Сабақтың тақырыбы: «Кітап - ғажап дос».
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: оқұшыларды білімді болуға дағдыландыру, кітап оқуға дағдыларын арттыру.
-
Тәрбиелілік: оқушыларды оқулықулықты құрметтей біліге кітапты ұқыпты ұстауға баулу.
-
Дамытушылық: кітаптың адам өміріндегң аса маңызды рөл атқаратының көрсету.
Сабақтың түрі: жаңа, қалыпты.
Сабақтың көрнекілігі:
-
Кітап макетіне жазылған ертегілер, мақалдар, жұмбақтар.
-
Нақыл сөздер: «Кітап-ғажап дос», «Кітап пен дос бол, адал дос жоқ одан басқа»
( Ғ. Ғамзатов), «Кітапсыз өмір терезесіз үй» (Д.И Вильсон), «Артық білім кітапта ерінбе оқып көруге» (А. Құнанбай).
-
Кітап көрмесі: Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану, Ертегілер жіне т.б.
-
Плакаттарға салынған «Лабиринт», «Көмектес» «Ассоциация» ойындары.
-
Түрлі түсті шарлар.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану.
Сабақтың барысы:
-
Кіріспе.
-
Кітап рухани-қазынамыз.
-
Адамның еңбегі кітапта.
-
Кітап мұңы.
-
Кітапты күту ережесі.
-
Сынып сағатың бекіту.
-
Кіріспе.
-
Армысыздар, қонақтар, оқушылар. Бүгінгі ашық тәрбие сағатымызды бастамай-ақ балалар сендердің назарларынызды сабаққа аударайық. Сонымен сергіту сәтін өткізейік.
Сергіту сәті:
Қарлығаштарға құсайық
Кәне қанат жазайық
Қарлығаш болып ұшайық
Ұшып, ұшып алайық.
-Ал енді балалар жалғастырайық. Тәрбие сағатымыздың басты тақырыбы «Кітап ғажап-дос». Балалар бұл жол басы даналыққа, бұл жолмен бара жатқан өзіндей көп. Даналық өшпес жарық кетпес байлық. Кітап ғылым, ақылдың айнасы. Барлық заманда да білім қазынасының ғажайып қоймасы. Балалар бүгін біз тәрбие сағатымызда кітаптің сондай-ақ керектігіе түсінеміз. Балалар соңы түсіну үшін сөзжұмбақты шешейік:
Сөзжұмбақ.
К- бірінші әрпі Көзде бар мұрында жоқ.
І- екінші әрпі тісте бар мұрында жоқ.
Т- үшінші әрпі бітте бар ауызда жоқ.
А- төртінші әрпі құлақта бар жүректе жоқ.
П- әріп соңғысы.
-Балалар қандай сөз шықты екенің маған айтып береді?
-
Кітап рухани-қазынамыз.
-Кітап білімізді молайтады, кітаптан көп үлгі өнеге аламыз. Оқыған тоғығаның көп болса, жеңбейтің жау оңбайтың қамал жоқ. Кітап заманымыздың өмірі ол кәріге де, жасқа да, қажет. Біз кітап пен күн сайын кездесеміз. Адамның дүниетанымдарын кеңейтіп рухани дүниелерді оятып, ертегі, әңгімелері мен сыр шертіскен кітап біздің ең жақын ақылшымыз. Ал енді балалар кітапқа арналған өлеңді тыңдайық.
Кітап та алма ағашы.
Жемісің біз теретің
Тәтті алмаға балашы
Кітабының әр бетің.
-
Адамның еңбегі кітапта.
-Кітапті жасау үшін адам көп еібек етеді. Алдымен орманда ағашты кеседі, оны фабрикаға апарады. Фабрика ол ағашты қағаз қылып шығарады. Содан кейін оған авторлар жазады сүрет салады. Баспаханаға жазулармен суреттерді басып шығарады. Елімізде кітап шығаруға көп қаржы жұмсалады. Оқулықты бүктеп, жыртуға бүлдіруге болмайды, өйткені әр кітап Отан байлығы деп саналады. Апа-аталарымыздың маңдай тер еңбегі. Қазақстан азаматтары білімді мәдениетті, өнерлі болуға керек. Ол үшін терең білімді, ғылым жаңалықтарын өткен тарихымызды білу үшін кітапті көп оқу керек. Балалар енді біз «Кітап мұңы» деген көрініске назар аударайық.
«Кітап мұңы»
Оқушы: Асыл айдың иесі, бар ғылымның жүйесі,
Жан азығым серігім ардақтамас сенң кім?
