді бұйрық» өлеңі.
Өлеңнің тарихын түсіне отырып, постер қорғау |
Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы суреттер арқылы көрсетеді, нәтижесін постерге салады. |
Жеке ойланады, топ болып біріге жұмыс жасайды, басқа топтарға бөліседі. |
|
Жинақтау |
Шығармашылық тапсырма «Тақырыпты біз былай түсінеміз»
(кітап, суретпен жұмыс, жинақтау, бағалау) (5 мин) «Ленинградтық өренім» өлеңін сатылай кешенді талдау
Авторы - Жамбыл Жабаев.
Тақырып халықаралық достығы, Отанды сүйспеншілік.
Жанр түрі - поэзия (өлең).
Идеясы - автор тақырып арқылы өзінің сезімін,
көзқарасын бейнелейді. Жауға соққы беру, ленинградтық тұрғындарының ерлігін жырлау.
2 шумақ.
33 тармақ.
1 бунақ.
Әдеби теориялық ұғымдар: эпитеттер көк, сүйкімді, заманымның өрнегі. Теңеу бұлағымдай, өркеш-өркеш жарасқан, шоқылардай, судай.
Өлеңнің тәрбиелік мәні: бәр халықтар достасып, бірге жауға қарсы шығып, Отанымызды сүйіп, мақтаныш етіп, Елімізді құрметтеп, бірлік пен ынтымаққа ұмтылу. |
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады. |
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді. |
|
Үй тапсырмасы
|
1. Ақын қандай болу керек деген сұраққа Жамбыл қалай - жауап берді?
2. Алғадай майданға аттанған жеті күннен кейін әйелі босанып, дүниеге ұл әкелді. Жамбыл осы немересі туралы қандай өлең шығарды?
3 К.Әзірбаев Жамбылды Алғадайдың өлімінен кейін қалай жұбатты?
4 Жамбыл Н.Тілендиевке өз домбырасын ұсынып тұрып, не айтты?
5 Жамбылдың Бауыржан Момышұлына берген батасы?
6 Жамбыл қырғыз ақыны Тоқтағұлға қандай өлең шығарды?
7 Жамбыл жыр қалай туады деген сұраққа қалай жауап береді? 8 Жамбыл Жабаевтың өлеңдері қазақ поэзиясының дамуына қандай үлес қосқан
9 Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев Жамбыл туралы не деді? |
Мұғалім үй тапсырмасына берілетін тапсырма қағаздарын таратады. |
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді |
|
Бағалау |
Өзін өзі бағалау Бағалау парақшалары |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. |
Өзін өзі топпен бағалайды. |
|
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру Мен не білдім ? Мен не білемін ? Мен не білгім келеді ? |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. |
Ұсынылған стикерді толтыру. |
шағым қалдыра аласыз
