Кітап: Күнде өсіп көңілім көріктеніп келемін
Көптің тауып керегін кезінде айтып беремін
Бірақ білмес парқымды байқап жүрмін әркімді.
Оқушы: Әсерлемей, асырмай айтып берші жасырмай,
Жан азығым ренжіткен сені кім?
Кітап: Кейбірулер ерігіп, бос жүруден зерігіп
Бетімді менің ашады әңгімеге басады
Жолдарымды бұзады шырқымды шығарады.
-Ал енді балалар түсіндіндерме кітап мұның? Кітап- үлкен әлем! Кітапті шала-шұрпы оқуға зиян. Шала оқысан бойына жұқпайды. Кітап оқуға кеткен уақытың текке кетеді. Келесі кезенге өтетінің алдында балалар біз ойын ойнап алайық. Алдымен сөзжұмбақты шешеік. Жұмбақты шешкен оқушыға кішкентай сыйлық беріледі.
Жұмбақ.
Бір сандық бар өзгеше
Қолына алып жүресің
Ішің алып ақтарасын
(Кітап).
Келгенше шамасы
Аямайды көмегін
Бар адамзат баласы
Соданалар көмегін.
(Кітап).
Ойының аты «Кімде?Қайда?Не?».
Оқушылар тақтаға шығып сызылған плакатқа өздерінің қандай кітап оқыды екенің айтып ұяшықтардың бір шетіне салып белгілеп отыруға.
-
-
-
1
6
2
-
-
-
Кітапты күту ережесі.
-Балалар біз ассоциация құрайық. Тақтаға шығып салынған плакаттарға «Кітапты күту ережесі». Фламастермен крителерін жазу.
Кітапті үзбей оқу.
Үлкен еібегімен оқу
керек.
Төсекте жатып оқыма.
Кітапті әр қашан қастерлеп отыр.
![]()
Өмірде кітапты дұрыс пайдалан.
–Ал біз жалғастырамыз. Балалар сендердің оқып жатқан кітаптардың ең жақсы көретіндері бар ма?
-Иә, Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану.
-Балар сендер олардың мұндарын білгілерін келе ме?
-Иә!
-Ал енді сол кітаптар өз мұндарын айтып кетсің.
Математика: Бөбектерім оқы ойна,
Оқу білім саған пайда,
Кітабінің шетің жыртып,
Сияменен бояп қойма!
Ана тілі: Оқы талмай түй санана бөбек
Сыр киямын жыр киямын бойына
Таза ұстап қастерле мені.
Қазақ тілі: Кітабынды құрметте
Күтіп ұста кірлетпе
Дақ түсірме бір бетке.
Кітап: Әңгіме өлеңім
Күнде оқып беремін
Жақсы көрсен мені
Саған тиер менің көмегім
Дүниеттану: Қабат, қабат қапталған
Асыл сөзбен апталған
Парағы бар сөйлейтің,
Бұл қазына өлмейтің.
-Балалар бұл өлеңдерден жақсы дәріс алдындар деп ойлаймын! Біз сергіту сәтін ө ткізейік.
Сергіту сәті:
1-десем тұрамыз.
2-десем шапалақтаймыз.
3-десем отырамыз.
Одан басқа сандар айтылмайды.
-
Сынып сағатың бекіту.
-Ал оқушылар, Сынып сағатымызда аяқталуына уақыты келді.
Кітап уақыт пен кеңестіктің тынысына толы азамат ойының жемісі. Биік таза рухани қасиеттерімен кітап мәдиниетті өорғауда теңдесі жоқ қару болып табылады. Кітапты да газет оқығандай сияқты оқу керек.
-Оқушылар, біздің қаламызда қандай кітапханаларды білісіндер?
Мен сендерге есте қалатыңдай қылып айтып кетейін: М. Жұмабаев атындағы ғылыми імбебап кітапханасы, Қалалық қазақ кітапханасы, Қалалық кітапханасы және №17 мектептің кітапханалары бар.
Оқушылар назарларынды тақтаға аударындар.
Тақтада «лабиринт» ойыны.
Ойының түсініктемесі:
Кіпапхана баратың жолды көрсету керек. Шешуі әр жолмен бару.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
-
Жалғастырамыз! Кітап балалар мұхит, сол мұхитта не терең?
Білім терең! Кітап пен ылғи дос болып әр күнде қастерлеп отырайық. Сонымен үлкен кітап макетіне «Рахмет» айтайық.
«Рахмет»! «Рахмет»! «Рахмет»! «Рахмет»!Сабақ аяқталды.
Кітапхана
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты "кітап ғажап дос"
Тәрбие сағаты "кітап ғажап дос"
Сабақтың тақырыбы: «Кітап - ғажап дос».
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: оқұшыларды білімді болуға дағдыландыру, кітап оқуға дағдыларын арттыру.
-
Тәрбиелілік: оқушыларды оқулықулықты құрметтей біліге кітапты ұқыпты ұстауға баулу.
-
Дамытушылық: кітаптың адам өміріндегң аса маңызды рөл атқаратының көрсету.
Сабақтың түрі: жаңа, қалыпты.
Сабақтың көрнекілігі:
-
Кітап макетіне жазылған ертегілер, мақалдар, жұмбақтар.
-
Нақыл сөздер: «Кітап-ғажап дос», «Кітап пен дос бол, адал дос жоқ одан басқа»
( Ғ. Ғамзатов), «Кітапсыз өмір терезесіз үй» (Д.И Вильсон), «Артық білім кітапта ерінбе оқып көруге» (А. Құнанбай).
-
Кітап көрмесі: Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану, Ертегілер жіне т.б.
-
Плакаттарға салынған «Лабиринт», «Көмектес» «Ассоциация» ойындары.
-
Түрлі түсті шарлар.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану.
Сабақтың барысы:
-
Кіріспе.
-
Кітап рухани-қазынамыз.
-
Адамның еңбегі кітапта.
-
Кітап мұңы.
-
Кітапты күту ережесі.
-
Сынып сағатың бекіту.
-
Кіріспе.
-
Армысыздар, қонақтар, оқушылар. Бүгінгі ашық тәрбие сағатымызды бастамай-ақ балалар сендердің назарларынызды сабаққа аударайық. Сонымен сергіту сәтін өткізейік.
Сергіту сәті:
Қарлығаштарға құсайық
Кәне қанат жазайық
Қарлығаш болып ұшайық
Ұшып, ұшып алайық.
-Ал енді балалар жалғастырайық. Тәрбие сағатымыздың басты тақырыбы «Кітап ғажап-дос». Балалар бұл жол басы даналыққа, бұл жолмен бара жатқан өзіндей көп. Даналық өшпес жарық кетпес байлық. Кітап ғылым, ақылдың айнасы. Барлық заманда да білім қазынасының ғажайып қоймасы. Балалар бүгін біз тәрбие сағатымызда кітаптің сондай-ақ керектігіе түсінеміз. Балалар соңы түсіну үшін сөзжұмбақты шешейік:
Сөзжұмбақ.
К- бірінші әрпі Көзде бар мұрында жоқ.
І- екінші әрпі тісте бар мұрында жоқ.
Т- үшінші әрпі бітте бар ауызда жоқ.
А- төртінші әрпі құлақта бар жүректе жоқ.
П- әріп соңғысы.
-Балалар қандай сөз шықты екенің маған айтып береді?
-
Кітап рухани-қазынамыз.
-Кітап білімізді молайтады, кітаптан көп үлгі өнеге аламыз. Оқыған тоғығаның көп болса, жеңбейтің жау оңбайтың қамал жоқ. Кітап заманымыздың өмірі ол кәріге де, жасқа да, қажет. Біз кітап пен күн сайын кездесеміз. Адамның дүниетанымдарын кеңейтіп рухани дүниелерді оятып, ертегі, әңгімелері мен сыр шертіскен кітап біздің ең жақын ақылшымыз. Ал енді балалар кітапқа арналған өлеңді тыңдайық.
Кітап та алма ағашы.
Жемісің біз теретің
Тәтті алмаға балашы
Кітабының әр бетің.
-
Адамның еңбегі кітапта.
-Кітапті жасау үшін адам көп еібек етеді. Алдымен орманда ағашты кеседі, оны фабрикаға апарады. Фабрика ол ағашты қағаз қылып шығарады. Содан кейін оған авторлар жазады сүрет салады. Баспаханаға жазулармен суреттерді басып шығарады. Елімізде кітап шығаруға көп қаржы жұмсалады. Оқулықты бүктеп, жыртуға бүлдіруге болмайды, өйткені әр кітап Отан байлығы деп саналады. Апа-аталарымыздың маңдай тер еңбегі. Қазақстан азаматтары білімді мәдениетті, өнерлі болуға керек. Ол үшін терең білімді, ғылым жаңалықтарын өткен тарихымызды білу үшін кітапті көп оқу керек. Балалар енді біз «Кітап мұңы» деген көрініске назар аударайық.
«Кітап мұңы»
Оқушы: Асыл айдың иесі, бар ғылымның жүйесі,
Жан азығым серігім ардақтамас сенң кім?
Кітап: Күнде өсіп көңілім көріктеніп келемін
Көптің тауып керегін кезінде айтып беремін
Бірақ білмес парқымды байқап жүрмін әркімді.
Оқушы: Әсерлемей, асырмай айтып берші жасырмай,
Жан азығым ренжіткен сені кім?
Кітап: Кейбірулер ерігіп, бос жүруден зерігіп
Бетімді менің ашады әңгімеге басады
Жолдарымды бұзады шырқымды шығарады.
-Ал енді балалар түсіндіндерме кітап мұның? Кітап- үлкен әлем! Кітапті шала-шұрпы оқуға зиян. Шала оқысан бойына жұқпайды. Кітап оқуға кеткен уақытың текке кетеді. Келесі кезенге өтетінің алдында балалар біз ойын ойнап алайық. Алдымен сөзжұмбақты шешеік. Жұмбақты шешкен оқушыға кішкентай сыйлық беріледі.
Жұмбақ.
Бір сандық бар өзгеше
Қолына алып жүресің
Ішің алып ақтарасын
(Кітап).
Келгенше шамасы
Аямайды көмегін
Бар адамзат баласы
Соданалар көмегін.
(Кітап).
Ойының аты «Кімде?Қайда?Не?».
Оқушылар тақтаға шығып сызылған плакатқа өздерінің қандай кітап оқыды екенің айтып ұяшықтардың бір шетіне салып белгілеп отыруға.
-
-
-
1
6
2
-
-
-
Кітапты күту ережесі.
-Балалар біз ассоциация құрайық. Тақтаға шығып салынған плакаттарға «Кітапты күту ережесі». Фламастермен крителерін жазу.
Кітапті үзбей оқу.
Үлкен еібегімен оқу
керек.
Төсекте жатып оқыма.
Кітапті әр қашан қастерлеп отыр.
![]()
Өмірде кітапты дұрыс пайдалан.
–Ал біз жалғастырамыз. Балалар сендердің оқып жатқан кітаптардың ең жақсы көретіндері бар ма?
-Иә, Ана тілі, Математика, Қазақ тілі, Дүниетану.
-Балар сендер олардың мұндарын білгілерін келе ме?
-Иә!
-Ал енді сол кітаптар өз мұндарын айтып кетсің.
Математика: Бөбектерім оқы ойна,
Оқу білім саған пайда,
Кітабінің шетің жыртып,
Сияменен бояп қойма!
Ана тілі: Оқы талмай түй санана бөбек
Сыр киямын жыр киямын бойына
Таза ұстап қастерле мені.
Қазақ тілі: Кітабынды құрметте
Күтіп ұста кірлетпе
Дақ түсірме бір бетке.
Кітап: Әңгіме өлеңім
Күнде оқып беремін
Жақсы көрсен мені
Саған тиер менің көмегім
Дүниеттану: Қабат, қабат қапталған
Асыл сөзбен апталған
Парағы бар сөйлейтің,
Бұл қазына өлмейтің.
-Балалар бұл өлеңдерден жақсы дәріс алдындар деп ойлаймын! Біз сергіту сәтін ө ткізейік.
Сергіту сәті:
1-десем тұрамыз.
2-десем шапалақтаймыз.
3-десем отырамыз.
Одан басқа сандар айтылмайды.
-
Сынып сағатың бекіту.
-Ал оқушылар, Сынып сағатымызда аяқталуына уақыты келді.
Кітап уақыт пен кеңестіктің тынысына толы азамат ойының жемісі. Биік таза рухани қасиеттерімен кітап мәдиниетті өорғауда теңдесі жоқ қару болып табылады. Кітапты да газет оқығандай сияқты оқу керек.
-Оқушылар, біздің қаламызда қандай кітапханаларды білісіндер?
Мен сендерге есте қалатыңдай қылып айтып кетейін: М. Жұмабаев атындағы ғылыми імбебап кітапханасы, Қалалық қазақ кітапханасы, Қалалық кітапханасы және №17 мектептің кітапханалары бар.
Оқушылар назарларынды тақтаға аударындар.
Тақтада «лабиринт» ойыны.
Ойының түсініктемесі:
Кіпапхана баратың жолды көрсету керек. Шешуі әр жолмен бару.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
-
Жалғастырамыз! Кітап балалар мұхит, сол мұхитта не терең?
Білім терең! Кітап пен ылғи дос болып әр күнде қастерлеп отырайық. Сонымен үлкен кітап макетіне «Рахмет» айтайық.
«Рахмет»! «Рахмет»! «Рахмет»! «Рахмет»!Сабақ аяқталды.
Кітапхана
шағым қалдыра аласыз













